Przed komunią na solarium. Tymczasem na czerniaka choruje coraz więcej Polaków

Co roku w Polsce odnotowuje się od 2,5 do 3 tys. nowych zachorowań na czerniaka. To trzy razy więcej niż 20 lat temu - czytamy w ?Gazecie Wyborczej?.
Przed wakacjami onkolodzy i dermatolodzy jak co roku ostrzegają przed nadmiarem słońca. Z marnym skutkiem. Bo choć z badań Akademii Czerniaka (sekcja Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej) wynika, że rośnie świadomość, czym jest czerniak i co go powoduje, to ta wiedza nie przekłada się na zmianę zachowań.

Gdyby Polacy naprawdę dbali o swoje zdrowie, plaże w Ustce czy Juracie między godz. 11 a 16 świeciłyby pustkami, a tymczasem w słoneczny letni dzień nie ma się tam jak upchnąć. Jedna czwarta Polaków w ogóle nie powinna się opalać, a dalsze 40 proc. musi robić to oszczędnie, chroniąc skórę kremami z wysokim filtrem. W grupie wysokiego ryzyka czerniaka są wszyscy blondyni i rudowłosi, o jasnej skórze, niebieskich, szarych i zielonych oczach, a także ci z piegami. Każda skóra, która nie opala się poprzez stopniowe ciemnienie naskórka, tylko spieka "na raka", jest zagrożona czerniakiem.

W wielu krajach UE korzystanie z solarium poniżej 18. roku życia musi być poparte zgodą rodziców. W Brazylii i części Australii solaria są całkowicie zakazane. Tymczasem średnia wieku Polek korzystających z solarium to 17 lat. W tej grupie są też dziewczynki przystępujące do pierwszej komunii, którym rodzice bezmyślnie fundują sztuczną opaleniznę, by pięknie wyglądały.

Cały tekst w "Gazecie Wyborczej".

Więcej o:
Komentarze (71)
Przed komunią na solarium. Tymczasem na czerniaka choruje coraz więcej Polaków
Zaloguj się
 • papyr

  0

  dyzurnydebil: powiedz mi wiecej o tym jak czarnobyl powoduje czerniaka. Przed 1986 ta diagnoza nie wystepowala? Co wiesz o efektach promieniowania UV i jonizujacego na tkanke skory? Ktore izotopy z Czarnobylu spadly na Polske i ktory z nich do dzisiaj promieniuje? Ile wynosi promieniowanie gruntu w Polsce (podaj w kBq/m2) w 1985 roku, latem 1986 i dzisiaj?

 • kain_brat_abla

  0

  W przyszłym roku komunistów nie będzie. ;)

 • dyzurnydebil

  0

  tak naprawde to nie solarium jest powodem zwiekszonej zachorowalnosci na raka skory czy innych ...nowotworow.
  wine ponosi Czernobyl ,wkrotce Fukushima i chemia w pozywieniu.
  ale lobby atomowe czuwa...

 • wyciety

  0

  Czyli w/g gw kosciol powinien pokrywac koszty leczenia nowotworow.Ma racje,zaoszczedzone przez nfz pieniadze mozna przeznaczyc na holokaustbiznes.

 • a.k.traper

  0

  Różne zachowania "mamusiek" przed I Komunią widziałem, szczególnie tych co mają córki i jestem za tym by ten sakrament miał miejsce dużo później, najlepiej na zakończenie gimnazjum, niektóre będą już mamusiami inne w ciąży a inne nadal niewinne:))).
  Niektóre pomysły były przyczyna konfliktu z proboszczem i niech mi ciemnoty nikt nie wciska, że paież Franciszek apeluje o skromność kapłanów a oni są przeciw, popatrzcie na skromnośc tych "mamusiek" a zobaczycie kto bardziej walnięty w dekiel i tego nikt i nic nie zmieni, wydrapałyby oczy:)))
  Żal mi tylko tych chłopców bo rośnie następne pokolenie idiotek, które swoją głupotę będa usprawiedliwiać tym, że robią to dla mężczyzn, g...o prawda, mężczyźni wielu rzeczy nie chcą, jezeli jakaś "celebrytka" pokaże się w gumiakach, jednym różowym a drugim zielonym to za tydzień na ulicy te kolory i te buty będzie widac nawet w dzień słoneczny, facet tylko się zasmieje:)))
  Chcą chodzić do solarium to niech chodzą chcą palić faje niech palą i wiele innych rzeczy niech robia tylko po to by odkrywac życie na nowo a cwaniacy robili na nich interes a komunia i czerniak to chyba różne tematy, tak jak logika, uczciwość i dziennikarstwo?

 • odowk

  Oceniono 1 raz 1

  a dlaczego nie dawać dzieci do solarium przed chrztem?

  Proponuję dziewczynki przed sakramentem Chrztu oddać do solarium i zrobić makijaż permanentny, a chłopcom wstrzyknąć trochę koksu, żeby mieli atrakcyjne bicepsy.

  ;-)

 • ab34001

  Oceniono 1 raz 1

  Winnymi wzrostu zachorowań na czerniaka są 1sze komunie ;) To jest w sumie niemała sztuka - każdy problem przekazać tak, że winnych łatwo wskazać i napiętnować. A rzesze "wyznawców" przyklasną i jeszcze dołożą kolejne prztyczki. ;)

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 2 razy 2

  jak się czyta takie nagłówki, to wniosek nasuwa się jeden - przez komunię coraz więcej polaków choruje na czerniaka.
  a ja mam taki pomysł na nagłówek na głównej - od 1989 roku, a więc od momentu wydawania "gazety wyborczej", umarło kilka milionów ludzi.
  a dalej w tekście - wg. prof. tumanowicza, ta tendencja będzie się utrzymywała.....

 • juzmasz

  Oceniono 5 razy 3

  A dlaczego pomijacie milczeniem palący d.pe problem chodzenia na solarium nieletnich przed pójściem do modnego gejowskiego klubu? Ich ryzyko zachorowania na raka nie dotyczy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX