Prezydent Saakaszwili wydawał z państwowej kasy tysiące dolarów na botoks. Śledztwo prokuratury

31.05.2013 21:44
Micheil Saakaszwili

Micheil Saakaszwili (Fot. Efrem Lukatsky AP)

Gruzińska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie prezydenta Micheila Saakaszwilego, który według opublikowanych ostatnio dokumentów miał wydawać ze środków państwowych tysiące dolarów na zabiegi odmładzające w USA z użyciem botoksu.
- Wdrożyliśmy zakrojone na dużą skalę dochodzenie w sprawie trwonienia środków z budżetu państwa - oświadczyła rzeczniczka prokuratury Chatuna Paichadze.

Nie ujawniła szczegółów dotyczących śledztwa, lecz dodała: - Prokuratura jest uprawniona do przesłuchania wszystkich osób, które mogą być zamieszane w sprawę; wśród nich może też być sam prezydent Gruzji. Prawo tego nie zabrania".

11 tysięcy dolarów na zastrzyki z botoksu w latach 2009-2011

Jak wynika z dokumentów, w tym rachunków, opublikowanych w piątek przez telewizję Imedi, Saakaszwili miał wydać 11 tys. dolarów z funduszy publicznych na zastrzyki z botoksu podczas wizyt w Nowym Jorku w 2009 i 2011 roku.

Według Imedi prezydent Gruzji wydał także ok. 9 tys. USD na zakup portretu pewnej amerykańskiej artystki, która pozowała malarzowi nago, a której tożsamość nie została ujawniona. Miał również zapłacić rachunek w wysokości 4 tys. dolarów za pobyt amerykańskiej bizneswoman w londyńskim hotelu Radisson.

Saakaszwili odrzuca wszystkie te oskarżenia, twierdząc, że są motywowane politycznie. Oświadczył, że środki z budżetu zostały wydane "wyłącznie na popularyzację kraju i przyciągnięcie do Gruzji nowych inwestycji".

Po wygranej opozycji mnożą się dochodzenia prokuratorskie

Po zeszłorocznym zwycięstwie opozycji pod wodzą miliardera Bidziny Iwaniszwilego w wyborach parlamentarnych i objęciu przez niego stanowiska premiera mnożą się w Gruzji dochodzenia prokuratorskie, oskarżenia i aresztowania wśród osób, które pełniły stanowiska państwowe za czasów poprzedniego rządu.

Były premier Wano Merabiszwili, jeden z polityków z najbliższego otoczenia Saakaszwilego, przebywa obecnie w areszcie pod zarzutem nadużycia władzy. Prokuratura postawiła zarzuty także wielu byłym ministrom i obecnemu merowi Tbilisi Giorgi Ugulawie.

Zwycięstwo obozu Iwaniszwilego po latach rządów partii Saakaszwilego i praktycznie pokojowe przekazanie władzy zostało przyjęte na Zachodzie jako zwycięstwo demokracji. Jednak - jak podkreśla AFP - sytuacja w Gruzji jest skomplikowana i napięta.

Prezydent Saakaszwili i obóz Iwaniszwilego będą dzielili władzę do wyborów prezydenckich wyznaczonych na październik.

Saakaszwili nie może już ponownie ubiegać się o najwyższy urząd w państwie.

Zobacz także
Komentarze (120)
Prezydent Saakaszwili wydawał z państwowej kasy tysiące dolarów na botoks. Śledztwo prokuratury
Zaloguj się
 • wyjepka

  Oceniono 4 razy 4

  No i jak tu nie wierzyć w istnienie pedalskiej międzynarodówki ?

 • xxx195

  Oceniono 2 razy 0

  Od tego zależą losy świata!!!
  www.youtube.com/watch?v=VSsDvSYp-Hs

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 3 razy 3

  Cosik mi sie zdaje, że największym zmartwieniem polskich polityków, ale tylko polityków, jest by Saakaszwili nie był wsadzony do więzienia za nadużycia finansowe i decyzje o prześladowaniu opozycji.

 • korcia2000

  Oceniono 5 razy 5

  Przyjaciel i protegowany Kaczyńskich....

 • doni72

  Oceniono 3 razy 3

  @jkredman
  Jak moze sie cos konczyc czego nie bylo i nie ma.Jezeli chodzi o zmierzch demokracji to wlasnie sie dokonuje ale w swerze globalnej.

 • fordysta

  Oceniono 5 razy 3

  Polski rząd i tak pobił wszystkie rekordy świata. Z podatków obywateli zrobił sobie prywatne BIZANCJUM - wszelkich luksusów , przywłaszczeń i zbytków. Nawet państwowe samoloty zamienił w osobiste taksówki...

 • jkredman

  Oceniono 9 razy -5

  demokracja w Gruzji właśnie się skończyła,

 • starykawaler35

  Oceniono 8 razy 6

  dobrze ze ma brwi krzaczste bo inaczej twarz z dupa mozna by pomylic taka jest gladka ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje