Relikwie patrona Polski przemierzyły Warszawę [ZDJĘCIA]

02.06.2013 17:00
Procesja z relikwiami św. Andrzeja Boboli na ulicach Warszawy

Procesja z relikwiami św. Andrzeja Boboli na ulicach Warszawy (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

Głównymi ulicami stolicy przeszła religijna procesja z trumną św. Andrzeja Boboli - patrona Polski. Przy Belwederze powitał ją prezydent Bronisław Komorowski. W ten sposób nawiązał do gestu, który 75 lat temu wykonał jego poprzednik - Ignacy Mościcki. Uroczystość próbowali zakłócić zwolennicy Telewizji Trwam.
Procesja wyruszyła o 8 rano z placu Piłsudskiego. Była częścią Święta Dziękczynienia, obchodzonego już po raz szósty z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Tego dnia - zawsze w pierwszą niedzielę czerwca, na pamiątkę pielgrzymek Jana Pawła II do ojczyzny i przełomowych wyborów w 1989 r., które doprowadziły do upadku komunizmu - katolicy w całym kraju dziękują Bogu i sobie nawzajem za doznane łaski. W tym roku szczególną wdzięczność wyrażano za łaskę wiary.

- Dlatego potrzebujemy świadka wiary w osobie św. Andrzeja Boboli - tłumaczył dziennikarzom kard. Nycz na przed Świętem Dziękczynienia.

Pochód szedł Traktem Królewskim w kierunku budowanej na wilanowskich polach Świątyni Opatrzności Bożej. Przezroczysta trumna ze zmumifikowanym ciałem św. Andrzeja Boboli (1591-1657), jezuickiego kaznodziei i misjonarza zamordowanego przez Kozaków po powstaniu Chmielnickiego, jechała na lawecie armatniej. Na co dzień znajduje się sanktuarium na warszawskim Mokotowie. Za nią podążało najpierw ok. 500 osób, lecz po drodze liczba uczestników wzrosła do kilku tysięcy. Dołączali wierni z różnych stron kraju, m.in. górale z Podhala i górnicy ze Śląska. Po godzinie marszu procesja zatrzymała się przed stojącym obok Belwederu pomniku Józefa Piłsudskiego. Tutaj do uczestników pochodu przemówili kard. Kazimierz Nycz i prezydent Bronisław Komorowski. Metropolita warszawski mówił o roli rodziny: - Tylko silna rodzina, silna Bogiem także, może zapewnić Polsce bezpieczną przyszłość.

Nie obyło się bez incydentów

Hierarcha przypomniał procesję sprzed 75 lat, kiedy to po dokonanej przez papieża Piusa XI beatyfikacji św. Andrzeja Boboli trumnę z jego relikwiami przywieziono z Rzymu do Polski. W Warszawie witał ją ówczesny prezydent Ignacy Mościcki. Na trumnie złożył Krzyż Niepodległości z Mieczami. Teraz szczątkom świętego pokłonił się Bronisław Komorowski. Swoje przemówienie poświęcił wolnej Polsce.

- Chcemy kolejny raz okazać wdzięczność tym, którzy swoim wysiłkiem, swoją ofiarą, pracą przyczynili się do odzyskania niepodległości - mówił prezydent. - Możemy zanieść do Świątyni Opatrzności Bożej same dobre myśli, radosne intencje, możemy dziękować za wolność, za niepodległe państwo polskie, za dobre perspektywy, które stoją przed Polską. Dziękować za dobre rodziny.

Po odśpiewaniu przez zgromadzonych "Boże, coś Polskę", w tłumie rozległy się krzyki: "Dość kłamstw!", "Co pan prezydent powie na temat Telewizji Trwam?". Po czym grupa osób zaczęła skandować: "Nie oddamy wam Telewizji Trwam!". Organizatorzy procesji dali znak do dalszego marszu i wrzaski ucichły.

Po pokonaniu 12-kilometrowego dystansu pochód dotarł do Wilanowa. Przed Świątynią Opatrzności Bożej odprawiono mszę dziękczynną, której przewodniczył przybyły z Watykanu abp Gerhard Ludwig Muller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Zobacz także
Komentarze (326)
Zaloguj się
 • yan.nick

  Oceniono 196 razy 154

  >>W Święto Dziękczynienia w parafiach na terenie całej Polski zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.<<
  - - - Najważniejsza informacja: !zbiórka pieniędzy !
  Oto słowo na niedzielę.

 • joanekjoanek

  Oceniono 189 razy 149

  Kurna, w XXI wieku obnoszą w triumfalnym pochodzie bardzo starego trupa po najbardziej reprezentacyjnych ulicach europejskiej stolicy.
  Lenin wiecznie żyw, chciałoby się rzec.

 • poleczka-2

  Oceniono 159 razy 131

  A gdzie w tym całym cyrku jest BÓG ? święci duchowni zapomnieli o Bogu ! Szczątki człowieka ważniejsze ? Cyrk na całego mamy XXI wiek a tu centrum Warszawy miasta mającego aspiracje bycia miastem nowoczesnym ciemnogród rządzi !

 • shadowthrone

  Oceniono 127 razy 105

  Dobrze, że ci święci za życia nie wiedzieli co będzie się robić z ich zwłokami, kośćmi, włosami, krwią i innymi wydzielinami. Katolicy wierzą w zmartwychwstanie ciała. Najweselsze zmartwychwstanie będą mieli ci święci, których rozwleczono po całej Europie. Będzie jak w "Ironman 3" - poszczególne kawałki będą rozbijać drzwi kościołów, żeby dolecieć na odpowiedni cmentarz, gdzie większość zwłok nierozebrana na relikwie będzie się odkopywać spod piachu.

 • amron53

  Oceniono 111 razy 97

  Chyba śnię...Barbarzyńcy z Kościoła katolickiego bawią się ludzkimi szczątkami...któż mógł przypuszczać, że ludzki motłoch okaże się tak odporny na wiedzę...

 • ks.pedofil

  Oceniono 114 razy 90

  We Francji w dwoch kosciolach jako relikwie maja napletek Jezusa. To fakt. Pytanie brzmi: przy zalozeniu ze to prawda ile Jezus mial penisow?

 • niktwazny126

  Oceniono 92 razy 80

  Artyści pierwyj sort, zwłaszcza Majka Jeżowska mi pasuje ;). Brak tylko rozwinięcia, jakie to atrakcje dla dzieci organizatorzy przewidują. I czekam na kolejny pomysł- atrakcje dla dzieci przy okazji obchodów kolejnej rocznicy smoleńskiej.

 • marne

  Oceniono 66 razy 62

  POGAŃSKI KRAJ POGAŃSKIE OBYCZAJE,zaścianek europy,i Średniowiecza,niczym Iran jak powiedział PAN MILER LESZEK mimo ze go nie lubię zgadzam się z nim 100 %,Polacy robią wszystko to ,co jest niemile bogu i do czego pan bóg ma obrzydzenie,a potem dziwota ze klęski,katastrofy i choroby doświadczają polaków

  zaraz ZOSTANĘ Z MINUSOWANY PRZEZ RELIGIJNYCH FANATYKÓW

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje