Jeden z największych banków świata zatrudnił szpiega. Były szef MI5 w zarządzie HSBC

01.06.2013 17:44
Były szef brytyjskiego kontrwywiadu (MI5) Jonathan Evans wejdzie w skład zarządu jednego z największych banków świata - HSBC. Jego zadaniem będzie zwalczanie przestępczości finansowej i uszczelnianie bankowych procedur.
Nominację Evansa, zgodnie z procedurą wymaganą przy zatrudnianiu byłych wysoko postawionych urzędników państwowych, zaaprobował komitet doradczy odpowiedzialny przed premierem - poinformowały dziś brytyjskie media.

Evans przepracował w MI5 ponad 30 lat. W służbie kontrwywiadowczej zajmował się m.in. zwalczaniem północnoirlandzkiego terroryzmu. Z funkcji dyrektora generalnego MI5, którą objął w 2007 roku, ustąpił w kwietniu bieżącego roku, a pracę dla HSBC ma rozpocząć w sierpniu. Będzie zarabiał 125 tys. funtów rocznie. Z wykształcenia jest filologiem klasycznym.

Evans ma uniemożliwić pranie brudnych pieniędzy

Do zadań Evansa będzie należało m.in. kierowanie komórką kontroli wewnętrznej, zajmującą się identyfikowaniem luk umożliwiających przestępcom nielegalne operacje, jak np. pranie pieniędzy.

Evans ma współpracować m.in. z Billem Hughesem, byłym szefem brytyjskiej komórki ds. walki z przestępczością zorganizowaną, oraz Dave'em Hartnettem, do niedawna stałym sekretarzem brytyjskiej służby podatkowej.

W grudniu 2012 roku bank HSBC został ukarany przez władze USA grzywną w wysokości 1,9 mld dolarów za to, że pośredniczył w praniu pieniędzy meksykańskich gangów narkotykowych oraz za niestosowanie się do amerykańskich sankcji. W Wielkiej Brytanii przeciwko HSBC toczy się dochodzenie o manipulowanie stopą kredytu międzybankowego Libor.

Zobacz także
Komentarze (14)
Jeden z największych banków świata zatrudnił szpiega. Były szef MI5 w zarządzie HSBC
Zaloguj się
 • koenzymq10

  Oceniono 1 raz 1

  "Jego zadaniem będzie zwalczanie przestępczości finansowej"
  - a ja guuupi myślałem, że przestępczośc finansową to zwalczają urzedy skarbowe, bo przestępstwa te popełniają zazwyczaj banki. A tu ZONK.
  BTW, HSBC to jeden z najbrudniejszych banków zapewniający swobodny, anonimowy, bezstresowy przepływ kaski oligarchom, dyktatorom, tyranom, zbrodniarzom wojennym, handlarzom bronią i narkotykami, stręczycielom, pedofilom i innym mafiozom.

 • romek4805

  Oceniono 2 razy 2

  to 12 tysięcy z hakiem funtów miesięcznie w porównani płacach zarządu w polskim banku centralnym to mały pikuś w polskim banku członkowie rady nadzorczej zarabiają krocie więcej

 • atosatos1

  Oceniono 1 raz 1

  Cienko przędzie ten bank. Taka szycha w Polsce dostałaby na dzień dobry więcej + premie , a wysokość odprawy przyprawiłaby o zawrót głowy.
  Może wytropi przelewy z Instytutu Dzieł Religijnych ( innymi słowy z Banku Watykańskiego).

 • annx78

  Oceniono 2 razy 0

  bardzo skromna pensja. musi byc niezwykle potrzebny.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 6 razy 6

  Olać HSBC, w Polsce synekury są większe :)

 • anthrax_2

  Oceniono 6 razy 2

  W polskim filii T Mobile też zatrudniali szpiega
  Pracował dla FSB
  Był szefem ochrony danych
  Już go wylali

 • jamj

  Oceniono 26 razy 26

  "Będzie zarabiał 125 tys. funtów rocznie. Z wykształcenia jest filologiem klasycznym."
  =================================================================
  Gdzie mu tam do zarobków Aleksandra Grada, szefa nieistniejącej energetyki jądrowej w Najjaśniejszej Pomrocznej. Z wykształcenia jest geodetą.

 • szympansjera

  Oceniono 14 razy 4

  No i kogo to dziwi?
  Jest taki naiwniak?
  Zapewnili kolesiowi lądowisko, i tyle. Może nie najlepiej płatne, ale bezpieczne. Koleś sobie i tak dorobi, bez obaw - tacy kolesie mają odpowiednie powiązania tu i tam. A poza tym w każdym banku (i ogólnie: korporacji) istnieją mniej lub bardziej zakamuflowani kapusie, konfidenci i gnidy dworskie. Ktoś musi gromadzić kwity na innych kolesiów, to normalna procedura bankowa. A któż, jak nie szpieg lub detektyw?
  Są pytania?
  No to dziękuję za uwagę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje