Kolejna noc protestów w Turcji. Kolejna ofiara śmiertelna

04.06.2013 06:15
Bodźcem do wybuchu największych i najnowszych protestów stały się plany przebudowy stambulskiego placu Taksim

Bodźcem do wybuchu największych i najnowszych protestów stały się plany przebudowy stambulskiego placu Taksim (Fot. Umit Bekas/Reuters)

Tysiące ludzi demonstrowały dziś w nocy - już po raz czwarty z kolei - na placu Taksim w Stambule i innych zakątkach Turcji. Doszło do starć z policją, w wyniku których zginął 22-letni mężczyzna. Abdullah Comer został postrzelony przez nieznaną osobę. To już przynajmniej druga ofiara śmiertelna zajść.
W Ankarze, w dzielnicy Kavaklidere, policyjne oddziały prewencji, aby rozpędzić demonstrantów przeciwnych konserwatywnym rządom premiera Recepa Tayyipa Erdogana, użyły gazu łzawiącego, armatek wodnych i gumowych kul. Według telewizji CNN-Turk wcześniej uczestnicy protestów obrzucali policjantów kamieniami.

W europejskiej części Stambułu, w dzielnicy Gumussuyu, w grupę około 500 demonstrantów policja wystrzeliła kilkadziesiąt granatów z gazem łzawiącym. Świadkowie i tureckie media podały, że protestujący wznieśli barykadę i rozpalili ogniska.

Ofiary śmiertelne starć

Podczas zamieszek zginął młody mężczyzna. 22-letni Abdullah Comer został postrzelony przez nieznanego sprawcę. Zmarł po przewiezieniu do szpitala.

Pierwszą ofiarą protestów przeciwko rządowi premiera Recepa Tayyipa Erdogana i jego islamsko-konserwatywnej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) był 20-letni Mehmet Ayvalitas, członek jednej z lewicowych organizacji. Mężczyzna został potrącony w niedzielę przez taksówkę na drodze blokowanej przez manifestantów po azjatyckiej stronie Stambułu. Według organizacji pozarządowej Unia Tureckich Lekarzy (TBB) kierowca, który spowodował wypadek, nie został zatrzymany; TBB sugeruje, że wjechanie w tłum demonstrantów było celowe.

Cała strona w "NYT"

Tymczasem udało się dziś w końcu zebrać pieniądze na wykupienie całostronicowej reklamy w "New York Times". Trzem osobom udało się zdobyć 55 tys. dolarów - informuje serwis Guardian.co.uk. Na wykupienie reklamy złożyło się w sumie 1300 osób. Organizatorzy akcji chcą, by dzięki reklamie w popularnej zachodniej gazecie "informacje o tym, co dzieje się w Turcji, dotarły do całego świata".

Piąty dzień protestów

Narastające niezadowolenie zmotywowało jedną z najważniejszych w kraju centrali związkowych do zorganizowania strajku. Dwudniowa akcja, potępiająca - jak podkreśliła - "terror" państwa przeciw demonstrantom, ma rozpocząć się już we wtorek.

Dziś rano wicepremier Bulent Arinc zapowiedział konferencję prasową poświęconą wydarzeniom w kraju. Szef rządu tymczasem udał się z wizytą do Maroka. Tam zapewnił, że sytuacja w kraju powoli wraca do normy. - Do mojego powrotu problemy zostaną rozwiązane - dodał. Prezydent Turcji Abdullah Gul powiedział natomiast, że "wyrażanie odmiennych opinii w czasie pokojowych demonstracji jest rzeczą naturalną". Ale zaapelował do manifestantów o spokój.

Już ponad 3 tys. rannych

Powodem protestów stały się plany przebudowy stambulskiego placu Taksim. Lokalizacja ta jest tradycyjnie miejscem, z którego wyruszają demonstracje. W piątek policja podjęła interwencję przeciwko osobom okupującym w namiotach park przy placu w celu niedopuszczenia tam do wycinki drzew.

Demonstracja w parku przerodziła się w obejmującą także inne tureckie miasta akcję protestacyjną przeciwko oskarżanemu o zapędy autorytarne Erdoganowi i jego islamsko-konserwatywnej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

W wyniku demonstracji - jak donoszą organizacje obrony praw człowieka - w Stambule ponad tysiąc osób zostało rannych, a w Ankarze co najmniej 700. W sumie w całym kraju rannych zostało 3 tys. osób.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (62)
Zaloguj się
 • realistas

  Oceniono 107 razy 93

  Turcy mają już dość ajatollahów. Chcą mieć normalne świeckie państwo.

 • tenare

  Oceniono 102 razy 82

  Centrum handlowe placu Taksim powstanie tak czy siak.
  Nie po to władza bierze łapówki, żeby się nie wywiązywać.
  Bo inaczej mafia sprzątnie kogoś od Erdogana, albo jego samego.

 • maadzik3

  Oceniono 74 razy 34

  A co, lewicujacy NYT nie chcial udzielic rabatu? Lub wrecz umiescic artykulu/ reportazu?

 • pewex0

  Oceniono 38 razy 32

  Turcy nie chcą "religii pokoju" - islamu bo to zaraza.

  Po mor­der­stwie w Lon­dy­nie, media nabrały wody w usta. Dobrze poka­zuje to Mariusz Max Kolonko w pro­gra­mie „Mówię Jak Jest“. www.youtube.com/watch?v=AFZCT9KHvkA
  Cie­kawe jak długo będziemy uda­wać, że islam reli­gią pokoju jest. Jak długo pomi­jać będziemy histo­rię z bitwami pod Poitiers, Lepanto, Wied­niem. Jak długo mil­czeć będziemy kiedy w kra­jach ogar­nię­tych „arab­ską wio­sną“ zabija się chrze­ści­jan wła­ści­wie na porządku dzien­nym. Nawet w Kościele uda­jemy, że Koran nie zawiera takich tekstów:

  Sura czwarta, wer­sety 89 i 91:

  „Oni by chcieli, aby­ście byli nie­wier­nymi (…) a jeśli się odwrócą, to chwy­taj­cie i zabi­ja­cie ich, gdzie­kol­wiek ich znajdziecie”

  „A jeśli oni nie odejdą od was i nie zapro­po­nują wam pokoju (…) chwy­taj­cie ich i zabi­ja­cie ich, gdzie­kol­wiek ich napotkacie”

  Sura dzie­wiąta, wers 5:

  „A kiedy miną święte mie­siące, wtedy zabi­ja­cie bał­wo­chwal­ców, tam gdzie ich znaj­dzie­cie, chwy­taj­cie ich, oble­gaj­cie i przy­go­to­wuj­cie dla nich wszel­kie zasadzki!”

  Sura druga, wers 191:

  „I zabi­ja­cie ich, gdzie­kol­wiek ich spo­tka­cie, i wypę­dzaj­cie ich, skąd oni was wypę­dzili (…) Gdzie­kol­wiek oni będą wal­czyć prze­ciwko wam, zabi­ja­cie ich – Taka jest odpłata niewiernym!”

 • zagraniczny-online

  Oceniono 36 razy 28

  ciekawe czy mozna zbierac fundusze na rewolucje / zamieszki na
  Kickstarterze
  ktos wie ?

 • onufry_zagloba

  Oceniono 23 razy 11

  No co jest? Żaden etatowy troll nie zabierze głosu, by przypomnieć nam, iż stoi za tym CIA, bo USA chce napaść na kolejny niepodległy naród?

  Przecież mówiliście że w Iranie, Tunezji, Algerii, Jordanii, Jemenie, Maroku, Sudanie, Kuweicie, Libii, Syrii i Egipcie nie kto inny tylko agenci CIA wzniecali protesty i nigdy nie było tam ofiar wśród cywili. My, ofiary propagandy mainstrimowej domagamy się wyjaśnień :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje