Ashton wstrząśnięta rozlewem krwi w syryjskim Al-Kusajr. 1,5 tys. rannych bez opieki medycznej

02.06.2013 07:50
Szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton

Szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton (Fot. FRANCOIS LENOIR REUTERS)

Szefowa europejskiej dyplomacji Catherine Ashton jest wstrząśnięta skalą przemocy w syryjskim Al-Kusajr, gdzie toczą się zacięte walki między siłami rządowymi a rebeliantami. W opublikowanym w Brukseli oświadczeniu, Ashton zaapelowała do obu stron o umożliwienie ewakuacji z oblężonego miasta wszystkich rannych i cywilów.
Ashton podkreśliła, że konieczne jest polityczne rozwiązanie konfliktu w Syrii i zapewniła, że Unia Europejska będzie wspierać wysiłki na rzecz zorganizowania międzynarodowej konferencji pokojowej, o którą zabiegają przede wszystkim Rosja i USA.

"To katastrofa"

Tymczasem wczoraj siły wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi i wspierające je oddziały libańskiego Hezbollahu nasiliły ataki na rebeliantów w Al-Kusajr, miasta położonego przy granicy z Libanem. "Społeczność międzynarodowa musi podjąć działania, które uratują rannych z Al-Kusajr. Sytuacja w mieście jest katastrofalna. Ludzie pozbawieni są opieki medycznej" - oświadczyło w sobotę związane z opozycją Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Według Obserwatorium rebelianci próbują ewakuować rannych do sąsiedniego Libanu, ale ewakuację utrudnia ostrzał prowadzony przez siły rządowe.

Według ONZ w Al-Kusajr znajduje się około 1,5 tysiąca rannych, którzy potrzebują natychmiastowej pomocy. Siły rządowe wraz z setkami bojowników Hezbollahu 19 maja rozpoczęły ofensywę na 25-tysięczne Al-Kusajr. W ostatnich dniach przejęły kontrolę na wszystkimi drogami wiodącymi do tego miasta, które ma strategiczne znaczenie zarówno dla reżimu, jak i powstańców.

Konflikt zbrojny trwa w Syrii od marca 2011 roku. Obrońcy praw człowieka szacują, że zginęło w nim co najmniej 94 tys. ludzi

Komentarze (67)
Zaloguj się
 • seros3

  Oceniono 220 razy 134

  Obluda tych ludzi przekracza granice wyobrazni kazdy niedawno widzal czego doknala Europa w Libii dzis ten sam scenarusz pisza w Syrii a do tepych chca przekonac ze to nie my wyslalismy bron i bandytow do Syrii

 • dekarz55

  Oceniono 179 razy 123

  Jak jest tak strasznie wstrzasnieta niech wiecej sprzedaje broni bandytom:):)

 • stabom

  Oceniono 113 razy 91

  a potem odbedzie sie, jak na Balkanach. Wszystkim politykom bedzie zal i smutno. Zimna banda zloczyncow wybranych imieniu demokracji i prawa.

 • tenare

  Oceniono 149 razy 89

  Terroryści ponoszą klęski jedna za drugą mimo wsparcia z Zachodu, USA i międzynarodowej siatki Al Kaidy. Bandy złożone głównie z obcokrajowców i najemników też walczą między sobą o łupy i nie mają społecznego poparcia wśród ludności syryjskiej. Dobrze, że Assad zakupił zestawy S-300 od Rosji, żeby móc powstrzymać syjonistyczną agresję na suwerenną Syrię.

 • stachkaz47

  Oceniono 111 razy 83

  Niech za swoją EURO pensję kupi leki i pośle je rebeliantom.
  Będą mieli co wymienić na kałachy i mordować się nawzajem.

 • 54bodek

  Oceniono 102 razy 74

  Gdyby ta "Społeczność Międzynarodowa " nie wpieprzała się ze swoją bronią i wsparciem, to po miesiącu czy dwóch byłby koniec konfliktu w Syrii.
  Ale nie, tutaj trzeba być wstrząśniętym i oburzonym, a z drugiej strony pchać tam broń za ciężkie pieniądze.
  Ktoś musi na tym zarobić. Embargo na broń oficjalnie zniesiono.
  ------------------------------------------------------------------
  bigosogroch.blogspot.com/2013/05/nastroje-obywateli-syrii.html

 • lob1

  Oceniono 53 razy 37

  Ashton nie rozwiąże tego problemu bo on ma podłoże religijne. W Iraku też mordują się dalej.

 • xelene

  Oceniono 68 razy 32

  niech sie zajmie ludzmi sprzedajacymi swoje d...za 10 Euro sie w grecji z braku kasy.

 • popierwsze

  Oceniono 23 razy 17

  No proszę, "wstrząśnięta". Ale nie zmieszana.
  A kto wywołał tę wojnę i kto wspomaga "partyzantów" i "bojowników" ? Bo chyba ci sami, którzy zaprowadzali wolność i demokrację w Libii !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje