Stanisław Kania prawomocnie uniewinniony ws. stanu wojennego

03.06.2013 12:35
Stanisław Kania

Stanisław Kania (Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

- Stanisław Kania, b. I sekretarz KC PZPR, jest już prawomocnie uniewinniony ws. stanu wojennego - takie orzeczenie wydał w poniedziałek Sąd Apelacyjny w Warszawie. Jednocześnie sąd potwierdził, że stan wojenny wprowadzono nielegalnie.
12 stycznia 2012 r. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że stan wojenny nielegalnie wprowadziła tajna grupa przestępcza o charakterze zbrojnym pod wodzą gen. Wojciecha Jaruzelskiego - w celu likwidacji NSZZ "Solidarność", zachowania ówczesnego ustroju komunistycznego oraz osobistych pozycji we władzach PRL.

Uwzględniając wniosek IPN, SO wymierzył karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu b. szefowi MSW Czesławowi Kiszczakowi za udział w tej grupie przestępczej. Od takiego zarzutu uniewinniono zaś 86-letniego Kanię. Prokurator IPN żądał dla Kani takiej kary jak dla Kiszczaka - dwóch lat więzienia w zawieszeniu.

Pion śledczy IPN wnosił w SA o uchylenie uniewinnienia i o ponowny proces Kani. Obrona chciała utrzymania wyroku. W zeszły poniedziałek SA zgodził się z wnioskiem obrońcy nieobecnego Kiszczaka, aby z powodu jego złego zdrowia zawiesić wobec niego postępowanie apelacyjne (IPN był przeciw).

W kwietniu 2007 r. pion śledczy IPN z Katowic oskarżył dziewięć osób - członków władz przygotowujących stan wojenny oraz Rady Państwa PRL, która formalnie w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. wprowadziła stan wojenny i wydała odpowiednie dekrety. Sprawę 89-letniego Jaruzelskiego sąd zawiesił jeszcze latem 2011 r. z powodu jego złego stanu zdrowia. Jeśli jego stan się nie polepszy, nigdy nie stanie już przed sądem za kierowanie tą grupą przestępczą (za co grozi kara do 10 lat więzienia) i podżeganie członków Rady Państwa do przekroczenia ich uprawnień.

Zobacz także
Komentarze (63)
Zaloguj się
 • dziki_truten

  Oceniono 65 razy 55

  W tamtych czasach mówiono: "Jak odejdzie Kania, to przyjdzie Wania i będzie koniec Wałęsania".

 • konkret74

  Oceniono 103 razy 41

  To się Adaś z Kiszczakiem mogą napić....

 • m-kow

  Oceniono 50 razy 30

  "Jednocześnie sąd potwierdził, że stan wojenny wprowadzono nielegalnie"

  No to jest skandaliczne stwierdzenie, przecież nie ma żadnych winnych więc co najwyżej stan wojenny wprowadził się sam nielegalnie...

 • jerjar

  Oceniono 51 razy 29

  To przykre, ale IPN nie zna historii. Kania dlatego został odsunięty z funkcji I sekretarza, żeby Jaruzelski mógł w spokoju wprowadzić stan wojenny. Soldateska gardziła cywilnymi aparatczykami, zwłaszcza mięczakami i gadułami, a za takiego uchodził Stanisław Kania.

 • konkret74

  Oceniono 67 razy 21

  To się Adaś wódeczki z Kiszczakiem mogą napić...

 • rabingoldblatt

  Oceniono 75 razy 17

  Czekam na dzień kiedy zostanie ogłoszone że robotnicy w czasie stanu wojennego sami się zastrzelili aby w tak niegodny sposób oczernić tych wszystkich ludzi honoru ze szczytów władz PRL i PZPR.

 • tomek391

  Oceniono 51 razy 9

  Niestety przy takich sędziach będą takie gorszące wyroki . Ja w Poznaniu też z tym się spotkałem .

 • anty_globalista

  Oceniono 19 razy 5

  No i co? Przecież bezkarność ubecy wynegocjowali sobie przy okrągłym stole od styropianów: mazowieckiego i wałęsy, borusewicza, episkopatu.

 • legrange

  Oceniono 4 razy 4

  Stan wojenny, Jaruzelskiego, Kiszczaka ocenią kiedyś prawdziwi historycy, a nie nabuzowana piswataha z IPN -u. Dzięki tym "zbrodniarzom" być może uratowano Polskę przed rozlewem krwi na niespotykaną skalę. Ale jak im to uznać skoro NIE ARESZTOWANO jakiegoś tam wtedy KACZORA na kaczych nóżkach i z kaczym dziobem. JEDEN przygłup pisze, że" ta tajna grupa przestępcza wymordowała kilkadziesiąt osób" - bo "grupa" nic innego nie chciała tylko wymordować kilkadziesiąt osób. DO ŚMIERCI NP. GÓRNIKÓW przyczynili się PRZEDE WSZYSTKIM ci co ich wyprowadzili do ataku na ZOMO. RESZTA TO KŁAMSTWO NA KŁAMSTWIE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje