TVP wyemituje niemiecki film "Nasze matki, nasi ojcowie". Pokazuje AK jako antysemitów

03.06.2013 11:24
Trzyodcinkowy serial TV

Trzyodcinkowy serial TV "Nasze matki, nasi ojcowie" (Youtube.com)

Telewizja Polska pokaże w czerwcu trzyczęściowy niemiecki film "Nasze matki, nasi ojcowie", który ukazuje II wojnę światową przez pryzmat losów młodych berlińczyków. Produkcję niemieckiej telewizji ZDF krytykowano w Polsce za przedstawianie partyzantów z AK jako antysemitów.


Trzy części filmu zostaną wyemitowane w TVP1 17, 18 i 19 czerwca. - Polski widz sam oceni niemiecki serial - napisało w komunikacie Centrum Informacji TVP.

Film "Nasze matki, nasi ojcowie" wywołał dyskusję w Polsce i Niemczech. Po emisji filmu w publicznej telewizji ZDF w marcu, w niemieckich mediach rozpoczęła się burzliwa debata o odpowiedzialności "zwykłych Niemców" za zbrodnie wojenne. W Polsce produkcję krytykowano za ukazywanie partyzantów z AK w złym świetle i za relatywizowanie odpowiedzialności Niemców.

Film zaniepokoił prezesa TVP Juliusza Brauna, który w liście skierowanym do szefa niemieckiej telewizji publicznej pod koniec marca stwierdził, że w filmie posłużono się krzywdzącymi i fałszywymi uproszczeniami w obrazie historycznym Polski i żołnierzy AK. Podkreślił, że treść i forma przedstawionych w nim wątków polskich nie ma nic wspólnego z prawdą historyczną.

Partyzanci z AK jako antysemici

Decyzję o emisji filmu w Polsce w poniedziałkowym komunikacie TVP uzasadniono tym, że polska opinia publiczna była "skazana jedynie na pośrednictwo dziennikarzy i polityków w ocenie niemieckiego serialu, nie mogąc wyrobić sobie w tej kwestii własnego zdania". - Dlatego TVP podjęła decyzję, by cały miniserial, w tym jego kontrowersyjny trzeci odcinek, pokazać wszystkim polskim widzom - napisano.

Film "Nasze matki, nasi ojcowie" w reż. Philippa Kadelbacha ukazuje II wojnę światową przez pryzmat losów pięciorga młodych berlińczyków: oficera Wehrmachtu Wilhelma, jego młodszego brata, także powołanego do wojska Friedhelma, zakochanej w Wilhelmie pielęgniarki Charlotte, marzącej o karierze piosenkarki Grecie oraz jej chłopaka, Żyda Viktora. Film opowiada o losach bohaterów w czasie od niemieckiego ataku na ZSRR w czerwcu 1941 r. do kapitulacji Niemiec.

Z polskimi wątkami w filmie łączą się losy Viktora, który ucieka z transportu do Auschwitz i przyłącza się do oddziału AK. Bohater, pomimo wykazanej wielokrotnie odwagi w walce z Niemcami, zostaje usunięty z oddziału, gdy wychodzi na jaw, że jest Żydem. Wcześniej partyzanci z AK zatrzymują po walce niemiecki pociąg, lecz gdy okazuje się, że przewożeni są nim Żydzi z obozu koncentracyjnego, zostawiają wagony zamknięte, wydając więźniów na pastwę Niemców.

Zobacz także
Komentarze (204)
Zaloguj się
 • zteofilowa

  Oceniono 135 razy 91

  ale to jeasne, że jako Naród nie jesteśmy wyjątkowi. Jak w kazdym narodzie są anioły i kanalie oraz duża rzesza ludzi nijakich. Dlatego bardzo podobał mi się "Pianista" Polańskiego w którym pokazany był dobry Polak i zły Polak, dobry Niemiec i zły Niemiec, dobry zyd i zły Żyd. No takie jest społeczeństwo.

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 148 razy 64

  Oj tam, oj tam. I tak nikt w ten antysemityzm akowców nie uwierzy. AK to był kwiat narodu polskiego, a naród polski jest szeroko znany w świecie z głębokiej, bezinteresownej miłości do wszystkich sąsiadów.

  A już przed wojną to wszelkie nasze mniejszości narodowe były wprost noszone przez polskich sąsiadów (a szczególnie przez polskie władze - te same przecież, które później organizowały AK) na rękach. Do dzisiaj Żydzi, Białorusini, Ukraińcy, Litwini zachowali o tym wdzięczną pamięć.

 • blogfiles

  Oceniono 80 razy 50

  Bardzo dobrze że będzie można ten film w polskiej wersji językowej obejrzeć. Najlepiej niech każdy sobie wyrobi własne zdanie podczas oglądania.

 • jamj

  Oceniono 56 razy 38

  Wreszcie będzie można poznać film, a nie relacje o nim.

 • petelkowa

  Oceniono 96 razy 38

  Antysemici są wszędzie, dlaczego miałoby ich nie być wśród akowców? Na szczęście normalni też są wszędzie i jakoś się to wyrównuje. Rasiści też są wszędzie, wśród akowców też pewnie byli, a faszyści? Wśród nas są nawet teraz, a fanatycy katoliccy -wszędzie dookoła. Więc spox, obejrzymy, samo życie:)

 • elasp

  Oceniono 54 razy 36

  Lisy nakręciły serial pokazujący jak niedobre były kury.

 • czynnik.rakotworczy

  Oceniono 72 razy 34

  Niech Wajda skręci coś pod tytułem "wasze matki, wasi ojcowie" - o losach trójki młodych niemiaszków z Berlina, ochoczo wstępujących w szeregi ss einsatzgruppen, by z młodzieńczym zapałem realizować się na Wschodzie.
  A potem niech to pokaże niemiecka TV.

 • ruchaka

  Oceniono 84 razy 30

  Zaraz sie okaze, ze AK-owcy to podli ludzie, a faszysci i komunisci to bohaterowie polskiego narodu..

  Tak sie robi historie :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje