"Newsweek": Owsiak politykiem? Zagłosowałoby na niego aż 64 proc. Polaków

Jurek Owsiak

Jurek Owsiak

64 proc. Polaków uważa, że na polskiej scenie politycznej jest miejsce dla Jurka Owsiaka; 71 proc. nie chce, aby polityką zajmowała się Marta Kaczyńska. Większość twierdzi ponadto, że nie ma partii, na którą chciałaby głosować - wynika z sondażu przeprowadzonego dla "Newsweeka" przez MillwardBrown SMG/KRC.
W sondażu ankietowanych pytano, czy widzą miejsce w polityce dla 10 konkretnych osób, w tym Jerzego Owsiaka, Pawła Kukiza, Tomasza Terlikowskiego, Marty Kaczyńskiej oraz Kuby Wojewódzkiego. Bezdyskusyjnym numerem jeden okazał się Owsiak, który jako jedyny z proponowanych kandydatów przekroczył 50 procentowy próg poparcia. Prezes WOŚP ma zwolenników wśród w wielu regionach Polski, zarówno we wsi (70 proc. poparcia), jak i w wielkich miastach (53 proc.). Głosowaliby na niego ludzie zarówno z elektoratu PO (60 proc.), jak i PiS (58 proc.).

Mimo dużego poparcia Owsiak zaznacza jednak w rozmowie z "Newsweekiem", że nie ma zamiaru zajmować się polityką. - Bardzo często dziennikarze mnie pytają: a gdybyś był ministrem zdrowia? I ja wtedy od razy odpowiadam: tobym sobie nie poradził - przyznaje.

Kaczyńska i Wojewódzki bez poparcia

Z sondażu MillwardBrown SMG/KRC wynika ponadto, że głośne nazwisko nie zawsze jest gwarancją sukcesu. Dowodem tego jest chociażby blisko związana z PiS Marta Kaczyńska, której aż 71 proc. ankietowanych nie chciałoby widzieć w polityce.

Podobnie sprawa wygląda z Kubą Wojewódzkim, dla którego miejsca na polskiej scenie politycznej nie widzi 73 proc. ankietowanych. Na tę dwójkę chcieliby głosować głównie ludzie ze wsi i małych miasteczek, z podstawowym lub zawodowym wykształceniem. W polityce - zdaniem większości ankietowanych - nie ma miejsca także dla Pawła Kukiza (55 proc. przeciwko) oraz Tomasza Terlikowskiego (45 proc. przeciwko).

65 proc. nie widzi w Polsce partii, na którą chciałoby zagłosować

MillwardBrown SMG/KRC zbadał również, czy wśród polskich partii politycznych jest taka, na którą Polacy chcieliby zagłosować. Aż 65 ankietowanych odpowiedziało, że takiej nie ma. Podobne stanowisko ma Jerzy Owsiak, który zaznaczył, że nie widzi w Polsce żadnej partii, którą chciałby reprezentować. Przyznał jednak, że jedynym politykiem, pod którym ewentualnie byłby skłonny się podpisać, jest Donald Tusk.

Badanie MillwardBrown SMG/KRC zostało przeprowadzone 29-29 maja br. na grupie 1001 Polaków.

Więcej w dzisiejszym "Newsweeku" >>

Zobacz także
 • Owsiak na korytarzu do Terlikowskiego: Dlaczego pan mnie nienawidzi? [WIDEO]
 • Barbara Labuda Labuda: Mam nadzieję, że Owsiak nie da się zastraszyć i zaszczuć
 • Jerzy Owsiak/Marek Michalak Owsiak ostro do rzecznika praw dziecka: czy pan żyje? Pan nie broni żadnych dzieci
Komentarze (168)
"Newsweek": Owsiak politykiem? Zagłosowałoby na niego aż 64 proc. Polaków
Zaloguj się
 • babula10

  0

  Juz dawno ktos mmadry powiedzial " polityka to jedno wielkie bagno " , a wiadomo ze mozna w nim sie utopic wbrew najszczerszym checiom przejscia przez nie sucha noga.
  Panie Owsiak ,rob Pan to co roisz wspaniale ,pomagasz ludziom wiecej niz politycy ktorzy biora pieniadze za niewykonana prace.
  Zawsze Pana podziwiaalam i chyle czolo z szacunkiem przed Panem.

 • stary_moher

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Jurku MÓW DO SPOŁECZEŃSTWA JAK DO MAŁEGO DZIECKA
  Akceptacja aż do nieakceptowalnego poziomu nie spotykalnego wysokiego intelektu .
  Przesuwaj granicę stopniowo, krok po kroku, przez kolejne lata. W ten sposób przeforsowano radykalnie nowe warunki społeczno-ekonomiczne (neoliberalizm) w latach 80-tych i 90-tych: minimum świadczeń, prywatyzacja, niepewność jutra, elastyczność, masowe bezrobocie, poziom płac, brak gwarancji godnego zarobku – zmiany, które wprowadzone naraz wywołałyby rewolucję.
  Większość treści skierowanych do opinii publicznej wykorzystuje sposób wysławiania się, argumentowania czy wręcz tonu protekcjonalnego, jakiego używa się przemawiając do dzieci lub umysłowo chorych. Im bardziej usiłuje się zamglić obraz swojemu rozmówcy, tym chętniej sięga się po taki ton. Dlaczego? “Jeśli będziesz mówić do osoby tak, jakby miała ona 12 lat, to wtedy, z powodu sugestii, osoba ta prawdopodobnie odpowie lub zareaguje bezkrytycznie, tak jakby rzeczywiście miała 12 lub mniej lat.

 • machabeusz_1

  Oceniono 3 razy 1

  Nasza skryta loża masońska jest w 85 % ZA Panem Panie Jurku.
  Myślę że słusznie pan przeznaczył tych 54 % na cele znane nam.
  Zawsze resztę grosza emerytury wrzucam do waszej skarbony (niech poszczę).
  Jest Pan ideałem wielkiej dobroci dla swego bliźniego !
  Trzymajta tak dalej widać nasza ruinę !

 • xxy_yzz

  Oceniono 3 razy 1

  1 z 10 Przykazań
  1) ODWRÓĆ UWAGĘ
  Kluczowym elementem kontroli społeczeństwa jest strategia polegająca na odwróceniu uwagi publicznej od istotnych spraw i zmian dokonywanych przez polityczne i ekonomiczne elity, poprzez technikę ciągłego rozpraszania uwagi i nagromadzenia nieistotnych informacji. Strategia odwrócenia uwagi jest również niezbędna aby zapobiec zainteresowaniu społeczeństwa podstawową wiedzą z zakresu nauki, ekonomii, psychologii, neurobiologii i cybernetyki. “Opinia publiczna odwrócona od realnych problemów społecznych, zniewolona przez nieważne sprawy. Spraw, by społeczeństwo było zajęte, zajęte, zajęte, bez czasu na myślenie, wciąż na roli ze zwierzętami i róbta co chceta czajjta końca.

 • v_kolumna_v

  Oceniono 3 razy 1

  Nie wiedziałem,że aż tylu zostało otumanionych narkotykami na Woodstocku...

 • plumgazeta

  Oceniono 4 razy 0

  Ociec milicjant to oczywiście , że miejsce syna w polityce.

 • red-akcja

  0

  Owsiak nie siedzi?

 • elem901

  Oceniono 1 raz 1

  pomijając brak sensu w tym sondażu to nad manipulacją musicie trochę popracować.

  "W polityce - zdaniem większości ankietowanych - nie ma miejsca także dla Pawła Kukiza (55 proc. przeciwko) oraz Tomasza Terlikowskiego (45 proc. przeciwko)."

  Z tego wynika że słowo "większość" nie dotyczy jednak Terlikowskiego. Jeśli nie było odpowiedzi "nie mam zdania" to powinniście napisać "większość widzi w polityce Terlikowskiego". To wam przez klawiatury nie przejdzie rzecz jasna. Żeby było jasne - ja akurat wtedy byłbym w mniejszości

 • vinogradoff

  Oceniono 1 raz -1

  Trudno pojac, dlaczego tak wielu badanych Polakow (71%) nie chce widziec w Polityce Marty Kaczynskiej tak jakby byla przeciwna Dynastii Kaczynskich w polskiej polityce a przeciez to tak bardzo zasluzona i patryjotyczna familia, Prawdziwych Polakow a nie podrobek, przechrztow czy przebierancow jakich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje