Ekspert: USA nie powinny rozszerzać programu bezwizowego o Polskę

01.06.2013 16:34
Biały Dom, Waszyngton

Biały Dom, Waszyngton (Fot. AP/Haraz N. Ghanbari)

- Dopóki nie powstanie skuteczny system monitorowania osób wjeżdżających i wyjeżdżających z USA, nie należy rozszerzać programu o ruchu bezwizowym o nowe kraje, takie jak Polska, bo to grozi wzrostem napływu nielegalnych imigrantów - uważa ekspert ds. imigracji.
Steven Camarota, dyrektor waszyngtońskiego Center for Immigration Studies, ocenił, że 40 proc. z szacowanych na 11 mln nielegalnych imigrantów w Stanach Zjednoczonych "przyjechało do USA legalnie, na czasowych wizach, ale nigdy nie wróciło do domu". Liczbę nielegalnie przebywających w USA Polaków oszacował na "bardzo niewielką" - około 5 tys.

- Dopóki nie będziemy mieli systemu, który pozwoli nam na monitorowanie wszystkich osób, nie tylko kiedy wjeżdżają, ale też, kiedy wyjeżdżają z USA, co pozwoli nam ustalić, kto za długo pozostaje w kraju, nie powinniśmy rozszerzać programu o ruchu bezwizowym (Visa Waiver Program) o nowe państwa, w tym o Polskę - powiedział Camarota.

"Musimy zabezpieczyć granice, wzmocnić prawo"

Podkreślił, że jest przeciwnikiem nie tylko rozszerzenia VWP, ale też projektu całościowej ustawy imigracyjnej, która jest przedmiotem prac w Kongresie. Ta ustawa z jednej strony ma wytyczyć drogę do uzyskania obywatelstwa dla nielegalnych imigrantów w USA, a z drugiej zreformować system legalnej imigracji, uzależniając go od kwalifikacji ludzi i potrzeb

amerykańskiego rynku.

W liczącym około 1000 stron projekcie ustawy znalazły się też zapisy, które tak zmieniają kryteria przystąpienia do VWP, że mogłaby do niego wejść Polska. - Najpierw powinniśmy wzmocnić prawo, zabezpieczyć granice i ustanowić system monitorowania osób wjeżdżających i wyjeżdżających z USA, a dopiero potem decydować się na amnestię - uważa Camarota.

Biometryczny system monitorowania turystów

Stany Zjednoczone od lat planują budowę biometrycznego systemu monitorowania turystów, także kiedy wyjeżdżają z USA. Opóźnienia z nim związane wynikają z tego, że system jest niezwykle kosztowny i skomplikowany. W projekcie całościowej ustawy imigracyjnej znalazł się zapis o jego utworzeniu. Camaroty ten argument jednak nie przekonuje.

- Projekt ustawy zakłada utworzenie tego systemu, ale tylko na lotniskach i w portach - powiedział ekspert. Jego zdaniem oznacza to, że turyści z Polski, czy z innych krajów, będą mogli wylecieć z USA do Kanady samolotem, a potem wrócić samochodem i nielegalnie pozostać w kraju. Poza tym nowy system monitorowania turystów powinien działać przez pewien czas, by można było ocenić jego skuteczność, zanim USA podejmą decyzję, czy należy rozszerzać VWP.

Zdaniem Camaroty polski wątek w ustawie jest "mało znaczący" i nie wywoła kontrowersji w Kongresie. - Ta ustawa jest ogromna; ma prawie 1000 stron, więc nie wszyscy kongresmeni wiedzą, co w niej jest. Ale nie wydaje mi się, by to (rozszerzenie VWP - red), było problematyczne. W tej ustawie jest tyle innych ważniejszych spraw. Jeśli ustawa przejdzie w Kongresie, to rozszerzenie VWP w niej pozostanie. Jeśli ustawa imigracyjna nie przejdzie, to nie będzie też rozszerzenia VWP - skonkludował.

Przyznał, że za rozszerzeniem VWP jest amerykańska branża turystyczna i linie lotnicze. Camarota uczestniczył w debacie dot. reformy imigracyjnej, którą zorganizował ostatnio Bipartisan Policy Center. W nocie informacyjnej o ekspercie podkreślono, że Camarota jest pozarządowym specjalistą w dziedzinie imigracji, często zapraszanym na przesłuchania do Kongresu, by wypowiedział się m.in. w sprawie gospodarczych konsekwencji imigracji.

Mało Polaków nielegalnie przebywających w USA?

W debacie uczestniczył też ekspert z Center for American Progress Robert G. Lynch, który zdecydowanie opowiedział się za przyjęciem projektu ustawy imigracyjnej, przekonując, że amerykańska gospodarka na niej zyska. Z przekazanych przez Lyncha danych wynika, że w USA mieszkało w 2010 roku 118 127 imigrantów z Polski, którzy nie mają obywatelstwa USA. - Nie wiadomo, ilu dokładnie z nich było nielegalnie, ale w przybliżeniu wydaje się, że około 3 tys. - powiedział.

Zgłoszony przez ponadpartyjną grupę senatorów projekt ustawy imigracyjnej został w maju przyjęty znaczną większością głosów przez senacką komisję wymiaru sprawiedliwości. Nie było wówczas zastrzeżeń ani poprawek do zapisów o VWP. Na forum całego Senatu projekt trafi najpewniej około 10 czerwca. Oczekuje się, że większe problemy może mieć w Izbie Reprezentantów, gdzie większość mają Republikanie.

Jednak coraz więcej Republikanów przyznaje, że bez zgody na reformę prawa imigracyjnego ich partii nie uda się pozyskać nowych wyborców wśród rosnącej mniejszości latynoskiej w USA.

Zobacz także
Komentarze (476)
Zaloguj się
 • unnabujp

  Oceniono 928 razy 816

  To "znoszenie wiz" przez kolejne administracje jest poprostu smieszne. Apeluje do Pana Prezydenta RP, obecnego i ewentualni przyszlych aby nie udawali sie z wizytami do tego kraju do czasu zakonczenia przez Jankesow tej zenady. Mozna ograniczyc kontakty do poziomu ministerialnego.

 • brzesiki

  Oceniono 593 razy 511

  ale ci amerykanie naiwni ich kraj teraz ala nas to zadne eldorado niech dalej mysla ze sa najlepsi ale juz nie dla polakow

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 487 razy 423

  Ale by to było fajnie, gdyby tak Pastuchowo zniosło nam wizy, a ilość Polaków wjeżdżających do ich kraju nie tylko by nie wzrosła, ale wręcz spadła.

  Miny mieliby chyba w tym momencie tak samo inteligentne, jak ich krasule. I może wtedy dotarłoby wreszcie do nich, że ich kraj dawno już przestał być rajem na Ziemi i obiektem marzeń nawet dla polskich górali.

 • wiceherszt

  Oceniono 331 razy 299

  Zwykła propaganda, w dodatku bardzo naiwna. USA za wszelką cenę usiłują utrzymać legendę jakiegoś mitycznego kraju-raju, w którym pucybuci obowiązkowo zostają milionerami i w ogóle wszystko jest takie fantastyczne, że wszyscy powinni walić drzwiami i oknami po to, żeby w tym cudzie uczestniczyć.

  Wszystko to obliczone jest na użytek wewnętrzny, żeby przeciętny, z roku na rok biedniejący obywatel Stanów mógł się dowartościować, w jakim to raju na ziemi żyje, skoro wstęp do niego zarezerwowany jest wyłącznie dla nielicznych szczęśliwców. Przy takim układzie Polska odgrywa niebagatelną rolę przykładu dla innych, ponieważ w krajach mniej cywilizowanych może uchodzić za coś w rodzaju zachodu. Przekaz jest więc jasny. "Zachód, a jednak nie wpuszczają! Znaczy prawdę mówił stryj Hassan, że tam złote kible na każdym rogu, a żywią się Ajfonami!"

  Na marginesie jest to polityka dosyć krótkowzroczna, ponieważ chcąc nie chcąc USA są w pewnym sensie uzależnione od imigrantów, w tym również tych nielegalnych. Gdyby pewnego dnia wszyscy przebywający tam Meksykanie i inne napływowe nacje zdecydowały się spakować i opuścić ten cudowny kraj, doszłoby do natychmiastowego paraliżu wielu sektorów gospodarki. Niestety, wielu imigrantów znacząco różni się od autochtonów pod względem kultury i zwyczajów. Byłoby więc dla tego państwa o wiele korzystniejsze, gdyby wręcz samo zgłaszało się po bliższych kulturowo Polaków, skłonnych wykonywać wszelkie mało atrakcyjne prace. Jednak jak widać wolą Czeczenów. Cóż, ich wybór:)

  Polaków kwestia wiz do USA powinna w ogóle nie obchodzić, bo w dzisiejszych czasach nie jeździ tam nikt, kto jeździć nie musi. Jechać do pracy się nie opłaca, turystycznie w zasadzie też nie, bo za duży kraj i żeby coś zobaczyć trzeba by wydać majątek i siedzieć co najmniej miesiąc... Nie rozumiem więc, o co to larum, podnoszone co i rusz w tutejszych mediach. Wymagają wiz? I dobrze, diabeł z nimi. Są lepsze miejsca do podróżowania.

 • nostradamuspl

  Oceniono 359 razy 265

  Po co do Ameryki, zeby zapierd... za 3 murzynow i jescze sluchac ich z ambony jak podkrecaja srube a zydzi im przyklaskuja bo banki dostaja strumien $ z Fedu...?

  wsadzcie sobie te wizy gleboko i szeroko.

 • wedrowieczdaleka

  Oceniono 229 razy 187

  paranoja!!! nie kontroluja KTO ZOSTAJE ALE UZYWAJA TEJ INFO DO ODMOWY WIZ a ilosc odmowionych wiz jest uzywana do odmowy wiz. Swoja droga to imperum jescze nie wiem jak nisko upadlo i zyje przeszloscia o wlanej swietnosci

 • bundy8

  Oceniono 320 razy 184

  jeszcze pare lat i to amerykanie beda prosic sie o nasze wizy. nie chodzi mi o zemste, poprostu za pare bedzie tam tylu czarnych i meksykow ze kraj zacznie upadac i bedziemy sie musieli bronic przed naplywem tego kolorowego dziadostwa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX