Dolnośląskie. Od trzech dni pada deszcz. Już w 17 miejscach stan alarmowy na rzekach

02.06.2013 09:05
Rzeka Widawa koło Krzyżanowic

Rzeka Widawa koło Krzyżanowic (Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta)

Po trzech deszczowych dniach wezbrały dolnośląskie rzeki. Na 17 wodowskazach w regionie odnotowano przekroczenie stanów alarmowych. Żadna z rzek nie wylała, jednak trudna sytuacja jest m.in. w powiecie kamiennogórskim.
Jak powiedział dzisiaj dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) we Wrocławiu, stany alarmowe znacznie przekroczone są m.in. na rzece Bóbr oraz na mniejszych rzekach w powiecie zgorzeleckim - w tym Miedziance przypływającej przez Bogatynię.

- W całym regionie mamy przekroczonych 17 stanów alarmowych i 16 ostrzegawczych. Na razie rzeki trzymają się w korytach, ale prognozy pogody nie są optymistyczne, bo dziś na przykład w powiecie zgorzeleckim zapowiadane są opady deszczu - powiedział dyżurny.

W związku z sytuacją hydrologiczną trzy samorządy w regionie wprowadziły pogotowia przeciwpowodziowe. Obowiązują one w gminie Bogatynia, gminie i mieście Nowogrodziec oraz w Jeleniej Górze. Z kolei alarmy powodziowe wprowadzono w gminach Marciszów oraz w powiecie kamiennogórskim.

Podtopione gospodarstwa

Na terenie powiatu kamiennogórskiego spływająca z pól woda oraz padający obficie deszcz były przyczyną podtopień kilkudziesięciu gospodarstw. Częściowo podtopiona została również miejscowość Możyna w powiecie wołowskim. - Tam woda z okolicznego stawu przelała się przez wał i podtopiła kilkanaście gospodarstw - powiedział dyżurny WCZK we Wrocławiu.

Według prognoz IMGW we Wrocławiu dzisiaj w regionie również będzie padał deszcz. - Prognozowana wysokość opadów od 10 mm do 20 mm, miejscami 30-40 mm. Miejscami wystąpią również burze, podczas których wiatr osiągnie w porywach od 55 km/h do 65 km/h - podało w komunikacie IMGW.

Zobacz także
Komentarze (26)
Dolnośląskie. Od trzech dni pada deszcz. Już w 17 miejscach stan alarmowy na rzekach
Zaloguj się
 • jankiel77

  Oceniono 2 razy 2

  Powodzie są tragicznym przeżyciem dla ludzi, którzy są dotknięci tym żywiołem i żadne forum nie powinno być okazją do prześmiewczych zachowań, czy politycznych nagonek psycholi choćby na opozycję. Nie współczujesz, nie czujesz się dotknięty, milcz.

 • halx77

  Oceniono 3 razy -1

  Jak ktoś nie wie jaka istota jest odpowiedzialna za takie kataklizmy ,to dlaczego ta istota ma go oszczędzić .Modlenie do matki Boskiej nie pomoże ,ona niema takiej władzy ,ale na pewno te działania aprobuje .Więcej samochodów ,więcej niepotrzebnego syfu, który niszczy planetę to na pewno przetrwacie .

 • nowytor5

  Oceniono 1 raz 1

  w 2006 UE ustanowiła, rząd polski przyjął:

  W ramach (MF 013) z zakresu gospodarki wodnej, została przygotowana cześć dokumentacji aplikacyjnej dla projektów wskazanych przez Ministra Środowiska w listopadzie 2006 roku do pomocy technicznej. Na liście Ministra Środowiska znalazły się strategiczne przedsięwzięcia mające znaczący wpływ na poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego.
  Były to następujące zadania:

  * Budowa zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz;
  * Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław;
  * Ekologiczne bezpieczeństwo stopnia wodnego Włocławek;
  * Modernizacja zbiornika wodnego Nysa w zakresie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego;
  * Ochrona od powodzi Kotliny Kłodzkiej;
  * Budowa zbiornika przeciwpowodziowego Kotlarnia na Bierawce;
  * Poprawa stanu ochrony przeciwpowodziowej Lewina Brzeskiego na Nysie Kłodzkiej;
  * Uporządkowanie gospodarki wodnej zespołu zbiorników Przeczyce, Kuźnica Warężyńska i Pogoria oraz modernizacja obiektów przeciwpowodziowych doliny Przemszy;
  * Budowa zbiornika Wielowieś Klasztorna na Prośnie;
  * Zwiększanie możliwości retencyjnych ekosystemów leśnych oraz przeciwdziałanie przyczynom suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych;
  * Przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach górskich związanej ze spływem wód opadowych. Utrzymanie potoków górskich i związanej z nimi infrastruktury w dobrym stanie;

  www.kzgw.gov.pl/pl/Program-Operacyjny-Infrastruktura-i-Srodowisko.html
  Przepraszam za wścibstwo, co zostało zrobione do tej pory i ile Bieńkowska przydzieliła?
  Przypoomnę tylko, że w maju 2010 była powódź
  www.se.pl/wydarzenia/kraj/tama-musi-wytrzymac_140391.html
  i Tusk i Komorowski się prezentowali, a ludzie rzucają k...mi do dzisiaj.

 • jkredman

  Oceniono 2 razy 0

  a Kwisy w ewidencji nie mają, ot wiedza sztabowa

 • 31.februarius

  Oceniono 5 razy 5

  Pan Bóg przyrzekł Noemu, że drugiego potopu już nie urządzi.
  Trzymam Go za słowo.

 • ona_37

  Oceniono 15 razy 11

  W rzekach się przelewało.W mojej rzece zawsze na wiosnę wylewała na łąki, przy większych opadach poziom rzeki się zwiększał.Czyszczono rowy(dziś są nikomu niepotrzebne i zasypane) czyszczono koryta rzek, pływały ryby i dzieci latem się w niej kapały. Były drożne studzienki i nie było takich powodzi. Dziś to jedyne szambo nie ma żadnej ryby. W rejonach zagrożonych powodzią za komuny na wiosnę zbierano pomoc bo ich zaleje.Nie wiem dlaczego niektóre rejony zawszy czekały na pomoc bo ich zaleje czy w tych rejonach był już kapitalizm? ;)
  Ludzie całe podwórza mają wyłożone kostką,woda albo spływa z ich podwórza na drogi albo czasem spływa z drogi na podwórze i lamentują że ich zalewa.Czy tak trudno zrobić kratkę przy wjeździe i wykopać studzienkę obok. To samo można zrobić z deszczówką, która spływa z dachów ale po co niech spływa na drogi (niebezpieczne w przypadku przymrozków)
  Dziś wszystko jest nie tak, brak nadzoru brak fachowców a może ... no właśnie,nie wiem już co może być tego przyczyną.Drogi ,rowy studzienki etc.są nie do zaakceptowania.

 • anthrax_2

  Oceniono 6 razy 2

  Też mi sensacja,u mnie pada już cały tydzień
  Woda ma to do siebie że spływa do Bałtyku

  www.youtube.com/watch?v=uQey83pPrT0

 • swan_ganz

  Oceniono 9 razy -3

  modlił, modlił i w końcu wymodlił... Cholerny konus zawsze musi trybić kołom postępu...

 • bylypisior

  Oceniono 7 razy -5

  Nasz Premier Jonasz przynosi nam jak zawsze szczęście i radość.
  To on powiedział że powodzi w tym roku już nie będzie - i przesunął środki z rezerwy powodziowej na matki I kwartału.
  A ponieważ Donald przynosi POlsce wszystko co najlepsze - gotujmy się na powódź stulecia :-D.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje