Kolejny dzień zamieszek w Turcji. Podpalono biuro partii

03.06.2013 07:58
Zamieszki w Turcji. Demonstranci starli się z policją

Zamieszki w Turcji. Demonstranci starli się z policją (Fot. Thanassis Stavrakis AP)

Do wczesnych godzin porannych na ulicach tureckich miast trwały starcia demonstrantów z policją. W mieście Izmir doszło do podpalenia biura rządzącej w Turcji partii AKP. Lokalne telewizje pokazały, jak grupa manifestujących osób rzuciła w kierunku budynku koktajle Mołotowa.


W nocy z niedzieli na poniedziałek najcięższe starcia miały miejsce w Stambule w pobliżu Bosforu. Demonstranci zbudowali tam barykadę m.in. z wiat przystankowych, płyt chodnikowych i znaków drogowych. Ściany okolicznych budynków zostały pokryte graffiti.

Ulice wokół biura premiera Erdogana zostały zablokowane przez policję, po tym jak wczesnych rankiem służby, używając gazu łzawiącego i armatek wodnych, wypchnęły stamtąd demonstrantów. Protestujący chcieli sforsować tę blokadę. Przy jednej z większych okolicznych ulic manifestanci szli w kierunku kordonu policji chroniąc się za skradzioną małą koparką. W pobliskim meczecie urządzono szpital polowy, w którym studenci medycyny udzielają pomocy rannym demonstrantom.

Z kolei w Ankarze policja urządziła rajd na centrum handlowe, gdzie jej zdaniem ukrywali się demonstranci. Zatrzymano kilkaset osób.

Zaczęło się od pokojowego protestu

Bodźcem do wybuchu największych i najnowszych protestów stały się plany przebudowy stambulskiego placu Taksim. Lokalizacja ta jest tradycyjnie miejscem, z którego wyruszają demonstracje. W piątek policja podjęła interwencję przeciwko osobom, okupującym w namiotach park przy placu w celu niedopuszczenia do wycinki tam drzew.

Premier Erdogan oświadczył, że demonstracje nie mają nic wspólnego z planami przebudowy, lecz są "wyłącznie ideologiczne". Oskarżył główną siłę opozycyjną, Partię Ludowo-Republikańską (CHP), o to, że stoi za niepokojami.

Od piątku tureckie siły bezpieczeństwa zatrzymały ponad 1700 demonstrantów, ale większość z nich zwolniono po przesłuchaniu i ustaleniu tożsamości - poinformował w niedzielę szef MSW Muammer Guler. Dodał, że w całym kraju od wtorku zorganizowano w sumie 235 demonstracji w 67 miastach. Prawie 60 cywilów i 115 policjantów zostało rannych - głoszą oficjalne statystyki, jednak organizacje pozarządowe i broniące praw człowieka mówią o tysiącu rannych.

Tagi:

Zobacz także
Komentarze (35)
Zaloguj się
 • andrzej.ablaze

  Oceniono 201 razy 77

  kiedy my Polacy obudzimy się wreszcie i damy stanowczy odpór postępującej, głębokiej KATOLIZACJI państwa i społeczeństwa ?

 • adambiernacki69

  Oceniono 63 razy 55

  To są obywatele! Tak się walczy o swoje prawa jak inaczej się nie da! Rozpuszczamy styropian w benzynce i rzucamy:-) Za likwidowanie parku i stawianie tam molocha za kasiore po kieszeniach. Za rozjeżdżanie czołgami obywateli protestujących z kocem i książką w ręku. Brawo!

 • krysztofiak1963

  Oceniono 79 razy 31

  Lud turecki protestuje przed klerykalizacja kraju; w Polsce jest podobnie; choc Tusk nie jest Erdokanem; to jednak mamy swojego Kaczyńskiego-Erdokana; ale i tak klerykalizacja nastepuje. Turcy dają nam przyklad jak bić się mamy; wiążą nas od czasów Sobieskiego wspólne doświadczenia - Turcja nigdy nie uznała zaborów (wspominajac Króla Sobieskiego). Czytajcie o tym, że Polsce tez jest potrzebna rewolucja; i ona wybuchnie po wakacjach, a może wcześniej
  blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/642329,polska-potrzebuje-aksamitnej-liberalnej-anty-klerykalnej-rewolucji.html
  Bunt intelektualistów przeciwko standardom lumpeninteligenta, korzystającego z „gotowców i bryków” dostarczanych rynkowi idei przez instytucje podtrzymujące chrześcijaństwo w obiegu kulturowym, może przeobrazić się, w tak potrzebną Polsce, aksamitną i liberalną rewolucję. Pierwszym „zwiastowaniem liberalnego buntu” jest uczestnictwo liberałów w polskim parlamencie.

  Dlaczego? Bo jesteśmy niewonikami w Europie; zniewolonymi przez rzadzący establiszment

  blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/656262,polacy-sa-niewolnikami.html
  Obywatele większości państw europejskich, w porównaniu z Polakami, są w stanie za swoje pensje kupić nawet o ponad 200 % więcej dóbr konsumpcyjnych. Porównując się z Hiszpanami, przeciętnie zarabiający Polak powinien móc pozwolić sobie na zakup 944 litrów benzyny za swoją miesięczną pensję. Hiszpana stać na 1437 litrów benzyny, ale dlatego, że żyje w bogatszym kraju. Niestety Polaka stać tylko na 570 litrów. Kto więc nas „rżnie” na 374 litry benzyny miesięcznie (czyli na 65%)?

 • marpiosko

  Oceniono 33 razy 17

  A skończy się tym,że-jak to zwykle w Turcji-armia weźmie całe to towarzystwo za mordę i skończy się islamizowanie kraju.
  A ja ten niedemokratyczny pucz poprę i powitam z uznaniem i mam gdzieś poprawnośc polityczną i bożka demokracji.

 • tchimo

  Oceniono 18 razy 16

  jak ktos jest zainteresowany "dlaczego":
  defnesumanblogs.com/2013/06/01/what-is-happenning-in-istanbul/

 • calli

  Oceniono 44 razy 14

  PO-PSL-PiSy i SLD-owskie jankeskie szmaty - idziemy po was!

  :)

 • ben-oni

  Oceniono 15 razy 11

  Apeluję do SPOŁECZNOŚCI MIĘDZYNARODOWEJ, aby bacznie przyglądała sie wydarzeniom w Turcji. Niech ONZ wyśle tam obserwatorów, czy nie są łamane prawa człowieka, a pani Ashton niech zbada czy przypadkiem rząd turecki nie wystąpił przeciwko swoim obywatelom. UE powinna stanowczo zaprotestować przeciwko siłowym rozwiązaniom konfliktu i nałożyć embargo na rząd w Ankarze!! A USA powiiny wysłać do wybrzeży Turcji eskadrę floty na wypadek gdyby trzeba było interweniować w obronie zabijanych przez reżim cywilów!!!!!!!

  Sikorski!! Czekam na słowa potępienia rządu tureckiego, który przy pomocy wojska tłumi pokojowe demonstracje!!!!!!!!!

 • ninanana

  Oceniono 3 razy 3

  Film z Ankary pokazuje jak policja dogania, atakuje i bije przechodnia:
  www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=eskgPk7x8Po
  takich sytuacji jest mnostwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX