Poziom wód w rzekach opada, ale wciąż groźnie [AKTUALIZACJA]

02.06.2013 09:38
Poziom wody w rzekach na Dolnym Śląsku niebezpiecznie wzrósł po kilkudniowych opadach deszczu. Przekroczenie stanów alarmowych wciąż utrzymuje się na 19 wodowskazach w regionie. W niedzielę najtrudniejsza sytuacja była w powiecie kamiennogórskim, gdzie mocno wezbrała rzeka Bóbr. W poniedziałek rano sytuacja wydawała się stabilna, jednak deszcz wciąż pada
Poziom rzeki Bóbr w Kamiennej Górze w nocy opadł, i choć rano przekraczał stan alarmowy, sytuacja wydawała się stabilizować. Jak poinformował nas w poniedziałek rano dyżurny powiatowej straży pożarnej, noc upłynęła spokojnie. Woda w rzece opadła i nie wystąpiła z koryta rzeki, jednak deszcz wciąż pada i służby są w każdej chwili są gotowe do akcji.

W niedzielę we wszystkich gminach powiatu odnotowano podtopienia, w niedzielę zalana była powiatowa nr 2778D. W poniedziałek rano nie było już utrudnień w ruchu na terenie powiatu kamiennogórskiego. W nocy nie odnotowano nowych podtopień.

Odblokowane drogi

W poniedziałek rano odblokowano drogę krajową nr 3 w Jeleniej Górze, gdzie w niedzielę woda przelała się na pasie w kierunku Wrocławia. Rozlewisko - na wysokości stacji Statoil - miało głębokość 50 cm. Zorganizowano objazd w kierunku Wrocławia. W tej chwili ruch w kierunku Wrocławia i Zgorzelca odbywa się już normalnie. Podobnie na pozostałych drogach w regionie. Woda ustąpiła już także z drogi krajowej nr 30 między miejscowościami Radoniów-Chmieleń. Strażacy wypompowali wodę, która zalała jezdnię.

Bogatynia sucha

W Bogatyni poziom wody w Miedziance także powoli się stabilizuje, ale mieszkańcy nie lekceważą zagrożenia. Ta niewielka rzeka w 2010 roku spowodowała w mieście ogromne zniszczenia - poważnie uszkodzonych było około 70 proc. budynków.

- Na razie nie musieliśmy przeprowadzać ewakuacji mieszkańców, ale woda w każdej chwili może zalać ulice w centrum - mówi burmistrz Bogatyni Andrzej Grzmielewicz. Przez całą niedzielę strażacy pracowali tu przy umacnianiu wałów. W nocy z niedzieli na poniedziałek padało jednak głównie na północy województwa i jak zapewnia dyżurny wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, tutaj także sytuacja nie jest już bardzo groźna.

Sztaby dawały radę

W niedzielę o godz. 12.30 Wojewódzkie Centrum Kryzysowe zaprosiło dziennikarzy do gmachu urzędu wojewódzkiego, by poinformować o rozwoju sytuacji powodziowej. Tego dnia na całym Dolnym Śląsku stan pogotowia lub alarmu obowiązywał w 11 gminach. Około południa rzeki w 23 miejscowościach przekroczyły stany alarmowe, a w 24 stany ostrzegawcze. Wieczorem sytuacja się uspokoiła: o godz. 17.30 stany alarmowe odnotowano na 17, a ostrzegawcze - na 18 wodowskazach w regionie. W poniedziałek rano stany alarmowe były w 19 miejscach, a ostrzegawcze w 14.

W niedzielę wicewojewoda Ewa Mańkowska zapewniała, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców. - Normalnie w takiej sytuacji nie zwoływalibyśmy briefingu, bo lokalne sztaby doskonale dają sobie radę, a zbiorniki retencyjne mają dużą rezerwę. Jednak prognozy meteorologiczne na najbliższe godziny nie są optymistyczne - może spaść nawet 40 mm deszczu - zastrzegła wicewojewoda, która w towarzystwie strażaków wyruszyła na objazd zagrożonych terenów - do Kamiennej Góry nad Bobrem i Worka Turoszowskiego.

Jak zapewniają strażacy, noc w całym regionie upłynęła spokojnie. - Przez całą noc monitorowaliśmy stan wód w całym regionie. Teraz wszystko zależy od tego, czy nadal będzie padać - mówi dyżurny wojewódzkiej straży pożarnej.

Pół metra wody

Rzeka Bóbr w niedzielę wylała na pola i okoliczne gospodarstwa. Najgorsza sytuacja była w Marciszowie i Ciechanowicach koło Jeleniej Góry. Około 6 rano w niedzielę pozalewało tam piwnice domów stojących przy rzece. Mieszkańcy układali worki i z niepokojem obserwowali rzekę.

Około południa woda opadła już trochę w Dębrzniku w powiecie kamiennogórskim, ale rano w ogródkach było jej pół metra.

- Sołtys dopiero przywiózł nam piasek, a dochodzi południe. Obok jest stolarnia i też wszystko pływa - mówi pani Barbara, mieszkanka Dębrznika, która podtopienia przeżywa co rok.

Droga koło domu nr 81 w Dębrzniku znalazła się pod wodą, podobnie jak ul. Zamkowa w sąsiednim Ptaszkowie.

W Kamiennej Górze sytuacja zaczęła stabilizować się po południu. Na ulicach Katowickiej, Księcia Bolka, Spacerowej i skrzyżowaniu Legnickiej, Katowickiej i Wałbrzyskiej trwało wielkie sprzątanie mułu pozostawionego przez wezbrany Bóbr. Ulice są jeszcze w kałużach. Najgorzej było w niedzielę na ul. Jana Pawła II. Ulica była zalana wodą i zamknięta dla ruchu.

Nie pracowało ujęcie wody w pobliskim Krzeszówku. Władze Kamiennej Góry uruchomiły dostawę wody z rezerwowego zbiornika, ale tymczasowo tej z kranów nie wolno pić. Zagrożona zalaniem była także oczyszczalnia ścieków w Kamiennej Górze.

Nieco lepiej było w Wałbrzychu, gdzie także zalane zostało jedno z ujęć wody. W Marciszowie zalany został m.in. ogródek domu nr 14. Niewiele brakowało, by woda z wezbranego Bobru wdarła się na krajową 5. Gospodarstwo nr 5 stanęło w wodzie. - Mam zalaną piwnicę i wodę w ogródku. Brakuje 30 cm, by wlała się do domu. Od 7.30 układamy z córkami worki. Ostatni raz tak źle było w 1997 roku - mówiła w niedzielę pani Krystyna. Gmina przywiozła jej rano 20 worków, a ok. 13 - kolejnych 30. Pomagali strażacy. Wszyscy mieszkańcy skarżyli się, że gminy ich nie ostrzegły przed wodą. - Dopiero w niedzielę poinformowali mnie, że Czesi spuścili wodę z Bukówki i znów może być gorzej - dodała pani Krystyna z Marciszowa.

Strażacy ciężko pracowali

- Dostajemy zgłoszenia z każdej strony powiatu - informował w niedzielę dyżurny powiatowej straży pożarnej w Kamiennej Górze. - Ludzie od rana budują wały, wszystkie jednostki straży są na nogach i pomagają w odprowadzaniu wody.

St. sierż. Andrzej Abulewicz z wojewódzkiej straży tłumaczył, dlaczego nie powinno się zbyt szybko wypompowywać wody z zalanych piwnic: - Stojąca woda nie jest zagrożeniem dla fundamentów. Gdybyśmy jednak szybko ją usunęli, mokra ziemia szybko oddałaby wodę, która mogłaby podmywać fundamenty.

Jeśli chodzi o ewakuację mieszkańców, to były to pojedyncze przypadki w zlewniach rzek górskich - dowiedzieliśmy się w centrum kryzysowym.

Zamknięte zostało także przejście polsko-czeskie na przełęczy Okraj. Dolnośląscy strażacy współpracują z Czechami przy zabezpieczaniu koryt wezbranych górskich potoków.

Częściowo podtopiona została również miejscowość Morzyna w powiecie wołowskim, gdzie woda z okolicznego stawu także podtopiła kilkanaście gospodarstw.

Po południu nurt wody porwał jeden z wozów strażackich, który pomagał wypompowywać wodę z zalanych terenów w Ciechanowicach. Wyciągano go przez kilka godzin.

Prognoza pogody

Deszcz padał w nocy głównie na północy województwa, nad ranem opady zaczęły przemieszczać się na południowy zachód.

W tej chwili stany alarmowe wciąż obowiązują w Kamiennej Górze, Mirsku, Pilchowicach, Leśnej, Nowogrodźcu, Dąbrowie Bolesławickiej, Świerzawie i wrocławskim Jarnołotowie. Powyżej stanów alarmowych płyną m.in. Bóbr, Nysa Łużycka i dwie mniejsze rzeki w powiecie zgorzeleckim -

Witka i Miedzianka. Od rana w poniedziałek pada m.in. w Kotlinie Kłodzkiej oraz subregionach jeleniogórskim i legnickim. Według prognoz deszcz ma przestać padać w poniedziałek po południu. Do godz. 10 opady mają być intensywne. Potem deszcz ma padać jedynie przelotnie, jednak miejscami - zwłaszcza na Nizinie Śląskiej - należy spodziewać się burz, które mogą skomplikować sytuację powodziową w regionie. Burze prawdopodobnie nie dotrą jednak na Przedgórze Sudeckie.

Zobacz także
 • Powódź na południu Polski
Komentarze (22)
Poziom wód w rzekach opada, ale wciąż groźnie [AKTUALIZACJA]
Zaloguj się
 • abw12300

  Oceniono 3 razy -1

  Wystarczy przecież Pomodlić się tylko do Jana Pawła II i.......... już PO POwodzi....... Przecież chłop by nie odmówił, a nie takie "cuda" POdobno robił.

 • rabbinhood

  Oceniono 1 raz 1

  Za kołnierz Bóbr nie wylewa.

 • keram01

  Oceniono 5 razy 1

  Ludzie zapomnijcie o kasiorce z rezerwy klęskowej rządu. Wasze pieniądze dostały Matki X Kwartału.
  Zapomnieliście jak biliście brawo kiedy Tusk to ogłaszał jako sukces.

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 3 razy -1

  A jak tam stulenia zapora Pilchowice? Jeżeli firmy remontowe wybrano na zasadzie najniższej ceny", szykujcie się na największą od lat tragedię. O ile w ogóle je wybrano. Wie ktoś, jak to wygląda?

 • watyklan

  Oceniono 4 razy 2

  Dlaczego nie można skomentować wątku obok n/t Sikorskiego, a w innych Gazeta pozwala na napie...nkę?

 • papaleone

  Oceniono 13 razy 11

  Niech PiS w końcu powie, że żartowali z tą modlitwą o deszcz.
  Bo to się nigdy nie skończy.

 • jda

  Oceniono 16 razy 8

  Matki I kwartału oddawać kase. Idzie powódz. Donald Tusk.

 • kazimirz

  Oceniono 8 razy 0

  WSI - Bronisław Komorowski uspokaja: - Woda ma to do siebie, że się zbiera i stanowi zagrożenie, a potem spływa do Bałtyku.
  Chwala Generalom!

 • chvj

  Oceniono 38 razy 0

  U mojej dziewczyny bóbr wylewa regularnie co 30 dni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje