NFZ pożałował 6 tys. złotych na leczenie byłych więźniów K.L. Auschwitz-Birkenau

01.06.2013 07:27
Muzeum Auschwitz

Muzeum Auschwitz (Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta)

Niektórzy przeżyli piekło niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Dziś ojczyzny "nie stać", by mogli leczyć się w godnych warunkach, alarmuje "Dziennik Polski".
Klub byłych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego K.L. Auschwitz-Birkenau wystąpił do Narodowego Funduszu Zdrowia i Zarządu Województwa Małopolskiego z prośbą o wsparcie w wysokości... 6 tys. złotych miesięcznie. I od jednej i od drugiej instytucji otrzymał odmowne odpowiedzi. Byli więźniowie są rozgoryczeni.

Gdyby pieniądze trafiły do krakowskiej przychodni Pro vita et spe - jedynej w Polsce placówki wyspecjalizowanej w leczeniu ofiar wojny - mogłaby znowu zatrudnić urologa i chirurga (zwolnionych z powodu niskiego kontraktu). Od samorządu województwa związek oczekiwał też pomocy w niezbędnym remoncie przychodni.

Przychodnia Pro vita et spe powstała dzięki dotacjom niemieckich i żydowskich organizacji pozarządowych. Większość z nich nadal wspiera placówkę finansowo.

Zobacz także
Komentarze (96)
Zaloguj się
 • mozart

  Oceniono 142 razy 116

  Teraz widza o jaka Polske walczyli i za jaka cierpieli. Gdyby walczyli w Wehrmachcie, to by mieli godziwe niemieckie renty i solidna opieke medyczna...

 • battosai

  Oceniono 108 razy 90

  Generalnie, to ojczyzny na nic nie stać i nic się tu nie opłaca. Może to by się zmieniło, gdyby odciąć czarną pijawkę wraz z innymi uprzywilejowanymi świętymi krowami od państwowego cyca.

 • camerota

  Oceniono 128 razy 36

  Pewnie taki prikaz dostaje Polska od Hitlera w spodnicy. To skandal, aby nie mozna bylo pomoc tym ludziom. Niech mnie ktos poprawi bo nie jestem pewna,ale ...czy byli dzialacze Solidarnosci nie dostali jakis emerytur za "tzw. walke z komunizmem" (ktorego w Polsce nie bylo) ? Dzieki tym, nie mamy juz Polski, a ci co za jej istnienie cierpieli, takie dzisiaj dostaja podziekowanie.

  Hej Donaldek, oddaj im troche swojej zlodziejskiej pensji i niech to zrobia inni politycy w tym zwariowanym kraju. To hanba dla Polski ze ci ludzie musza blagac o pomoc!

 • jamj

  Oceniono 64 razy 34

  Niemcy znowu dołożyli "ofiarom Holokaustu" kolejne 800 milionów €. Może by tak Tuski zamiast się po plecach klepać z Angelą i innymi Niemcami trochę zadbali o swoich obywateli poszczerbionych przez "braci zza Odry".
  A może nie wypada?

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 44 razy 34

  NFZ odmówił, a jakie było uzasadnienie, bo w artykuliku o tym ani słowa?

 • wolt-r

  Oceniono 39 razy 29

  Kilka dni temu wyczytalem, że Niemcy dobrowolnie przekażą w przyszłym roku 800 mln euro z budżetu federacji na opiekę medyczną na byłymi żydowskimi więźniami obozów konc. A ci żałują 72 tys. złotych na obywateli WŁASNEGO państwa!?

 • gj61

  Oceniono 61 razy 27

  Gdyby 'płemieł' raczyłbył zrezygnować z dojenia podatników na wożenie swojej dooopy na ich koszt i nielegalnie (oszust nie płaci od tego przychodu podatku!!) samolotem Embraer na trasie Wawa - Gdańsk i z powrotem, to byłoby na leczenie. To miliony w skali roku: jeden przelot tuskowej dooopy kosztuje 30 tysi. Droga ta doopa, oj droga! A tak łajza jedna nie dość że, gów...nojad naciąga, to jeszcze oszukuje.
  Mało tego gdyby płacił należycie podatki od użytkowania partyjnej Toyoty Avensis, też byłoby troche więcej w budżecie. Nic, Obywatele kradnijcie i oszukujcie ile wejdzie. Przykład idzie z góry: od rudej łajzy.

 • sierota79r

  Oceniono 40 razy 16

  mamy 68 lat po wojnie. Skąd się biorą więc cały czas kombatanci wojenni i ofiary tej wojny. Przecież Ci ludzie powinni ubywać, więc i koszty z ich "obsługą" powinny maleć, a tu znowu żebranina o kasę.
  Ludzie Ci powinni znaleźć pomoc w normalnej służbie zdrowia. Odpowiednia adnotacja w bazie danych i nie trzeba niczego nowego tworzyć. Skoro "ewuś" rozróżnia już ubezpieczonych to i z uprzywilejowanymi nie powinno być problemu.
  Ponadto ofiary wojny nie mieszkają tylko w Krakowie i w Małopolsce, a w całej Polsce i po za nią.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje