Dziwisz mówi o prawie bożym, Miller atakuje, a prezydent? "Nie zamierza w tym uczestniczyć"

01.06.2013 18:10
Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

- Miller ściga się na radykalizm z Palikotem. Prezydent nie zamierza w tym uczestniczyć - powiedziała Joanna Trzaska-Wieczorek z Kancelarii Prezydenta, odnosząc się do wypowiedzi szefa SLD dotyczących homilii kard. Dziwisza wygłoszonej podczas Bożego Ciała.
- Można odnieść wrażenie, że Leszek Miller ściga się na radykalizm z Januszem Palikotem. Pan prezydent nie zamierza w tym uczestniczyć - powiedziała szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek. Odniosła się w ten sposób do wcześniejszych wypowiedzi Leszka Millera, który z kolei zareagował na słowa kard. Stanisława Dziwisza, który powiedział, że parlament nie jest powołany do tworzenia odrębnego porządku moralnego niż ten wpisany w sumienie.

Wcześniej sytuację skomentował również prezydencki doradca Jan Lityński. Jego zdaniem oczekiwanie SLD, by prezydent dyskutował z kardynałem, to błędna interpretacja konstytucji. - Mamy rozdział Kościoła od państwa i on polega między innymi na tym, że Kościół nie dyktuje praw, natomiast ma prawo swoje prawo wyrażać - powiedział Lityński w radiowej "Trójce".

Jak wskazał, do zadań prezydenta, jako strażnika konstytucji, nie należy dyskutowanie z każdym obywatelem nt. jego stosunku do relacji pomiędzy prawem konstytucyjnym a prawem boskim. Lityński dodał, że osobiście zgadza się ze słowami kardynała, iż prawo boskie jest ponad prawem konstytucyjnym, jednak - mówił - "każdy interpretuje je we własnym sumieniu, a nie poprzez słowa kardynała czy biskupa, chociaż to mogą być słowa ważne".

Miller zapowiada list do prezydenta

W piątek szef SLD Leszek Miller zapowiedział wystosowanie listu do prezydenta z pytaniem, czy ten zgadza się ze słowami kard. Dziwisza o - jak mówił - prymacie prawa bożego nad prawem stanowionym. - To jest norma istniejąca w państwie wyznaniowym, gdzie prawo stanowione przez parlament wynika z doktryny religijnej. To jest Iran Chomeiniego, a nie nowoczesne państwo polskie. Polscy żołnierze walczą z talibami, którzy właśnie taki model państwa wprowadzają u siebie - mówił szef SLD.

- Skierujemy list do prezydenta, który jest strażnikiem konstytucji, aby prezydent zechciał się ustosunkować do tych wypowiedzi. W liście zawrzemy pytanie, czy pan prezydent Komorowski podziela pogląd kardynała Dziwisza. Gdyby podzielał, to oznacza, że konstytucja nasza powinna być znowelizowana tak, aby uwzględniła ewangelie, cztery ewangelie dokładnie mówiąc, a posłowie przed podjęciem decyzji w Sejmie powinni konsultować się w swoich diecezjach i realizować instrukcje Episkopatu. Otóż nie sądzę, aby to był model państwa polskiego, który powinien być budowany i utrwalany - powiedział Miller.

List w piątek, list w sobotę?

Zapowiedział, że w tej sprawie Sojusz prześle w piątek list do prezydenta Komorowskiego. Jednak dziś poinformował, że list jest w przygotowaniu. - Nie chcemy, żeby to była treść przyczynkarska, tylko bardzo dojrzała, a to wymaga trochę czasu - tłumaczył.

Piątkowe Fakty TVN zacytowały odpowiedź na apel SLD Joanny Trzaski-Wieczorek z Kancelarii Prezydenta: "To jest przejaw bezsilności lub cynizmu Leszka Millera. Bezsilności, bo widocznie szef SLD oczekuje, że to prezydent w jego imieniu będzie prowadził polemikę z hierarchami Kościoła, co jest wykluczone. Cynizmu, bo gdy rządziła lewica i uchwalała nową konstytucję, Leszek Miller nie miał podobnych wątpliwości".

Miller na dzisiejszej konferencji prasowej w siedzibie SLD nawiązał do tych słów Trzaski-Wieczorek. - Wczoraj nasz zamiar skomentowała rzeczniczka pana prezydenta w zupełnie niezrozumiały, niekompetentny sposób. Rzeczniczka dała wyraz swojemu przekonaniu, że pan prezydent nie jest strażnikiem konstytucji, a co najwyżej strażnikiem żyrandola. Nie podzielamy tego poglądu i będziemy oczekiwać odpowiedzi na nasz list - powiedział.

Dziwisz: Wierność prawdzie obowiązuje wszystkich

Metropolita krakowski powiedział podczas czwartkowych uroczystości święta Bożego Ciała m.in.: "W społeczeństwie demokratycznym rządzi większość. Pluralizm poglądów i postaw ludzi tworzących nasze społeczeństwo jest faktem. Przyjmujemy ten fakt do wiadomości. Tym niemniej trzeba jasno stwierdzić, że wierność prawdzie obowiązuje wszystkich, również prawodawców. Prawdy nie ustala się przez głosowanie, dlatego nawet parlament nie jest powołany do tworzenia odrębnego porządku moralnego niż ten, który jest wpisany głęboko w serce człowieka, w jego sumienie".

Zobacz także
Komentarze (231)
Zaloguj się
 • ewa5.0

  Oceniono 278 razy 240

  A co Prezydentowi szef z Watykanu zabronił?!
  Panie Prezydencie ,pan stoi na straży Konstytucji ,i jak ktoś bredzi coś o jakichś prawach ważniejszych od Konstytucji ,pan powinien zająć jasne jednoznaczne stanowisko!

 • jankbh

  Oceniono 184 razy 168

  Kardynał podważa konstytucyjne zasady demokratycznego ustroju, a prezydenta to nie dotyczy? Może Komorowski powinien zmienić doradców, skoro dla nich wyimaginowane prawo "boskie" (czyli wymyślone przez kler) jest ważniejsze od stanowionego przez parlament!

 • misiak_spasiony

  Oceniono 128 razy 110

  Nie ma pluralizmu.
  Albo rządzi kler rzymskopedofilski, albo jesteśmy normlanym krajem.
  Lecz widząc jak Komorowski trzęsie się z radości, aby wylizać klechom miejsce, gdzie plecy tracą swą nazwę, rzygać mi się chce.
  Nigdy nie zagłosuję na pis, po, styropianowych solidaruchów i innych prowatykańskich sprzedawczyków Polski.

 • bardzouparty

  Oceniono 117 razy 81

  W Polsce jest gorzej, niż w Iranie.
  Iranem rządzą Irańczycy.
  Polską rządzą żydowsko-kościelni bandyci.

 • jamj

  Oceniono 131 razy 75

  Jak Miller był premierem, to tańczył jak mu kieckowi zagrali, a Henrykowi"Hrabiemu" Jankowskiemu to nawet koncesję na wydobycie bursztynu sprezentował. Teraz mu się przypomniało, że Polska nie jest "państwem wyznaniowym".

 • leon.bzykacz

  Oceniono 97 razy 67

  Prezydent nie zamierza w tym uczestniczyć<

  Jegomość I Dobrotliwy jest POnad to

 • kain_brat_abla

  Oceniono 92 razy 42

  Odegraliście już swoją rolę. Idźcie tam, gdzie jest wasze miejsce: na śmietnik historii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje