Premier Wielkiej Brytanii wypowiada wojnę islamskiej radykalizacji i ekstremizmowi

03.06.2013 20:04
Islamskie centrum w Woolwich, Londyn

Islamskie centrum w Woolwich, Londyn (Fot. NEIL HALL Reuters)

Zdecydowane działania przeciw islamskiej radykalizacji i ekstremizmowi muzułmańskiemu w "medrasach, meczetach, uniwersytetach i w internecie" zapowiedział David Cameron. Brytyjski premier zastrzegł przy tym, że nie będzie tolerował skrajnie prawicowej islamofobii.
- W islamie nie ma niczego, co usprawiedliwiałoby akty terroru - powiedział Cameron w poniedziałek w Izbie Gmin, zapoznając posłów z wnioskami, które wyciągnął rząd z brutalnego zabójstwa 25-letniego żołnierza Lee Rigby'ego w bliskiej odległości od koszar artylerii w dzielnicy Woolwich w południowo-wschodnim Londynie 22 maja.

Nie będziemy tolerować grup demonizujących islam

- Tak samo, jak stawimy czoła tym, którzy wypaczają islam głosząc ekstremizm, nie będziemy tolerować grup demonizujących islam, takich jak Angielska Liga Obrony, usiłujących podsycać nienawiść wobec muzułmanów, wprowadzając nieład i nieporządek do naszych miast - zaznaczył Cameron.

Premier przewodniczył przed południem inauguracyjnemu posiedzeniu specjalnej grupy roboczej, tzw. TERFOR, powołanej po zabójstwie żołnierza do analizy systemu prewencji antyterrorystycznej i opracowania zaleceń ws. strategii.

Grupa powierzyła ministrom: oświaty Michaelowi Gove, biznesu Vince'owi Cable oraz sprawiedliwości Chrisowi Graylingowi zadanie przyjrzenia się sposobom zwalczania agitacji i ekstremizmu w szkołach, na uniwersytetach i w zakładach karnych.

Ministrowie mają opracować praktyczne zalecenia, które przeanalizuje grupa robocza. Na spotkaniu grupy z udziałem m.in. wicepremiera Nicka Clegga, ministra finansów George'a Osborne'a, szefowej MSW Theresy May, przedstawicieli policji i służb postanowiono, że sytuacja wymaga stawienia czoła zjawisku radykalizacji islamskiej, a nie tylko walki z aktami przemocy dokonywanymi w imię islamu - tłumaczy sens spotkania telewizja ITV.

Ponadpartyjne porozumienie ws. rozszerzenia inwigilacji internetu

Przeanalizowany zostanie także system prewencji antyterrorystycznej na szczeblu władz lokalnych i organizacji wyższej użyteczności. Premier Cameron zapowiedział, że będzie zabiegał o ponadpartyjne porozumienie ws. rozszerzenia zakresu inwigilacji internetu, co wymaga zmian w prawie.

W poniedziałek przed sądem w Londynie stanął jeden z dwóch domniemanych zabójców Rigby'ego, 28-letni Michael Adebolajo, aresztowany w bliskiej odległości od miejsca zbrodni. Zwrócił się do sądu, by tytułować go Mudżahid Abu Hamza, i odmówił odpowiadania na pytania sądu w pozycji stojącej.

Oprócz zabójstwa postawiono mu zarzuty usiłowania zabójstwa dwóch funkcjonariuszy policji i posiadania broni palnej. Postrzelony przez policję Adebolajo przybył do sądu z zabandażowaną ręką.

Współpodejrzany o zabójstwo żołnierza 22-letni Michael Adebowale, który przebywa w więzieniu w Belmarsh, nie stawił się osobiście w sali sądu Old Bailey, ale kontaktowano się z nim przez łącze wideo. Adebowale ograniczył swoje wystąpienie do potwierdzenia danych osobowych.

"Islamscy radykałowie to margines. To przerażające, że muzułmanie są postrzegani jako osoby, które mają w plecaku bombę" [EKSPERT]"Islamscy radykałowie to margines. To przerażające, że muzułmanie są postrzegani jako osoby, które mają w plecaku bombę" [EKSPERT]

Zobacz także
Komentarze (196)
Zaloguj się
 • protoplex

  Oceniono 358 razy 302

  I słusznie panie Cameron, zamknijcie mordy tym, którzy mówią, że multi kulti nie wypaliło, a za 20-30 lat będziemy mówić o Angielskiej Republice Islamskiej.

 • viaac

  Oceniono 274 razy 234

  Obym się mylił, ale zakładam, że z owych zapowiedzi jedno co się powiedzie to "rozszerzenie inwigilacji Internetu". Ot, okazja, szkoda przepuścić.

 • der-rauber

  Oceniono 239 razy 193

  Deportować ich z Europy z powrotem na pustynie, wszystkich i nie wpuszczać ani jednego więcej. Wzorem Japonii, do Konstytucji Europejskiej wprowadzić zakaz osiedlania się na terenie UE muzułmanów. Niech przyjeżdżają Żydzi, buddyści, mogą pojawiać się hinduiści, chrześcijanie, ateiści, sataniści ale nie muzułmanie. Multi kulti z nimi to jakaś pomyłka której w Polsce popełnić nie wolno.

  Jak na razie problemy robią muzułmanie z państw arabskich i afrykańskich. Nie wiem czy właściwym jest przekreślanie całego islamu, podobno na Dalekim Wschodzie, Afryce Zachodniej, częściowo w Turcji muzułmanie są normalnymi ludźmi i nie zasługują na potępienie. Niemniej to jednak muzułmanie wyrzynają się na wzajem (zamachy bombowe w Iraku), parkują samoloty w budynkach, wysadzają pociągi, napadają na ludzi na ulicach, obcinają głowy, kończyny, oblewają kobiety kwasem, obcinają im nosy i uszy. A Ahmażydojad w Iranie buduje bombę atomową żeby wymazać Izrael i świat zachodu z mapy świata.

 • dyfly

  Oceniono 207 razy 167

  Mleko juz sie rozlało. Ciapaci nakryja was czapkami w ciagu najblizszych 20 lat.

 • leming27

  Oceniono 125 razy 111

  Spoznil sie o jakies 20-30 lat...

 • derp973

  Oceniono 79 razy 59

  Tia. A dokona tego ograniczając lub zabierając kolejna prawa całemu społeczeństwu, oraz zwiększając poziom inwigilacji i kontroli. "Problem, reakcja, rozwiązanie"...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje