Premier Wielkiej Brytanii wypowiada wojnę islamskiej radykalizacji i ekstremizmowi

03.06.2013 20:04
Islamskie centrum w Woolwich, Londyn

Islamskie centrum w Woolwich, Londyn (Fot. NEIL HALL Reuters)

Zdecydowane działania przeciw islamskiej radykalizacji i ekstremizmowi muzułmańskiemu w "medrasach, meczetach, uniwersytetach i w internecie" zapowiedział David Cameron. Brytyjski premier zastrzegł przy tym, że nie będzie tolerował skrajnie prawicowej islamofobii.
- W islamie nie ma niczego, co usprawiedliwiałoby akty terroru - powiedział Cameron w poniedziałek w Izbie Gmin, zapoznając posłów z wnioskami, które wyciągnął rząd z brutalnego zabójstwa 25-letniego żołnierza Lee Rigby'ego w bliskiej odległości od koszar artylerii w dzielnicy Woolwich w południowo-wschodnim Londynie 22 maja.

Nie będziemy tolerować grup demonizujących islam

- Tak samo, jak stawimy czoła tym, którzy wypaczają islam głosząc ekstremizm, nie będziemy tolerować grup demonizujących islam, takich jak Angielska Liga Obrony, usiłujących podsycać nienawiść wobec muzułmanów, wprowadzając nieład i nieporządek do naszych miast - zaznaczył Cameron.

Premier przewodniczył przed południem inauguracyjnemu posiedzeniu specjalnej grupy roboczej, tzw. TERFOR, powołanej po zabójstwie żołnierza do analizy systemu prewencji antyterrorystycznej i opracowania zaleceń ws. strategii.

Grupa powierzyła ministrom: oświaty Michaelowi Gove, biznesu Vince'owi Cable oraz sprawiedliwości Chrisowi Graylingowi zadanie przyjrzenia się sposobom zwalczania agitacji i ekstremizmu w szkołach, na uniwersytetach i w zakładach karnych.

Ministrowie mają opracować praktyczne zalecenia, które przeanalizuje grupa robocza. Na spotkaniu grupy z udziałem m.in. wicepremiera Nicka Clegga, ministra finansów George'a Osborne'a, szefowej MSW Theresy May, przedstawicieli policji i służb postanowiono, że sytuacja wymaga stawienia czoła zjawisku radykalizacji islamskiej, a nie tylko walki z aktami przemocy dokonywanymi w imię islamu - tłumaczy sens spotkania telewizja ITV.

Ponadpartyjne porozumienie ws. rozszerzenia inwigilacji internetu

Przeanalizowany zostanie także system prewencji antyterrorystycznej na szczeblu władz lokalnych i organizacji wyższej użyteczności. Premier Cameron zapowiedział, że będzie zabiegał o ponadpartyjne porozumienie ws. rozszerzenia zakresu inwigilacji internetu, co wymaga zmian w prawie.

W poniedziałek przed sądem w Londynie stanął jeden z dwóch domniemanych zabójców Rigby'ego, 28-letni Michael Adebolajo, aresztowany w bliskiej odległości od miejsca zbrodni. Zwrócił się do sądu, by tytułować go Mudżahid Abu Hamza, i odmówił odpowiadania na pytania sądu w pozycji stojącej.

Oprócz zabójstwa postawiono mu zarzuty usiłowania zabójstwa dwóch funkcjonariuszy policji i posiadania broni palnej. Postrzelony przez policję Adebolajo przybył do sądu z zabandażowaną ręką.

Współpodejrzany o zabójstwo żołnierza 22-letni Michael Adebowale, który przebywa w więzieniu w Belmarsh, nie stawił się osobiście w sali sądu Old Bailey, ale kontaktowano się z nim przez łącze wideo. Adebowale ograniczył swoje wystąpienie do potwierdzenia danych osobowych.

"Islamscy radykałowie to margines. To przerażające, że muzułmanie są postrzegani jako osoby, które mają w plecaku bombę" [EKSPERT]"Islamscy radykałowie to margines. To przerażające, że muzułmanie są postrzegani jako osoby, które mają w plecaku bombę" [EKSPERT]

Zobacz także
Komentarze (196)
Premier Wielkiej Brytanii wypowiada wojnę islamskiej radykalizacji i ekstremizmowi
Zaloguj się
 • pismaki_klamia

  Oceniono 1 raz 1

  ->natasza740 przecież głupiutka naiwna ignorantko tekst, na który usiłujesz się powoływać jest fałszywką, nic takiego nie miało miejsca...
  Bardzo się boisz "muzułmanina" prawda?
  Sypiasz przy zapalonym świetle, zaglądasz czy nie czai się pod łóżkiem?

 • erg_samowzbudnik

  Oceniono 6 razy 4

  "Islamscy radykałowie to margines. To przerażające, że muzułmanie są postrzegani jako osoby, które mają w plecaku bombę"
  Islamiści zasłużyli sobie na taką opinię z nawiązką.

 • marl57

  Oceniono 6 razy -2

  Cameleon jest tak kompletnie gupi,
  że sam nie zrozumiał wypowiedzi otwartym tekstem islamskiego morderc,
  który sam dokładnie powiedział - że po co i dlaczego zabił,
  oraz jaki będzie ciąg dalszy tzn eskalacja takich działań.

  Islam o sobie mówi co chce i tylko idioci tegio słuchają,
  patrzeć należy co islam robi - a to jest syf - jak widać - na max.
  więcej na: euroislam.pl i ndie.pl

 • nirelle

  Oceniono 9 razy 5

  Po co ich sprowadzacie do Europy. Mają swoje islamskie państwa - niech do nich wracają.
  Political correct odbija sie czkawką. Pani Walz dała przyzwolenie na Centrum kultury islamskiej - dlaczego, skoro muzułmanów u nas niewielu.

 • juma07

  Oceniono 13 razy 11

  Przepraszam, czy to Angielska Liga Obrony zabiła na ulicy żołnierza brytyjskiego , a może zabiła muzułmanina ???
  A napotkani w pobliżu miejsca zbrodni afrobrytyjskonigeryjscy obywatele to pewnie byli z Islamskiej Armii Zbawienia i jako uczynni samarytanie dobili konającego z litości.....
  pogięło was....Brytyjczycy, czy tylko wasz CAmeron ma coś nie tak...

 • noelkabat

  Oceniono 12 razy 4

  Cameron to tchorz tak jak wszyscy polityczni przywodcy w Europie zachodniej, podlizuja sie do muzulmanow aby zdobyc ich glosy. Chwala islam jako religie pokojowa a przeciez to zbrodnicza religia: TYLE ZLEGO WYRZADZA W SWIECIE. W krajach arabskich morduja glownie muzulmanow a z nas, infidelow chcieli by zrobic swoich niewolnikow a z naszych kobiet - naloznice. Wszyscy oni snia o dzihadzie, o swiecie jako swoim KALIFACIE. Dlaczego nie zwalczaja swoich extremistow?

 • ciotka_ltd

  Oceniono 4 razy -2

  @kamilplay

  Sorki, a dlaczego to Cameron ma sie przeprowadzic do dzielnicy imigranckiej holoty, skoro stac go na duzo lepsza 'location'? Wystarczy, ze TY tam mieszkasz.
  Najwyrazniej komuna ci sie czkawka dotad odbija. Nie dotarlo, ze w kapitalizmie sa rowni i rowniejsi (by the way Orwell NIE pisal o Rosji)? :)

 • orciolan

  Oceniono 11 razy 7

  Arabowie cały czas są w ekspansji. Sobieski co prawda powstrzymał ich pod Wiedniem, ale punktem zwrotnym, kiedy to cała ówczesna, podzielona Europa zabawiała się odzyskiwaniem grobu chrystusowego zamiast pomóc Bizancjum __ www.polityka.pl/historia/1544269,1,tak-upadalo-bizancjum-560-lat-temu.read
  Na teraz nic się nie zmieniło i politycy nadal traktują arabusów jak umnych podczas gdy są oni na etapie średniowiecza. Wczesnego średniowiecza, kiedy to kościół stosował takie same metody terroru jak dzisiejsi ekstremiści islamscy, żeby utrzymać władzę i swój dobrobyt. Nic się nie zmieniło. Historia zatoczyła koło i znowu mamy tą samą sztukę tylko inne są dekoracje i aktorzy.
  Pamiętajcie : DROGOWSKAZ NIE IDZIE TAM GDZIE WSKAZUJE.
  WIARA to KOMFORT WIEDZA to WYSIŁEK. (Ludwig Marcuse)

 • yani-51

  Oceniono 6 razy 4

  Religia jak by sie nie nazywala zawsze w przeszlosci i dzis opiera sie na strachu i mordach.i to dotyczy rowniez KK,jak i inne religie

  Pokazcie mi religie co n i e ma krwi ludzkiej na rekach........

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje