Relikwie patrona Polski przemierzyły Warszawę [ZDJĘCIA]

Procesja z relikwiami św. Andrzeja Boboli na ulicach Warszawy

Procesja z relikwiami św. Andrzeja Boboli na ulicach Warszawy (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

Głównymi ulicami stolicy przeszła religijna procesja z trumną św. Andrzeja Boboli - patrona Polski. Przy Belwederze powitał ją prezydent Bronisław Komorowski. W ten sposób nawiązał do gestu, który 75 lat temu wykonał jego poprzednik - Ignacy Mościcki. Uroczystość próbowali zakłócić zwolennicy Telewizji Trwam.
Procesja wyruszyła o 8 rano z placu Piłsudskiego. Była częścią Święta Dziękczynienia, obchodzonego już po raz szósty z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Tego dnia - zawsze w pierwszą niedzielę czerwca, na pamiątkę pielgrzymek Jana Pawła II do ojczyzny i przełomowych wyborów w 1989 r., które doprowadziły do upadku komunizmu - katolicy w całym kraju dziękują Bogu i sobie nawzajem za doznane łaski. W tym roku szczególną wdzięczność wyrażano za łaskę wiary.

- Dlatego potrzebujemy świadka wiary w osobie św. Andrzeja Boboli - tłumaczył dziennikarzom kard. Nycz na przed Świętem Dziękczynienia.

Pochód szedł Traktem Królewskim w kierunku budowanej na wilanowskich polach Świątyni Opatrzności Bożej. Przezroczysta trumna ze zmumifikowanym ciałem św. Andrzeja Boboli (1591-1657), jezuickiego kaznodziei i misjonarza zamordowanego przez Kozaków po powstaniu Chmielnickiego, jechała na lawecie armatniej. Na co dzień znajduje się sanktuarium na warszawskim Mokotowie. Za nią podążało najpierw ok. 500 osób, lecz po drodze liczba uczestników wzrosła do kilku tysięcy. Dołączali wierni z różnych stron kraju, m.in. górale z Podhala i górnicy ze Śląska. Po godzinie marszu procesja zatrzymała się przed stojącym obok Belwederu pomniku Józefa Piłsudskiego. Tutaj do uczestników pochodu przemówili kard. Kazimierz Nycz i prezydent Bronisław Komorowski. Metropolita warszawski mówił o roli rodziny: - Tylko silna rodzina, silna Bogiem także, może zapewnić Polsce bezpieczną przyszłość.

Nie obyło się bez incydentów

Hierarcha przypomniał procesję sprzed 75 lat, kiedy to po dokonanej przez papieża Piusa XI beatyfikacji św. Andrzeja Boboli trumnę z jego relikwiami przywieziono z Rzymu do Polski. W Warszawie witał ją ówczesny prezydent Ignacy Mościcki. Na trumnie złożył Krzyż Niepodległości z Mieczami. Teraz szczątkom świętego pokłonił się Bronisław Komorowski. Swoje przemówienie poświęcił wolnej Polsce.

- Chcemy kolejny raz okazać wdzięczność tym, którzy swoim wysiłkiem, swoją ofiarą, pracą przyczynili się do odzyskania niepodległości - mówił prezydent. - Możemy zanieść do Świątyni Opatrzności Bożej same dobre myśli, radosne intencje, możemy dziękować za wolność, za niepodległe państwo polskie, za dobre perspektywy, które stoją przed Polską. Dziękować za dobre rodziny.

Po odśpiewaniu przez zgromadzonych "Boże, coś Polskę", w tłumie rozległy się krzyki: "Dość kłamstw!", "Co pan prezydent powie na temat Telewizji Trwam?". Po czym grupa osób zaczęła skandować: "Nie oddamy wam Telewizji Trwam!". Organizatorzy procesji dali znak do dalszego marszu i wrzaski ucichły.

Po pokonaniu 12-kilometrowego dystansu pochód dotarł do Wilanowa. Przed Świątynią Opatrzności Bożej odprawiono mszę dziękczynną, której przewodniczył przybyły z Watykanu abp Gerhard Ludwig Muller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Zobacz także
 • Procesja z relikwiami św. Andrzeja Boboli na ulicach Warszawy w czerwcu 1938 roku Procesja z relikwiami świętego przejdzie przez miasto
 • Muzealnicy rolują wyjęty z ram obraz Jana Matejki Ze ścian Zamku Królewskiego zdjęto dwa cenne obrazy
 • Nadbudowa gmachu na rogu Złotej i Zgody Betonowe pudło wyrosło nad zabytkowym gmachem
Komentarze (326)
Relikwie patrona Polski przemierzyły Warszawę [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • voiceinthedesert1

  0

  Wspaniały gest. Jezus powiedział, "pozwólcie waszym wrogom czynić dobrze, bo kto nam czyni dobrze, jest z nami". Nie rozumiem dlaczego Radio Matki Boskiej sprzeciwia się uczczeniu zwłok wielkiego Świętego, który jest naszym głównym patronem!!

 • hardy1

  Oceniono 2 razy 2

  Tym "powitaniem marszu religijnego" przed Pałacem Prezydenckim, prezydent Komorowski potwierdził, że Polska jest państwem para-wyznaniowym. Nieważna Konstytucja...
  Gdyby wziął udział prywatnie, nie przed siedzibą głowy państwa, to mógłbym zrozumieć. Ma prawo do swojego światopoglądu. Wystąpił jednak jako głowa państwa, a więc "w imieniu państwa".

 • ayouseptim

  Oceniono 1 raz 1

  BAŁWOCHWALCZA ciemnota wtórna!

 • pablobodek

  Oceniono 1 raz 1

  To mogą być zwłoki najwyżej patrona polskich katolików.
  Nigdy Polski.
  Nie życzę sobie.
  Czy każda sekta religijna może nam narzucać jakichś swoich patronów?
  Wszystko w RP jest imienia Dżejpitu!!
  Dżejpituland!

 • 69-moher

  Oceniono 1 raz -1

  kocham was!!!!
  Alleluja i do przodu!

 • amenominakanushi-pan-poczatku

  0

  cillian1, katolaki wyhodowały na tym forum Twojego klona. Niestety, jak wszystko za co się weźmie kościół, jest spierd*lony. Ma kleszy budyń zamiast mózgu i zgubił jedno "l" w nicku. Niejaki cilian1.

 • braunal

  Oceniono 3 razy -1

  www.youtube.com/watch?v=vCd92izDg14

 • ryllaa

  Oceniono 7 razy 7

  Drodzy Forumowicze!!! Na prawie 300 komentarzy, prawie wszystkie są krytyczne wobec tego, co robią dziś klechy i prezydent! Jak to się więc dzieje, że do Sejmu dostają się w większości klesze czopki??? I dopóty tak będzie, dopóki nie zmieni się świadomość społeczna! Niech wiec każdy w swym sumieniu i rozważy czy chce żyć w Polsce rządzonej przez Nyczów, Michalików, Rydzyków i inne diabły w czerwonych i purpurowych kiecach!?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje