Dziwisz mówi o prawie bożym, Miller atakuje, a prezydent? "Nie zamierza w tym uczestniczyć"

01.06.2013 18:10
Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

- Miller ściga się na radykalizm z Palikotem. Prezydent nie zamierza w tym uczestniczyć - powiedziała Joanna Trzaska-Wieczorek z Kancelarii Prezydenta, odnosząc się do wypowiedzi szefa SLD dotyczących homilii kard. Dziwisza wygłoszonej podczas Bożego Ciała.
- Można odnieść wrażenie, że Leszek Miller ściga się na radykalizm z Januszem Palikotem. Pan prezydent nie zamierza w tym uczestniczyć - powiedziała szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek. Odniosła się w ten sposób do wcześniejszych wypowiedzi Leszka Millera, który z kolei zareagował na słowa kard. Stanisława Dziwisza, który powiedział, że parlament nie jest powołany do tworzenia odrębnego porządku moralnego niż ten wpisany w sumienie.

Wcześniej sytuację skomentował również prezydencki doradca Jan Lityński. Jego zdaniem oczekiwanie SLD, by prezydent dyskutował z kardynałem, to błędna interpretacja konstytucji. - Mamy rozdział Kościoła od państwa i on polega między innymi na tym, że Kościół nie dyktuje praw, natomiast ma prawo swoje prawo wyrażać - powiedział Lityński w radiowej "Trójce".

Jak wskazał, do zadań prezydenta, jako strażnika konstytucji, nie należy dyskutowanie z każdym obywatelem nt. jego stosunku do relacji pomiędzy prawem konstytucyjnym a prawem boskim. Lityński dodał, że osobiście zgadza się ze słowami kardynała, iż prawo boskie jest ponad prawem konstytucyjnym, jednak - mówił - "każdy interpretuje je we własnym sumieniu, a nie poprzez słowa kardynała czy biskupa, chociaż to mogą być słowa ważne".

Miller zapowiada list do prezydenta

W piątek szef SLD Leszek Miller zapowiedział wystosowanie listu do prezydenta z pytaniem, czy ten zgadza się ze słowami kard. Dziwisza o - jak mówił - prymacie prawa bożego nad prawem stanowionym. - To jest norma istniejąca w państwie wyznaniowym, gdzie prawo stanowione przez parlament wynika z doktryny religijnej. To jest Iran Chomeiniego, a nie nowoczesne państwo polskie. Polscy żołnierze walczą z talibami, którzy właśnie taki model państwa wprowadzają u siebie - mówił szef SLD.

- Skierujemy list do prezydenta, który jest strażnikiem konstytucji, aby prezydent zechciał się ustosunkować do tych wypowiedzi. W liście zawrzemy pytanie, czy pan prezydent Komorowski podziela pogląd kardynała Dziwisza. Gdyby podzielał, to oznacza, że konstytucja nasza powinna być znowelizowana tak, aby uwzględniła ewangelie, cztery ewangelie dokładnie mówiąc, a posłowie przed podjęciem decyzji w Sejmie powinni konsultować się w swoich diecezjach i realizować instrukcje Episkopatu. Otóż nie sądzę, aby to był model państwa polskiego, który powinien być budowany i utrwalany - powiedział Miller.

List w piątek, list w sobotę?

Zapowiedział, że w tej sprawie Sojusz prześle w piątek list do prezydenta Komorowskiego. Jednak dziś poinformował, że list jest w przygotowaniu. - Nie chcemy, żeby to była treść przyczynkarska, tylko bardzo dojrzała, a to wymaga trochę czasu - tłumaczył.

Piątkowe Fakty TVN zacytowały odpowiedź na apel SLD Joanny Trzaski-Wieczorek z Kancelarii Prezydenta: "To jest przejaw bezsilności lub cynizmu Leszka Millera. Bezsilności, bo widocznie szef SLD oczekuje, że to prezydent w jego imieniu będzie prowadził polemikę z hierarchami Kościoła, co jest wykluczone. Cynizmu, bo gdy rządziła lewica i uchwalała nową konstytucję, Leszek Miller nie miał podobnych wątpliwości".

Miller na dzisiejszej konferencji prasowej w siedzibie SLD nawiązał do tych słów Trzaski-Wieczorek. - Wczoraj nasz zamiar skomentowała rzeczniczka pana prezydenta w zupełnie niezrozumiały, niekompetentny sposób. Rzeczniczka dała wyraz swojemu przekonaniu, że pan prezydent nie jest strażnikiem konstytucji, a co najwyżej strażnikiem żyrandola. Nie podzielamy tego poglądu i będziemy oczekiwać odpowiedzi na nasz list - powiedział.

Dziwisz: Wierność prawdzie obowiązuje wszystkich

Metropolita krakowski powiedział podczas czwartkowych uroczystości święta Bożego Ciała m.in.: "W społeczeństwie demokratycznym rządzi większość. Pluralizm poglądów i postaw ludzi tworzących nasze społeczeństwo jest faktem. Przyjmujemy ten fakt do wiadomości. Tym niemniej trzeba jasno stwierdzić, że wierność prawdzie obowiązuje wszystkich, również prawodawców. Prawdy nie ustala się przez głosowanie, dlatego nawet parlament nie jest powołany do tworzenia odrębnego porządku moralnego niż ten, który jest wpisany głęboko w serce człowieka, w jego sumienie".

Zobacz także
Komentarze (231)
Dziwisz mówi o prawie bożym, Miller atakuje, a prezydent? "Nie zamierza w tym uczestniczyć"
Zaloguj się
 • aghrra

  Oceniono 1 raz 1

  Miller atakuje swoich kościelnych koleżków z którymi tak zgrabnie lizał się po tyłkach przez tyle czasu Episkopatowi nigdy nie było tak dobrze jak za rządów SLD

 • clarus2

  Oceniono 2 razy 2

  Kłamca Dziwisz, przedstawiciel największej SEKTY świata próbuje wmawiać ludziom, że jest zwolennikiem Prawa Bożego. Rzeczywistość jest zupełnie odwrotna, ponieważ Dziwisz należy instytucji sekciarskiej, która to Prawo SFAŁSZOWAŁA! O Dekalogu nie wspomnę.

 • ayouseptim

  Oceniono 2 razy 2

  Ponieważ prezydent jest marionetką w rękach sekciarskiego kleru watykańskiego.

 • macia-9

  0

  Pan Prezydent Bronisław Komorowski świeci światłem odbitym,raz od tego,raz od tamtego.Trudno zgadnąć,co tak naprawdę sobą przedstawia.Skazany na wielkość,marnuje swoją szansę.Jest konformistycznie bezosobowy,nijaki.Odnoszę wrażenie,że społeczeństwo polskie,którego jest pierwszym obywatelem jest mu zupełnie obojętne.Bojaźliwe stanowisko wobec bezczelności hierarchów Kościoła Katolickiego jest tego następnym dowodem.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 1 raz 1

  Pan prezydent prześwietnie uczestniczy w klerykalizacji państwa. List Mimmera jest nie w smak.

 • grzechotnik59

  Oceniono 2 razy -2

  Jak to wszystko czytam to nie wiem czy się śmiać czy płakać. Zastanawiam sie kto pisze te bzdurne komentarze. 1. Etatowi żydka "michnika". 2. Same żydki nienawidzące Polaków. 3. Komuchy. 4 Czy młodzi ludzie z wypranym mózgiem którzy nie wiedzą jak było za komuny i przy korycie byli ludzie typu Milera. Na ten okres "opozycionista mochnik" nie może nażekać bo jako przyjaciel Wojtusia Jaruzelskiego " za drobne informacje" dorobił sie fortuny i mógł rozkręcić Gazetę.

 • orion57

  Oceniono 4 razy 4

  Kto ma bronić Polaków przed pazernością kościoła?
  To co powiedział Dziwisz to rokosz, pełzająca rewolucja, czas chłopcom w spódnicach pokazać gdzie ich miejsce- w Watykanie.

 • vertigo13

  Oceniono 3 razy 3

  .
  Keml Atatürk nie bal sie powiedziec
  ze koran zostal napisany przez
  „smierdzacego pastucha...”

  B. Komorowski tak jak D. Tusk
  ma odlezyny na kolanach...

  hmmm, polska ten kalifat vatykanski

  :-)

 • vertigo13

  Oceniono 2 razy 2

  .
  Turcja miala Kemal Atatürk’a
  sto lat temu!

  Polska ma B. Komorowskiego
  w XXI wieku!

  Panie prezydencie, jak to
  mozliwe przeciez to oni
  wzieli w dupe pod Viedniem?

  :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje