Naukowcy: Jest mocny ślad istnienia rzeki na Marsie. Odkrył go łazik Curiosity

31.05.2013 15:50
3 lutego 2013. Łazik Curiosity wykonał autoportret. Zrobił sobie zdjęcie na Marsie, gdzie będzie pełnił misję przez jeszcze co najmniej półtora roku

3 lutego 2013. Łazik Curiosity wykonał autoportret. Zrobił sobie zdjęcie na Marsie, gdzie będzie pełnił misję przez jeszcze co najmniej półtora roku (Fot. NASA REUTERS)

Na powierzchni Marsa płynęły dawniej rzeki. Jedna z nich, w pobliżu krateru Gale, miała niespełna metr głębokości i płynęła z prędkością 0,2-0,75 metra na sekundę. Dowodów na jej obecność dostarczył łazik Curiosity. Opisano je w "Science".
Choć obecna zimna i sucha powierzchnia Marsa nie sprzyja obecności płynnej wody, za istnieniem rzek w przeszłości tej planety przemawiają rozmaite formy ukształtowania powierzchni, m.in. delty czy ogromne kanały. Niestety, brakowało dotychczas obserwacji na tyle szczegółowych, by potwierdzić, że widoczne na powierzchni Marsa formy powstały wskutek działania wody. Choćby dlatego, że obrazy przesyłane przez satelitę miały zbyt małą rozdzielczość i nie pozwalały wnioskować na temat zgromadzonych na powierzchni osadów.

Sukces Curiosity! Pierwszy marsjański kamień po oględzinach [ZDJĘCIA] >>>

Nowych, najbardziej wiarygodnych dowodów na obecność rzeki w przeszłości Marsa dostarcza obecnie Rebecca Williams z Planetary Science Institute w Tucson (USA) i jej międzynarodowy zespół współpracowników. Naukowcy ci wykorzystali dane zebrane przez dwa instrumenty łazika Curiosity. Jeden - Mars Science Laboratory Mast Camera - robi kolorowe zdjęcia i nagrania wideo marsjańskiej ziemi, drugi (ChemCam Remote Micro-Imager) za pomocą wiązki laserowej analizuje skład skał i gleby Czerwonej Planety.

"Skały wygładzone w sposób charakterystyczny dla wody"

Naukowcy skupili się na osadach z okolicy krateru Gale, wśród których zidentyfikowali bogactwo tzw. zlepieńców, czyli ziaren żwiru spojonych lepiszczem. Skały obserwowane przez autorów publikacji są wygładzone w sposób charakterystyczny dla działania wody. Erozja pod wpływem wiatru przebiega inaczej - sprawia, że kamienie pozostają kanciaste i mają ostre krawędzie.

Euforia w centrum NASA po lądowaniu Curiosity na Marsie [DUŻE ZDJĘCIA] >>>

- Widzimy, że niemal wszystkie spośród 515 analizowanych przez nas skał są płaskie, gładkie i zaokrąglone - podkreśla jeden z naukowców, Asmus Koefoed z Instytutu Nielsa Bohra na Uniwersytecie Kopenhaskim (Dania). Pod wieloma względami marsjańskie zlepieńce przypominają otoczaki z osadów rzecznych na Ziemi. To zaś może oznaczać, że dawne rzeki marsjańskie były o wiele bardziej podobne do ziemskich, niż dotychczas sądzono.

Nowa wiedza na temat zlepieńców - ich kształtu, wielkości i sposobu rozmieszczenia na powierzchni Marsa - pozwala przejść od spekulacji na temat cech dawnych marsjańskich rzek do bardziej konkretnych oszacowań prędkości ich nurtu, głębokości i długości. Zdaniem Mortena Bo Madsena z Instytutu Nielsa Bohra, aby nadać kamieniom obserwowaną rzeźbę, rzeka w pobliżu krateru Gale musiała mieć głębokość od 0,03 do 0,9 metra i płynąć z prędkością od 0,2 do 0,75 metra na sekundę.

Istnienie takich rzek w historii Marsa oznacza, że była to planeta bardzo dynamiczna i niekoniecznie nieprzyjazna dla takiego życia, jakie znamy z Ziemi.

Zobacz także
Komentarze (38)
Zaloguj się
 • piotrekbe

  Oceniono 78 razy 34

  My ze szwagrem już tam byli.

  Dwa małe karpie i jakiś lin. Szkoda zachodu, nie warto.

 • 31.februarius

  Oceniono 37 razy 27

  Ten Mars ma "nawierzchnię" jak polskie drogi na wiosnę.

 • pisedoff

  Oceniono 12 razy 8

  Tydzień temu znaleźli jaszczurkę, to i woda musi być w pobliżu ;-)

 • wyksztalciuch.jeden

  Oceniono 14 razy 6

  Phi, taki autoportret, dzióbka nie ma, bałagan w łazience...

 • z-zimny

  Oceniono 4 razy 2

  UWAGA
  Pierwszą załogową osiedleńczą misją na Marsa bardzo interesuje się Watykan.

 • olosz1971

  Oceniono 3 razy 1

  Mocny to może być argument, ślad to jest wyraźny lub rzeczywisty.
  Pała za styl.

 • cztery44442

  0

  Temat odkrycia wody na Marsie jest tak powszechny, że stał się przedmiotem żartów planetologów:
  "Gratulacje jesteś tysięcznym odkrywcą ! "

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje