USA: Sekretarz stanu potwierdza zobowiązania wobec Polski w sprawie tarczy

03.06.2013 20:35
Sekretarz stanu John Kerry

Sekretarz stanu John Kerry (Fot. POOL REUTERS)

Sekretarz stanu USA John Kerry potwierdził zobowiązania Waszyngtonu w sprawie realizacji w Polsce do 2018 r. trzeciej fazy projektu obrony przeciwrakietowej. Zapewnił, że ogłoszone w marcu zmiany w systemie nie były ustępstwem wobec Rosji.
- USA nie poczyniły żadnych ustępstw, jeśli chodzi o obronę przeciwrakietową. Nie było żadnych dyskusji z Rosją o decyzji w sprawie fazy czwartej. Tych dyskusji nie było właśnie po to, by uniknąć potencjalnych oskarżeń, że było jakieś porozumienie czy ustępstwa - powiedział Kerry na konferencji po spotkaniu z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim. Decyzja o zmianach - tłumaczył Kerry - została podjęta wyłącznie ze względu na funkcjonalność systemu, tak by był w przyszłości bardziej skuteczny.

"My i prezydent Obama..."

Pentagon poinformował 15 marca, że Stany Zjednoczone rezygnują z ostatniego planowanego w Europie czwartego etapu tarczy przeciwrakietowej; przynajmniej część przewidzianych dla niego pocisków przechwytujących miała znaleźć się w Polsce. Ma to pozwolić na przesunięcie środków na obronę przeciwko Korei Płn. USA planuje w tym celu umieszczenie do 2017 r. na Alasce 14 dodatkowych pocisków przechwytujących, co zwiększy ich liczbę w tym regionie do 40.

Kerry zapewnił w poniedziałek o zobowiązaniu USA do budowy systemu obrony przeciwrakietowej w Europie jako natowskiego projektu, w ramach którego Polska będzie mieć bazę w Redzikowie. Przewiduje to trzecia faza projektu, której ukończenie planuje się do 2018 r.

- My i prezydent Obama jesteśmy w pełni zobowiązani do realizacji fazy trzeciej. Są na nią środki w budżecie, jest postęp i z pewnością zostanie zrealizowana - powiedział Kerry.

"Rząd USA wspiera wejście Polski do programu bezwizowego"

Kerry zapewnił też, że cały rząd USA wspiera przyjęcie Polski do programu ruchu bezwizowego. Potwierdził też zobowiązania USA ws. budowy części tarczy antyrakietowej w Polsce.

- Nawet w takich sprawach jak obrona przeciwrakietowa czy choćby wizy mamy stanowisko amerykańskie znacznie bliższe naszemu niż bywało to w przeszłości - podsumował Sikorski.

- Prezydent USA i ja też osobiście wspieram program ruchu bezwizowego dla Polski. Cała administracja USA wspiera treść projektu ustawy (imigracyjnej) w obecnym kształcie - zapewniał Kerry. Tłumaczył, że ułatwienie Polakom podróży do USA "ma sens" z każdego punktu widzenia. - To dobre dla handlu, dla inwestycji, dla promocji kontaktów międzyludzkich. Będziemy dalej pracować z Kongresem, by osiągnąć ten cel - zapewnił.

Sikorski: przejrzystość ws. tarczy z Rosją może być szansą

Zdaniem Radosława Sikorskiego oparta na wzajemności i za pełną zgodą Polski przejrzystość w sferze systemu tarczy antyrakietowej z Rosją może być szansą na zwiększenie wiedzy i zaufania do instalacji wojskowych w obu krajach.

Jak donosiły rosyjskie media, prezydent USA Barack Obama w przekazanym 15 kwietnia liście do prezydenta Rosji Władimira Putina zaproponował zawarcie prawnie obowiązującego prezydenckiego porozumienia o przejrzystości w sferze obrony przeciwrakietowej. Jak komentowali eksperci ds. kontroli broni, miałoby to ułatwić przełamanie niechęci Rosji wobec amerykańskiego projektu tarczy antyrakietowej i rozpoczęcie współpracy.

- Ta przejrzystość - jak rozumiem - ma polegać na przejrzystości amerykańskiego systemu w Stanach Zjednoczonych. Gdyby miała dotyczyć bazy w Polsce, to nie wykluczamy tego, ale musiałoby się to odbywać za naszą pełną zgodą i na warunkach, na które my pozwolimy - powiedział Sikorski dziennikarzom w Waszyngtonie, pytany, czy został poinformowany o ofercie USA dla Rosji i czy go ona nie niepokoi. Szef polskiej dyplomacji spotkał się wcześniej z sekretarzem stanu Johnem Kerrym.

Zobacz także
Komentarze (170)
Zaloguj się
 • mexi123

  Oceniono 187 razy 87

  W 1989 nie przestaliśmy klękać przed obcym narodem - zamieniliśmy ZSRR na USA. W najbliższych wyborach nie zagłosuję na żadną partię, dla której interesy USA będą ważniejsze od interesów Polski!

 • klechoslawik

  Oceniono 138 razy 50

  Ale my już nie chcemy. Naprawdę. Wystarczy tej pomocy. Już nie mamy co z nią robić. Te F-16 i boiska to cały kraj już nam zapchały. Dreamlinery wszystkie złomowiska obsiadły. A niepotrzebnymi wizami możemy przez następne sto lat palić w piecach... ;)

  Jeśli się nudzisz, poczytaj TO!

 • mrruwrrgrr

  Oceniono 118 razy 42

  a po jakiego ch-ja nam ta tarcza?
  Niech sobie sami wymachuja szabelka w swoim kraju owinieci obsranymi wizami - banda tepych ksenofobow o agresywno-narcystycznym usposobieniu.

 • remo29

  Oceniono 68 razy 30

  Tarcza wróciła? Jakieś wybory u wielkiego brata się zbliżają?
  --
  parada karzełków

 • anthrax_2

  Oceniono 88 razy 30

  Ile nas będzie kosztowała zachcianka Komorowskiego ?
  5 zł na ogród wilanowski to im szkoda wydać a kilkanaście miliardów na tarczę to chętnie

  www.se.pl/wydarzenia/kraj/polska-tarcza-antyrakietowa-koszt-budowy-to-kilkanascie-miliardow-zlotych_272775.html

 • tokraj17

  Oceniono 122 razy 26

  Czy nie czas byłby na zakończenie naszego klękania przed USA i zrobić z nią to samo co ona z nami,czyli obsr.ć ją.Panu Sikorskiemu coś się pi....li,my Radku jesteśmy w UE,a ty gdzie>

 • nie-tak

  Oceniono 73 razy 17

  Cytat:
  Sekretarz stanu USA John Kerry potwierdził zobowiązania Waszyngtonu w sprawie realizacji w Polsce do 2018 r. trzeciej fazy projektu obrony przeciwrakietowej.
  ............................................
  Przypominaja sobie Polske, wtedy gdy inni niebespieczne dla swiata rzeczy zamykaja? A moze tak jak w Gruzji laboratoria z najbespieczniejszymi wirusami swiata? A moze tak by z Polski drony byly sterowane gdyz niemieckie spoleczenstwo zauwazylo i po prostu tego sobie nie zyczy? W Turcji rozroby i kto wie kto przyjdzie nastepny, a ten nie moze sobie juz pozwolic jak sultan Selim. Kto wie jakie jeszcze pomysly maja?
  Polska przychodzi im na jezyki kiedy cos od Polski potrzebuja, cos zachachmecic, cos ukryc przed swiatem.

 • czastkapierwotna

  Oceniono 25 razy 15

  taaaa......innymi slowy to sie nazywa polityczny nacisk na Rosje. Jesli dojdzie do kolejnego kompromisu miedzy Rosja i USA to zadnej tarczy w regionie nie bedzie, a ten facet wyzej zostanie po prostu zamieniony przez kolejnego sekretarza stanu. Jestesmy pionkiem na tej szachownicy.

 • sselrats

  Oceniono 47 razy 13

  W Polsce jakies pomysly o wycofaniu z Afganistanu sie szerza wiec trzeba troche dopilnowac....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje