Ashton wstrząśnięta rozlewem krwi w syryjskim Al-Kusajr. 1,5 tys. rannych bez opieki medycznej

02.06.2013 07:50
Szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton

Szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton (Fot. FRANCOIS LENOIR REUTERS)

Szefowa europejskiej dyplomacji Catherine Ashton jest wstrząśnięta skalą przemocy w syryjskim Al-Kusajr, gdzie toczą się zacięte walki między siłami rządowymi a rebeliantami. W opublikowanym w Brukseli oświadczeniu, Ashton zaapelowała do obu stron o umożliwienie ewakuacji z oblężonego miasta wszystkich rannych i cywilów.
Ashton podkreśliła, że konieczne jest polityczne rozwiązanie konfliktu w Syrii i zapewniła, że Unia Europejska będzie wspierać wysiłki na rzecz zorganizowania międzynarodowej konferencji pokojowej, o którą zabiegają przede wszystkim Rosja i USA.

"To katastrofa"

Tymczasem wczoraj siły wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi i wspierające je oddziały libańskiego Hezbollahu nasiliły ataki na rebeliantów w Al-Kusajr, miasta położonego przy granicy z Libanem. "Społeczność międzynarodowa musi podjąć działania, które uratują rannych z Al-Kusajr. Sytuacja w mieście jest katastrofalna. Ludzie pozbawieni są opieki medycznej" - oświadczyło w sobotę związane z opozycją Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Według Obserwatorium rebelianci próbują ewakuować rannych do sąsiedniego Libanu, ale ewakuację utrudnia ostrzał prowadzony przez siły rządowe.

Według ONZ w Al-Kusajr znajduje się około 1,5 tysiąca rannych, którzy potrzebują natychmiastowej pomocy. Siły rządowe wraz z setkami bojowników Hezbollahu 19 maja rozpoczęły ofensywę na 25-tysięczne Al-Kusajr. W ostatnich dniach przejęły kontrolę na wszystkimi drogami wiodącymi do tego miasta, które ma strategiczne znaczenie zarówno dla reżimu, jak i powstańców.

Konflikt zbrojny trwa w Syrii od marca 2011 roku. Obrońcy praw człowieka szacują, że zginęło w nim co najmniej 94 tys. ludzi

Komentarze (67)
Ashton wstrząśnięta rozlewem krwi w syryjskim Al-Kusajr. 1,5 tys. rannych bez opieki medycznej
Zaloguj się
 • calli

  Oceniono 4 razy 4

  Ja jestem wstrząśnięty kiedy patrzę na wredną, kłamliwą gębę tej wywłoki i przylizanego szmaciarza Sikorskiego na żydowskiej smyczy - jestem wtedy i wstrząśnięty i zmieszany.

 • topiramax

  Oceniono 3 razy 1

  Wstrząśnięta?
  Ale ten wstrząs nie wymagał nagłej interwencji medycznej.

 • bylypisior

  Oceniono 9 razy -9

  Ruskim agentom mówimy NIE. Nawet jeśli są kobietami....

 • noken

  0

  wystarczyłoby, żeby wysłać tam kilka jednostek specnazu albo navy seals i rebelia by się skończyła w kilka tygodni, ale ci muszą targać papierami nad ludźmi, którzy gotowi są mordować rodaków przez następne 2 lata, co za obłuda... historia lubi się powtarzać, podobnie zachód reagował na fall weiss..

 • plorg

  Oceniono 4 razy 2

  A nie jest wstrząśnięta (nie mieszna) dostawami broni bandytom zwanym błędnie rebeliantami?
  Dostawami z Zachodu!

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 11 razy 9

  "Szefowa europejskiej dyplomacji Catherine Ashton jest wstrząśnięta" - to akurat widać. A dozbrajanie rebeliantów nie wstrząsa?

 • keram01

  Oceniono 10 razy 8

  Jezu ale obłuda , przestań babo wspierac rebeliantów. Ostał sie tylko jeszcze Asad w Syrii względnie proeuropejski człowiek , reszta Bliskiego Wschodu jest już w rękach ekstremy islamskiej. Ktoś na tym
  zbija kokosy siejąc strach szczególnie w Usa przed terrorystami których sami wyszkolili , uzbroili i dali kasę na bilety o wizach nie zapominając. Jak taki arab czy inny czeczen przechodzi przez oficera emigracyjnego ?
  Czyżby służby specjalnie wpuszczały potencjalnych terrorystów ? Potem wychodzą kwiatki że mieli ich na oku.

 • nie-tak

  Oceniono 11 razy 9

  Catherine Ashton jest wstrząśnięta czy przejeta tym ze Turcy przejzeli na oczy i krzyzuja plany Unii, Erdogana, Kataru, Arabii Saudyjskiej, NATO, Izraela jaki i USA. Dziwne ze Catherine Ashton nie ujawni rabka tajemnicy o co tam w tym rejonie chodzi, co jak i kogo unia z naszych podatkow dotuje a potem krzyczy lapac terroystow.

 • rooten

  Oceniono 3 razy 3

  www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=zPgX-Wk35fE

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje