Przed komunią na solarium. Tymczasem na czerniaka choruje coraz więcej Polaków

03.06.2013 06:00
Co roku w Polsce odnotowuje się od 2,5 do 3 tys. nowych zachorowań na czerniaka. To trzy razy więcej niż 20 lat temu - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Przed wakacjami onkolodzy i dermatolodzy jak co roku ostrzegają przed nadmiarem słońca. Z marnym skutkiem. Bo choć z badań Akademii Czerniaka (sekcja Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej) wynika, że rośnie świadomość, czym jest czerniak i co go powoduje, to ta wiedza nie przekłada się na zmianę zachowań.

Gdyby Polacy naprawdę dbali o swoje zdrowie, plaże w Ustce czy Juracie między godz. 11 a 16 świeciłyby pustkami, a tymczasem w słoneczny letni dzień nie ma się tam jak upchnąć. Jedna czwarta Polaków w ogóle nie powinna się opalać, a dalsze 40 proc. musi robić to oszczędnie, chroniąc skórę kremami z wysokim filtrem. W grupie wysokiego ryzyka czerniaka są wszyscy blondyni i rudowłosi, o jasnej skórze, niebieskich, szarych i zielonych oczach, a także ci z piegami. Każda skóra, która nie opala się poprzez stopniowe ciemnienie naskórka, tylko spieka "na raka", jest zagrożona czerniakiem.

W wielu krajach UE korzystanie z solarium poniżej 18. roku życia musi być poparte zgodą rodziców. W Brazylii i części Australii solaria są całkowicie zakazane. Tymczasem średnia wieku Polek korzystających z solarium to 17 lat. W tej grupie są też dziewczynki przystępujące do pierwszej komunii, którym rodzice bezmyślnie fundują sztuczną opaleniznę, by pięknie wyglądały.

Cały tekst w "Gazecie Wyborczej".

Komentarze (71)
Zaloguj się
 • bioder65

  Oceniono 242 razy 234

  Jak się czyta takie newsy to wniosek nasuwa się jeden.Ogromna część rodziców to idioci.

 • 24u

  Oceniono 107 razy 97

  Kto swiadomie naraza na uszczebek zdrowia,powinien byc karany-w tym rowniez rodzice" komunistek".

 • m4mm4l

  Oceniono 99 razy 87

  chrzest, pierwsza komunia, bierzmowanie, ślub - nie macie wrażenia że to takie zastępcze konkursy piękności dzieci/nastolatków? W Ju Es of Ej mają cały przemysł który produkuje opalone na brąz sześciolatki, wytresowane i sztuczne do poziomu bólu... Ja rozumiem potrzebę pochwalenia się swoją pociechą, ale takie ekstrema jak sześciogodzinna sesja z siedmiolatką w bjuty salonie, to chyba lekka przesada.

 • drugi-bezstronny

  Oceniono 91 razy 85

  Zamiast przyjmować Boga, robią festyn. Festyn prezentów. Prosi o pomstę.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 60 razy 54

  Jak widać wiele rodziców, tych młodych komunistek, to idioci, nie tylko niszczą psychikę młodego człowieka to jeszcze jego zdrowie.

 • rimb2

  Oceniono 59 razy 49

  Jezus kładł nacisk na ducha , nie na marketing - nieprawdaż ?

 • realistas

  Oceniono 41 razy 35

  Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego co robią, a powinni bo w mediach mówi się o szkodliwości opalania.

 • vomitorium1

  Oceniono 17 razy 13

  "W tej grupie są też dziewczynki przystępujące do pierwszej komunii ... "
  i są bardziej seksy
  (rodzice wiedzą co robią)

 • seisen

  Oceniono 14 razy 12

  Skoro ludzie nie myślą, wstęp do solarium powinien być tylko i wyłącznie na receptę od lekarza dermatologa (przyjmują bez skierowań).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje