Gdynia: Nergal uniewinniony za podarcie Biblii

03.06.2013 15:41
Nergal podczas koncertu

Nergal podczas koncertu (Fot. YouTube)

Sąd Rejonowy w Gdyni uniewinnił w poniedziałek lidera blackmetalowej grupy Behemoth Adama Darskiego, "Nergala", oskarżonego o obrazę uczuć religijnych. W 2007 r. muzyk podczas koncertu w Gdyni w klubie Ucho podarł Biblię i używał przy tym wulgarnych słów.
W 2007 r. muzyk podczas koncertu w Gdyni w klubie "Ucho" podarł Biblię. Podarte kartki księgi rozrzucił wśród publiczności mówiąc m.in.: "Żryjcie to g...o!". Nazwał też Biblię "kłamliwą księgą", a Kościół katolicki - "największą zbrodniczą sektą". Kartki spalili później fani zespołu. Prokuratura oskarżyła muzyka o obrazę uczuć religijnych w maju 2010 r. na podstawie doniesienia kilku pomorskich posłów PiS oraz Ryszarda Nowaka - przewodniczącego Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą - którzy obejrzeli w internecie film z koncertu.

"Zwycięstwo logiki i zdrowego rozsądku nad zabobonem"

- To jest zwycięstwo albo kolejny krok ku zwycięstwu. Każdą decyzję sądu na moją korzyść w tej sprawie ja odbieram jako zwycięstwo logiki i zdrowego rozsądku nad zabobonem, zacietrzewieniem i wstecznictwem. Poczekajmy aż będzie prawomocny wyrok i być może Ryszard Nowak znajdzie nowy obiekt swojej fanatycznej działalności - powiedział muzyk dziennikarzom.

Nowak, występujący w procesie jako oskarżyciel posiłkowy, zapowiedział złożenie apelacji od wyroku.

- Sąd uniewinnił Adama Darskiego od zarzucanego mu czynu uznając, że oskarżony działał w zamiarze ewentualnym znieważenia uczuć religijnych osób, ale tylko tych obecnych na koncercie, nie zaś pokrzywdzonych występujących w tej sprawie - powiedziała w uzasadnieniu wyroku sędzia Monika Jobska.

Sąd podkreślił m.in., że na koncercie obowiązywał zakaz jego rejestracji i oskarżony miał prawo zakładać, że nie zostanie on w żaden sposób upubliczniony.

Prokurator w ostatnim słowie podczas procesu wnioskował o ukaranie Darskiego karą grzywny w wysokości 5 tys. zł. Art. 196 Kodeksu karnego stanowi, że kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo do 2 lat więzienia.

Zobacz także
Komentarze (411)
Zaloguj się
 • raul_duke

  Oceniono 224 razy 150

  Prawdziwy Chrześcijanin po podarciu Biblii nie donosi do prokuratury tylko nadstawia drugi egzemplarz.

 • korcia2000

  Oceniono 213 razy 141

  Wygląda, że w tym kraju trafiają się jeszcze resztki zdrowego rozsądku i wolności słowa...

 • doda785

  Oceniono 138 razy 76

  sąd powinien mu przyznać sute odszkodowanie za odwagę w walce z głupotą

 • marych

  Oceniono 122 razy 66

  w tym faszystowkim kraju już nawet nie można drzeć papieru jakiego się chce. A poza tym, to nie było publicznie, tylko impreza zamknięta biletowana, na której można nawet zgodnie z prawem "deptac flagę i pluć na godło" (jakby to powiedział Muniek)

 • erg_samowzbudnik

  Oceniono 77 razy 63

  Ten Nowak powinien zapłacić koszty procesu ze swojej kieszeni , to nie będzie zawracał sądowi głowy duperelami.

 • harimau666

  Oceniono 111 razy 63

  Pambucek tak fcioł:)))
  ale obawiam się,że to nie koniec a jazgot i jad wyleją sie z katolickich gardzieli jak nigdy...
  brawo sąd!

 • miron.lipski

  Oceniono 68 razy 56

  Nareszcie.!! :)
  Jednak są jeszcze w RP niezależnie myślące sądy, nie bojące się długich łap facetów a sukniach...

 • makak84

  Oceniono 62 razy 52

  Katechizm Piusa X nakazuje katolikowi zniszczyć niekatolickie wydanie Pisma Świętego. Czyli KK najpierw sam zacheca do niszczenia Biblii a teraz obłudnie wystepuje jako poszkodowany. Dlaczego kwestia katechizmu nie została dotąd podniesiona przez żadnego dziennikarza czy biegłego?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje