Watykańskie media: Franciszek i Benedykt XVI często się ze sobą kontaktują

04.06.2013 06:46
Papież Franciszek

Papież Franciszek (Fot. TONY GENTILE Reuters)

Papież Franciszek i Benedykt XVI są w częstym kontakcie i łączą ich bliskie więzy - podała agencja Ansa, powołując się na źródła watykańskie. Według nich obecny papież regularnie dzwoni do swego poprzednika i czasem go odwiedza w watykańskiej rezydencji.
Emerytowany papież po abdykacji 28 lutego i dwóch miesiącach pobytu w Castel Gandolfo powrócił 2 maja do Watykanu. Zamieszkał w budynku dawnego klasztoru sióstr klauzurowych Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich.

Oficjalnie Watykan informuje, że Benedykt XVI poświęca się wyłącznie modlitwie. To zaś oznacza, że jego zajęcia nie dotyczą bieżących spraw Kościoła. Ale to jednak nie wyklucza utrzymywania przez Franciszka nieformalnych kontaktów ze swym poprzednikiem, rozmów z nim także na aktualne tematy oraz czerpania z jego doświadczenia, wiedzy i autorytetu.

Obecność dwóch papieży w Watykanie to wydarzenie bez precedensu w historii Kościoła, które stawia wiele wyzwań. Jednak watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi nie skomentował doniesień Ansy.

Nie tylko Franciszek odwiedza Benedykta XVI. Nieoficjalnie wiadomo, że w minionych dniach emerytowanego papieża odwiedził biskup Bolzano-Bressanone Ivo Muser i zaprosił go na wakacje do swej diecezji, gdzie niegdyś Benedykt XVI wypoczywał.

Zobacz także
Komentarze (10)
Watykańskie media: Franciszek i Benedykt XVI często się ze sobą kontaktują
Zaloguj się
 • kibic_rudego

  Oceniono 2 razy 2

  a nie lepiej by razem zamieszkali i prowadzili wspólne gospodarstwo ?
  By ludzie nie gadali niech wezmą ślub

 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy 1

  1. Papież F byłby ignorantem gdyby nie wykorzystał historycznie unikalnej okazji nie zobowiązującej konsultacji - postąpi jak będzie chciał. Ignorantem nie jest bo jest jeszcze inżynierem chemikiem z wykształcenia. Rozmawiają z B16 po niemiecku nie tylko z powodu kurtuazji wobec starszego. Ułatwia to zachowanie poufności w Watykanie w czasie długiego pontyfikatu JP2 naszpikowanym proamerykańskimi konfidentami . Papież F studiował w Niemczech. Ani F ani B16 nie dostawali briefingów CIA tak jak JP2.
  2. Skąd u was taka nienawiść do Watykanu od czasu zmniejszenia wpływów agentury amerykańskiej. A może lepiej porozmawiać o szansach kanonizacji JP2?
  )))

 • xxx194

  Oceniono 2 razy -2

  Od tego zależą losy świata, a wy nic nie wicie?!!!
  www.youtube.com/watch?v=VSsDvSYp-Hs

 • atlas41

  Oceniono 4 razy 0

  Franciszek z Benedyktem zastanawiaja sie czy udalo im sie nabrac wiernych, ze pieniadze nie sa juz wazne dla kosciola, czy pieczolowicie i ze szczegolami przygotowana szopka pod tytulem "papiez nie lubi luksusow " przyniosla zakladany efekt

 • zigzaur

  Oceniono 5 razy -3

  - Pamiętaj, zrób tak. Ja wiem lepiej.
  - Ty mi tu nie dyktuj, teraz na rządzę.

 • oyayebye

  Oceniono 7 razy -1

  Franek i Benek stwierdzili że ta cała wiara to lipa. Stwierdzili że można ze sobą pogadać, grzmotnąć kieliszek nalewki a Bóg i tak nie pogniewa. Co boskie Bogu, co watykańskie, papieżom.

 • sirseb

  Oceniono 4 razy -2

  F1 po wskazowki jedzi/dzwoni
  :)

 • fred_die

  Oceniono 13 razy 3

  Spotykają się i rozmawiają o ludobójstwie indian w katolickich szkołach w Kanadzie, na które to Ratzinger przymykał oko?

 • niktwazny126

  Oceniono 21 razy 13

  Wiadomość na pierwszą stronę. Dwaj panowie, związani zawodowo, tej samej wiary, podobnych poglądów chcą sobie czasami pogadać... A może lepiej zamieścić listę miejscowości i ludzi, ktorym powodzie niszczą dorobek życia i potrzebują natychmiastowe pomocy. Albo informację, jakie kroki podejmują też zawodowo związane ze sobą władze w celu ogarnięcia powodziowego kataklizmu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje