"Państwo decyduje nawet o kolorze szminki. My walczymy o wolność". Poruszający list blogerki ze Stambułu

02.06.2013 17:29
Blogerka pisze o tym, co dzieje się w Stambule

Blogerka pisze o tym, co dzieje się w Stambule (fot. screen z bloga http://defnesumanblogs.com)

- Chcę, żebyście wiedzieli, co naprawdę dzieje się w Stambule. Z tutejszych mediów nie dowiecie się o naszej walce o wolność, prawa człowieka i prawo do decydowania o sobie. Telewizja zajmuje się teraz wyborami miss i "najdziwniejszym kotem świata" - pisze na swoim blogu Defne Suman, turecka blogerka, socjolożka i nauczycielka jogi.
Tekst Defne Suman to list skierowany do ludzi na całym świecie, którzy interesują się wydarzeniami w Stambule. List polecają sobie w mediach społecznościowych czytelnicy z całego świata. Oto tłumaczenie listu:

Do moich przyjaciół, którzy mieszkają poza granicami Turcji:

"Piszę to, aby poinformować was, co działo się w Stambule przez ostatnie pięć dni. Większość doniesień medialnych została zablokowana przez rząd i poczta pantoflowa oraz internet pozostały jedynymi drogami dostępnymi dla nas, aby wyjaśnić tę sytuację i prosić o pomoc oraz wsparcie.

Cztery dni temu grupa ludzi, którzy nie należą do żadnej organizacji, zebrała się w parku Gezi w Stambule. Wśród nich było wielu moich przyjaciół i studentów. Ich cel był prosty: chcieli zapobiec zniszczeniu parku - władze chcą w jego miejscu postawić centrum handlowe. Istnieje wiele centrów handlowych w Stambule, co najmniej jedno w każdej dzielnicy! Wycinka drzew miała się rozpocząć wczesnym rankiem w czwartek. Ludzie przyszli do parku z dziećmi, kocami i książkami. Rozłożyli namioty i spędzili noc pod drzewami. Wczesnym rankiem, kiedy buldożery zaczęły wyciągać stuletnie drzewa z ziemi, stanęli na drodze.

Nic nie robili, stali przed maszynami.

Żadna gazeta, żaden kanał telewizyjny nie poinformowały o proteście. Media zupełnie to zignorowały.

Policja przybyła na miejsce pojazdami z armatkami wodnymi oraz z gazem pieprzowym. Zaczęli wyganiać tłumy z parku.

Wieczorem liczba protestujących pomnożyła się. Tak samo - liczba policjantów w całym parku. Rząd w Stambule zamknął wszystkie drogi prowadzące do placu Taksim, gdzie znajduje się park Gezi. Metro zostało zamknięte, promy odwołane, drogi zablokowane.

Jednak coraz więcej osób przychodziło do centrum miasta pieszo. Przychodzili z całego Stambułu. To ludzie z różnych środowisk, wierzą w różne ideologie, wyznają różne religie. Wszyscy zebrali się, aby uniknąć zniszczenia czegoś więcej niż park: prawa do życia jako pełnoprawni obywatele tego kraju.

Dwóch ludzi zostało rozjechanych przez czołgi

Zebrali się i ruszyli. Policja atakowała ich gazem pieprzowym i łzawiącym. Ruszyła czołgami na ludzi, którzy w zamian tylko oferowali im jedzenie. Dwóch młodych ludzi zostało rozjechanych przez czołgi i zginęło. Inna młoda kobieta, moja przyjaciółka, została uderzona w głowę pojemnikiem z gazem. Policjanci rzucali nimi w tłum. Po 3-godzinnej operacji nadal jest na oddziale intensywnej terapii w stanie krytycznym. Kiedy to piszę, nie wiem, czy z tego wyjdzie. Ten wpis jest dedykowany właśnie jej.

Ci ludzie to moi przyjaciele. Są moimi studentami, moimi krewnymi. Nie mają "ukrytego planu", jak to państwo zwykło mówić. Ich plan jest właśnie tam. To jest bardzo proste. Cały kraj jest sprzedawany korporacjom pod budowę centrów handlowych, luksusowych mieszkań, autostrad, zapór i elektrowni jądrowych. Rząd szuka wszelkich pretekstów do zaatakowania Syrii wbrew woli swoich ludzi.

Na samym szczycie tego wszystkiego jest kontrola rządu nad życiem osobistym obywateli, która stała się w końcu nie do zniesienia. Państwo, w ramach swojego konserwatywnego programu, zatwierdziło wiele ustaw i przepisów dotyczących aborcji, cesarskiego cięcia, sprzedaży oraz spożywania alkoholu, a nawet koloru szminek używanych przez stewardesy.

Maszerują, bo żądają wolności i szacunku

Ludzie, którzy maszerują do centrum Stambułu, żądają swoich praw - do życia w wolności oraz przestrzegania sprawiedliwości, ochrony i szacunku ze strony państwa. Żądają prawa do udziału w decyzjach dotyczących miasta, w którym żyją.

W zamian otrzymali ogromne ilości gazu łzawiącego, uderzającego prosto w ich twarze. Trzy osoby straciły wzrok.

Jednak nadal będą maszerować. Dołączyło do nich sto tysięcy osób. Kolejne kilka tysięcy przeszło na piechotę przez most Bosforski, by wesprzeć ludzi w dzielnicy Taksim.

Nie wspomniała o tym żadna gazeta ani żadna stacja telewizyjna. Media zajęte były informacjami o Miss Turcji i "najdziwniejszym kocie na świecie".

Policja nadal rozgania tłum i rozpyla gaz pieprzowy. Jest go tak dużo, że bezpańskie psy i koty zaczęły zdychać.

Szkoły, szpitale, a nawet 5-gwiazdkowe hotele w pobliżu placu Taksim otworzyły się dla rannych. Lekarze tłoczą się na korytarzach i w pokojach hotelowych, żeby udzielać pierwszej pomocy. Niektórzy policjanci odmówili atakowania ludzi gazem i porzucili swoją pracę. Władze odcięły zgromadzonych na placu od dostępu do internetu i sieci 3G. Mieszkańcy i przedsiębiorcy udostępniają demonstrantom swój bezprzewodowy dostęp do sieci. Restauracje oferują za darmo żywność i wodę.

Ludzie w Ankarze i Izmirze gromadzą się na ulicach, żeby wesprzeć protestujących w Stambule.

Mainstreamowe media nadal pokazują Miss Turcji i "najdziwniejszego kota świata".

Po co narzekasz na swój kraj?

Blogerka wyjaśnia też, po co pisze swój list. - Ktoś zapytał mnie na Facebooku, co chcę osiągnąć, narzekając na swój kraj cudzoziemcom. Ten tekst jest odpowiedzią - pisze i wymienia: wolność wypowiedzi i wolność słowa, poszanowanie praw człowieka, kontrolę nad decyzjami dotyczącymi własnego ciała, prawo do zgromadzeń w każdej części miasta bez bycia nazywanym "terrorystą".

- Przede wszystkim jednak chcę zawalczyć o świadomość, wsparcie i pomoc -apeluje na koniec listu, prosząc o rozpowszechnianie treści z jej bloga.

Zobacz także
Komentarze (132)
Zaloguj się
 • napletekgandalfa

  Oceniono 589 razy 417

  "Państwo decyduje nawet o kolorze szminki."
  A u nas decyduje co masz robić z niedzielą.

 • tutkarz

  Oceniono 313 razy 291

  Fajnie by było, żeby nasze rządy wzięły lekcje z tego wydarzenia i zrozumiały, że nie można przekombinowywać z prawem i narzucać ludziom stylu życia. Niestety historia nas uczy, że dopiero jak lud z pałkami ruszy na belweder dopiero wtedy następi oświecenie u rządzących.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 209 razy 179

  @ zagraniczny-online

  Sadzac po wypowiedzi tej kobiery Turcy sa bardziej w Europie nizli ty, imigrancki ex-polski cwoku. A kuku!

  Trzymajcie sie, Turcy!!! Blog tej dziewczyny potwierdza info BBC: protesty sa juz w kilkudziesieciu miastach, chodzi o obrone konstytucji Ataturka, ktora rzad zamierza zmienic w pazdzierniku br. I o prawo obywatela do decydowania o sobie i wlasnym kraju, a wiec min. o konsultacje spoleczne, cos, co 'polskim demokratom' nawet nie przychodzi do sluzalczej glowy.:)

 • amen-666

  Oceniono 191 razy 145

  "Cały kraj jest sprzedawany korporacjom pod budowę centrów handlowych, luksusowych mieszkań, autostrad, zapór i elektrowni jądrowych".

  "Państwo, w ramach swojego konserwatywnego programu, zatwierdziło wiele ustaw i przepisów dotyczących aborcji, cesarskiego cięcia"...
  ---------------
  Zupełnie jak u nas. Tylko u nas kato-mułłowie z jednej strony, a korporacje z drugiej, przy gorącym wsparciu rządu Tuska o wiele skuteczniej ogłupiają naród, więc mogą spać spokojnie, tu nikt protestował nie będzie.

 • iremus

  Oceniono 218 razy 108

  ...."Państwo decyduje nawet o kolorze szminki. My walczymy o wolność". Poruszający list blogerki ze Stambułu.....
  Blogerko z Turcji nie przejmuj się tak bardzo. Gdybyś mieszkała w III RP jakiś biskup przeglądałby ci narządy rodne czy przypadkiem nie wszczepiłaś sobie jakiegoś zamrożonego zarodka albo jakiejś spirali.

 • macw1975

  Oceniono 95 razy 75

  U nas decyduje czy mogę zagrać turniej w pokera i czy mogę wziąć udział w zagranicznej loterii.

 • dabera

  Oceniono 76 razy 70

  oczekuję na stanowisko naszych polityków tak skorych do oceny i krytyki tego co się dzieje Syrii czy działo w Chinach. Jak pisze turecka blogerka, tam też czołgi rozjeżdżają ludzi.

 • krysztofiak1963

  Oceniono 123 razy 69

  Polacy tak jak Turcy powinni powstać, bo:
  są niewolnikami
  blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/656262,polacy-sa-niewolnikami.html
  Obywatele większości państw europejskich, w porównaniu z Polakami, są w stanie za swoje pensje kupić nawet o ponad 200 % więcej dóbr konsumpcyjnych. Porównując się z Hiszpanami, przeciętnie zarabiający Polak powinien móc pozwolić sobie na zakup 944 litrów benzyny za swoją miesięczną pensję. Hiszpana stać na 1437 litrów benzyny, ale dlatego, że żyje w bogatszym kraju. Niestety Polaka stać tylko na 570 litrów. Kto więc nas „rżnie” na 374 litry benzyny miesięcznie (czyli na 65%)?

  bo potrzebują liberalnej, aksamitnej antyklerykalnej rewolucji (żeby się intelektualnie rozwijac i zmieniac kraj)
  blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/642329,polska-potrzebuje-aksamitnej-liberalnej-anty-klerykalnej-rewolucji.html


  Bunt intelektualistów przeciwko standardom lumpeninteligenta, korzystającego z „gotowców i bryków” dostarczanych rynkowi idei przez instytucje podtrzymujące chrześcijaństwo w obiegu kulturowym, może przeobrazić się, w tak potrzebną Polsce, aksamitną i liberalną rewolucję. Pierwszym „zwiastowaniem liberalnego buntu” jest uczestnictwo liberałów w polskim parlamencie.

  Bo nawet nasze noworodki sa traktowane jak pariasi
  blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/672509,dzien-dziecka-%e2%80%93-w-polsce-sa-%e2%80%9edzieci-rowniejsze%e2%80%9d.html
  Większość polskich, młodych kobiet, w wieku rozrodczym, nie posiada zatrudnienia. Projektowana ustawa o rocznym urlopie macierzyńskim w żaden sposób ich nie wspiera. Co więcej, jest kolejnym sposobem okradania młodych, bezrobotnych dziewczyn z należnej ich niemowlakom opieki państwa. Dlaczego Sejm nie zaproponował rocznych urlopów rodzicielskich wszystkim polskim matkom (skoro wszystkie dzieci są nasze)? Dlaczego noworodek bezrobotnej osoby nie ma zagwarantowanego tego samego prawa do godziwej, finansowej opieki, jakie będzie miał noworodek kobiety pracującej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje