Raport Niemcowa: Budowa zaplecza na igrzyska w Soczi to największa złodziejska afera epoki Putina

01.06.2013 06:00
Władimir Putin ogląda projekty medali na olimpiadę w Soczi, Sankt Petersburg, 30 maja 2013 r.

Władimir Putin ogląda projekty medali na olimpiadę w Soczi, Sankt Petersburg, 30 maja 2013 r. (Fot. Kirill Kudryavtsev AP)

Budowa olimpijskich obiektów w Soczi to największa złodziejska afera epoki Władimira Putina - wynika z raportu opozycjonisty Borysa Niemcowa. Według wyliczeń Niemcowa i współautora raportu Leonida Martyniuka budowniczowie z Soczi rozkradli 25-30 mld dolarów - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Były wicepremier w opublikowanej właśnie broszurce "Olimpiada zimowa w subtropikach" przypomina, że kiedy władze Rosji sześć lat temu starały się o przyznanie prawa zorganizowania igrzysk, rzuciły na kolana konkurentów, obiecując, że są w stanie wydać na przygotowania astronomiczną, jak się wydawało, sumę 12 mld dolarów. Dziś okazuje się, że rozgrywki w czarnomorskim kurorcie kosztować będą ponad 50 mld. A to więcej niż do tej pory wydano w sumie na przygotowania do wszystkich poprzednich 21 olimpiad zimowych.

Jak twierdzą Niemcow i Martyniuk, ponadczterokrotny wzrost kosztów to wynik bałaganu, kumoterstwa, korupcji, a przede wszystkim złodziejstwa na wielką skalę.

Opozycjoniści zwracają uwagę na to, że realne koszty przygotowań zawsze są większe od pierwotnie planowanych - z zasady dwa razy. Tak było choćby z ostatnią olimpiadą zimową w Vancouver, na którą Kanadyjczycy chcieli wydać 3, a wydali 6 mld dolarów (8,5 razy mniej niż teraz Rosjanie). Gdyby więc Moskwa tak jak poprzednicy dopuściła do dwukrotnego wzrostu kosztów ponad planowane, Soczi powinno kosztować 24 mld. Na tej podstawie autorzy raportu wyliczają, że z budżetu olimpijskiej inwestycji ukradziono 25-30 mld dolarów.

Cały tekst w "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (92)
Zaloguj się
 • dybciu32

  Oceniono 213 razy 117

  to podobnie jak przy naszych autostradach ;) też są dwa razy droższe od najdroższych w Europie.

 • zigzaur

  Oceniono 98 razy 76

  Lata siedemdziesiąte XIX wieku. Car Aleksander II jedzie karetą przez Petersburg. W oknie wystawowym sklepu wisi wypasiona suknia obwieszona diamentami. Car każe zatrzymać i wysyła adiutanta z pytaniem o cenę. Dowiedziawszy się, komentuje "Nie stać mnie!". Następnego dnia znowu przejeżdża tą trasą i widzi, że suknia znikła z wystawy. Znowu wysyła adiutanta z pytaniem, co się stało z suknią. Właściciel sklepu powiedział, że suknię kupił jakiś urzędnik od wydawania koncesji na budowę linii kolejowych. Właśnie dlatego, że cara nie było stać.

 • grymas50

  Oceniono 36 razy 32

  Sport to ZDROWIE.

 • bo-gd

  Oceniono 82 razy 30

  Tytuł bardzo dobrze przystaje do naszej rzeczywistości przy przygotowaniu w w Polsce EURO 2012.

 • prepan

  Oceniono 66 razy 18

  Putin uważnie obserwował jak Tusk organizuje Euro...nauka nie poszła w las :P

 • camerota

  Oceniono 89 razy 15

  Wszystkie olimpiady sa drogie, o wiele za drogie. Odczuwamy to wciaz w Vancouver. Dla mnie moga nie istniec. Dzisiejsi sportowcy to nie to samo co 20-30 lat temu. Teraz szpikuja sie czym tylko moga i udaja silaczy. MKO to najwieksza zlodziejska compania.

  Czepianie sie Putina nic nie da. Putina krytykuja wszyscy a on to ma w nosie i dobrze. Nie moglby byc dobrym politykiem gdyby sie takim gownem przejmowal. Putin to prawdziwy facet, a takich nam dzisiaj brakuje. I mam na mysli, prawdziwy z jajami..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje