Ekspert: USA nie powinny rozszerzać programu bezwizowego o Polskę

01.06.2013 16:34
Biały Dom, Waszyngton

Biały Dom, Waszyngton (Fot. AP/Haraz N. Ghanbari)

- Dopóki nie powstanie skuteczny system monitorowania osób wjeżdżających i wyjeżdżających z USA, nie należy rozszerzać programu o ruchu bezwizowym o nowe kraje, takie jak Polska, bo to grozi wzrostem napływu nielegalnych imigrantów - uważa ekspert ds. imigracji.
Steven Camarota, dyrektor waszyngtońskiego Center for Immigration Studies, ocenił, że 40 proc. z szacowanych na 11 mln nielegalnych imigrantów w Stanach Zjednoczonych "przyjechało do USA legalnie, na czasowych wizach, ale nigdy nie wróciło do domu". Liczbę nielegalnie przebywających w USA Polaków oszacował na "bardzo niewielką" - około 5 tys.

- Dopóki nie będziemy mieli systemu, który pozwoli nam na monitorowanie wszystkich osób, nie tylko kiedy wjeżdżają, ale też, kiedy wyjeżdżają z USA, co pozwoli nam ustalić, kto za długo pozostaje w kraju, nie powinniśmy rozszerzać programu o ruchu bezwizowym (Visa Waiver Program) o nowe państwa, w tym o Polskę - powiedział Camarota.

"Musimy zabezpieczyć granice, wzmocnić prawo"

Podkreślił, że jest przeciwnikiem nie tylko rozszerzenia VWP, ale też projektu całościowej ustawy imigracyjnej, która jest przedmiotem prac w Kongresie. Ta ustawa z jednej strony ma wytyczyć drogę do uzyskania obywatelstwa dla nielegalnych imigrantów w USA, a z drugiej zreformować system legalnej imigracji, uzależniając go od kwalifikacji ludzi i potrzeb

amerykańskiego rynku.

W liczącym około 1000 stron projekcie ustawy znalazły się też zapisy, które tak zmieniają kryteria przystąpienia do VWP, że mogłaby do niego wejść Polska. - Najpierw powinniśmy wzmocnić prawo, zabezpieczyć granice i ustanowić system monitorowania osób wjeżdżających i wyjeżdżających z USA, a dopiero potem decydować się na amnestię - uważa Camarota.

Biometryczny system monitorowania turystów

Stany Zjednoczone od lat planują budowę biometrycznego systemu monitorowania turystów, także kiedy wyjeżdżają z USA. Opóźnienia z nim związane wynikają z tego, że system jest niezwykle kosztowny i skomplikowany. W projekcie całościowej ustawy imigracyjnej znalazł się zapis o jego utworzeniu. Camaroty ten argument jednak nie przekonuje.

- Projekt ustawy zakłada utworzenie tego systemu, ale tylko na lotniskach i w portach - powiedział ekspert. Jego zdaniem oznacza to, że turyści z Polski, czy z innych krajów, będą mogli wylecieć z USA do Kanady samolotem, a potem wrócić samochodem i nielegalnie pozostać w kraju. Poza tym nowy system monitorowania turystów powinien działać przez pewien czas, by można było ocenić jego skuteczność, zanim USA podejmą decyzję, czy należy rozszerzać VWP.

Zdaniem Camaroty polski wątek w ustawie jest "mało znaczący" i nie wywoła kontrowersji w Kongresie. - Ta ustawa jest ogromna; ma prawie 1000 stron, więc nie wszyscy kongresmeni wiedzą, co w niej jest. Ale nie wydaje mi się, by to (rozszerzenie VWP - red), było problematyczne. W tej ustawie jest tyle innych ważniejszych spraw. Jeśli ustawa przejdzie w Kongresie, to rozszerzenie VWP w niej pozostanie. Jeśli ustawa imigracyjna nie przejdzie, to nie będzie też rozszerzenia VWP - skonkludował.

Przyznał, że za rozszerzeniem VWP jest amerykańska branża turystyczna i linie lotnicze. Camarota uczestniczył w debacie dot. reformy imigracyjnej, którą zorganizował ostatnio Bipartisan Policy Center. W nocie informacyjnej o ekspercie podkreślono, że Camarota jest pozarządowym specjalistą w dziedzinie imigracji, często zapraszanym na przesłuchania do Kongresu, by wypowiedział się m.in. w sprawie gospodarczych konsekwencji imigracji.

Mało Polaków nielegalnie przebywających w USA?

W debacie uczestniczył też ekspert z Center for American Progress Robert G. Lynch, który zdecydowanie opowiedział się za przyjęciem projektu ustawy imigracyjnej, przekonując, że amerykańska gospodarka na niej zyska. Z przekazanych przez Lyncha danych wynika, że w USA mieszkało w 2010 roku 118 127 imigrantów z Polski, którzy nie mają obywatelstwa USA. - Nie wiadomo, ilu dokładnie z nich było nielegalnie, ale w przybliżeniu wydaje się, że około 3 tys. - powiedział.

Zgłoszony przez ponadpartyjną grupę senatorów projekt ustawy imigracyjnej został w maju przyjęty znaczną większością głosów przez senacką komisję wymiaru sprawiedliwości. Nie było wówczas zastrzeżeń ani poprawek do zapisów o VWP. Na forum całego Senatu projekt trafi najpewniej około 10 czerwca. Oczekuje się, że większe problemy może mieć w Izbie Reprezentantów, gdzie większość mają Republikanie.

Jednak coraz więcej Republikanów przyznaje, że bez zgody na reformę prawa imigracyjnego ich partii nie uda się pozyskać nowych wyborców wśród rosnącej mniejszości latynoskiej w USA.

Zobacz także
Komentarze (476)
Ekspert: USA nie powinny rozszerzać programu bezwizowego o Polskę
Zaloguj się
 • tag1

  Oceniono 1 raz 1

  ps. jeżeli jakieś ugrupowanie polityczne w RP zapisze w swoim programie wprowadzenie wiz dla jankesów i skutecznie to przeprowadzi przez legislację, może liczyć na mój głos w wyborach.

 • tag1

  Oceniono 1 raz 1

  Panie Prezydencie Komorowski!
  Jedynym sposobem na zakończenie tej żenującej sytuacji jest wprowadzenie obowiązku wizowego dla obywateli USA w myśl zasady wzajemności obowiązującej w stosunkach międzynarodowych. I nie jest ważne czy Amerykanie mogą do krajów UE wjeżdżać bez wiz- do Polski mają mieć i koniec dyskusji. Naprawdę, dość już włażenia jankesom do d-y bez mydła.

 • maklik

  Oceniono 1 raz 1

  Byłem dwa razy: pierwszy i ostatni. Chory kraj chorych ludzi.

 • perora_agresji

  Oceniono 4 razy 2

  Bierzmy przykład z innych krajów, takich jak Rosja, Brazylia czy Australia i wprowadźmy wizy dla amerykanów...

 • ryszard4352

  Oceniono 1 raz 1

  To jest żenujące. Polacy tylko mogą im wnieść zdrowe myślenie i spostrzeganie świata
  Przeciętny Amerykanin nawet nie wie gdzie jest Polska

 • anasz

  Oceniono 5 razy 3

  Bo co? Polacy latają z bombami po ich miastach? To oni sieją trwogę i to dla nich Polska MUSI WPROWADZIĆ WIZY WJAZDOWE !

 • onefoks

  Oceniono 2 razy 2

  jak oni się tych Polaków boją a tak łatwo ich doją , małpie prędej dadzą wize.

 • jkredman

  Oceniono 2 razy 2

  gozdek mówi o nierozszerzaniu programu imigracyjnego do czasu wprowadzenia monitoringu, gazeta w tytule głosi o zakazie dla wiz dla Polaków - sranie we własne gniazdo

 • skorpionx

  Oceniono 3 razy 3

  Ile wynosi oplata za wize w Ambasadzie... Byc moze chodzi tez tutaj o pieniadze.
  Ambasada aby ich nie stracic moze sztucznie regulowac odmowy aby Polacy nie wyszli
  z "okna procentowych odmow" co decyduje o zniesieniu obowiazku wizowego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje