Sikorski: Polska nie popiera i nie musi popierać wszystkiego, co robi Izrael

03.06.2013 06:35
Radosław Sikorski

Radosław Sikorski (Fot. Anna Jarecka / Agencja Gazeta)

- Polska polityka wobec Izraela jest jednoznaczna: Izrael ma prawo do istnienia w zabezpieczonych granicach i ma prawo do obrony - mówił wczoraj w Waszyngtonie podczas konferencji Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego (AJC) Radosław Sikorski. Szef polskiego MSZ zaznaczył jednak, że nasz kraj nie popiera i nie musi popierać wszystkiego, co robi Izrael.
Szef polskiego MSZ wystąpił w czwartek wieczorem czasu lokalnego na Globalnym Forum AJC - dorocznej międzynarodowej konferencji organizowanej przez jedną z kluczowych amerykańskich organizacji żydowskich.

W przemówieniu, nagradzanym kilkakrotnie oklaskami na stojąco przez półtora tysięczną widownię, Sikorski zapewniał o "dobrych i silnych relacjach" między Polską a Izraelem. - Polska nie popiera i nie musi popierać wszystkiego, co Izrael robi, by zapewnić swe bezpieczeństwo. Nie popieramy budowy izraelskich osiedli na palestyńskich terytoriach. Jednakże całkowicie odrzucamy islamski ekstremizm - powiedział, przypominając, że polscy żołnierze służą w Afganistanie, a także są dumni ze swej służby w Iraku.

"Nikt nie może oczekiwać od Izraela, by siedział potulnie"

Sikorski zapewnił, że w polskiej polityce wobec Izraela nie ma dwuznaczności. - Polska potwierdza prawo Izraela do istnienia w zabezpieczonych granicach. Polska potwierdza prawo Izraela do obrony - powiedział. Jak dodał, po tym, co stało się podczas II wojny światowej, "nikt nie może oczekiwać od Izraela, by siedział potulnie i czekał, aż zostanie zaatakowany".

Mówiąc o zagrożeniach, jakich Izrael doświadcza ze strony Hamasu, Iranu i Syrii, polski minister powiedział, że "jedną rzeczą jest doświadczać groźnych, nawet egzystencjalnych zagrożeń, a inną jest mądrze i dobrze na nie odpowiadać".

Dyktatura na Białorusi, korupcja na Ukrainie i Rosja jako "osobny przypadek"

Szef polskiego MSZ zapewnił, że w wolnej Polsce żydowskie wspólnoty są "bezpieczne, mile widziane i szanowane". Podkreślił, że Polska wspiera je m.in. poprzez organizację wielu wydarzeń kulturalnych. - Honorujemy historyczne wspólnoty żydowskie, ale nie tylko za to, jak zmarli, ale też za to, jak żyli i jak teraz wracają do życia - powiedział.

Mówiąc o aktualnej sytuacji międzynarodowej, Sikorski podkreślał wagę więzi transatlantyckich. Gorąco opowiadał się za negocjacjami nowej umowy o wolnym handlu między UE a USA, która ma pobudzić wzrost gospodarczy po obu stronach Atlantyku.

- Wciąż jest sporo nierozwiązanych spraw w Europie (...) zwłaszcza na wschód od polskich granic - powiedział Sikorski, wskazując na "dyktaturę na Białorusi, korupcję na Ukrainie, zamrożone konflikty na Kaukazie i Mołdawii czy Rosję, która jest osobnym przypadkiem".

Sikorski podczas trwającej do środy wizyty w Waszyngtonie spotka się z sekretarzem stanu Johnem Kerrym oraz weźmie udział w środę w uroczystości powołania Grupy Parlamentarnej ds. Polski w Senacie USA.

Zobacz także

Najnowsze informacje