Stanisław Kania prawomocnie uniewinniony ws. stanu wojennego

03.06.2013 12:35
Stanisław Kania

Stanisław Kania (Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

- Stanisław Kania, b. I sekretarz KC PZPR, jest już prawomocnie uniewinniony ws. stanu wojennego - takie orzeczenie wydał w poniedziałek Sąd Apelacyjny w Warszawie. Jednocześnie sąd potwierdził, że stan wojenny wprowadzono nielegalnie.
12 stycznia 2012 r. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że stan wojenny nielegalnie wprowadziła tajna grupa przestępcza o charakterze zbrojnym pod wodzą gen. Wojciecha Jaruzelskiego - w celu likwidacji NSZZ "Solidarność", zachowania ówczesnego ustroju komunistycznego oraz osobistych pozycji we władzach PRL.

Uwzględniając wniosek IPN, SO wymierzył karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu b. szefowi MSW Czesławowi Kiszczakowi za udział w tej grupie przestępczej. Od takiego zarzutu uniewinniono zaś 86-letniego Kanię. Prokurator IPN żądał dla Kani takiej kary jak dla Kiszczaka - dwóch lat więzienia w zawieszeniu.

Pion śledczy IPN wnosił w SA o uchylenie uniewinnienia i o ponowny proces Kani. Obrona chciała utrzymania wyroku. W zeszły poniedziałek SA zgodził się z wnioskiem obrońcy nieobecnego Kiszczaka, aby z powodu jego złego zdrowia zawiesić wobec niego postępowanie apelacyjne (IPN był przeciw).

W kwietniu 2007 r. pion śledczy IPN z Katowic oskarżył dziewięć osób - członków władz przygotowujących stan wojenny oraz Rady Państwa PRL, która formalnie w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. wprowadziła stan wojenny i wydała odpowiednie dekrety. Sprawę 89-letniego Jaruzelskiego sąd zawiesił jeszcze latem 2011 r. z powodu jego złego stanu zdrowia. Jeśli jego stan się nie polepszy, nigdy nie stanie już przed sądem za kierowanie tą grupą przestępczą (za co grozi kara do 10 lat więzienia) i podżeganie członków Rady Państwa do przekroczenia ich uprawnień.

Zobacz także
Komentarze (63)
Stanisław Kania prawomocnie uniewinniony ws. stanu wojennego
Zaloguj się
 • blue911

  0

  A kiedy Walesa pojdzie pod sad za sprzedanie obcemu kapitalowi Polski, naszej Ojczyzny??......Od razu zaznaczam,ze nie jestem fanem Jaruzela & Co.

 • alexy-dwa

  0

  Pamiętam taki wierszyk popularny za komuny: Przyszedł Kania - przyjdzie Wania , będzie koniec Wałęsania.

 • jerzy.zywiecki

  0

  Najbardziej rozśmiesza stwierdzenie, że rządzący to grupa przestępcza, działająca nieprawnie.
  Czy dzisiejsi decydenci żadnych planów stanów wojennych , wyjątkowych itd. nie planują? Jeżeli tego nie robią to do rządzenia się nie nadają!

 • sklis

  Oceniono 1 raz 1

  Co za bzdury... Jaka TAJNA grupa?!

 • jan_sobczak1

  Oceniono 2 razy 0

  Kolejne zwycięstwo SS-manów, morderców, obozowych Capo, funkcjonariuszy UB i SB.

 • legrange

  Oceniono 4 razy 4

  Stan wojenny, Jaruzelskiego, Kiszczaka ocenią kiedyś prawdziwi historycy, a nie nabuzowana piswataha z IPN -u. Dzięki tym "zbrodniarzom" być może uratowano Polskę przed rozlewem krwi na niespotykaną skalę. Ale jak im to uznać skoro NIE ARESZTOWANO jakiegoś tam wtedy KACZORA na kaczych nóżkach i z kaczym dziobem. JEDEN przygłup pisze, że" ta tajna grupa przestępcza wymordowała kilkadziesiąt osób" - bo "grupa" nic innego nie chciała tylko wymordować kilkadziesiąt osób. DO ŚMIERCI NP. GÓRNIKÓW przyczynili się PRZEDE WSZYSTKIM ci co ich wyprowadzili do ataku na ZOMO. RESZTA TO KŁAMSTWO NA KŁAMSTWIE.

 • kkes

  Oceniono 3 razy 1

  Państwo zdało egzamin

 • sqlap72

  Oceniono 3 razy 1

  Jakby był winny, to by mu prostokącik na oczy wsadzili, jak uniewinniony, zezwalają pokazać całą gębę. Hipokryzja polskiego prawa. Pismaków przy okazji.

 • woryprokopa

  Oceniono 3 razy -1

  Debile komunistyczno-nazistowskie. Ekonomiczne debile i złodziejskie uprzywilejowane ścierwa. Rezimowe media i stalinowska socjotechnika. Wyrzeranie dzieciom snickersów i zadłużanie małych dzieci.
  planeta ziemia - obszar wschodnio-europejski 2013
  polskie sady - smiechu warte

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje