Polscy komandosi z Afgańczykami zatrzymali groźnego terrorystę. Sabahun robił miny pułapki

01.06.2013 19:22
Polscy komandosi i afgańscy antyterroryści z zatrzymanym Sabahunem

Polscy komandosi i afgańscy antyterroryści z zatrzymanym Sabahunem (Fot. materiały operacyjne PKW Afganistan)

Afgańscy antyterroryści oraz polscy komandosi przeprowadzili w ostatnich dniach kilka udanych operacji, w wyniku jednej z nich zatrzymali groźnego terrorystę o pseudonimie Sabahun, konstruktora min pułapek, który stanowił ważne ogniwo w przerzucie nielegalnej broni - informuje Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie.
Sabahun został zatrzymany w nocy z 24 na 25 maja podczas wspólnej operacji "Afgańskich Tygrysów" oraz polskich komandosów z sił specjalnych. Informacje o miejscu pobytu terrorysty dostarczyli agenci polskiego kontrwywiadu.

Sabahun na liście JPEL ISAF (Joint Prioritized Effective List) znalazł się już dwa lata temu. Wytropienie i doprowadzenie do zatrzymania tego niebezpiecznego przestępcy wymagało prowadzenia przez polski kontrwywiad współpracy z afgańską prokuraturą i służbami bezpieczeństwa.

Sabahun był jednym z najbardziej aktywnych komendantów talibskich w Prowincji Ghazni, konstruował miny pułapki, tzw. IED (ang. Improvised Explosive Devices), oraz zajmował się przerzutem i handlem bronią. To dostarczane przez niego rakiety używane były do ostrzału baz koalicyjnych, w tym polskich w prowincji Ghazni. Przypisuje mu się również przygotowywanie zamachów na żołnierzy koalicji oraz Afgańskie Siły Bezpieczeństwa.

Nie jedyna udana akcja Polaków

Pod koniec maja przeprowadzono serię udanych operacji, zatrzymano siedmiu poszukiwanych rebeliantów, w tym kolejnego, z dalszych pozycji listy JPEL o pseudonimie Zabihuliah. Zlikwidowano też dwa nielegalne składy broni i materiałów wybuchowych (ponad tonę). Przechwycono także amunicję do moździerzy i granatników przeciwpancernych oraz broń strzelecką.

- Jednostki specjalne afgańskiej policji w coraz większym stopniu samodzielnie prowadzą skuteczne akcje przeciwko rebeliantom. To zasługa polskich żołnierzy ze Zgrupowania Wojsk Specjalnych w Afganistanie, którzy je szkolą. Rezultaty tej współpracy doceniają

zarówno afgańskie władze jak i nasi sojusznicy. Dowódca operacji specjalnych Stanów Zjednoczonych Admirał Wiliam H. McRaven, w czasie ubiegłorocznej wizyty w Polsce za szczególnie ważne uznał właśnie sukcesy uzyskane przez polskie Wojska Specjalne w zakresie szkolenia pododdziałów afgańskich PRC i NDS - pisze PKW w komunikacie.

Zobacz także
Komentarze (216)
Polscy komandosi z Afgańczykami zatrzymali groźnego terrorystę. Sabahun robił miny pułapki
Zaloguj się
 • gralfa00aa11

  Oceniono 1 raz -1

  ciekawe dlaczego ekipa gwalcaca Androny wiezniow w Gruzji nie zostala tak nazwana- bo to podlejsze,bardziej niszczace spol,ludzi? bo sa uposledzeni? bo to..ustasze Pavelicy-dukat za bebechy jak na ksiedzu Szczepanskim,sotnia ? bo prymitywy pod prawo nie podlegaja? Mikolajki2 ? Bo kolek wiedzmie i Pawiulka nie dom ich na dachu ? To terror,czarny Luk Triumfa potwornego kryminalu- stad tylu samobojcow w Dagestanie? Z takiego ponizania,szargania za psie budy ludzi ? Stare Ode piach po snice-afirmacje i pretensje ,swiatki u znicza sprawom ?

 • calmy

  Oceniono 5 razy 3

  Człowiek walczący w swoim własnym kraju z żołnierzami obcych państw, jest najwyżej ich wrogiem, ale nie terrorystą.

 • calli

  Oceniono 5 razy -1

  Znowu polski, najemny okupant aresztował partyzanta, przedstawiciela niepodległościowego podziemia afgańskiego - miejmy nadzieję, że afgański ruch oporu odbije swojego bojownika, albo przynajmniej pomści go organizując jakiś zamach na NATOwskich siepaczy, zbrodniarzy i okupantów.

 • mloo

  Oceniono 5 razy 1

  Jak się z biegiem lat nazewnictwo zmienia! W latach 39-45 jedni mówili bandyta a drudzy partyzant. Teraz jedni mówią terrorysta a drudzy męczennik. Jedno tylko się nie zmienia. Zawsze jakaś armia jest poza granicami swojego kraju.

 • mate29

  Oceniono 6 razy 2

  Sabahun nie jest terrorystą tylko bojownikiem o wolny Afganistan.
  Terrorystą jest Dudajew (który ma rondo w Warszawie) odpowiedzialny za porwania ludzi dla okupu (dwie polskie profesorki) ,zamachy bombowe na opozycjonistów, zamachy bombowe na ośrodki władzy sąsiednich państw (republik)

 • mafiapuczajewa

  Oceniono 3 razy 1

  polaczki sie cieszą niewymiernie
  polaczki zapłaciły i płaca nadal za wojnę solarnego klona
  polaczki bedą żarły nawet brukiew byle tylko eksterminować "sekty"
  no i buce co se tam postawia pizzerie juz sie onanizują na sama myśl o wylizywaniu smietany z kolan

 • asocjacja_w

  Oceniono 8 razy 4

  Autor tego artykułu popełnił fatalną pomyłkę !!! Powinno być okupanci , terroryści i zbrodniarze w jednym aresztowali bohatera narodowego !!!

 • pszczy2000

  Oceniono 3 razy 3

  No,wreszcie po tylu latach pobytu zatrzymali jednego terroryste!Sukces odtrabiony,jescze tylko nagrody rozdac.

 • adalberto3

  Oceniono 6 razy -6

  Po ustaleniu tozsamosci powinni zlikwidowac. Ewentualnie odcieta glowe mogliby przeslac do Polski.
  Przyjaciele talibow chetnie glaskaliby ich po glowach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje