Lucjan Szołajski nie żyje. Miał 82 lata

Lucjan Szołajski

Lucjan Szołajski (Fot. Rafał Mielnik / AG)

Nie żyje Lucjan Szołajski, polski lektor filmowy i telewizyjny - poinformowała TVP Info. Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych głosów lektorskich. Miał 82 lata.
Lucjan Szołajski urodził się w 1930 r. w Warszawie, w 1949 r. zdał maturę w liceum im. Batorego. Sam zgłosił się do pracy w telewizji, gdzie na próbę przeczytał listę dialogową do filmu. Wypadł tak dobrze, że został zatrudniony jako lektor.

Miał jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów w telewizji. Przez 40 lat pracy przeczytał ponad 20 tys. list dialogowych, głównie do filmów akcji. Usłyszeć można było go m.in. w serialach "Herkules", "Niewolnica Isaura" oraz filmach "Uniwersalny żołnierz" czy "Milczenie owiec". Był też jednym z lektorów programu "Sonda".

Koledzy nazywali go "maszyną do czytania", gdyż rzadko zdarzało mu się popełniać błędy podczas pracy.

Był ojcem reżysera Konrada Szołajskiego.

Komentarze (109)
Lucjan Szołajski nie żyje. Miał 82 lata
Zaloguj się
 • 1klassa

  0

  Pozostanie w archiwach filmowych jego nadzwyczajny głos...Ze smutkiem żegnamy wspaniałych ludzi, aktorów, artystów...następców nie widzę obserwując polskie seriale i tzw celebrytów:(

 • antekguma1

  Oceniono 1 raz 1

  Teraz trudno o takich lektorów i takie głosy.

 • m.arco

  Oceniono 2 razy 0

  Fantastyczny facet.

 • mirek11109-64

  Oceniono 2 razy 0

  Niech Pan nadal czyta tam u św.Piotra,na zawsze pozostanie w nas stwierdzenie:"czytał Lucjan Szołajski".Potrzebują Pana tam w niebie.Spoczywaj w pokoju!

 • lynnette_s

  Oceniono 2 razy 0

  Wspaniały głos. Można słuchać bez końca. Nawet teraz brzmi mi w uszach "czytał Lucjan Szołajski". Dziękujemy Panie Lucjanie.

 • zigi3waza

  Oceniono 2 razy 0

  [*] [*] [*]
  Niech Pan odpoczywa w spokoju Panie Lucjanie - Pana głos był rozpoznawalny, ale jak Pan czytał, to robił to Pan w taki sposób, że Pański głos był częścią fabuły... lub integralną częścią filmu... do tego stopnia, że dopiero na końcu dowiadywałem się, że to Pan czytał, a przecież cały czas Pana słyszałęm i głos znam, ale nie wiedziałęm, że to Pan, bo tak Pan pięknie i dobrze to robił, że Pana "nie słyszałem" :-)

 • mauginia

  Oceniono 2 razy 2

  Powtórzę za innymi: Wspaniały Głos...

 • maxymus1

  Oceniono 2 razy 0

  Znałem Pana, niestety , tylko ze słyszenia, jakże miły i ciepły głos Pan prezentował na antenie, wręcz nie powtarzalny, Pan musiał być z natury bardzo dobrym człowiekiem, brak będzie Pana nam tu na ziemi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje