Zginął uczestnik demonstracji w Stambule. "Wjechanie w tłum było celowe"

03.06.2013 17:57
Protest w Ankarze

Protest w Ankarze (Fot. Burhan Ozbilici AP)

- Młody uczestnik demonstracji w Stambule zginął wczoraj wieczorem wskutek potrącenia przez taksówkę, która wjechała w tłum protestujących przeciwko rządowi premiera Recepa Tayyipa Erdogana - poinformowała turecka organizacja pozarządowa.
20-letni Mehmet Ayvalitas, członek jednej z lewicowych organizacji, został potrącony na drodze blokowanej przez manifestantów po azjatyckiej stronie Stambułu - sprecyzowała Unia Tureckich Lekarzy (TBB). Według tej organizacji kierowca, który spowodował wypadek, nie został zatrzymany. TBB sugeruje, że wjechanie w tłum demonstrantów było celowe.

Odpowiedzialnością za spowodowanie wypadku organizacja TBB obarczyła "bezkompromisowy rząd" Turcji; oskarżyła jednocześnie siły porządkowe o brutalność podczas demonstracji.

Rannych 58 cywilów i 115 policjantów

Od piątku w Turcji odbywają się antyrządowe manifestacje niemające precedensu od objęcia władzy w 2002 r. przez islamsko-konserwatywną Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) premiera Erdogana, oskarżanego o zapędy autorytarne. W ich wyniku w Stambule ponad tysiąc osób zostało rannych, a w Ankarze co najmniej 700 - wynika z doniesień organizacji obrony praw człowieka i związków zawodowych lekarzy. W niedzielę szef tureckiego MSW Muammer Guler mówił, że rannych zostało 58 cywilów i 115 funkcjonariuszy policji.

Zobacz także
Komentarze (29)
Zginął uczestnik demonstracji w Stambule. "Wjechanie w tłum było celowe"
Zaloguj się
 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy -1

  Mimo zaangażowania ogromnych emocji - w Turcji jest wyższy odsetek praktykujących muzułmanów niż w Polsce katolików, a z drugiej strony są dumni z tradycji państwa laickiego i braku uzależnienia od Żydów - zarówno władza jak i organizatorzy demonstracji zachowują umiar.
  www.hurriyetdailynews.com/
  Ten niewyjaśniony zgon to odosobniony indywidualny przypadek.
  To nie Polska.
  W Turcji nie ma samobójstw w aresztach, przypadkowych śmiertelnych postrzałów na komendach czy kopania demonstrantów po głowie w czasie zatrzymywania. Demonstranci nie niszczą mienia, nie wzniecają pożarów paląc opony jak polscy związkowcy...

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 3 razy 3

  A te wszystkie organizacje od praw człowieka, demokracji i innych dupereli zawzięcie milczą.

 • poljack

  Oceniono 7 razy 5

  Turczynka pisała wczoraj o co najmniej dwu ofiarach śmiertelnych rozjechanych przez czołgi .

 • krysztofiak1963

  Oceniono 22 razy -2

  Vivat Turcja !!! Napisałem dzisiaj felieton (analizę) porównujaca sytuację w Turcji i Polsce. U nas jest chyba gorzej - bo aby złupić spoleczeństwo ustanawia się w miastach odatki od prawa do robienia kupy. Czytajcie
  blogi.newsweek.pl/Tekst/swiat/672602,mit-zielonej-wyspy-czy-polska-mlodziez-pojdzie-w-slady-turkow.html
  Za zieloną wyspę, finansowaną z funduszy unijnych, mieszkańcy wielu polskich miast płacą lub będą płacili w formie podatku od prawa do robienia kupy. Dla wielu rodzin wydatek roczny ponad 2000 złotych na opłacenie „zasranego podatku” z pewnością spowoduje to, że w co najmniej jednym miesiącu będą one jadły szczaw i robiły kupę na zielono. Komuniści długo doili społeczeństwo polskie. W końcu dłużej nie dało się ciągnąć tego procederu. Obecnie partie władzy (PO, PiS, SLD i PSL) powtarzają tę samą praktykę. W każdej chwili może wybuchnąć „Powstanie Młodych”. Jak długo bowiem można dawać się wykluczać społecznie? W końcu prawo do „wysrania i wysikania się” jest także prawem człowieka. Póki co – kibicujmy Turkom !!!

  Ostrzegam felieton jest ostry (według mojego smaku; ale pokazujacy sedno rzeczywistosci naszej)

 • cillian1

  Oceniono 20 razy 10

  Ludzie, dlaczego nie rozwalicie tego debila, co szminki zakazuje?

  tylko miasto swoje niszczycie?

 • nie-tak

  Oceniono 12 razy -10

  Cytat:
  - Młody uczestnik demonstracji w Stambule zginął wczoraj wieczorem wskutek potrącenia przez taksówkę,
  ............................................................................
  w Stambule?
  Czy Istambule?
  Na mapie widze Istambul.

  Gazeto nie tylko jedna zginela.

 • szmul.bender

  Oceniono 31 razy 17

  czy Polska wysle żołnierzy do Turcji gdy amerykanie pojadą tam wdrażąć demokrację ?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 16 razy 12

  Wszyscy czekają na stanowisko USA. Strach wyskakiwać przed orkiestrę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje