Raport Niemcowa: Budowa zaplecza na igrzyska w Soczi to największa złodziejska afera epoki Putina

Budowa olimpijskich obiektów w Soczi to największa złodziejska afera epoki Władimira Putina - wynika z raportu opozycjonisty Borysa Niemcowa. Według wyliczeń Niemcowa i współautora raportu Leonida Martyniuka budowniczowie z Soczi rozkradli 25-30 mld dolarów - czytamy w ?Gazecie Wyborczej?.
Były wicepremier w opublikowanej właśnie broszurce "Olimpiada zimowa w subtropikach" przypomina, że kiedy władze Rosji sześć lat temu starały się o przyznanie prawa zorganizowania igrzysk, rzuciły na kolana konkurentów, obiecując, że są w stanie wydać na przygotowania astronomiczną, jak się wydawało, sumę 12 mld dolarów. Dziś okazuje się, że rozgrywki w czarnomorskim kurorcie kosztować będą ponad 50 mld. A to więcej niż do tej pory wydano w sumie na przygotowania do wszystkich poprzednich 21 olimpiad zimowych.

Jak twierdzą Niemcow i Martyniuk, ponadczterokrotny wzrost kosztów to wynik bałaganu, kumoterstwa, korupcji, a przede wszystkim złodziejstwa na wielką skalę.

Opozycjoniści zwracają uwagę na to, że realne koszty przygotowań zawsze są większe od pierwotnie planowanych - z zasady dwa razy. Tak było choćby z ostatnią olimpiadą zimową w Vancouver, na którą Kanadyjczycy chcieli wydać 3, a wydali 6 mld dolarów (8,5 razy mniej niż teraz Rosjanie). Gdyby więc Moskwa tak jak poprzednicy dopuściła do dwukrotnego wzrostu kosztów ponad planowane, Soczi powinno kosztować 24 mld. Na tej podstawie autorzy raportu wyliczają, że z budżetu olimpijskiej inwestycji ukradziono 25-30 mld dolarów.

Cały tekst w "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
 • Władimir Putin Putin trafił na fińską listę kryminalistów. Przez kontakty z gangiem Nocne Wilki
 • Niemcow walczy z Kremlem o Soczi
Komentarze (92)
Raport Niemcowa: Budowa zaplecza na igrzyska w Soczi to największa złodziejska afera epoki Putina
Zaloguj się
 • jan.w2

  0

  25-30 mld$ z tej kwoty sam Putin zajebał sporą część, bo z głównym złodziejem trzeba się dzielić, żeby nie skończyć jak np. złodziej Chodorkowski.

 • nowekonto99

  Oceniono 1 raz 1

  kto się tam doliczy ile rozkradli, może kilka razy więcej. W rosji jest tyle oligarchów, że nawet gdyby zaczęto patrzeć na ręce putinowi i reszcie złodziei w 5 minut pieniądze byłyby oficjalnie na kontach organizatorów, a jak afera by ucichła kasa wróciłaby do 'prawowitych' właścicieli.

  a z drugiej strony kto jest taki głupi by wszczynać śledztwo w tej sprawie w tym komunistycznym kraju...

  ---------
  Sprawdz jak możesz zaoszczędzić na wymianie opon nawet 650 złotych.

 • kibic_rudego

  Oceniono 4 razy 2

  ależ przydupasa Jelcyna skręca ze to nie on może robić przekręty,
  bo pamięta jak za pijaka Jelcyna robił kasę na koszt Rosji i Rosjan.

  Rozczulająca jest tez dbałość GW o kasę w Rosji

 • abhaod

  Oceniono 5 razy -3

  A niech kradną, może się ten świński chlew wreszcie rozpadnie....
  wpolityce.pl/artykuly/54817-szczawiu-juz-nie-wystarcza-gazeta-wyborcza-radzi-ze-mozna-jesc-ze-smietnika

 • bog43

  Oceniono 2 razy 0

  Słowianie wszystko potrafią

 • scibor3

  Oceniono 5 razy 1

  A nie pochwalił się w raporcie jak rozkradali Rosję i jaka była korupcja, gdy był wicepremierem, za Jelcyna? Skromniś.

 • jan.go

  Oceniono 6 razy 2

  Szczera prawda ale przy aferach czasów Jelcyna ( gdy i pan Niemcow coś znaczył) to porównywanie myszy do słonia teraz po prostu nie ma już co kraść jakieś marne resztki zostały.

 • rudi46

  Oceniono 3 razy -1

  A moze zorganizowac olimpiade w Polsce to zobaczymy kto bedzie kradl lepiej wystarczy popatrzec na system finansowy pisiorow jak kradna bez olimpiady

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje