Gdynia: Nergal uniewinniony za podarcie Biblii

03.06.2013 15:41
Nergal podczas koncertu

Nergal podczas koncertu (Fot. YouTube)

Sąd Rejonowy w Gdyni uniewinnił w poniedziałek lidera blackmetalowej grupy Behemoth Adama Darskiego, "Nergala", oskarżonego o obrazę uczuć religijnych. W 2007 r. muzyk podczas koncertu w Gdyni w klubie Ucho podarł Biblię i używał przy tym wulgarnych słów.
W 2007 r. muzyk podczas koncertu w Gdyni w klubie "Ucho" podarł Biblię. Podarte kartki księgi rozrzucił wśród publiczności mówiąc m.in.: "Żryjcie to g...o!". Nazwał też Biblię "kłamliwą księgą", a Kościół katolicki - "największą zbrodniczą sektą". Kartki spalili później fani zespołu. Prokuratura oskarżyła muzyka o obrazę uczuć religijnych w maju 2010 r. na podstawie doniesienia kilku pomorskich posłów PiS oraz Ryszarda Nowaka - przewodniczącego Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą - którzy obejrzeli w internecie film z koncertu.

"Zwycięstwo logiki i zdrowego rozsądku nad zabobonem"

- To jest zwycięstwo albo kolejny krok ku zwycięstwu. Każdą decyzję sądu na moją korzyść w tej sprawie ja odbieram jako zwycięstwo logiki i zdrowego rozsądku nad zabobonem, zacietrzewieniem i wstecznictwem. Poczekajmy aż będzie prawomocny wyrok i być może Ryszard Nowak znajdzie nowy obiekt swojej fanatycznej działalności - powiedział muzyk dziennikarzom.

Nowak, występujący w procesie jako oskarżyciel posiłkowy, zapowiedział złożenie apelacji od wyroku.

- Sąd uniewinnił Adama Darskiego od zarzucanego mu czynu uznając, że oskarżony działał w zamiarze ewentualnym znieważenia uczuć religijnych osób, ale tylko tych obecnych na koncercie, nie zaś pokrzywdzonych występujących w tej sprawie - powiedziała w uzasadnieniu wyroku sędzia Monika Jobska.

Sąd podkreślił m.in., że na koncercie obowiązywał zakaz jego rejestracji i oskarżony miał prawo zakładać, że nie zostanie on w żaden sposób upubliczniony.

Prokurator w ostatnim słowie podczas procesu wnioskował o ukaranie Darskiego karą grzywny w wysokości 5 tys. zł. Art. 196 Kodeksu karnego stanowi, że kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo do 2 lat więzienia.

Zobacz także
Komentarze (411)
Gdynia: Nergal uniewinniony za podarcie Biblii
Zaloguj się
 • mczes57

  Oceniono 1 raz -1

  Jak taki mądrala to dlaczego nie potargał Koranu albo Tory.

 • sumienie.jk

  Oceniono 2 razy 2

  A w tym wszystkim najśmieszniejsze jest to, że cała część Biblii określana jako Nowy Testament jest autentycznym wymysłem następców Pawła z Tarsu pod potrzebę uprawdopodobnienia tego, co Pawel z Tarsu sobie wymyślił. To są autentyczne bajdy i wymysły, oparte na prawdziwym fakcie życia i nauczania Jezusa z Nazaretu, ale z tymi naukami nie mają niemal nic wspólnego. Jeśli kogoś interesuje ten temat niech poszuka wiedzy o tym jak doszło do tego, spośród ponad 370 tekstów Ewangelii obecnie obowiązują tylko cztery i to te stworzone najpóźniej, a skrzętnie niszczono wszystkie teksty wcześniejsze. Ta historia to autentyczny ubaw i popis głupoty nie tylko dawnych biskupów, ale też ciemnoty obecnych wyznawców.

 • pisipo

  Oceniono 1 raz -1

  Nergal po prostu strawestował Heinricha Heinego ("Gdzie się pali książki, dojdzie w końcu do palenia ludzi"). Darł Biblię, a potem sam się darł.

 • maz9

  Oceniono 1 raz 1

  Nergal liczył się z tym, że zwolennicy pedofilii będą go atakować.
  Ostatnio Papież dużo o tym mówi, ale jak ten problem rozwiąże to tego nie wiadomo.

 • martenos.2

  Oceniono 1 raz -1

  Kiedy P. Darski podrze na scenie Koran
  Będzie na tyle odważny???
  Będzie to taka samo głupie jak niszczenie Biblii ale czy się odważy skoro walczy z religią (religiami) powinien być konsekwentny.

 • alexy-dwa

  Oceniono 7 razy -3

  Nergal upodobnił się w ten sposób do faszystów i Świętej Inkwizycji palących na stosach książki.Płynie stąd prosty wniosek - jest zwykłym idiotą.

 • stanimager

  Oceniono 6 razy 4

  Zawiedziony jestem. Jeszcze trzeba popracowac na tytul Iranu Polnocy. Albo Polska Republika Katolibska.

 • zygosz

  Oceniono 6 razy -4

  To dobitny przyklad ,jak ateisci zniszczyli kraj .
  Tak pracowaly sady w okresie czystek politycznych.
  Kiedy Polakow skazywano na tortury i smirec ,a dzis
  ich wnuczkowie znow orzekaja ,wyroki sa widoczne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje