Włochy. 25 mln euro kary dla bezrobotnego za niezapłacone podatki

02.06.2013 08:37
Płatności powyżej 1 tys. euro tylko w formie bezgotówkowej

Płatności powyżej 1 tys. euro tylko w formie bezgotówkowej (Fot. Sławomir Mielnik / AG)

Wezwanie do zapłacenia 25 milionów euro kary otrzymał bezrobotny z Neapolu, którego pech polega na tym, że nazywa się tak jak jeden z bossów miejscowej mafii - kamorry. To najbardziej spektakularna pomyłka krytykowanej agencji, ściągającej zaległe podatki i inne należności.
Włoskie media podały, że 48-letni mieszkaniec neapolitańskich przedmieść dostał z agencji Equitalia listowne wezwanie do zapłaty 18 milionów euro wraz z odsetkami w wysokości 7 milionów euro jako zadośćuczynienie za straty wyrządzone skarbowi państwa z powodu przemytu, jakiego miał się dopuszczać. Agencja wystawiła także na licytację jego mieszkanie i doprowadziła do wydania nakazu jego eksmisji. Aukcja ma odbyć się 1 lipca.

Mężczyzna przerażony wysokością kary i perspektywą utraty mieszkania zwrócił się do adwokata z ruchu obrony praw konsumentów. Ten zaś ustalił przyczynę horrendalnej pomyłki. Okazało się bowiem, że bezrobotny nazywa się tak samo jak skazany za przemyt na ogromną skalę boss neapolitańskiej mafii z dzielnicy San Giovanni a Teduccio. To z nim go pomylono. O taki błąd zresztą nietrudno, bo w tamtych stronach Włoch mieszka kilkaset osób mających takie samo nazwisko i imię jak szef gangu kamorry.

Problemy z agencją

Poszkodowany skierował pozew przeciwko Equitalii, spółce skarbu państwa, która zatrzymuje dla siebie 9 procent każdej ściągniętej należności. Media i organizacje konsumenckie stale informują o popełnianych przez nią błędach. Największą plagą są tak zwane "szalone grzywny", jak określa się rozsyłane do tysięcy kierowców wezwania do zapłacenia mandatów z ogromnymi odsetkami, mimo że je w terminie uiścili.

Problemów z agencją Equitalia i kontrowersji wokół niej jest tak dużo, że władze Rzymu, a także 6 tysięcy gmin w całych Włoszech postanowiły zerwać z nią w najbliższym czasie współpracę i nawiązać z inną firmą, ściągającą zaległe mandaty. Mnożą się jednocześnie apele, także ze strony części polityków, o likwidację agencji Equitalia.

Zobacz także
Komentarze (45)
Zaloguj się
 • stachkaz47

  Oceniono 159 razy 151

  Odpowiednikiem tej agencji EQUITALIA w POLSCE jest e-SĄD w LUBLINIE.
  Robią to samo.

 • mlot_babilonski

  Oceniono 113 razy 97

  Odpowiednikiem Kamorry jest państwo polskie, odpowiednikiem Equitalia są sądy kapturowe (zaoczne) z którymi mają układ Komorrnicy.

  Ale co jest w takim razie państwo? czy to zbiór półprawd lub kłamstw wymyślanych na potrzeby lekcji historii o sobie samym do 1989, czy to ZOMO, Milicja, Policja czy też NFZ oraz Sąd Najwyższy, a może to episkopat rządzący na spółę z gajowym?

  powtórzę: co to jest państwo? proszę o odpowiedź

 • ja_mowie_to_co_mysle

  Oceniono 82 razy 78

  Ci windykatorzy czy komornicy włoscy musieli być szkoleni w Polsce, nasze władze powinny zaprotestować, nie można pozwolić żeby podbierano polskie metody a gdzie ochrona praw autorskich?

 • drozd215

  Oceniono 78 razy 72

  No i co w tym dziwnego?
  U nas komornik zabrał kobiecie pieniądze, bo się tak samo nazywała i wszyscy udawali że nic się nie stało.
  Gdyby nie Gowin i telewizja, to kto wie jak by się skończyło.

 • jaklucz

  Oceniono 69 razy 67

  Italia to jednak cywilizowany kraj. Wysłali gościowi wezwanie do zapłaty i zrobiła się afera na cała Europę... Phi, w Polsce nikt się w taką niepotrzebną korespondencję nie bawi - po prostu komornik blokuje konta takiego "dłużnika" oraz jego rodziny i tyle. A za poinformowanie komornika kim jest za pomocą kilku adekwatnych epitetów, można iść siedzieć. O takie Polskie.

 • jamj

  Oceniono 58 razy 56

  Aż dziwne, że ta "spółka skarbu państwa Equitali" znalazła bezrobotnego, a nie wiedziała o istnieniu bossa lokalnej mafii. A może boss mafii, ustala skład zarządu tej "spółki" i stąd ta "pomyłka"?

 • jamj

  Oceniono 40 razy 38

  W tytule jest o niezapłaconych podatkach, a z treści wynika, że jest to "zadośćuczynienie za straty wyrządzone skarbowi państwa z powodu przemytu, jakiego miał się dopuszczać". Skoro "niezapłacone podatki" i przemyt są we Włoszech tożsame, to i nie ma się co dziwić, że bezdomny i bandzior też im się mylą.
  Na tym tle polski komornik, skubiący kobietę tylko dlatego, że miała pecha nazywać się tak samo jak dłużniczka, to mały pikuś.

 • pulkownica

  Oceniono 32 razy 28

  Ci windykatorzy i komornicy byli szkoleni w RP i skutki jakie patologiczne.

 • majek-1348

  Oceniono 28 razy 22

  Polak i Włoch "dwa bratanki", połączeni niechlujnością w myśleniu i działaniu. majek

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje