Dolnośląskie. Od trzech dni pada deszcz. Już w 17 miejscach stan alarmowy na rzekach

02.06.2013 09:05
Rzeka Widawa koło Krzyżanowic

Rzeka Widawa koło Krzyżanowic (Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta)

Po trzech deszczowych dniach wezbrały dolnośląskie rzeki. Na 17 wodowskazach w regionie odnotowano przekroczenie stanów alarmowych. Żadna z rzek nie wylała, jednak trudna sytuacja jest m.in. w powiecie kamiennogórskim.
Jak powiedział dzisiaj dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) we Wrocławiu, stany alarmowe znacznie przekroczone są m.in. na rzece Bóbr oraz na mniejszych rzekach w powiecie zgorzeleckim - w tym Miedziance przypływającej przez Bogatynię.

- W całym regionie mamy przekroczonych 17 stanów alarmowych i 16 ostrzegawczych. Na razie rzeki trzymają się w korytach, ale prognozy pogody nie są optymistyczne, bo dziś na przykład w powiecie zgorzeleckim zapowiadane są opady deszczu - powiedział dyżurny.

W związku z sytuacją hydrologiczną trzy samorządy w regionie wprowadziły pogotowia przeciwpowodziowe. Obowiązują one w gminie Bogatynia, gminie i mieście Nowogrodziec oraz w Jeleniej Górze. Z kolei alarmy powodziowe wprowadzono w gminach Marciszów oraz w powiecie kamiennogórskim.

Podtopione gospodarstwa

Na terenie powiatu kamiennogórskiego spływająca z pól woda oraz padający obficie deszcz były przyczyną podtopień kilkudziesięciu gospodarstw. Częściowo podtopiona została również miejscowość Możyna w powiecie wołowskim. - Tam woda z okolicznego stawu przelała się przez wał i podtopiła kilkanaście gospodarstw - powiedział dyżurny WCZK we Wrocławiu.

Według prognoz IMGW we Wrocławiu dzisiaj w regionie również będzie padał deszcz. - Prognozowana wysokość opadów od 10 mm do 20 mm, miejscami 30-40 mm. Miejscami wystąpią również burze, podczas których wiatr osiągnie w porywach od 55 km/h do 65 km/h - podało w komunikacie IMGW.

Zobacz także
Komentarze (26)
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 40 razy 26

  W czasach PRL-u krążył taki kawał:
  Po dłuższym okresie deszczowym zniecierpliwieni Polacy wysłali do Departamentu Spraw Ziemskich i Pogody w Niebie, zapytanie o przyczynę tych długotrwałych opadów. W odpowiedzi stało:
  "Ze względu na zasraną sytuację w Polsce wg zalecenia Pana Boga mamy tam często i obficie spłukiwać".
  Może te opady z innych powodów?

 • jamj

  Oceniono 36 razy 16

  Pamiętam, kiedyś tam, PiSiorki w Sejmie modlili się o deszcz. Pewnie ich prośby zostały wysłuchane. Lepiej późno niż wcale. Amen.

 • ona_37

  Oceniono 15 razy 11

  W rzekach się przelewało.W mojej rzece zawsze na wiosnę wylewała na łąki, przy większych opadach poziom rzeki się zwiększał.Czyszczono rowy(dziś są nikomu niepotrzebne i zasypane) czyszczono koryta rzek, pływały ryby i dzieci latem się w niej kapały. Były drożne studzienki i nie było takich powodzi. Dziś to jedyne szambo nie ma żadnej ryby. W rejonach zagrożonych powodzią za komuny na wiosnę zbierano pomoc bo ich zaleje.Nie wiem dlaczego niektóre rejony zawszy czekały na pomoc bo ich zaleje czy w tych rejonach był już kapitalizm? ;)
  Ludzie całe podwórza mają wyłożone kostką,woda albo spływa z ich podwórza na drogi albo czasem spływa z drogi na podwórze i lamentują że ich zalewa.Czy tak trudno zrobić kratkę przy wjeździe i wykopać studzienkę obok. To samo można zrobić z deszczówką, która spływa z dachów ale po co niech spływa na drogi (niebezpieczne w przypadku przymrozków)
  Dziś wszystko jest nie tak, brak nadzoru brak fachowców a może ... no właśnie,nie wiem już co może być tego przyczyną.Drogi ,rowy studzienki etc.są nie do zaakceptowania.

 • endrju1521

  Oceniono 22 razy 8

  Za nieboszczki komuny, takiego czegoś nie było.

  Rzeki i rzeczki, były co rok odmulane i wykaszane ! ! !

 • 31.februarius

  Oceniono 5 razy 5

  Pan Bóg przyrzekł Noemu, że drugiego potopu już nie urządzi.
  Trzymam Go za słowo.

 • jankiel77

  Oceniono 2 razy 2

  Powodzie są tragicznym przeżyciem dla ludzi, którzy są dotknięci tym żywiołem i żadne forum nie powinno być okazją do prześmiewczych zachowań, czy politycznych nagonek psycholi choćby na opozycję. Nie współczujesz, nie czujesz się dotknięty, milcz.

 • anthrax_2

  Oceniono 6 razy 2

  Też mi sensacja,u mnie pada już cały tydzień
  Woda ma to do siebie że spływa do Bałtyku

  www.youtube.com/watch?v=uQey83pPrT0

 • nowytor5

  Oceniono 1 raz 1

  w 2006 UE ustanowiła, rząd polski przyjął:

  W ramach (MF 013) z zakresu gospodarki wodnej, została przygotowana cześć dokumentacji aplikacyjnej dla projektów wskazanych przez Ministra Środowiska w listopadzie 2006 roku do pomocy technicznej. Na liście Ministra Środowiska znalazły się strategiczne przedsięwzięcia mające znaczący wpływ na poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego.
  Były to następujące zadania:

  * Budowa zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz;
  * Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław;
  * Ekologiczne bezpieczeństwo stopnia wodnego Włocławek;
  * Modernizacja zbiornika wodnego Nysa w zakresie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego;
  * Ochrona od powodzi Kotliny Kłodzkiej;
  * Budowa zbiornika przeciwpowodziowego Kotlarnia na Bierawce;
  * Poprawa stanu ochrony przeciwpowodziowej Lewina Brzeskiego na Nysie Kłodzkiej;
  * Uporządkowanie gospodarki wodnej zespołu zbiorników Przeczyce, Kuźnica Warężyńska i Pogoria oraz modernizacja obiektów przeciwpowodziowych doliny Przemszy;
  * Budowa zbiornika Wielowieś Klasztorna na Prośnie;
  * Zwiększanie możliwości retencyjnych ekosystemów leśnych oraz przeciwdziałanie przyczynom suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych;
  * Przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach górskich związanej ze spływem wód opadowych. Utrzymanie potoków górskich i związanej z nimi infrastruktury w dobrym stanie;

  www.kzgw.gov.pl/pl/Program-Operacyjny-Infrastruktura-i-Srodowisko.html
  Przepraszam za wścibstwo, co zostało zrobione do tej pory i ile Bieńkowska przydzieliła?
  Przypoomnę tylko, że w maju 2010 była powódź
  www.se.pl/wydarzenia/kraj/tama-musi-wytrzymac_140391.html
  i Tusk i Komorowski się prezentowali, a ludzie rzucają k...mi do dzisiaj.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje