Niemcy: lewicowi demonstranci starli się z policją. Ciężko ranny policjant

01.06.2013 20:35
Antykapitalistyczne protesty we Frankfurcie nad Menem. Demonstranci starli się z policją

Antykapitalistyczne protesty we Frankfurcie nad Menem. Demonstranci starli się z policją (Fot. Michael Probst AP)

Podczas antykapitalistycznych protestów we Frankfurcie nad Menem doszło do konfrontacji między częścią uczestników demonstracji zorganizowanej przez lewicowy ruch społeczny Blockupy a siłami bezpieczeństwa. Ciężko ranny został policjant.
Uczestnicy akcji protestacyjnej przeciwko prowadzonej przez rządy krajów UE polityce oszczędności rozpoczęli w południe marsz w kierunku siedziby Europejskiego Banku Centralnego.

Policjanci otoczyli kilkusetosobową grupę zamaskowanych i uzbrojonych w tarcze demonstrantów. Funkcjonariusze użyli gazu pieprzowego i pałek przeciwko manifestantom, którzy obrzucali policjantów kamieniami, petardami i torebkami z farbą - podała agencja dpa.

Jeden z funkcjonariuszy, zaatakowany ostrym narzędziem, odniósł ciężkie obrażenia - informuje telewizja ZDF. Według rozgłośni radiowej Deutschlandfunk ranni byli po obu stronach.

"Władze sprowokowały demonstrantów"

Po kilkugodzinnych, zakończonych fiaskiem pertraktacjach policjanci usunęli demonstrantów, którzy odmówili zdjęcia masek i oddania zakwestionowanych przedmiotów, wyprowadzając ich pojedynczo z okrążenia.

Rzeczniczka Blockupy Ani Diesselmann zarzuciła władzom, że sprowokowały demonstrantów, realizując wcześniej przygotowany konfrontacyjny scenariusz. Policja oszacowała liczbę uczestników demonstracji na 7 tysięcy, organizatorzy mówią o 20 tys. osób.

Akcja protestacyjna zorganizowana przez Blockupy, sojusz organizacji lewicowych, w tym komunistycznych, rozpoczęła się wczoraj. Demonstranci demonstrowali przed siedzibą EBC i Deutsche Bank oraz na frankfurckim lotnisku, domagając się zmiany polityki gospodarczej, zaprzestania spekulacji artykułami żywnościowymi oraz zmiany polityki wobec azylantów.

Blockupy utworzyło kilka lewicowych ugrupowań, w tym antyglobalistyczny Attac, niemiecka partia Lewica, sojusz Gra o całość oraz lewicowi działacze związkowi. Zorganizowany rok temu przez działaczy Occupy antykapitalistyczny protest zakłócał przez kilka dni życie we Frankfurcie - mieście pełniącym rolę finansowej stolicy Niemiec.

Zobacz także
Komentarze (66)
Niemcy: lewicowi demonstranci starli się z policją. Ciężko ranny policjant
Zaloguj się
 • botanicus

  0

  Niesamowite zdjęcie. Pewnie tylko Photoshop ale naprawdę niesamowite. Na pierwszym planie dwie strony i te same odczucia. Znak równości w pytaniu o sens. Niesamowite.

 • szczurzec1

  Oceniono 3 razy 3

  W Wielkiej Brytanii EDL demonstruje przeciw islamizacji Europy (bez rzucania w policję koktajlami Mołotowa) - i Gazeta natychmiast ma mnóstwo do powiedzenia o rasizmie, faszyzmie i innych strachach. A tu? To po prostu demonstranci, ruch społeczny i takie tam. A policja prowokuje i sama jest sobie winna.

 • szczurzec1

  Oceniono 4 razy 2

  Nie można wykorzystać sytuacji kiedy lewactwo wszelkiej maści siedzi na kupie? I trochę ich przetrzebić?

 • setpio

  Oceniono 3 razy -1

  a na naszej wsi spokojnej ludziska dalej nie wiedzą jak ich system okrada i pokornie lezą do banku, kościoła, na zakupy i telewizorowi wierzą.

 • fragles102

  Oceniono 4 razy 0

  to niemcole maja zle?? hehe

 • sebolargo

  Oceniono 11 razy 1

  Neokomunistyczna naćpana podłota w całej okazałości Wyborcy agentów KGB obecnie FSB z SPD Bündnis90/Die Grünen i Die Linke

 • jkredman

  Oceniono 11 razy 7

  kibol atakujący imponderabilia banksterstanu jest be, lewak może,
  Mosze Kantor grozi Polsce i Tuskowi - jak nie oddacie mi Tarnowa to was nazwę antysemitami, a mogę wiele jako przewodniczący Kongresu Żydów,
  Mosze Kantor doniósł na Kwaśniewskiego i Bieleckiego - podobno się z nimi dogadał, panowie nie zaprzeczają, więc co jest grane

 • jan_sobczak1

  Oceniono 14 razy 0

  Gorsza swołocz niż skini.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje