Hurghada: Pięciu cudzoziemców skazanych na śmierć za przemyt narkotyków

03.06.2013 22:02
Egipski kurort Hurghada

Egipski kurort Hurghada (Fot. Wikipedia)

Egipski sąd skazał dziś pięciu cudzoziemców na karę śmierci przez powieszenie za przemyt narkotyków. Wśród skazanych jest obywatel Wielkiej Brytanii, trzech mieszkańców Seszeli oraz Pakistańczyk.
74-letni Charles Raymond Ferndale i trzej obywatele Seszeli w czasie odczytywania wyroku w sądzie w turystycznym kurorcie Hurghada przebywali w specjalnej klatce. Piąty cudzoziemiec, Pakistańczyk, zdołał uciec w czasie odbywania aresztu; w poniedziałek został skazany zaocznie.

Mężczyźni zostali aresztowani w 2011 roku pod zarzutem posiadania trzech ton haszyszu na pokładzie statku u wybrzeżu Egiptu - podały źródła sądowe.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło "skrajne zaniepokojenie" wyrokiem. - Sprzeciwiamy się karze śmierci w każdych okolicznościach. Nasi dyplomaci w Kairze są w kontakcie z brytyjskim skazanym i zrobimy wszystko, aby zapobiec egzekucji - oświadczył rzecznik.

Sąd skazał także oskarżonych na grzywnę w łącznej wysokości 94 milionów funtów egipskich (ok. 13,5 mln USD). Skazanym przysługuje prawo apelacji. W Egipcie egzekucje są przeprowadzane rzadko.

Zobacz także
Komentarze (90)
Zaloguj się
 • wqb

  Oceniono 135 razy 131

  biorąc pod uwagę że w hurgadzie podejrzanie śmiedzi w co trzecim sklepie z fajami wodnymi to wygląda mi to na walkę służb specjalnych z "nielegalną" konkurencją

 • maadzik3

  Oceniono 80 razy 76

  A w 1995 Wielka Brytania nie wydala Jemenowi terrorysty Mohammeda al-Massari pomimo zadan Jemenu i Arabii Saudyjskiej (w obu panstwach byl scigany za terroryzm), gdyz uznano to za sprzeczne z Europejska KOnwencja Praw Czlowieka. Al-Massari umieszczal wiec dalej w internecie filmiki z odcinania glow niewiernym i homoseksualistom (z krotka przerwa po zamachach na metro w Londynie w 2005). Brytyjski sad uznal ze w czasie przesluchan w Jemenie moze dojsc do - ewentualnego - naruszenia praw czlowieka swiadkow w procesie. Witamy w krainie absurdu

 • kniazwitold

  Oceniono 64 razy 36

  Dzięki za info, na pewno nie pojadę do dzikusów.

 • waldemar591

  Oceniono 43 razy 33

  "...Mężczyźni zostali aresztowani w 2011 roku pod zarzutem posiadania trzech ton haszyszu na pokładzie statku u wybrzeżu Egiptu..."
  .....................................................................................................

  Onie ten hasz wywozili z Egiptu, czy wwozili do Egiptu?
  Bo wozić hasz od karów arabskich to trochę jak wozić drzewo do lasu.

 • kieliszki

  Oceniono 110 razy 22

  Prawica wszędzie taka sama. Niezdarna, nieumna, wystraszona. Panikuje na widok myszy i wali do nich z karabinu maszynowego (taka mysz jedna to może zagryźć a co dopiero dwie!) - właśnie po to prawicy są karabiny, czuje się z nimi pewniej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje