Spis powszechny. W Niemczech żyje mniej ludzi niż zakładano

02.06.2013 10:06
Kanclerz Niemiec Angela Merkel

Kanclerz Niemiec Angela Merkel (Fot. THOMAS PETER REUTERS)

W Niemczech żyje o prawie półtora miliona ludzi mniej, niż dotychczas zakładano. Jak wynika z danych Narodowego Spisu Powszechnego, Niemcy liczą 80,2 mln mieszkańców i co piąty obywatel ma więcej niż 65 lat.
Po raz pierwszy od zjednoczenia Niemcy dysponują dosyć dokładnymi danymi na temat liczby ludności w całym kraju, w krajach związkowych, miastach i gminach, szczegółami na temat wykształcenia, zatrudnienia i pochodzenia. Ogółem przepytano około 10 mln osób oraz zwrócono się do wszystkich właścicieli domów i mieszkań z prośbą o informacje. Jednak gros danych pochodzi z rejestrów administracyjnych - podał Urząd Statystyczny w Berlinie.

Mniej obcokrajowców

Z najnowszych danych wynika, że w Niemczech żyje około 6,2 mln obcokrajowców. Jest to o 1,1 mln mniej, niż szacowano, oraz około 15 mln osób niebędących rodowitymi Niemcami (18,9 proc. ogółu populacji). Największy ich udział jest w Hamburgu, bo 27,5 procent, natomiast we wschodnich krajach związkowych udział imigrantów nie przekracza pięciu procent.

Zapoznając z pierwszymi wynikami Narodowego Spisu Powszechnego 2011, prezes Federalnego Urzędu Statystycznego Roderich Egeler poinformował w Berlinie, że 92,3 procent spośród 80,2 mln mieszkańców Niemiec posiada niemieckie paszporty, natomiast niecałe 6,2 mln mieszkańców, czyli 7,7 procent, posiadało w maju 2011 roku obywatelstwo innego kraju.

Ilu muzułmanów? Nie wiadomo

Spis Powszechny nie dał odpowiedzi na pytanie, ilu muzułmanów żyje w Niemczech. Według Egelera pytanie o przynależność wyznaniową najczęściej omijali żydzi, muzułmanie, buddyści i hindusi.

Ponieważ prawie co szósty ankietowany (17,4 procent) odmówił odpowiedzi na pytanie dotyczące przynależności wyznaniowej, Urząd Statystyczny nie może przedstawić wiarygodnych danych na ten temat. Liczbę muzułmanów żyjących w Niemczech ocenia się na 4 miliony. Inaczej niż Kościoły chrześcijańskie gminy muzułmańskie nie prowadzą rejestru swych członków.

Z określeniem liczby chrześcijan w Niemczech nie było problemu. Według aktualnych danych, które potwierdzają też rejestry urzędowe, w Niemczech żyje 24,7 mln katolików i 24,3 mln protestantów. 53,2 mln Niemców deklaruje przynależność do Kościołów chrześcijańskich, 4,2 mln obywateli należy do innych wyznań, natomiast 8,3 mln obywateli Niemiec uważa się za ateistów.

Większość Niemców wynajmuje mieszkania

Zaskakujące są wyniki Spisu w zakresie domostw. 9 maja 2011 roku w Niemczech było 41,3 mln mieszkań i domów, czyli pół miliona więcej, niż zakładano. 45,8 procent z nich to mieszkania własnościowe. Większość mieszkańców Niemiec nadal wynajmuje mieszkania.

W maju 2011 roku 34 tysiące osób tej samej płci żyło w zarejestrowanych związkach partnerskich, z czego 40 procent w związkach zawartych między kobietami. W 2011 roku w tych partnerskich rodzinach żyło 5700 dzieci. Praca zawodowa, bezrobocie i struktura wiekowa społeczeństwa

9 maja 2011 roku w Niemczech pracowało prawie 40 mln obywateli; 53,2 procent mężczyzn i 46,8 procent kobiet. Spis Powszechny nie wykazał przy tym szczególnych zmian, jeśli chodzi o strukturę wiekową społeczeństwa. 15,7 procent ludności Niemiec to młodzi w wieku poniżej 18 lat, 42,3 procent jest w wieku od 18 do 49 lat. Udział osób w wieku 50-64 lat wynosi 20,8 procent, natomiast 21,2 procent to osoby powyżej 65 lat.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Zobacz także
Komentarze (86)
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 95 razy 53

  Wyszło na to, że w Niemczech żyje półtora miliona ludzi mniej, niż zakładano. A może się gdzieś zapodziali? Taka pomyłka w "szacunkach"? Pewnie wyjechali na "saksy" do Polski.

 • calmy

  Oceniono 84 razy 46

  Błąd w tytule. To był spis ludności, a nie Niemców. Niemcy są od lat państwem wielonarodowym. Nie wiadomo jakiej narodowości byli ci, których brakuje.

 • friedmar

  Oceniono 95 razy 27

  Daje do myślenia: co piąty obywatel ma więcej niż 65 lat; mieszkają w wynajmowanych mieszkaniach.
  Nie okłamujmy się - nadal musimy poprawić nasz system emerytalny i uwolnić rynek mieszkań na wynajem.

  Apeluję do Premiera Kaczyńskiego: panie przestań Pan podpalać Polskę i rzeczywiście jako opozycja zatroszcz się Pan o pokolenia po Panu a nie o swoje pyrrusowe zwycięstwo nad Tuskiem!

 • anthrax_2

  Oceniono 46 razy 22

  W Polsce oficjalnie 38,5 mln ludności
  A te 2,5 mln mieszkający na stałe za granicą ?

 • unnabujp

  Oceniono 29 razy 17

  Z tego kraju jest bardzo duza emigracja, za zeszly rok liczba emigrantow przewyzszala liczbe imigrantow o okolo 130 tysiecy.

 • jorn

  Oceniono 20 razy 14

  Zaraz, zaraz! Jak to nie wiadomo, ilu jest muzułmanów? To oni się nie muszą deklarować w celu opłacenia podatku kościelnego? Czy może akurat wtedy na chwilę stają się "ateistami"?

 • sedaluk

  Oceniono 13 razy 13

  Najbardziej dokladne dane to liczba zgonow i urodzin-tu sie raczej dane zgadzaja.
  I wynika z nich czarno na bialym, ze w Niemczech co roku umiera 200 tys ludzi wiecej, jak sie rodzi.
  W Polsce proporcjonalnie jest ale gorzej.....

 • griswold79

  Oceniono 17 razy 11

  Zakładano dobrze. 1,5 miliona mniej w spisie. Dodać jednak należy do tego 1,5mln nielegalnych imigrantów i rachunek się zgadza.

 • mielis

  Oceniono 25 razy 11

  Tam podatek śmieciowy jest od dawna. 1,5 mln woli się ukrywać i nie płacić. Strata budżetu to kilka miliardów marek. rocznie. Po spisie w Polsce osób deklarujących podatek śmieciowy okaże się, że mamy tylko 25 mln obywateli. 10 mln rozpłynie się we mgle obowiązku podatku śmieciowego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje