Turcja: policjanci wycofali się z centrum Stambułu. Ugięli się przed protestującymi

01.06.2013 14:13
Policja używa gazów łzawiących do rozpędzenia demonstrantów

Policja używa gazów łzawiących do rozpędzenia demonstrantów (Fot. MURAD SEZER REUTERS)

Tureccy policjanci wycofali się z placu Taksim w centrum Stambułu, ustępując przed tysiącami zgromadzonych tam demonstrantów, co wyraźnie zmniejszyło napięcie, wywołane trwającymi przez dwa dni antyrządowymi protestami..
Tysiące uradowanych demonstrantów przeciągnęły wieczorem ulicami największej tureckiej metropolii, nadal skandując wrogie hasła pod adresem premiera Recepa Tayyipa Erdogana. Policji praktycznie nie było widać - poinformowała agencja dpa, powołując się na świadków.

Dziś w ciągu dnia policja znów użyła gazów łzawiących i armatek wobec demonstrantów. Na moście łączącym dwie części miasta widać było tysiące ludzi zmierzających na plac Taksim, główne miejsce piątkowych zamieszek, podczas których policja zatrzymała 81 demonstrantów. Antyrządowych zamieszek na taką skalę nie notowano w Turcji od lat.

Premier wzywa do rozejścia się

Wcześniej w telewizyjnym wystąpieniu premier Recep Tayyip Erdogan wezwał demonstrantów od rozejścia się deklarując jednocześnie, że rząd nie zamierza zrezygnować z planów rekonstrukcji otoczenia placu Taksim, której rozpoczęcie stało się bodźcem dla obecnych protestów.

Przyznał jednocześnie, że użycie przez policję gazu łzawiącego przeciwko protestującym mogło być nadmierne i zapowiedział dochodzenie w tej sprawie. Zaznaczył jednak, że demonstranci nie reprezentują większości i oskarżył ich o podsycanie napięć. Mimo tych deklaracji władze ściągały do miasta dodatkowe jednostki policji z województw, a część Stambułu otoczona była policyjnym kordonem.

Bezpośrednim powodem protestu było wycięcie drzew przez deweloperów, którzy chcą zbudować centrum handlowe na terenie parku w pobliżu placu Taksim. Następnie jednak protest przerodził się w demonstrację przeciwko umiarkowanie islamistycznej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) premiera Recepa Tayyipa Erdogana, która rządzi już trzecią kadencję.

Dziś policja odpowiedziała gazem łzawiącym i strumieniami wody na budowę barykady przez protestujących na ulicy Istaqlal, arterii pieszej i handlowej, prowadzącej do placu Taksim. Wcześniej starła się z grupkami młodzieży; w kierunku policjantów poleciały kamienie.

Co najmniej 100 rannych

Według stołecznego stowarzyszenia lekarzy w piątek lekkie obrażenia odniosło w czasie starć co najmniej 100 osób, niektóre w wyniku zawalenia się ściany, na którą próbowały się wdrapać, by uciec przed policją. Organizacja praw człowieka Amnesty International wyraziła zaniepokojenie "nadmiernym użyciem siły" przez policję.

Przeciwko przebudowie placu od dawna są przeciwni architekci, lewicowe partie, naukowcy i urbaniści, twierdząc, że nie przeprowadzono konsultacji społecznych. Podkreślają też, że w rezultacie przebudowy z mapy miasta zniknąłby jeden z parków.

Na spornym terenie ma być wybudowane centrum kulturalne, centrum handlowe i zrekonstruowane koszary z okresu Imperium Otomańskiego.Zobacz także
Komentarze (103)
Turcja: policjanci wycofali się z centrum Stambułu. Ugięli się przed protestującymi
Zaloguj się
 • zenon444

  0

  Nasze media kłamią - jedyna prawda jest tutaj - na żywo ze Stambułu obserwatorpolityczny.pl/?p=11773

 • longman32

  0

  To wycofanie się policji,to podręcznikowy ruch,który prowadzi do rozprężenia wśród demonstrantów,a po tym następuje uderzenie sił porządkowych ze zdwojoną siłą. Tym bardziej że za słusznymi racjami ludzi nie ujął się żaden z polityków. Nas w 81 roku było 10mln. i załatwił to Generał w jedną noc,obalając rząd i opozycję zarazem,a miesiąc wcześniej podpisał zgodę na daleko idace ustępstwa.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 4 razy 0

  Erdogan morduje swoich obywateli - i co NATO na to?

  Kiedy RB ONZwprowadzi "no fly zone"?

 • pismaki_klamia

  Oceniono 5 razy 3

  Już niedługo rzeźnicy Erdogan, Davotuglu, Gul odpowiedzą za zbrodnie wojenne w Syrii...

 • pismaki_klamia

  Oceniono 6 razy 2

  A nie mówiłem kilka tygodni temu?
  Reżim tego bandziora i ludobójcy, płatnego pachołka Kataru i Izraela, Erdogana, wkrótce pójdzie z dymem...

 • rosfita

  Oceniono 8 razy 6

  Piękna Turcja zawsze pozostanie laicka i wolna od religijnego fanatyzmu. Dziedzictwo Ataturka pozostanie. Miejmy nadzieje ze Polska tez uwolni się od czarnej katogaszystowskuej zarazy i dyktatury facetów w torbach po cukrze na głowie u ich politycznych slugusow.

 • myszykiszek

  Oceniono 2 razy 2

  Kurczę, szkoda, ten park to jedyne znośne miejsce na tym placu.

 • heliheli

  Oceniono 1 raz 1

  People Power !!!!!! yeah ...

 • xyzpawel

  Oceniono 4 razy 4

  Trzeba być wciąż czujnym, bo religijne dyktatury szybko rosną w siłę. Gdyby naszym klechom pozwolić to u nas zaczęłoby się to samo !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje