Hiszpania: Ponad 17 ton haszyszu na statku rybackim

02.06.2013 21:53
Narkotyki

Narkotyki (Fot. Apichart Weerawong AP)

Hiszpańskie służby celne zatrzymały na Morzu Śródziemnym statek rybacki, na pokładzie którego znajdowało się ponad 17 ton haszyszu. Aresztowano wszystkich 14 członków egipskiej załogi - poinformowały w niedzielę hiszpańskie władze.
Jednostkę zatrzymano w piątek ok. 60 mil morskich od miasta Fuengirola; została ona odeskortowana do portu w Maladze, gdzie statek został rozładowany.

Przedstawiciel służby celnej, który dowodził operacją, powiedział, że zatrzymana jednostka była "statkiem pirackim, bez bandery, niezarejestrowanym i bez żadnych dokumentów".

Statek służb celnych został wezwany, gdy samoloty patrolujące zaobserwowały mężczyzn przepakowujących podejrzany ładunek na swój statek z innej większej jednostki; skierowała się ona następnie w stronę Maroka. W rezultacie na pokładzie statku rybackiego, który był w bardzo złym stanie technicznym, odkryto 654 pakunki z haszyszem, o wadze ponad 17 ton. Wśród aresztowanych jest dwóch nieletnich.

Ze względu na geograficzną bliskość Maroka, wielkiego producenta haszyszu, i historyczne związki z krajami Ameryki Łacińskiej Hiszpania jest głównym krajem Starego Kontynentu, dokąd trafiają narkotyki do dalszego rozprowadzania w Europie.

W 2012 roku hiszpańskie służby bezpieczeństwa skonfiskowały prawie 21 ton kokainy i 326 ton haszyszu - podało tamtejsze MSW. To 41 proc. całej kokainy skonfiskowanej w tamtym roku w Europie i 74 proc., jeśli chodzi o haszysz.

Zobacz także
Komentarze (17)
Zaloguj się
 • realgniot

  Oceniono 57 razy 23

  Nie lepiej zalegalizować i dopuścić do obrotu. Pieniądze na policje zostaną przekazane na inne ważne cele, legalność spowoduje spadek popularności tej używki, a obłożenie akcyzą przyczyni się do sporych przychodów budżetowych.
  Polska jest dobrym przykładem jak złe jest prawo zakazujące handlu, obrotu, czy posiadania tej używki, bo według badań to właśnie tu jest najwięcej palaczy w Europie i tu są największe restrykcje.

 • swan_ganz

  Oceniono 16 razy 6

  Ramona znowu w deprechę wpadnie jak się dowie, ze jej kolejna przesyłkę skręcili...

 • anthrax_2

  Oceniono 7 razy 3

  A u nas na kutrach znajdują spiryt z Kaliningradu

 • p8

  Oceniono 3 razy 1

  (...)"niech diabli porwą Coast Guard tak mawiał każdy z nas"(...)

  Szmugler. Ten zawód jak widać raczej się nie starzeje :)

  A co do Fuengiroli - to "nasi już tam byli ;)
  pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Fuengirol%C4%85

 • stary.gniewny

  Oceniono 5 razy 1

  Ryby i celnicy nie biorą

 • blski

  0

  Zamierzali sie oblowic,

 • nerexis

  Oceniono 2 razy 0

  To wolny rynek, złapany przez mafię zwaną państwem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje