Londyn: starcie demonstracji skrajnej prawicy i antyfaszystów po zabójstwie żołnierza

01.06.2013 18:53
Sympatycy ruchu antyfaszystowskiego podczas demonstracji po zabójstwie brytyjskiego żołnierza

Sympatycy ruchu antyfaszystowskiego podczas demonstracji po zabójstwie brytyjskiego żołnierza (Fot. Lefteris Pitarakis AP)

Policja w Londynie interweniowała, by rozdzielić ok. 150 demonstrantów skrajnie prawicowej Brytyjskiej Partii Narodowej (BNP) od większej demonstracji antyfaszystowskiej. Manifestacje zorganizowano 10 dni po brutalnym zamordowaniu żołnierza na ulicy.
Demonstranci BNP, zgromadzeni w pobliżu parlamentu, przynieśli ze sobą transparenty z hasłami: "Kaznodzieje nienawiści wynocha"; była to aluzja do radykalnych muzułmańskich duchownych, którzy ich zdaniem powinni zostać deportowani z Wielkiej Brytanii.

Po drugiej stronie zebrali się, bardziej liczni, działacze ruchu Zjednoczeni przeciw Faszyzmowi (UAF). - Chcemy pokazać, że Wielka Brytania jest zjednoczona, że jest nas wielu, że jesteśmy zjednoczeni przeciwko faszystowskiemu zagrożeniu - mówił Steve Hart stojący na czele ruchu, zrzeszającego głównie organizacje związkowe i antykapitalistyczne.

- Londyn jest miastem wielokulturowym i właśnie w takim chcemy żyć - dodał. Oskarżył też BNP, że próbuje "zawłaszczyć" śmierć 25-letniego żołnierza Lee Rigby'ego zabitego brutalnie 22 maja przez domniemanych islamistów w Woolwich na południowym wschodzie Londynu.

Niewielkie starcia między uczestnikami demonstracji

Świadkowie relacjonowali, że doszło do niewielkich starć między uczestnikami demonstracji, ale szybka interwencja policji umożliwiła rozdzielenie obu stron. Aresztowano ok. 20 antyfaszystowskich demonstrantów.

Od śmierci żołnierza, który był weteranem z Afganistanu, kilka razy odbywały się niewielkie demonstracje skrajnie prawicowe, które były powszechnie potępiane. Policja, politycy i przywódcy religijni apelowali o spokój. O wyciszenie w związku ze śmiercią żołnierza zaapelowała też jego rodzina, która odcięła się od protestów i ataków organizowanych przez skrajną prawicę w jego imieniu.

Dziś i jutro w różnych miastach zapowiedziano wiece i demonstracje BNP i antyislamskiej Angielskiej Ligi Obrony (EDL). BNP planowała w sobotę zorganizowanie wiecu w Woolwich, ale policja nie zgodziła się na tę lokalizację. Kontrdemonstracje zapowiedziały organizacje lewicowe.

Rodzina zabitego apeluje o spokój

"Lee nie chciałby, aby jego imię posłużyło za pretekst do wzajemnych ataków" - napisano w oświadczeniu przekazanym mediom przez rodzinę. Oświadczenie dodaje, że zamordowany żołnierz miał przyjaciół wśród ludzi różnych kultur, wyznań i narodowości.

W ostatnich 10 dniach odnotowano w Wielkiej Brytanii nasilenie incydentów związanych z islamofobią. Jedna z organizacji doliczyła się ich ogółem 212, z czego 11 to ataki na meczety. Dziś teren koszar Królewskiej Artylerii w Woolwich odwiedziła Elżbieta II. Z towarzyszami broni Rigby'ego i jego przełożonymi spotkała się prywatnie. Wizyta była zaplanowana przed 22 maja.

Zobacz także
Komentarze (87)
Zaloguj się
 • anty_globalista

  Oceniono 279 razy 243

  "jesteśmy zjednoczeni przeciwko faszystowskiemu zagrożeniu"

  Islam to nic innego jak skrajna, xsenofobiczna, zamknięta, radykalna, exstremistyczna prawica - po naszemu faszyści&naziści.

  Dobrze, że brytole poszli po rozum do głowy i protestują przeciwko panoszeniu się muslimów :)

 • kibol_katol_bandyta_faszysta

  Oceniono 235 razy 157

  Hahahhahaha ŚCIERWA z antify bronią muzułmańskich oszołomów...
  Niech ich tam ciapaty pie...ie bombą i wtedy niech pokazują swoją tolerancję.

 • nuclearsnake

  Oceniono 168 razy 150

  przecież to jasne jak słońce, że islam powinien być zdelegalizowany, jak faszyzm i komunizm, bo o ile wiara w krasnoludki, bogów (nawet allacha) nie jest niebezpieczna to religie już tak, bo w imię tego allacha wyznawcy każą pozostałym wierzącym w boga (allacha) zabijać tych co w niego nie wierzą, niewolić osoby płci żeńskiej, gwałcić i torturować zwierzęta (zoofilia, ubój rytualny) nawet nekrofilię dopuszcza (bezczeszczenie zwłok) między małżonkami, pedofilia też jest na porządku dziennym w postaci wydawania dzieci za mąż i gdzież w tej "religii" prawa osób uciskanych? ktoś tu ewidentnie myli wolność stylu bycia i życia do "wolności" krzywdzenia innych ludzi i zwierząt

 • 2alexander

  Oceniono 158 razy 146

  Alez ci anglicy sa naiwni , religia pokoju i milosci nauczy ich rozumu ale niestety bedzie juz po ptokach .
  Londyn to stolica Anglii i angielskiej kultury , wszyscy imigranci powinni sie dostosowac poniewaz to oni uciekaja od kultur wlasnych .

 • tygrysiewicz

  Oceniono 150 razy 126

  Jestem zdecydowanym przeciwnikiem skrajnej prawicy, ale doskonale rozumiem reakcje po bestialskim morderstwie żołnierza na religijnym tle.
  W tym przypadku skrajna lewica kompletnie się gubi.
  Niech lewicowi dzialacze przeanalizują czym jest i do czego prowadzi islamski terroryzm i ich odmiana konserwatyzmu.

 • rks1945

  Oceniono 128 razy 112

  Jestem ponoć lewakiem ale tego Harta to bym za kule pooooowiesił, pajace nie wiedzą chyba co to islam, chyba zostanę prawicowej ;)

 • kibol_katol_bandyta_faszysta

  Oceniono 118 razy 84

  " jesteśmy zjednoczeni przeciwko faszystowskiemu zagrożeniu"
  uważaj frajerze żeby was jaki muslim nie "rozdzielił".

 • szto_tawariszczi

  Oceniono 115 razy 75

  Tępić nazioli !!!

  Przecie to była wina tego żołnierza, po co szedł po ulicy zamiast gdzieś sobie na poligonie leżeć ???

  A tak na poważnie - ciekawe co trzeba jeszcze lemingom zrobić żeby się źle poczuli ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje