Kolejny dzień zamieszek w Turcji. Podpalono biuro partii

Zamieszki w Turcji. Demonstranci starli się z policją

Zamieszki w Turcji. Demonstranci starli się z policją (Fot. Thanassis Stavrakis AP)

Do wczesnych godzin porannych na ulicach tureckich miast trwały starcia demonstrantów z policją. W mieście Izmir doszło do podpalenia biura rządzącej w Turcji partii AKP. Lokalne telewizje pokazały, jak grupa manifestujących osób rzuciła w kierunku budynku koktajle Mołotowa.


W nocy z niedzieli na poniedziałek najcięższe starcia miały miejsce w Stambule w pobliżu Bosforu. Demonstranci zbudowali tam barykadę m.in. z wiat przystankowych, płyt chodnikowych i znaków drogowych. Ściany okolicznych budynków zostały pokryte graffiti.

Ulice wokół biura premiera Erdogana zostały zablokowane przez policję, po tym jak wczesnych rankiem służby, używając gazu łzawiącego i armatek wodnych, wypchnęły stamtąd demonstrantów. Protestujący chcieli sforsować tę blokadę. Przy jednej z większych okolicznych ulic manifestanci szli w kierunku kordonu policji chroniąc się za skradzioną małą koparką. W pobliskim meczecie urządzono szpital polowy, w którym studenci medycyny udzielają pomocy rannym demonstrantom.

Z kolei w Ankarze policja urządziła rajd na centrum handlowe, gdzie jej zdaniem ukrywali się demonstranci. Zatrzymano kilkaset osób.

Zaczęło się od pokojowego protestu

Bodźcem do wybuchu największych i najnowszych protestów stały się plany przebudowy stambulskiego placu Taksim. Lokalizacja ta jest tradycyjnie miejscem, z którego wyruszają demonstracje. W piątek policja podjęła interwencję przeciwko osobom, okupującym w namiotach park przy placu w celu niedopuszczenia do wycinki tam drzew.

Premier Erdogan oświadczył, że demonstracje nie mają nic wspólnego z planami przebudowy, lecz są "wyłącznie ideologiczne". Oskarżył główną siłę opozycyjną, Partię Ludowo-Republikańską (CHP), o to, że stoi za niepokojami.

Od piątku tureckie siły bezpieczeństwa zatrzymały ponad 1700 demonstrantów, ale większość z nich zwolniono po przesłuchaniu i ustaleniu tożsamości - poinformował w niedzielę szef MSW Muammer Guler. Dodał, że w całym kraju od wtorku zorganizowano w sumie 235 demonstracji w 67 miastach. Prawie 60 cywilów i 115 policjantów zostało rannych - głoszą oficjalne statystyki, jednak organizacje pozarządowe i broniące praw człowieka mówią o tysiącu rannych.

Zobacz także
 • Nocne zamieszki na ulicach Stambułu Kolejne zamieszki w Turcji. Aresztowano prawie tysiąc demonstrantów
 • Dziesiątki tysięcy ludzi już czwarty dzień manifestują w największych miastach Turcji. Doszło do wielu starć z policją, która użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych. Według oficjalnych statystyk rannych zostało prawie 60 cywilów i 115 policjantów. Organizacja Amnesty International poinformowała o dwóch ofiarach śmiertelnych demonstracji, ale danych tych nie potwierdzono oficjalnie Turcja. Tysiące ludzi na ulicach, starcia z policją [ZDJĘCIA]
Komentarze (35)
Kolejny dzień zamieszek w Turcji. Podpalono biuro partii
Zaloguj się
 • ludpracujacy

  Oceniono 4 razy -2

  Polska, jak Turcja potrzebuje rewolty liberalnej - w obronie wolności i praw człowieka; kryzys będzie jej katalizatorem; bo to, co się dzieje, nie jest dla młodego człowieka do wytrzymania.
  Skończmy z postępującą KATOLIZAJĄ a zacznijmy DEKATOLIZACJĘ naszego państwa, naszego kraju.

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 0

  Istnieje bardzo dobra angielskojęzyczna turecka gazeta internetowa.
  www.hurriyetdailynews.com
  Gazeta ta korzysta głównie ze źródeł własnych a nie z doniesień ogólnoświatowych agencji prasowych kontrolowanych przez Usrael.

  Oczywiście informacje podawane w GWj są fałszywe o czym świadczą komentarze ogłupionych forumowiczów.
  .
  1. Demonstracje odniosły już pewien skutek. Premier Erdogan obiecał że w wycinanym parku powstanie NIE kompleks handlowy a zostanie zbudowany meczet.
  2. Turcja jest niezależnym mocarstwem. O jej potędze świadczą dane trzeciego już mostu budowanego nad Bosforem w Istambule - 8 pasów ruchu, 2 tory kolejowe.
  www.hurriyetdailynews.com/sultan-selim-bridge-to-be-called-3rd-bridge-consortium-head.aspx?pageID=238&nID=48079&NewsCatID=345
  The new bridge will have eight road lanes as well as two rail tracks. The bridge, which is expected to be about 1.4 kilometers in length and 59 meters in width, will be built north of the two existing ones, between the Garipçe district on the European side and the Poyrazköy district on the Asian side. When the bridge is completed, all trucks and heavy-duty vehicles will be directed to it.

  The Turkish state has guaranteed that 135.000 vehicles would cross over the planned third bridge each day, according to the tender specifications. “The bridge toll will be $3 per vehicle. And 8 cents will be charged from each vehicle per one kilometer on the motorway. One fourth of the total revenue will come from the bridge tolls,” Çeçen said. If more than 135.000 vehicles cross the bridge, the bridge toll will decrease automatically.

  3. Z tego źródła informacji korzystam nie tylko w sprawach Turcji , czy tamtego regionu (np. Gruzji) , ale również chcąc uzyskać informacje z innych części świata.

  4. A oto przegląd POLSKICH DOWCIPÓW tj. fragmenty komentarzy cieszących się w GW największą popularnością:
  kiedy my Polacy obudzimy się wreszcie i damy stanowczy odpór postępującej, głębokiej KATOLIZACJI państwa i społeczeństwa ? Tu możemy komentować, ale jak Radek coś tam pitolił o żydach to już cenzura panowie z GW? Lud turecki protestuje przed klerykalizacja kraju; w Polsce jest podobnie...

 • ninanana

  Oceniono 3 razy 3

  Film z Ankary pokazuje jak policja dogania, atakuje i bije przechodnia:
  www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=eskgPk7x8Po
  takich sytuacji jest mnostwo.

 • liczdo10

  Oceniono 3 razy -1

  Bolszeidiotyzm - to "nasz" potworek do zwalczenia. Uaktywnia się w GW i okolicach.

 • ostatni123

  Oceniono 17 razy 3

  Jasne ze nie o park chodzi, tylko o zbrodnicze dzialania wobec Syrii. Ale o tym gazety juz nie pisza..

 • prof.miauczur

  Oceniono 6 razy 0

  trzymajcie sie, Turcy, wzmocnijcie chrzescijaństwo i obalcie aktualny rzad, inaczej będziecie mieli szariat i drugi Afganistan. do boju!

 • ben-oni

  Oceniono 15 razy 11

  Apeluję do SPOŁECZNOŚCI MIĘDZYNARODOWEJ, aby bacznie przyglądała sie wydarzeniom w Turcji. Niech ONZ wyśle tam obserwatorów, czy nie są łamane prawa człowieka, a pani Ashton niech zbada czy przypadkiem rząd turecki nie wystąpił przeciwko swoim obywatelom. UE powinna stanowczo zaprotestować przeciwko siłowym rozwiązaniom konfliktu i nałożyć embargo na rząd w Ankarze!! A USA powiiny wysłać do wybrzeży Turcji eskadrę floty na wypadek gdyby trzeba było interweniować w obronie zabijanych przez reżim cywilów!!!!!!!

  Sikorski!! Czekam na słowa potępienia rządu tureckiego, który przy pomocy wojska tłumi pokojowe demonstracje!!!!!!!!!

 • calli

  Oceniono 44 razy 14

  PO-PSL-PiSy i SLD-owskie jankeskie szmaty - idziemy po was!

  :)

 • marpiosko

  Oceniono 33 razy 17

  A skończy się tym,że-jak to zwykle w Turcji-armia weźmie całe to towarzystwo za mordę i skończy się islamizowanie kraju.
  A ja ten niedemokratyczny pucz poprę i powitam z uznaniem i mam gdzieś poprawnośc polityczną i bożka demokracji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje