Chiny: Niech rząd USA przestanie ingerować w nasze wewnętrzne sprawy

Chińczycy upamiętniający masakrę z 4 czerwca 1989 roku

Chińczycy upamiętniający masakrę z 4 czerwca 1989 roku (Fot. TYRONE SIU REUTERS)

Chiny wezwały USA, by te nie ingerowały w wewnętrzne sprawy ich państwa po tym. Stało się to po tym, jak Stany Zjednoczone wezwały chiński rząd, by przestał prześladować demonstrantów, którzy uczestniczyli w masakrze na placu Tiananmen w 1989 roku.
4 czerwca 1989 r., w dzień pierwszych wolnych wyborów w Polsce, chińskie władze rozjechały na placu Tiananmen czołgami protestujących studentów, domagających się rozpoczęcia reform politycznych, demokratyzacji życia publicznego oraz rozprawy z narastającą korupcją w Chinach. Nadal nie rozliczono winnych rzezi, a publiczne o niej wspominanie jest w Chinach tematem tabu.

W piątek rząd USA wydał oficjalne oświadczenie, w którym stwierdził, że 24 rocznica "brutalnego stłumienia demonstracji na placu Tiananmen" zasługuje na pamięć o "tragicznej śmierci niewinnych osób".

"Ponawiamy nasze wezwanie do chińskiego rządu, aby zakończył prześladowania tych, którzy uczestniczyli w tamtych protestach" - napisano w oświadczeniu. Amerykański rząd zaapelował ponadto, aby Chiny szanowały prawa człowieka i uwolniły tych, którzy zostali niesłusznie wtedy zatrzymani.

Chiny: To bezpodstawne oskarżenia

Następnego dnia Chiny ostro odpowiedziały, nazywając oświadczenie USA "bezpodstawnymi oskarżeniami". - Apelujemy do strony amerykańskiej, aby odrzuciła polityczne uprzedzenia i natychmiast naprawiła swoje złe uczynki oraz przestała ingerować w wewnętrzne sprawy Chin - powiedział rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei.

4 czerwca, w rocznicę masakry na placu Tiananmen, do Chin przybędzie polska delegacja razem z Marszałek Sejmu Ewą Kopacz. Wizyta ma mieć charakter biznesowy.

Zobacz także
 • Tusk o wizycie posłów w Chinach w rocznicę masakry: Troska o prawa obywateli nie może zamieniać się w naiwność
 • "DGP": Kopacz z wizytą w Chinach. W rocznicę masakry na Tiananmen
 • Obchody 22. rocznicy masakry na Tiananmen, park Wiktorii, Hongkong Chiny wymazują pamięć o Tiananmen
Komentarze (77)
Chiny: Niech rząd USA przestanie ingerować w nasze wewnętrzne sprawy
Zaloguj się
 • cztery44442

  Oceniono 1 raz 1

  Skoro Chiny wezwały lub jak kto woli poprosiły USA aby zaprzestały ingerować w wewnętrzne sprawy Chin, to USA z pewnością zaprzestaną. Czy to się USA podoba czy nie Chiny to potęga, zatem USA zaprzestaną.
  Na marginesie przypomnę, że USA są okrutnie zadłużone w Chinach i to jest między innymi straszak na USA.

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 0

  www.telegraph.co.uk/news/worldnews/northamerica/usa/10093965/China-accuses-US-of-political-prejudice-after-calls-for-Tiananmen-details.html
  Czy odpowiadanie na zarzuty amerykańskiej rzeczniczki MSZ przez rzecznika chińskiego MSZ nie jest przesadną kurtuazją ze strony Chin?

  search.news.cn/language/search.jspa?id=en&t=1&t1=0&ss=&ct=&n1=tiananmen&x=31&y=13
  Angielskojęzyczne dzienniki chińskie już nie są tak łaskawe jak prasa usraelska wydawana w USA i w Europie. Po prostu zignorowały stanowisko Departamentu Stanu.

 • kibic_rudego

  Oceniono 2 razy 2

  "4 czerwca 1989 r., w dzień pierwszych wolnych wyborów w Polsce, chińskie władze rozjechały na placu Tiananmen czołgami protestujących studentów, domagających się rozpoczęcia reform politycznych, demokratyzacji życia publicznego oraz rozprawy z narastającą korupcją w Chinach. "

  Porównując dzisiaj Chiny i III RP, to Chińczycy mieli racje nie dopuszczając zadymiarzy do koryta

 • jasiekiera

  Oceniono 2 razy -2

  I wy chcecie, zeby Amerykanie pozwolili wam bez wiz odwiedzac ten ich znienawidzony przez was kraj? Kupa smiechu z wami.

 • blski

  Oceniono 5 razy -3

  Na ogol jestem bardzo krytyczny w stosunku do polityki rzadu amerykanskiego. Jednak w tym przypadku uwazam, ze nalezy przypominac wladcom Chin, ze nalezy sie rozliczyc ze zbrodniami jakie popelnily poprzednie ich rzady, chociazby dlatego zeby powstrzymac rzadzacych przed uciekaniem sie do krwawych rozwiazan.

 • vikaromaniuta

  Oceniono 5 razy 3

  Brawo Chiny ! Najszybciej rozwijający się kraj świata.

 • czaromir

  Oceniono 6 razy -4

  Nie wyprzecie się krwi na rękach partii i systemu.

  I od razu - pozdrowienia dla rzecznika chińskiej ambasady.

  Himalaje hipokryzji.

  Rząd chiński pokazał właśnie swą najgorszą twarz. Co za wstyd.

 • jans0091

  Oceniono 4 razy -2

  Teraz czas na koparę i ferajnę , jadą chwalić czwartego czerwca !

 • adampan

  Oceniono 2 razy -2

  Gorąco polecam, naprawdę, będziecie w szoku www.youtube.com/watch?v=BfJSS69fvPA Tytuł filmu: Gdy skończy się czas dla Ameryki i dla nowego porządku świata.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje