Kolejna noc protestów w Turcji. Kolejna ofiara śmiertelna

04.06.2013 06:15
Bodźcem do wybuchu największych i najnowszych protestów stały się plany przebudowy stambulskiego placu Taksim

Bodźcem do wybuchu największych i najnowszych protestów stały się plany przebudowy stambulskiego placu Taksim (Fot. Umit Bekas/Reuters)

Tysiące ludzi demonstrowały dziś w nocy - już po raz czwarty z kolei - na placu Taksim w Stambule i innych zakątkach Turcji. Doszło do starć z policją, w wyniku których zginął 22-letni mężczyzna. Abdullah Comer został postrzelony przez nieznaną osobę. To już przynajmniej druga ofiara śmiertelna zajść.
W Ankarze, w dzielnicy Kavaklidere, policyjne oddziały prewencji, aby rozpędzić demonstrantów przeciwnych konserwatywnym rządom premiera Recepa Tayyipa Erdogana, użyły gazu łzawiącego, armatek wodnych i gumowych kul. Według telewizji CNN-Turk wcześniej uczestnicy protestów obrzucali policjantów kamieniami.

W europejskiej części Stambułu, w dzielnicy Gumussuyu, w grupę około 500 demonstrantów policja wystrzeliła kilkadziesiąt granatów z gazem łzawiącym. Świadkowie i tureckie media podały, że protestujący wznieśli barykadę i rozpalili ogniska.

Ofiary śmiertelne starć

Podczas zamieszek zginął młody mężczyzna. 22-letni Abdullah Comer został postrzelony przez nieznanego sprawcę. Zmarł po przewiezieniu do szpitala.

Pierwszą ofiarą protestów przeciwko rządowi premiera Recepa Tayyipa Erdogana i jego islamsko-konserwatywnej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) był 20-letni Mehmet Ayvalitas, członek jednej z lewicowych organizacji. Mężczyzna został potrącony w niedzielę przez taksówkę na drodze blokowanej przez manifestantów po azjatyckiej stronie Stambułu. Według organizacji pozarządowej Unia Tureckich Lekarzy (TBB) kierowca, który spowodował wypadek, nie został zatrzymany; TBB sugeruje, że wjechanie w tłum demonstrantów było celowe.

Cała strona w "NYT"

Tymczasem udało się dziś w końcu zebrać pieniądze na wykupienie całostronicowej reklamy w "New York Times". Trzem osobom udało się zdobyć 55 tys. dolarów - informuje serwis Guardian.co.uk. Na wykupienie reklamy złożyło się w sumie 1300 osób. Organizatorzy akcji chcą, by dzięki reklamie w popularnej zachodniej gazecie "informacje o tym, co dzieje się w Turcji, dotarły do całego świata".

Piąty dzień protestów

Narastające niezadowolenie zmotywowało jedną z najważniejszych w kraju centrali związkowych do zorganizowania strajku. Dwudniowa akcja, potępiająca - jak podkreśliła - "terror" państwa przeciw demonstrantom, ma rozpocząć się już we wtorek.

Dziś rano wicepremier Bulent Arinc zapowiedział konferencję prasową poświęconą wydarzeniom w kraju. Szef rządu tymczasem udał się z wizytą do Maroka. Tam zapewnił, że sytuacja w kraju powoli wraca do normy. - Do mojego powrotu problemy zostaną rozwiązane - dodał. Prezydent Turcji Abdullah Gul powiedział natomiast, że "wyrażanie odmiennych opinii w czasie pokojowych demonstracji jest rzeczą naturalną". Ale zaapelował do manifestantów o spokój.

Już ponad 3 tys. rannych

Powodem protestów stały się plany przebudowy stambulskiego placu Taksim. Lokalizacja ta jest tradycyjnie miejscem, z którego wyruszają demonstracje. W piątek policja podjęła interwencję przeciwko osobom okupującym w namiotach park przy placu w celu niedopuszczenia tam do wycinki drzew.

Demonstracja w parku przerodziła się w obejmującą także inne tureckie miasta akcję protestacyjną przeciwko oskarżanemu o zapędy autorytarne Erdoganowi i jego islamsko-konserwatywnej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

W wyniku demonstracji - jak donoszą organizacje obrony praw człowieka - w Stambule ponad tysiąc osób zostało rannych, a w Ankarze co najmniej 700. W sumie w całym kraju rannych zostało 3 tys. osób.

Zobacz także
Komentarze (62)
Kolejna noc protestów w Turcji. Kolejna ofiara śmiertelna
Zaloguj się
 • kniazwitold

  Oceniono 2 razy 2

  Ciekawe kiedy u nas wybuchną zamieszki z powodu państwa ajatollachów.

 • malinakoszko1978

  Oceniono 5 razy -3

  Mossadu się rozzuchwalili. Udało im się rozhuśtać Bliski wschód, teraz wzięli się za Turcję.

 • watyklan

  Oceniono 5 razy -1

  Szkoda, ze w Polaków nie stać na tego typu zryw i wykopać watykańskie, rządowch i prezydenckiego klęcznika razem z watykańskim okupantem. Najlepiej na Plutona.

 • jkredman

  Oceniono 3 razy 1

  a na koniec władzę i tak przejmą skrajni islamiści, jak w Libii, Egipcie, Tunezji,

  Turcja to dzisiaj poważne zagrożenie dla tych biznesmenów-banksterów którzy rządzą i dalej chcą rządzić światem

 • jkredman

  Oceniono 2 razy 0

  New York Times nie będzie stawał w obronie za darmo - media na pasku biznesu, mogą nie psrzedać strony

 • plpolak

  Oceniono 8 razy -2

  Turcy mają już dość islamu. Chcą chrześcijańskiego państwa. Kiedyś Stambuł i Anatolia były chrześcijańskie!

 • annx78

  Oceniono 2 razy -2

  ..............wina Tuska.

 • adambiernacki69

  Oceniono 3 razy -3

  Ten nieznany sprawca był w mundurze. Mundurowi, którzy najechali Turcję to najemnicy i naród turecki powinien ich wybić.

 • ostatni123

  Oceniono 4 razy 2

  Dalej pismaki klamia ze chodzi o islam albo o jakis park.

  Ludzie protestuja przeciw braku legitymizacji wladzy, dzialaniom wrogim syrii i podporzadkowaniu obcym korporacjom i usa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje