Prokuratura bada dofinansowanie koncertu Madonny. Na wniosek PiS

03.06.2013 16:09
Koncert Madonny na Stadionie Narodowym odbył się 1 sierpnia 2012 roku

Koncert Madonny na Stadionie Narodowym odbył się 1 sierpnia 2012 roku (Fot. Dariusz Borowicz, Stefan Romanik / Agencja Gazeta))

Z doniesienia PiS stołeczna prokuratura sprawdza, czy wszcząć śledztwo w sprawie domniemanego przestępstwa, jakim miałoby być dofinansowanie przez resort sportu koncertu Madonny na Stadionie Narodowym.
- 29 maja wpłynęło zawiadomienie posła PiS Marcina Mastalerka ws. przekazania przez resort sportu pieniędzy na dofinansowanie tego koncertu - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Dariusz Ślepokura. - W ciągu 30 dni zdecydujemy, czy zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa i należy wszcząć śledztwo, czy też należy odmówić wszczęcia - wyjaśnił Ślepokura.

NIK: Wydano 6 mln zł niezgodnie z przeznaczeniem

Według niego postępowanie sprawdzające prowadzone jest w kierunku ewentualnego naruszenia art. 231 par. 1 Kodeksu karnego, który przewiduje karę do trzech lat więzienia dla "funkcjonariusza publicznego, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego". Prokurator dodał, że w trakcie postępowania sprawdzającego prokuratura zapewne wystąpi o materiały sprawy; możliwe jest też przesłuchanie zawiadamiającego.

Na początku maja ujawniono, że według NIK Ministerstwo Sportu mogło wykorzystać ponad 6 mln zł niezgodnie z przeznaczeniem, bo zamiast na promocję Euro 2012 oraz piłki siatkowej resort wydał je na koncerty Madonny i Coldplay oraz "mecz na wodzie" Polska - Anglia.

Rzecznik NIK Paweł Biedziak mówił, że wątpliwości NIK budzi zmiana przeznaczenia rezerwy celowej. Pieniądze z niej miały służyć dofinansowaniu zadań związanych z organizacją Euro 2012 oraz z upowszechnieniem siatkówki wśród dzieci i młodzieży, natomiast zostały wydane na inne cele, przede wszystkim na organizację koncertu Madonny, co pochłonęło 5,8 mln zł. Biedziak dodał, że wątpliwość NIK budzi cel, na jakie zostały wydane pieniądze z rezerwy, a nie sprawa straty. Według niego organizacja koncertu i kilku innych imprez skończyła się stratą w wysokości 4,6 mln zł.

"Decyzja była z całą pewnością bezprawna"

Minister sportu Joanna Mucha tłumaczyła, że jej resort za każdym razem miał zgodę Ministerstwa Finansów na wykorzystanie pieniędzy z rezerwy. Jak mówiła, pieniądze były przeznaczone na cały rok 2012, na wszystkie tzw. imprezy testowe organizowane na Stadionie Narodowym. - Gdybyśmy przyjęli inne założenie, oznaczałoby to, że po Euro 2012 powinniśmy zgasić światło i zamknąć Stadion Narodowy na cztery spusty - dodała Mucha, która nie zgodziła się z zarzutami NIK. Podkreśliła, że doświadczenie z organizacją występu Madonny i poniesione z tego tytułu straty sprawiły, że nowym operatorem Stadionu Narodowego została spółka PL.2012+.

W związku ze sprawą PiS zażądało dymisji minister sportu. - Decyzja była z całą pewnością bezprawna. Środki przeznaczone na sport nie mogą być wydawane na zupełnie inne, w istocie mające charakter propagandowy cele - komentował szef PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem koncert Madonny miał pokazać, że stadiony zbudowane dużym kosztem na Euro 2012 są wykorzystywane.

Mastalerek zapowiedział zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na zmarnotrawieniu 6 mln zł oraz działalności na szkodę spółki Narodowe Centrum Sportu.

Koncert Madonny 1 sierpnia 2012 r. był pierwszą niesportową imprezą zorganizowaną po mistrzostwach Europy w piłce nożnej na Stadionie Narodowym. Budził kontrowersje m.in. ze względu na termin - 68. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Obejrzało go 35 tys. widzów. Organizatorzy liczyli na większą frekwencję, a dodatkowo nie znalazł się żaden sponsor imprezy. Przed koncertem ówczesny prezes spółki NCS Rafał Kapler, wierząc w sukces przedsięwzięcia, zwrócił się do Ministerstwa Sportu o pożyczkę, licząc, że pieniądze zwrócą się z nawiązką. Tak się nie stało, a straty musiało pokryć ministerstwo.

Zobacz także
Komentarze (30)
Prokuratura bada dofinansowanie koncertu Madonny. Na wniosek PiS
Zaloguj się
 • pag777

  0

  Madonna to gwiazda, która na swojej działalności zarabia miliony, dleczego, więc do jej koncertu trzeba było dopłacać takie duże pieniądze? Na tym można było zarobić!

  A z drugiej strony, jeżeli państwo dopłaca takie kwoty do koncertu jakiejś gwiazdki pop, to dlaczego nie może dopłacić do jakiejś orkiestry symfonicznej, która boryka się z problemami finansowymi i tez przynosi straty.

 • szczuras99

  Oceniono 3 razy 1

  Madonna be ale 40 mln na piramide Heopsa pt Swiatynia Opatrznosci jest ok .Ile kosciolkow by moglo byc za te 6 mln . Calkiem rozumiem PiSdzielcow .

 • szczuras99

  Oceniono 2 razy 0

  Madonna be ale 40 mln na piramide Heopsa pt Swiatynia Opatrznosci jest ok .Ile kosciolkow by moglo byc za te 6 mln . Calkiem rozumiem PiSdzielcow .

 • swedzi_mnie_palec

  Oceniono 2 razy -2

  Ta cała ministra jest durna jak kilo gwoździ. Musiała prze...dolić 6 baniek, żeby się kapnąć, że chłopcy nie mają bladego pojęcia, jak zarządzać stadionem. To jej tłumaczenie tylko ją pogrąża i robi z niej jeszcze bardziej nieudolną ministrę.

 • jamj

  Oceniono 3 razy 1

  Miałem znajomego, który też do wszystkiego dokŁadał, ale on nie wymawiał "r"

 • oyayebye

  Oceniono 3 razy 1

  Qwa, a miało być wszystko prywatne. I lepsze. A tu lipa.

 • pendrakwielki

  Oceniono 12 razy 4

  Ja też uważam, ze nie należało przeznaczać pieniędzy na taką panią jak niejaka Madonna, która swoimi występami demoralizuje mlodzież, tylko tak jak było postanowione finansować EURO2012 oraz propagowanie siatkówki. Przecież ministerstwo sportu powinno zajmować się sportem i jego propagowaniem, rozwijaniem
  a nie dokładać się do występów takiej pani znanej z niemoralnego zachowania czy postępowania itd.itp.

 • plumgazeta

  Oceniono 5 razy -1

  Za zabawę w dniu 1 sierpnia powinni nie wyjść z pierdla do końca życia.
  I nie ważne czy powstanie było słuszne czy nie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje