Kolejne zamieszki w Turcji. Aresztowano prawie tysiąc demonstrantów

01.06.2013 21:54
Nocne zamieszki na ulicach Stambułu

Nocne zamieszki na ulicach Stambułu (Fot. Thanassis Stavrakis AP)

W Stambule doszło wieczorem do kolejnych antyrządowych protestów i starć z policją. Według tureckich mediów, po wycofaniu się sił porządkowych z placu Taksim, zamieszki wybuchły w dzielnicy Besiktas. To pierwszy taki bunt społeczeństwa od lat. - To wygląda jak ogólne powstanie! - relacjonują uczestnicy. Policja aresztowała 939 demonstrantów.
- W każdej dzielnicy ludzie włączają i wyłączają światła w budynkach oraz robią jak najwięcej hałasu, by odwrócić uwagę policji. To wygląda jak ogólne powstanie! Nigdy nie sądziłem, że z grupki ludzi protestujących i śpiewających w parku zrobi się coś takiego - relacjonował w nocy na swoim profilu na Facebooku Burhan, uczestnik wydarzeń.

- Jest już po czwartej rano, ale chyba nikt w mieście jeszcze nie śpi. Rząd milczy. Choć niedługo będziemy musieli się udać na spoczynek, to jako naród jeszcze nigdy nie byliśmy tak przytomni - dodał.

- Koniec z dyktaturą! Chcemy dymisji rządzących - krzyczeli demonstrujący. - Nasza walka się nie kończy. Rządzi premier, który uważa obywateli za owce a siebie za sułtana, mającego nieograniczoną władzę - mówił 19-letni student, uczestnik demonstracji.

W mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia rannych. "20 lekarzy w tej chwili znajduje się w biurze Amnesty Turcja i zajmuje się rannymi w protestach osobami! Policja doprowadzali do rozlewu krwi - tysiące osób jest rannych. Władze muszą natychmiast powstrzymać przemoc!" - pisze na swoim profilu na Facebooku Amnesty International.

W Stambule doszło wieczorem do kolejnych antyrządowych protestów i starć z policją. Według tureckich mediów, po wycofaniu się sił porządkowych z placu Taksim, zamieszki wybuchły w dzielnicy Besiktas. Policja użyła gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom.

Wcześniej policjanci zaczęli się wycofywać z placu Taksim w centrum Stambułu, ustępując przed tysiącami zgromadzonych tam demonstrantów, co wyglądało na próbę złagodzenia napięcia po dwóch dniach antyrządowych protestów.

Wcześnie rano atmosfera trochę się uspokoiła. BBC News donosi o pojedynczych incydentach na ulicach Stambułu, jednak zaznacza, że demonstrantów jest już znacznie mniej. Większość, po całonocnych protestach, udała się do domu, by odpocząć. Przewiduje się, że w ciągu dnia może dojść do kolejnych protestów.

Premier: Nie zmienimy planów

Wczoraj w telewizyjnym wystąpieniu premier Recep Tayyip Erdogan wezwał protestujących do rozejścia się oświadczając jednocześnie, że rząd nie zamierza zrezygnować z planów rekonstrukcji otoczenia placu Taksim, której rozpoczęcie stało się bodźcem dla obecnych protestów. Ma tam powstać centrum handlowe, czego nie chcą mieszkańcy.

Konfrontację zapoczątkowała w piątek interwencja znacznych sił policyjnych przeciwko osobom, okupującym park przy placu Taksim w celu udaremnienia budowy centrum handlowego.

Demonstracja w parku przerodziła się w obejmującą także inne tureckie miasta akcję protestacyjną przeciwko oskarżanemu o zapędy autorytarne Erdoganowi i jego powiązanej z ruchem islamistycznym Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Napięcia nie uśmierzyła sądowa decyzja o czasowym wstrzymaniu wycinania drzew w parku na placu Taksim.

Pierwsze takie protesty od lat

Antyrządowych zamieszek na taką skalę nie notowano w Turcji od lat.

Minister spraw wewnętrznych Turcji Muammer Guler poinformował w sobotę wieczorem, że od piątku w zamieszkach w Stambule i w innych tureckich miastach rannych zostało 79 osób - 53 cywilów i 26 policjantów, a 939 demonstrantów aresztowano.

Zobacz także
Komentarze (188)
Zaloguj się
 • rosfita

  Oceniono 530 razy 334

  Turcy opowiadają się przeciw islamustycznemu rządowi probujacemu rozmontowac świecka trzymając za mordę islam republika. Zwycięża dziedzictwo wielkiego Ataturka który stworzył świecka republika. Daj Boże aby naród Polski tez wreszcie oswiecilo i opowiedział się przeciwko katolickiemu fundamentalizmowi i dyktature kleru która dlawi od lat Polskę. Bierzemy przykład z Turcji kler do kościołów precz od polityki i praw obywatelskich.

 • doni72

  Oceniono 174 razy 156

  Bezposrednim powodem tej niemal rewolty bylo wyciecie drzew pod budowe centrum handlowego,podaja nasze cudowne media.Przeciez to jest kompletna bzdura,moze mogla to byc przyslowiowa iskra zapalna,moze.Tureckie spoleczenstwo nie jest glupie,ma poczucie wlasnej wartosci i tozsamosci,poprostu nie da soba manipulowac.

 • pisdode

  Oceniono 175 razy 119

  Rzad Turcji popieral rebelię w Syrii i okazało sie, ze ma rebelie u siebie. A cóż oni myślą , ze ich tak kochają obywatele? Kopanie dołków pod innymi czasem sie tak kończą , ze ci co kopia sami w nie wpadają.

 • blogfiles

  Oceniono 132 razy 90

  Czytaj Dziwisz, czytaj. I dziw się.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 132 razy 80

  Trzymajcie sie, Turcy!
  To centrum handlowe to przeciez dla tych ludzi takze i zagrozenie ekonomiczne - chyba klonica nie trzeba Polakom tlumaczyc, ze wiele tureckich rodzin zyje z malych, rodzinnych sklepikow. I ze parkow w miastach za duzo nie maja. Ba, ze kraj nie jest oaza zieleni...
  To tylko Polak moze sie cieszyc nadeta 'cywilizacja', by...Tesco czy inny market mogl na nim zarobic, a jego nieletnia corka miala sie gdzie odplatnie puszczac.;)

 • anthrax_2

  Oceniono 134 razy 72

  Jestem ciekawy ile osób zatrzymają w Polsce gdy zaczną się protesty przeciwko budowie hipermarketów na ogródkach działkowych
  A będzie to wkrótce,ustawa o wywłaszczeniu działkowców ma już pierwszeństwo w legislacji

 • tom.plamka

  Oceniono 78 razy 58

  Wypadałoby teraz wysłać dostawy broni dla demonstrantów i wezwać Erdogana i jego reżim do ustąpienia. w przeciwnym wypadku należałoby wysłać wojska NATO by zaprowadziły porządek i obroniły niewinną ludność cywilną przed nieludzkimi represjami ze strony reżimu.
  Gdzie są obrońcy praw człowieka???!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje