Londyn: starcie demonstracji skrajnej prawicy i antyfaszystów po zabójstwie żołnierza

01.06.2013 18:53
Sympatycy ruchu antyfaszystowskiego podczas demonstracji po zabójstwie brytyjskiego żołnierza

Sympatycy ruchu antyfaszystowskiego podczas demonstracji po zabójstwie brytyjskiego żołnierza (Fot. Lefteris Pitarakis AP)

Policja w Londynie interweniowała, by rozdzielić ok. 150 demonstrantów skrajnie prawicowej Brytyjskiej Partii Narodowej (BNP) od większej demonstracji antyfaszystowskiej. Manifestacje zorganizowano 10 dni po brutalnym zamordowaniu żołnierza na ulicy.
Demonstranci BNP, zgromadzeni w pobliżu parlamentu, przynieśli ze sobą transparenty z hasłami: "Kaznodzieje nienawiści wynocha"; była to aluzja do radykalnych muzułmańskich duchownych, którzy ich zdaniem powinni zostać deportowani z Wielkiej Brytanii.

Po drugiej stronie zebrali się, bardziej liczni, działacze ruchu Zjednoczeni przeciw Faszyzmowi (UAF). - Chcemy pokazać, że Wielka Brytania jest zjednoczona, że jest nas wielu, że jesteśmy zjednoczeni przeciwko faszystowskiemu zagrożeniu - mówił Steve Hart stojący na czele ruchu, zrzeszającego głównie organizacje związkowe i antykapitalistyczne.

- Londyn jest miastem wielokulturowym i właśnie w takim chcemy żyć - dodał. Oskarżył też BNP, że próbuje "zawłaszczyć" śmierć 25-letniego żołnierza Lee Rigby'ego zabitego brutalnie 22 maja przez domniemanych islamistów w Woolwich na południowym wschodzie Londynu.

Niewielkie starcia między uczestnikami demonstracji

Świadkowie relacjonowali, że doszło do niewielkich starć między uczestnikami demonstracji, ale szybka interwencja policji umożliwiła rozdzielenie obu stron. Aresztowano ok. 20 antyfaszystowskich demonstrantów.

Od śmierci żołnierza, który był weteranem z Afganistanu, kilka razy odbywały się niewielkie demonstracje skrajnie prawicowe, które były powszechnie potępiane. Policja, politycy i przywódcy religijni apelowali o spokój. O wyciszenie w związku ze śmiercią żołnierza zaapelowała też jego rodzina, która odcięła się od protestów i ataków organizowanych przez skrajną prawicę w jego imieniu.

Dziś i jutro w różnych miastach zapowiedziano wiece i demonstracje BNP i antyislamskiej Angielskiej Ligi Obrony (EDL). BNP planowała w sobotę zorganizowanie wiecu w Woolwich, ale policja nie zgodziła się na tę lokalizację. Kontrdemonstracje zapowiedziały organizacje lewicowe.

Rodzina zabitego apeluje o spokój

"Lee nie chciałby, aby jego imię posłużyło za pretekst do wzajemnych ataków" - napisano w oświadczeniu przekazanym mediom przez rodzinę. Oświadczenie dodaje, że zamordowany żołnierz miał przyjaciół wśród ludzi różnych kultur, wyznań i narodowości.

W ostatnich 10 dniach odnotowano w Wielkiej Brytanii nasilenie incydentów związanych z islamofobią. Jedna z organizacji doliczyła się ich ogółem 212, z czego 11 to ataki na meczety. Dziś teren koszar Królewskiej Artylerii w Woolwich odwiedziła Elżbieta II. Z towarzyszami broni Rigby'ego i jego przełożonymi spotkała się prywatnie. Wizyta była zaplanowana przed 22 maja.

Zobacz także
Komentarze (87)
Londyn: starcie demonstracji skrajnej prawicy i antyfaszystów po zabójstwie żołnierza
Zaloguj się
 • almugawar1304

  Oceniono 4 razy 0

  Poziom zrozumienia rzeczywistości na tym forum przeraża. Czy historii was w szkole nie uczyli, że nie wiecie, jak działają imperia? Utrzymanie dominacji wymaga wykreowania wroga-straszaka, i tak jak Rzym miał barbarzyńców, Ameryka i jej pomagier UE potrzebują muzułmanów. Histeria muzułmańska wzmogła się dokładnie w momencie, kiedy rozpadło się konkurencyjne imperium sowieckie i zniknął wygodny wróg, dzięki któremu rząd może skupiać władzę w swoim ręku - od razu pojawia się pierwsza wojna w zatoce, pierwszy zamach na WTC. Podniecać się WikiLeaks umiecie, ale nie wyciągacie żadnych wniosków z tego, ile służby specjalne o globalnym zasięgu potrafią zmontować prowokacji. Ulokowanie agenta-podjudzacza w dowolnej organizacji czy subkulturze nie nastręcza żadnego problemu, to stara jak świat procedura policyjna. Widzieliście kiedyś "sztuczki umysłu" Derrena Browna, który specjalnie pokazuje, jak łatwo manipulować ludźmi? Wystarczy kilka incydentów, wyolbrzymienie tego w mediach, i wszyscy już boją się islamu i tulą się do państwowego pancerza. A gdyby nie łykać całej propagandy bezkrytycznie, już samo porównanie machiny wojennej i propagandowej, jaką dysponuje USA i jaką dysponują islamiści rozproszeni po jakichś krzakach i budach, powinno dać do myślenia, kto ma cokolwiek do powiedzenia i kto rzeczywiście bezlitośnie trzęsie światem tak jak mu się podoba. Kto ogranicza prawa obywateli w imię zachowania "bezpieczeństwa" przed wykreowanym przemyślnie wrogiem. Wszyscy wiemy, kto finansował talibów w Afganistanie przed 1989, kto jest głównym sojusznikiem Arabii Saudyjskiej, wiemy, kto wspiera islamistów w Syrii - ale o wnioski jest już tak trudno.

 • teodor_jeske_choinski_1

  Oceniono 2 razy 0

  "Nie można być cywilizowanym na dwa sposoby"
  prof. Koneczny

  PS Mimo że Koneczny wiele głupstw nawygadywał, to nie znaczy że akurat w tym temacie nie miał racji..

 • szczurzec1

  Oceniono 4 razy 4

  Antyfaszyści.... Pamiętajmy że tak określali się też Stalin, Mołotow, Beria, Bierut i cała masa innej swołoczy. Ale "antyfaszyzm" wg. GW usprawiedliwia wszystko...

 • smiki48

  Oceniono 5 razy 5

  Lenin wiecznie żywy, lewicowcy wszystkich krajów łączcie się, aby rozwalić istniejące państwa. Celem lewicy jest przejęcie przez nich władzy wszelkimi metodami. A później to już raz zdonytej władzy się nie oddaje. I do rozbicia tego systemu komunistom są potrzebni lewacy ze swoimi poglądami multi - kulti. Jak społeczeństwo jest rozbite to znacznie łatwiej nim manipulować.

 • hkloss1

  Oceniono 7 razy 5

  Kilka nastepnych pytan do anty Polskich faszystow spod znaku multi-kilti:

  1. w jakim kraju pozycie pomiedzy roznymi kulturami i religiami uklada sie pomyslnie i przyjaznie?
  2. Dlaczego politycy nie chca mieszkac obok uchodzcow ktorym to sami ulatwiaja pozostanie w danym kraju, dotyczy to politykow ze wszystkich krajow gdzie nastapila masowa migracja obcych rasowo i kulturowo?
  3. Dlaczego ci politycy umieszczaja imigrantow w miejscach gdzie nikt nie chce mieszkac obok ani miec nic wspolnego z tymi imigrantami, dlaczego nie sa ci imigranci umieszczani w miejscach gdzie fani multi - kulti mieszkaja?
  4. niech ktos mi wskaze jaki maja pozytywny wplywa na gospodarke, kulture, nauke danego kraju maja ci obcy religijnie, rasowo i kulturowo imigranci?
  5. dlaczego w kazdym kraju gdzie nastapila taka imigracja wydatki z budzetu, czyli z podatjkow podatnikow wzrosly zdecydowanie na policje, sadownictwo, budowanie nowych miesjc w wiezeiniach,wzrost przestapczosci?
  6. Dlaczego mlodzi czarni urodzeni w Anglii, czyli juz tacy niby rodowici anglicy podczas ostanich zamieszek na ulicach mowili na pytanie dlaczego atakuja bialych , mowili ze " to zawsze byla i bedzie walka pomiedzy bialymi a czarnymi?
  7. Dlaczego podczas ostanich zamieszek w anglii 90% bioracych udzial w tych zamieszkach i okradaniu calych dzielnic i niszczeniu wszystkiego to byli kolorowi?

  Prosze w szczegolnosci fanow multi - kulti o zwiezle odpowiedzi na kazde z tych pytan.
  Dziekuje

 • hkloss1

  Oceniono 4 razy 2

  Zobaczcie ludzie ile wasze rozsadne komentarze anyty muzulamsnko-faszystowskie zbieraja minusow.
  Jestecie juz przeglosowywani przez anty Polakow z faszystowskich organizacji spod znaku multi - kulti i przez muzulmanow zyjacych w Polsce i budujacych meczety w waszych miastach, oraz przez potomkow muzulmanow ktorych dzieci zostaly za darmo wyedukowane w Polskich szkolach za pieniadze z waszych podatkow.
  Niedlugo , jak wiecej sie ich tu do Polski zjedzie bedzie z kazdym rokiem mieli coraz mniej praw do swoijej kultury i coraz mniej prawa do glosu.

  I po co bylo w XVII wieku wysylac wojska Polskie przeciwko najazdowi muzulmanow na bitwe pod Wiedniem skotro teraz dobrowolnie rzad "Polski" im to osiedlanie ulatwia.
  Jestesmy za glupi zeby sami sie rzadzic?

 • hkloss1

  Oceniono 4 razy 2

  Kilka pytan do faszystow anty Polskich spod znaku multi kulti:

  1. prosze podac bogaty kraj muzulmanski( a takie sa) do ktorego emigruja i sa przyjmowani na zasadach "humanitarnych" biedni emigranci z krajow europjeskich - chrzescijanskich, jak to w europie zachodniej sie odbywa?
  2. W jakim muzulmanskim razd tych krajow ale tez i spoleczenstwo muzulmanskie wspiera i zezwala na rozprzestrzenianie sie po kraju owych imigrantow chrzescijanskich gdzie moga oni sobie budowac koscioly chrzescijanskie w kazdym miescie gdzie tylko chca sobie zamieszczac i moga kultywowac bezproblemowo swoje chrzescijanskie tradycje?
  3. Jaki bogaty kraj muzulmanski aktywnie wspiera i dofinansowuje rozwoj chrzescijanstwa na terenie swojego kraju na wzor jak postepuja zachodnie kraje europejskie?
  4. Dlaczego kilka dni temu byl artykul na gazeta.pl, ze w jednym z krajow muzulmanskich chrzescijanin zostal skazany na kare smierci za namawianie jednej kobiety na przejscie na chrzescijanstwo, skro jak tu nam chca fani multi - kulti wmowic ze my powinnismy ulatwiac i zezwalac na osiedlanie sie obcych kulturowo, religijnie?

  Prosimy bardzo o odpowiedzenia w punktach na kazdego z podanych pytan z osobna.

  Dziekuemy

 • antypalikot2

  Oceniono 4 razy 0

  Mam pytanie do kogoś zaglądającego na to forum, a obytego bardziej w mediach brytyjskich i języku angielskim. Czy angielskojęzycznych informacjach na temat tej domnstracji ktoś posuługuje się terminem "antyfaszyści" czy to jest jedyny w swoim rodzaju patent komisarzy z Czerskiej?

 • yarrrr

  Oceniono 7 razy 7

  ISLAM - To tylko zwykłe uwstecznienie umysłowe, spowodowane uwarunkowaniem kulturowym, w stopniu większym niż katolicyzm. ISLAM jest degradacją indywidualizmu i zepchnięciem jednostki do roli ogniwa w bezkształtnej masie wywierającej nieustanną presję oraz kontrolującej życie prywatne. Dorastanie w tej subkulturze powoduje wyłączanie się empatii oraz skupianie się na tym co powiedzą inni. ISLAM może być skrajnie niebezpieczny w przypadkach, kiedy dochodzi do konfrontacji międzyreligijnej oraz zetknięcia z osobami niewyznającymi żadnej religii. Nie do pomyślenia jest dla wyznawców tej religii to, że ktoś może nie wierzyć w bajki chorego na umyśle proroka Mahometa. Spożywają wyłącznie mięso bestialsko mordowanych zwierząt.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje