Zamieszki w Turcji. Policja użyła gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom w Ankarze

03.06.2013 13:39
Demonstrantki z Ankary, przeciwko którym policja użyła gazu łzawiącego

Demonstrantki z Ankary, przeciwko którym policja użyła gazu łzawiącego (Fot. Burhan Ozbilici AP)

Turecka policja użyła gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom w Ankarze, protestującym już czwarty dzień przeciwko rządowi premiera Recepa Tayyipa Erdogana - informuje Reuters, powołując się na naocznego świadka. Przez całą noc trwały też starcia tureckiej policji z demonstrantami w centrum Stambułu oraz w Izmirze, gdzie protestujący podpalili biura rządzącej partii.
Funkcjonariusze w Ankarze interweniowali, kiedy grupa ok. tysiąca demonstrantów, głównie młodych ludzi, zbliżyła się do zablokowanego przez policję centralnego placu Kizilay, domagając się dymisji premiera Erdogana. Gazu łzawiącego używa też policja w innych miastach Turcji, gdzie zbierają się manifestanci.

Zaczęło się od placu Taksim

Antyrządowe protesty w Turcji zaczęły się w piątek w Stambule. Bodźcem do wybuchu protestów stały się plany przebudowy stambulskiego placu Taksim. Lokalizacja ta jest tradycyjnie miejscem, z którego wyruszają demonstracje. W piątek policja podjęła interwencję przeciwko osobom, okupującym w namiotach park przy placu w celu niedopuszczenia tam do wycinki drzew.

Demonstracja w parku przerodziła się w obejmującą także inne tureckie miasta akcję protestacyjną przeciwko oskarżanemu o zapędy autorytarne Erdoganowi i jego powiązanej z ruchem islamistycznym Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Premier potwierdził wczoraj, że na placu Taksim ma być wybudowany meczet, podsycając obawy demonstrantów, którzy zarzucają premierowi i powiązanej z ruchem islamistycznym AKP zapędy autorytarne i próbę islamizacji kraju.

Starcia stambulskich demonstrantów z policją trwały przez całą noc. Dziś widać było przygotowania do dalszych walk. Kilkoro protestujących umacniało barykady na ulicach dojazdowych do placu Taksim. Na razie policja nie interweniuje - podała agencja dpa, powołując się na świadków. Dziś zaczęło też kursować stambulskie metro, zamknięte z powodu starć w ostatnich dniach.

Turcja się islamizuje

Radykalizacja nastrojów w Turcji widoczna jest od dłuższego czasu. Kolejne decyzje administracji Erdogana wskazują, że rządząca partia dąży w kierunku konserwatywnego państwa z wyraźnie zaznaczoną rolą islamu. Parlament przyjął ostatnio ustawę ograniczającą sprzedaż alkoholu i zakazującą jego reklamy. Podejmowane są też próby narzucenia konserwatywnej obyczajowości.

Pod koniec maja władze wystosowały publiczne oświadczenie, w którym zaapelowało do pasażerów metra, by ci "zachowywali się moralnie" w czasie korzystania z transportu publicznego. Oświadczenie zostały wydane, gdy, jak stwierdziły władze Ankary, kamery w metrze zarejestrowały "nieodpowiednio zachowującą się parę". Mieszkańcy stolicy odpowiedzieli "pocałunkowym protestem" na stacji metra. Część całujących się manifestantów została zaatakowana przez grupę islamistów. Jeden z uczestników protestu został pchnięty nożem. Wcześniej islamiści skandowali "Allah Akhbar" (Bóg jest wielki).

Zobacz także
Komentarze (13)
Zamieszki w Turcji. Policja użyła gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom w Ankarze
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 1 raz 1

  Policja użyła gazu łzawiącego.
  =======================
  Co za reżim?! W Polsce demonstrantom drinka się proponuje, żeby tylko się łaskawie.rozeszli. Tymi "gumowymi" kulami to oczywiście tylko wg propagandy policja w Pomrocznej dziennikarzom oczy wybija.

 • pascvale

  Oceniono 3 razy -3

  W Polszcze być inaczej, nie będzie. Kaczora coś wystraszyło, że od koryta dał tak lekko odepchnąć się, zapewne jego elity były zbyt wątłe. Za to Donek, ten to dopiero udowodni, będziemy wspominać Jaruzela jako ludzkiego humanistę.

 • knox_dc

  Oceniono 6 razy 6

  Polska ma na razie szczęście że nie rządzą PISlamiści
  Polscy talibowie z PISlamu marzą o takim scenariuszu.

 • futon

  Oceniono 8 razy 2

  żeby to się nie skończyło tak jak w Egipcie ...

 • krysztofiak1963

  Oceniono 22 razy 10

  Rewolucja w Turcji to połączenie buntu przeciwko islamizacji kraju (klerykalizacji) i wykluczeniu społecznemu młodych wykształconych ludzi; to rewolucja miejska, a nie wiejska - gdzie Erdokan ma poparcie. W Polsce także potrzebujemy rewolucji antyklerykalnej i protestu przeciwko wykluczeniu młodych ludzi z życia społecznego. Czytajcie
  blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/642329,polska-potrzebuje-aksamitnej-liberalnej-anty-klerykalnej-rewolucji.html
  Bunt intelektualistów przeciwko standardom lumpeninteligenta, korzystającego z „gotowców i bryków” dostarczanych rynkowi idei przez instytucje podtrzymujące chrześcijaństwo w obiegu kulturowym, może przeobrazić się, w tak potrzebną Polsce, aksamitną i liberalną rewolucję. Pierwszym „zwiastowaniem liberalnego buntu” jest uczestnictwo liberałów w polskim parlamencie.

  Potrzebujemy tej rewolucji bo jestesmy niewolnikami we własnym kraju - niewonikami lumpeninteligencji, która rzadzi i nabija swoje portfele kosztem młodych ludzi
  blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/656262,polacy-sa-niewolnikami.html
  Obywatele większości państw europejskich, w porównaniu z Polakami, są w stanie za swoje pensje kupić nawet o ponad 200 % więcej dóbr konsumpcyjnych. Porównując się z Hiszpanami, przeciętnie zarabiający Polak powinien móc pozwolić sobie na zakup 944 litrów benzyny za swoją miesięczną pensję. Hiszpana stać na 1437 litrów benzyny, ale dlatego, że żyje w bogatszym kraju. Niestety Polaka stać tylko na 570 litrów. Kto więc nas „rżnie” na 374 litry benzyny miesięcznie (czyli na 65%)?

  Potrzebujemy rewolucji, bo mamy podły system edukacji, ktory tworzy z młodego człowieka kalekę spolecznego

  blogi.newsweek.pl/Tekst/spoleczenstwo/671479,polska-edukacja-na-dnie-proba-diagnozy-%e2%80%93-swinie-psy-ogrodnika-i-nosorozce.html
  Potrzebujemy rewolucji, bo młody człowiek potrzebuje pracy; której brakuje, a państwo nie tworzy mechanizmów ją umożliwiających
  blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/672069,walka-z-bezrobociem-w-polsce.html
  W sprawach walki z bezrobociem, Kaczyński pierdzi, Tusk „brandzluje się, żeby pokazać, że mu stoi (słupek poparcia)”. Miller milczy. Google nie pozycjonuje newsa. Gazety nie „wyczerwieniają” informacji o przegranej PiS w debacie nad bezrobociem. Co się dzieje?

 • xdt

  Oceniono 20 razy 6

  Dajcie rade Turcy, walić stare baby i ich religię.

 • sknerusmakwacz

  Oceniono 6 razy 0

  W temacie, coś dla tych, co ubrali się w fundusze akcji tureckich:

  "Patrząc na tureckie ulice, rzec można, że zamieszanie zbyt szybko się nie zakończy, gdyż z każdym dniem przemoc narasta. Rozkręcają się też wspomniane spadki na XU100. O ile w piątek notowania wylądowały na istotnym wsparciu w postaci linii trendu wzrostowego, to dziś linię tę można uznać za pieśń historii. Luka bessy jaką widać na wykresie robi wrażenie, a co najgorsze, najbliższe wsparcie, które zapewne będzie niebawem w grze, zlokalizowane jest w okolicy 75 600 punktów - zatem przed nami, w drodze na najbliższy przystanek, jeszcze około 10%'owe spadki."

  na-plus.blogspot.com/2013/06/krach-w-turcji.html

 • p8

  Oceniono 9 razy 1

  "widziałem na ulicy gaz - gaz gaz gaz gaz gaz gaz na ulicach:

  www.youtube.com/watch?v=e7p6pdN8FpI ->Kult "Gaz na ulicach"

 • kermit.dolomit

  Oceniono 35 razy -23

  Policja użyła gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom w Ankarze

  To faktycznie straszne co najmniej jakby pie...eli iperytem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje