"Newsweek": Owsiak politykiem? Zagłosowałoby na niego aż 64 proc. Polaków

03.06.2013 08:00
Jurek Owsiak

Jurek Owsiak

64 proc. Polaków uważa, że na polskiej scenie politycznej jest miejsce dla Jurka Owsiaka; 71 proc. nie chce, aby polityką zajmowała się Marta Kaczyńska. Większość twierdzi ponadto, że nie ma partii, na którą chciałaby głosować - wynika z sondażu przeprowadzonego dla "Newsweeka" przez MillwardBrown SMG/KRC.
W sondażu ankietowanych pytano, czy widzą miejsce w polityce dla 10 konkretnych osób, w tym Jerzego Owsiaka, Pawła Kukiza, Tomasza Terlikowskiego, Marty Kaczyńskiej oraz Kuby Wojewódzkiego. Bezdyskusyjnym numerem jeden okazał się Owsiak, który jako jedyny z proponowanych kandydatów przekroczył 50 procentowy próg poparcia. Prezes WOŚP ma zwolenników wśród w wielu regionach Polski, zarówno we wsi (70 proc. poparcia), jak i w wielkich miastach (53 proc.). Głosowaliby na niego ludzie zarówno z elektoratu PO (60 proc.), jak i PiS (58 proc.).

Mimo dużego poparcia Owsiak zaznacza jednak w rozmowie z "Newsweekiem", że nie ma zamiaru zajmować się polityką. - Bardzo często dziennikarze mnie pytają: a gdybyś był ministrem zdrowia? I ja wtedy od razy odpowiadam: tobym sobie nie poradził - przyznaje.

Kaczyńska i Wojewódzki bez poparcia

Z sondażu MillwardBrown SMG/KRC wynika ponadto, że głośne nazwisko nie zawsze jest gwarancją sukcesu. Dowodem tego jest chociażby blisko związana z PiS Marta Kaczyńska, której aż 71 proc. ankietowanych nie chciałoby widzieć w polityce.

Podobnie sprawa wygląda z Kubą Wojewódzkim, dla którego miejsca na polskiej scenie politycznej nie widzi 73 proc. ankietowanych. Na tę dwójkę chcieliby głosować głównie ludzie ze wsi i małych miasteczek, z podstawowym lub zawodowym wykształceniem. W polityce - zdaniem większości ankietowanych - nie ma miejsca także dla Pawła Kukiza (55 proc. przeciwko) oraz Tomasza Terlikowskiego (45 proc. przeciwko).

65 proc. nie widzi w Polsce partii, na którą chciałoby zagłosować

MillwardBrown SMG/KRC zbadał również, czy wśród polskich partii politycznych jest taka, na którą Polacy chcieliby zagłosować. Aż 65 ankietowanych odpowiedziało, że takiej nie ma. Podobne stanowisko ma Jerzy Owsiak, który zaznaczył, że nie widzi w Polsce żadnej partii, którą chciałby reprezentować. Przyznał jednak, że jedynym politykiem, pod którym ewentualnie byłby skłonny się podpisać, jest Donald Tusk.

Badanie MillwardBrown SMG/KRC zostało przeprowadzone 29-29 maja br. na grupie 1001 Polaków.

Więcej w dzisiejszym "Newsweeku" >>

Zobacz także
Komentarze (168)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 287 razy 191

  To z tego wynika że według badanych Martusia jest większą zakałą niż Terlikowski a jego ciężko przebić

 • jamj

  Oceniono 205 razy 157

  Pan Jerzy Owsiak jest człowiekiem inteligentnym i wie, że teraz ma duże poparcie, ale gdyby faktycznie wziął się za działalność polityczną, to zdanie o nim, a tym samym i poparcie zmieniły by się drastycznie. Doświadczył tego nie jeden szanowany wcześniej człowiek, choćby Zbigniew Religa, któremu "ministrowanie" chluby nie przyniosło, a tylko zdrowie nadszarpnęło ...

 • fakiba

  Oceniono 198 razy 94

  Ten sondaż pokazujący jak wielu nie ufa Martuni to jawny atak na spuściznę po prezencie wszech czasów

 • wuetend

  Oceniono 107 razy 81

  Czy tytuł nie powinien brzmieć raczej "Polacy nie chcą w polityce WOJEWÓDZKIEGO i Kaczyńskiej"?

 • gomelsky66

  Oceniono 117 razy 75

  Kim jest M.Kaczyńska? Polityczna spadkobierczyni swojego ojca,który był prezydentem wypełniającym rozkazy brata.Kim jest Kukiz? Uwierzył,że on i Duda mają coś do zaoferowania.Duda pięknie maskował się kiedy krytykował polityczne zaangażowanie Śniadka.Jest jeszcze gorszy.Kukiz jest zgraną muzyczną pocztówką.Plecie głupoty na masówkach o okręgach jednomandatowych,jakby to było zbawienie dla kraju.O Kukizie i jego związkach z Dudą pisał świetnie ostatnio tygodnik "Wprost".Za Owsiakiem jakoś też nie bardzo polecę głos oddawać.Na pewno skreślę Hofmana,wyjątkowy niesympatyczny,pyszny typ.

 • johanek4e

  Oceniono 102 razy 66

  Bardzo optymistycznie - Newsweek pokazał,że ponad jedna trzecia Polaków nie wierzy w cuda.

 • jkredman

  Oceniono 49 razy 31

  as mnie smuci i martwi, że indagowani w tym badaniu Polacy mylą politykę z działalnością publiczną i społeczną oraz próbują decydować o prawie do wypowiadania i zgłaszania swoich pomysłów, tak na marginesie jaka część z tych na tak chodzi na wybory - czyli ilu respondentów MillwardBrown SMG/KRC jest aktywnych

 • palkota

  Oceniono 83 razy 27

  ,,magheu" pisze bzdury. Ale to pewnie jest radjomaryjniak lub jakiś pisowiec. Oni zazdroszczą Owsiakowi, że
  potrafi tyle ludzi zmobilizować i razem robić tak wielką robotę na rzecz bliźniego. A co oni robioą? Tylko gadają.
  Uczepili się powiedzenia ,,róbta co chceta"bo sami nic dobrego nie potrafią zrobić chociaż mówią, ze chcą.
  Z Owsiaka powinni brać przykład.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje