Prezydent Saakaszwili wydawał z państwowej kasy tysiące dolarów na botoks. Śledztwo prokuratury

31.05.2013 21:44
Micheil Saakaszwili

Micheil Saakaszwili (Fot. Efrem Lukatsky AP)

Gruzińska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie prezydenta Micheila Saakaszwilego, który według opublikowanych ostatnio dokumentów miał wydawać ze środków państwowych tysiące dolarów na zabiegi odmładzające w USA z użyciem botoksu.
- Wdrożyliśmy zakrojone na dużą skalę dochodzenie w sprawie trwonienia środków z budżetu państwa - oświadczyła rzeczniczka prokuratury Chatuna Paichadze.

Nie ujawniła szczegółów dotyczących śledztwa, lecz dodała: - Prokuratura jest uprawniona do przesłuchania wszystkich osób, które mogą być zamieszane w sprawę; wśród nich może też być sam prezydent Gruzji. Prawo tego nie zabrania".

11 tysięcy dolarów na zastrzyki z botoksu w latach 2009-2011

Jak wynika z dokumentów, w tym rachunków, opublikowanych w piątek przez telewizję Imedi, Saakaszwili miał wydać 11 tys. dolarów z funduszy publicznych na zastrzyki z botoksu podczas wizyt w Nowym Jorku w 2009 i 2011 roku.

Według Imedi prezydent Gruzji wydał także ok. 9 tys. USD na zakup portretu pewnej amerykańskiej artystki, która pozowała malarzowi nago, a której tożsamość nie została ujawniona. Miał również zapłacić rachunek w wysokości 4 tys. dolarów za pobyt amerykańskiej bizneswoman w londyńskim hotelu Radisson.

Saakaszwili odrzuca wszystkie te oskarżenia, twierdząc, że są motywowane politycznie. Oświadczył, że środki z budżetu zostały wydane "wyłącznie na popularyzację kraju i przyciągnięcie do Gruzji nowych inwestycji".

Po wygranej opozycji mnożą się dochodzenia prokuratorskie

Po zeszłorocznym zwycięstwie opozycji pod wodzą miliardera Bidziny Iwaniszwilego w wyborach parlamentarnych i objęciu przez niego stanowiska premiera mnożą się w Gruzji dochodzenia prokuratorskie, oskarżenia i aresztowania wśród osób, które pełniły stanowiska państwowe za czasów poprzedniego rządu.

Były premier Wano Merabiszwili, jeden z polityków z najbliższego otoczenia Saakaszwilego, przebywa obecnie w areszcie pod zarzutem nadużycia władzy. Prokuratura postawiła zarzuty także wielu byłym ministrom i obecnemu merowi Tbilisi Giorgi Ugulawie.

Zwycięstwo obozu Iwaniszwilego po latach rządów partii Saakaszwilego i praktycznie pokojowe przekazanie władzy zostało przyjęte na Zachodzie jako zwycięstwo demokracji. Jednak - jak podkreśla AFP - sytuacja w Gruzji jest skomplikowana i napięta.

Prezydent Saakaszwili i obóz Iwaniszwilego będą dzielili władzę do wyborów prezydenckich wyznaczonych na październik.

Saakaszwili nie może już ponownie ubiegać się o najwyższy urząd w państwie.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (120)
Zaloguj się
 • dan3iger

  Oceniono 198 razy 148

  Kolejny wściekły atak lewicowych mediów na ś.p. Kartofla, przecież ten Saakaszwili to był największy sojusznik naszego małego Obłędnego Rycerza.

 • j.fasola180

  Oceniono 192 razy 144

  Amerykanie mają ciekawy zwyczaj . Obsadzają półgłówków i zbrodniarzy w zdominowanych przez siebie krajach. I pomyśleć , że dlatego osadzonego w Gruzji przez USA kretyna Kaczyński chciał ryzykować z Rosją konflikt próbując wciągnąć w to UE. Mam nadzieję, że PIS nigdy nie będzie rządził Polską.

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 146 razy 120

  Prezydent Saakaszwili jest niezwykle mądry (świadczy o tym cała jego polityczna działalność), odważny (chyba wszyscy widzieli jego bohaterski galop gdy usłyszał nadlatujące samoloty - zresztą jak się potem okazało - gruzińskie) i opanowany (słynne już żucie własnego krawata przed kamerami).

  Ale nawet ten nieustraszony Lew Kaukazu jest tylko człowiekiem i jako taki ma swoje maleńkie słabostki - no, cóż - chciał być piękny i młody. A że jest przy tym człowiekiem oszczędnym - to posłużył się kasą państwową. Wielkie mi halo.

 • sabukan

  Oceniono 71 razy 49

  Nasz prezes też jakoś odmłodniał. Czyżby i on w tej samej klinice się kurował (słowo nie jest wulgaryzmem)

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 48 razy 38

  Ryj prasował jak Silvio, ale tamten chociaż za swoje.

 • kluska11

  Oceniono 53 razy 29

  A to nie jeździł koleś na te botoxowe zabiegi z razem kaczorem?
  No bo kaczor przed zamachem tez był jakiś taki gładki choć może bardziej śliski

 • fakiba

  Oceniono 29 razy 27

  Na tym zdjęciu to jest przed czy po zabiegu bo jeśli po to na jego miejscu złożyłbym reklamację na tego fachowca co mu tak gębę zmasakrował

 • blogfiles

  Oceniono 37 razy 25

  sPiSeq! sPiSeq! hehehe

 • miroslawa133

  Oceniono 14 razy 14

  Niech się Gruzini cieszą, że nie jest łysy. Przeszczep wlosw też nieżle w USA kosztuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje