Niemiecki dron o włos minął samolot pasażerski. Wyciekło wideo

04.06.2013 08:04
Dron Luna mija samolot pasażerski

Dron Luna mija samolot pasażerski (Fot. YouTube kadr)

Dron bojowy Luna wymknął się spod kontroli i niemal zderzył się z przelatującym nad Afganistanem samolotem pasażerskim. Choć do zdarzenia doszło 9 lat temu, film nakręcony kamerą drona wyciekł dopiero teraz, gdy toczy się dyskusja o tym, czy maszyny te powinny być wyposażone w system antykolizyjny.
Na wideo nakręconym w 2004 roku widać, jak Luna omija o 2 metry Airbus A300 z ok. 100 pasażerami na pokładzie. Dron wpadł w turbulencję, wymknął się spod kontroli i przeleciał tuż pod lewym skrzydłem samolotu - pisze "Daily Mail". Wszystko zarejestrowała kamera Luny. Nagranie miało pozostać ściśle tajne, jednak wyciekło i trafiło na YouTube.Film sprowokował falę krytyki pod adresem niemieckiego ministra obrony Thomasa de Maiziere, który zapowiedział, że kolejna generacja niemieckich dronów nie będzie wyposażona w system antykolizyjny. Jego zdaniem, to zbyt kosztowne rozwiązanie.

Przeciwnicy ministra podkreślają, że ujawnione nagranie z Luny dowodzi, że bezzałogowe statki powietrzne mogą stanowić zagrożenie dla cywilów. Mimo to Niemcy chcą do 2016 r. kupić jeszcze 16 takich maszyn.

Zobacz także
Komentarze (88)
Zaloguj się
 • zigzaur

  Oceniono 485 razy 351

  No to wkrótce Antoni wysunie kolejną hipotezę. O kolizji drona z tupolewem.

 • remo29

  Oceniono 294 razy 264

  Naliczyłem na filmiku, że dron minął samolot pięć razy. Szok i niedowierzanie.
  --
  parada karzełków

 • wodakrolewska

  Oceniono 174 razy 146

  Jakby trafił w ten samolot i zginęli by pasażerowie to wszystkie media trąbiłyby o ataku terrorystycznym.

 • papaleone

  Oceniono 89 razy 73

  Na pewno to był jakiś nieprzyjacielski pasażerski.
  I chciał zaatakować drona.

 • mzungu2

  Oceniono 95 razy 67

  Chrzanić samoloty pasażerskie! Latają nimi jacyś nieistotni cywile. Najważniejsze aby przemysł zbrojeniowy miał zamówienia. Do zbrojeniówki świat należy.

 • hans_close

  Oceniono 79 razy 51

  Jeden niespełniony wypadek nie odwróci trendu w lotnictwie wojskowym, powoli odchodzą do historii załogowe samoloty bojowe. Jeszcze pół wieku i na lądzie zaczną dominować roboty bojowe...

  ...a bliskowschodnia "miłość bliźniego" skończy tam gdzie się rozpoczęła, na pustyniach Bliskiego Wschodu. ;)

 • baby1

  Oceniono 42 razy 24

  I będzie tego śmiecia latać coraz więcej, bo niby dlaczego miałoby być inaczej. Tylko czekać aż się jakiś samolot pasażerski rozbije.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje