Polscy komandosi z Afgańczykami zatrzymali groźnego terrorystę. Sabahun robił miny pułapki

01.06.2013 19:22
Polscy komandosi i afgańscy antyterroryści z zatrzymanym Sabahunem

Polscy komandosi i afgańscy antyterroryści z zatrzymanym Sabahunem (Fot. materiały operacyjne PKW Afganistan)

Afgańscy antyterroryści oraz polscy komandosi przeprowadzili w ostatnich dniach kilka udanych operacji, w wyniku jednej z nich zatrzymali groźnego terrorystę o pseudonimie Sabahun, konstruktora min pułapek, który stanowił ważne ogniwo w przerzucie nielegalnej broni - informuje Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie.
Sabahun został zatrzymany w nocy z 24 na 25 maja podczas wspólnej operacji "Afgańskich Tygrysów" oraz polskich komandosów z sił specjalnych. Informacje o miejscu pobytu terrorysty dostarczyli agenci polskiego kontrwywiadu.

Sabahun na liście JPEL ISAF (Joint Prioritized Effective List) znalazł się już dwa lata temu. Wytropienie i doprowadzenie do zatrzymania tego niebezpiecznego przestępcy wymagało prowadzenia przez polski kontrwywiad współpracy z afgańską prokuraturą i służbami bezpieczeństwa.

Sabahun był jednym z najbardziej aktywnych komendantów talibskich w Prowincji Ghazni, konstruował miny pułapki, tzw. IED (ang. Improvised Explosive Devices), oraz zajmował się przerzutem i handlem bronią. To dostarczane przez niego rakiety używane były do ostrzału baz koalicyjnych, w tym polskich w prowincji Ghazni. Przypisuje mu się również przygotowywanie zamachów na żołnierzy koalicji oraz Afgańskie Siły Bezpieczeństwa.

Nie jedyna udana akcja Polaków

Pod koniec maja przeprowadzono serię udanych operacji, zatrzymano siedmiu poszukiwanych rebeliantów, w tym kolejnego, z dalszych pozycji listy JPEL o pseudonimie Zabihuliah. Zlikwidowano też dwa nielegalne składy broni i materiałów wybuchowych (ponad tonę). Przechwycono także amunicję do moździerzy i granatników przeciwpancernych oraz broń strzelecką.

- Jednostki specjalne afgańskiej policji w coraz większym stopniu samodzielnie prowadzą skuteczne akcje przeciwko rebeliantom. To zasługa polskich żołnierzy ze Zgrupowania Wojsk Specjalnych w Afganistanie, którzy je szkolą. Rezultaty tej współpracy doceniają

zarówno afgańskie władze jak i nasi sojusznicy. Dowódca operacji specjalnych Stanów Zjednoczonych Admirał Wiliam H. McRaven, w czasie ubiegłorocznej wizyty w Polsce za szczególnie ważne uznał właśnie sukcesy uzyskane przez polskie Wojska Specjalne w zakresie szkolenia pododdziałów afgańskich PRC i NDS - pisze PKW w komunikacie.

Zobacz także
Komentarze (216)
Zaloguj się
 • tygrysiewicz

  Oceniono 224 razy 74

  No to teraz na tym forum zacznie się wizg przyjaciół bojowników o szariat.
  A ja Naszym Żołnierzom gratuluję, bo wiem, że między talibami a naszymi niegdysiejszymi Powstańcami jest zasadnicza różnica.

 • tsuranni

  Oceniono 116 razy 58

  pozwólcie, że zacytuję: Ekspert: USA nie powinny rozszerzać programu bezwizowego o Polskę
  i cały komentarz w tej kwestii, a także w kwestii obecności polskiego wojska na terytorium Afganistanu

 • rks1945

  Oceniono 74 razy 30

  Sam jestem 45 letnim lewicowcem ale głupota tych pryszcztych dzieci z antify mnie rozwala, poczekajmy jak wam ci zajebiści islamiści wszystkiego zabronią : FB, kwejków , gołych lasek wyśmiewania się z katoli , picia browarów, olewania starych , za to będzie kara łby wam pourywajom i w szyje nasrajom, pajace na gumkach !

 • tokontoniejestwolne

  Oceniono 109 razy 25

  Terroryści atakują cywilów, a z tego co tutaj jest napisane to on był odpowiedzialny za ataki na wojsko. Do tego na wojnie.

 • trombozuh

  Oceniono 52 razy 18

  Gestapo też kiedyś się chwaliło, że złapało groźnych polskich bandytów.

 • kibic_rudego

  Oceniono 50 razy 16

  po pierwsze WP jest w Afganistanie nie legalnie łamiąc Konstytucje III RP
  Po drugie by szweje i trepy mogły jako ochotnicy mogli zarobić więcej kasy oni
  narażają życie Polaków w kraju i zagranica.
  Bo jak Afgańczycy będą mogli to wyślą do nas swoich ochotników by nas mordować
  tak jak to robią trepy i szweje z Polski
  Po trzecie w III RP co trzecie dziecko jest niedożywione a Tuski z Kaczyńskimi i Millerami wypieprzają mnóstwo kasy na bron by mordować Afgańczyków

 • kwiecien45

  Oceniono 27 razy 13

  @stefan4
  Najazd na Irak a interwencja w Afganistanie to są dwie rożne wojny.
  Uważam że interwencja w Iraku była błędem wielkim i doprowadziła do destabilizacji w tym kraju. Słusznie piszesz że nie było tam terrorystów. Broni masowego rażenia też nie było.
  Typowa wojna o strefy wpływów. A my niepotrzebnie w tle.
  Oprócz walki USA o strefy panowania Afganistan i Pakistan maja też inny wymiar. To już jest początek globalnej konfrontacji z islamem. Starcie cywilizacji i tyle.
  Jak tego co idzie stamtąd czy Somali nie zatrzymany w porę fundamentalizm islamski będzie dalej dokonywał ekspansji. Już w skali globalnej.
  Inna sprawa to jak USA walczy z fundamentalistami.
  Dlaczego nie widzi tego co się dzieje w Arabii Saudyjskiej. Dlaczego nie walczy z nędzą która jest pożywką dla religijnych fanatyków.

 • stan-1

  Oceniono 15 razy 7

  Trepy się skrzyknęły i walą tu minusami i komentarzami jak to dobrze, że najemnicy w odległym kraju szukają guza dla Polaków.
  Trepy nie wiedzą, że walczą o to by inni robili na tym kasę. Ja podatnik mam jeszcze przez wiele lat utrzymywać te resztki okaleczonych po powrocie.

  Wstyd mi za was i szkoda mi pieniędzy na zabijanie ludzi. Szanuj trepie tego co cię karmi.
  podatnik

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje