"Żyjemy w państwie wyznaniowym". Senyszyn przypomina grzechy ostatniego rządu PZPR

- Jestem rozczarowana, że mamy państwo, w którym prawo boskie jest ważniejsze od stanowionego. Żyjemy w państwie wyznaniowym - oceniła w TOK FM europosłanka SLD Joanna Senyszyn. Jak przypomniała, ważny krok w stronę "państwa klerykalnego" zrobili komuniści. Bo to rząd Mieczysława Rakowskiego w 1989 roku rozpoczął "rozdawnictwo ziemi" dla Kościoła.
Joanna Senyszyn przyznała w "Poranku Radia TOK FM", że nie pamięta, na kogo głosowała 4 czerwca 1989 roku. Ale zapewniła, że cieszyła się "z wyników wyborów". - Uważałam, że Polsce potrzebna jest zmiana - stwierdziła.

Jednak dziś nie jest wielbicielką przemian, które zaszły po 1989 roku. - Jestem bardzo rozczarowana tym, że mamy państwo, w którym prawo boskie jest ważniejsze niż stanowione. Co gorsza tak uważają nie tylko biskupi. Tak uważają też prezydent i jego doradcy. Ale nie widać, żeby ludzie chcieli się stosować do prawa boskiego. I nieboskiego zresztą też - oceniła europosłanka Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Winy rządu Rakowskiego

Choć pamięć zawodzi Joannę Senyszyn, jeśli chodzi o głosowanie sprzed 24 lat, to znacznie lepiej pamięta, kto pomógł Kościołowi. - Żyjemy w państwie wyznaniowym, to nie ulega wątpliwości. I dużą część winy za panoszenie się Kościoła w Polsce ponosi rząd Mieczysława Rakowskiego. Bo to oni rzutem na taśmę - w maju 1989 roku - dali Kościołowi prezent. W postaci Ustawy o stosunku państwa i Kościoła. To właśnie tam zapisano między innymi, że każda parafia ma dostać bodaj 15 ha. Tak zaczęło się rozdawnictwo ziemi i staliśmy się państwem klerykalnym - uważa europosłanka.

Mimo tak krytycznej oceny Senyszyn dostrzegła też zasługi po stronie władz komunistycznych. - To, że nastąpiła ta bezkrwawa zmiana w 1989 roku, to też zasługa PZPR.

"Nachalny jak Kościół" Czy Polska to państwo wyznaniowe?>>>

Więcej o:
Komentarze (23)
"Żyjemy w państwie wyznaniowym". Senyszyn przypomina grzechy ostatniego rządu PZPR
Zaloguj się
 • matbewh

  Oceniono 2 razy 0

  moim zdaniem Chrześcijaństwo nas broni, dodawało Polakom siły w najcięższych momentach i jemu należy się szczególne miejsce i szacunek na wszystkich polach. wiele z tych terenów które "pochłonęło rozdawnictwo" dzięki własności odpowiednich ludzi, (bo kościół zawsze szanował to, co polskie) zostało w Polskich rękach. Uważam że lepiej byłoby rozdać księżom ziemie niż sprzedać za grosze zagranicy. Poza tym bądź co bądź jest to religia miłości. Popatrzcie chośby Francję gdzie do wywalczonej przez ludzi republiki świeckiej wkradają się religie nienawiści a rząd trzęsie gaciami przed zwiększającym się procentem terrorystów i morderców. Jednak wolę tą staroświecką Polskę, w której z moim wyznaniem czuję się bezpiecznie. Zresztą nawet Ateiście nic nie grozi bo kościół nie wytacza in wojny. nie myślę że Kościół jest nieomylny ale też nie zgadzam się że po tych wszystkich wiekach nic mu się nie nalezy. Brr a głos pani profesor mnie po prostu przeszywa;)

 • kibic_rudego

  0

  czy Senyszyn jest głupia, czy ma słabą pamięć?
  Wszak były ministrant Miller jako premier mógł zakończyć działalność Komisji Majątkowej

 • jankbh

  Oceniono 2 razy 2

  Spór o wyższość prawa boskiego nad państwowym jest sporem o władzę i kasę, bowiem nie ma czegoś takiego jak prawo ustanowione przez Boga - to kler stanowi to prawo, zależnie od swoich potrzeb. Mamy więc konflikt pomiędzy demokracją, a siłami, które w sposób pozaparlamentarny usiłują zawładnąć państwem i jego majątkiem.

 • bog43

  Oceniono 6 razy 4

  Nie ulega wątpliwości , że to wy rozpoczęliście nadawanie przywilejów KKK . Reszta to zasługa kolejnych dupowłazów . Fakt jest faktem , że już 2000 lat bezkarnie strzyżą owieczki i uchodzi im to na sucho . Prawdziwy majstersztyk , mieszanka czegoś ulotnego , tajemnego z domieszką itp itp. a kasa leci jak w żadnym innym biznesie , tu nie ma bessy tu wieczna hossa . To ostanie słowo takie podobne do " Hosanna, hosanna na wysokościach! "

 • xxx194

  Oceniono 10 razy -4

  W państwie wyznaniowym żyć dopiero będziemy! I dobrze. Prawo Boskie ponad wszystko!!!
  www.youtube.com/watch?v=VSsDvSYp-Hs

 • jamj

  Oceniono 10 razy 10

  Szanowna Pani Senyszyn!
  Klerowi w doopę władze PRL wchodziły już od czasów Gomółki ( przez rok była nawet religia w szkołach). W czasach PRL wybudowano w Polsce więcej kościołów, niż przez tysiąc lat wcześniej. Każde nowo powstałe osiedle musiało mieć kościół, często nawiązujący w nazwie do nazwy osiedla. Pamiętam, jak na oś. Zwycięstwa w Poznaniu powstał kościół pod wezwanie Matki Boskiej Zwycięskiej. Na sąsiednim osiedlu Kraju Rad budowano też kościół, więc zapytałem księdza w czasie "kolędy", czy ten kościół będzie pod wezwaniem "Matki Boskiej Radzieckiej". Doznałem zaszczytu wspomnienia o mnie w czasie kazania na najbliższej mszy.

 • m.arco

  Oceniono 13 razy -11

  Jeśli nawet to państwo ma elementy państwa wyznaniowego to proces ten odbył się oddolnie. To obywatele a nie włodarze takie państwo stworzyli i nic Senyszyn do tego. Taka oddolna inicjatywa obywatelska nazywa się demokracją. A pani Senyszyn marzy się dyktatura.

 • sharn1

  Oceniono 10 razy -4

  "Jestem rozczarowana, że mamy państwo, w którym prawo boskie jest ważniejsze od stanowionego."

  Dobrze, że nie jest rozczarowana że słońce wstaje na wschodzie i zachodzi na zachodzie.

 • leon.bzykacz

  Oceniono 10 razy -4

  A nie można by ją od tego psorstwa jakoś uwolnić?
  Przecież to cyrk jakiś i naigrywanie się z Polaków

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX