Kolejne zamieszki w Turcji. Aresztowano prawie tysiąc demonstrantów

Nocne zamieszki na ulicach Stambułu

Nocne zamieszki na ulicach Stambułu (Fot. Thanassis Stavrakis AP)

W Stambule doszło wieczorem do kolejnych antyrządowych protestów i starć z policją. Według tureckich mediów, po wycofaniu się sił porządkowych z placu Taksim, zamieszki wybuchły w dzielnicy Besiktas. To pierwszy taki bunt społeczeństwa od lat. - To wygląda jak ogólne powstanie! - relacjonują uczestnicy. Policja aresztowała 939 demonstrantów.
- W każdej dzielnicy ludzie włączają i wyłączają światła w budynkach oraz robią jak najwięcej hałasu, by odwrócić uwagę policji. To wygląda jak ogólne powstanie! Nigdy nie sądziłem, że z grupki ludzi protestujących i śpiewających w parku zrobi się coś takiego - relacjonował w nocy na swoim profilu na Facebooku Burhan, uczestnik wydarzeń.

- Jest już po czwartej rano, ale chyba nikt w mieście jeszcze nie śpi. Rząd milczy. Choć niedługo będziemy musieli się udać na spoczynek, to jako naród jeszcze nigdy nie byliśmy tak przytomni - dodał.

- Koniec z dyktaturą! Chcemy dymisji rządzących - krzyczeli demonstrujący. - Nasza walka się nie kończy. Rządzi premier, który uważa obywateli za owce a siebie za sułtana, mającego nieograniczoną władzę - mówił 19-letni student, uczestnik demonstracji.

W mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia rannych. "20 lekarzy w tej chwili znajduje się w biurze Amnesty Turcja i zajmuje się rannymi w protestach osobami! Policja doprowadzali do rozlewu krwi - tysiące osób jest rannych. Władze muszą natychmiast powstrzymać przemoc!" - pisze na swoim profilu na Facebooku Amnesty International.

W Stambule doszło wieczorem do kolejnych antyrządowych protestów i starć z policją. Według tureckich mediów, po wycofaniu się sił porządkowych z placu Taksim, zamieszki wybuchły w dzielnicy Besiktas. Policja użyła gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom.

Wcześniej policjanci zaczęli się wycofywać z placu Taksim w centrum Stambułu, ustępując przed tysiącami zgromadzonych tam demonstrantów, co wyglądało na próbę złagodzenia napięcia po dwóch dniach antyrządowych protestów.

Wcześnie rano atmosfera trochę się uspokoiła. BBC News donosi o pojedynczych incydentach na ulicach Stambułu, jednak zaznacza, że demonstrantów jest już znacznie mniej. Większość, po całonocnych protestach, udała się do domu, by odpocząć. Przewiduje się, że w ciągu dnia może dojść do kolejnych protestów.

Premier: Nie zmienimy planów

Wczoraj w telewizyjnym wystąpieniu premier Recep Tayyip Erdogan wezwał protestujących do rozejścia się oświadczając jednocześnie, że rząd nie zamierza zrezygnować z planów rekonstrukcji otoczenia placu Taksim, której rozpoczęcie stało się bodźcem dla obecnych protestów. Ma tam powstać centrum handlowe, czego nie chcą mieszkańcy.

Konfrontację zapoczątkowała w piątek interwencja znacznych sił policyjnych przeciwko osobom, okupującym park przy placu Taksim w celu udaremnienia budowy centrum handlowego.

Demonstracja w parku przerodziła się w obejmującą także inne tureckie miasta akcję protestacyjną przeciwko oskarżanemu o zapędy autorytarne Erdoganowi i jego powiązanej z ruchem islamistycznym Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Napięcia nie uśmierzyła sądowa decyzja o czasowym wstrzymaniu wycinania drzew w parku na placu Taksim.

Pierwsze takie protesty od lat

Antyrządowych zamieszek na taką skalę nie notowano w Turcji od lat.

Minister spraw wewnętrznych Turcji Muammer Guler poinformował w sobotę wieczorem, że od piątku w zamieszkach w Stambule i w innych tureckich miastach rannych zostało 79 osób - 53 cywilów i 26 policjantów, a 939 demonstrantów aresztowano.

Zobacz także
 • Młodzi ludzie całują się na znak protestu wobec incydentów nietolerancji dla okazywania uczuć w metrze w Ankarze w maju 20013 r. Turcja coraz bardziej islamska
Komentarze (188)
Kolejne zamieszki w Turcji. Aresztowano prawie tysiąc demonstrantów
Zaloguj się
 • calli

  Oceniono 2 razy 0

  Zdjęcia z zajść - jak to się wszystko zaczęło:

  imgur.com/a/gKAsu

 • calli

  Oceniono 2 razy 0

  CNN turecka vs CNN światowa:

  fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/484827_528619687193287_1128802932_n.jpg

 • josif47

  Oceniono 1 raz 1

  Ku przestrodze polskim rzadzacym !....

 • micro5

  Oceniono 1 raz 1

  Chyba pora działać i wysłać broń oraz instruktorów z krajów miłujących demokrację , niech pokażą jak wynosi się na stołki marionetki NATO i Amerykańskie, zrobili tak w Tunezji, Algierze, Iraku, Afganistanie, Libii, a wcześniej w Jugosławii. NIe napisali jaka firma buduje to centrum ?

 • calli

  Oceniono 3 razy 1

  Brawo Młoda Turcja, teraz czas na Młodą Polskę.

 • onoki

  Oceniono 3 razy -1

  o co kaman? u siebie protestuja, a jak sa migrantami, to tam (gdzies, np. Niemcy, Belgia) protestuja bo tez im zle... ze niby co? ze zawsze im zle? jest ktos bardziej narzekajacy od Polaka???

 • dabera

  Oceniono 6 razy -4

  Oto skutki światłej amerykańskiej polityki .

 • krysztofiak1963

  Oceniono 4 razy 0

  Polacy też się powinni ruszyć, bo potrzebujemy liberalnej, antyklerykalnej aksamitnej rewolucji czytajcie
  blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/642329,polska-potrzebuje-aksamitnej-liberalnej-anty-klerykalnej-rewolucji.html
  Bunt intelektualistów przeciwko standardom lumpeninteligenta, korzystającego z „gotowców i bryków” dostarczanych rynkowi idei przez instytucje podtrzymujące chrześcijaństwo w obiegu kulturowym, może przeobrazić się, w tak potrzebną Polsce, aksamitną i liberalną rewolucję. Pierwszym „zwiastowaniem liberalnego buntu” jest uczestnictwo liberałów w polskim parlamencie.

 • f1593681

  Oceniono 4 razy 4

  .wszedzie pisza ze 53 trzech rannych!!!wszedzie klamia!!!!!, a co najmniej 3 zabitych...tutaj jeden zabity z armatki
  www.youtube.com/watch?v=hNVYwNQ-E-4

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje