Naukowcy: Jest mocny ślad istnienia rzeki na Marsie. Odkrył go łazik Curiosity

31.05.2013 15:50
3 lutego 2013. Łazik Curiosity wykonał autoportret. Zrobił sobie zdjęcie na Marsie, gdzie będzie pełnił misję przez jeszcze co najmniej półtora roku

3 lutego 2013. Łazik Curiosity wykonał autoportret. Zrobił sobie zdjęcie na Marsie, gdzie będzie pełnił misję przez jeszcze co najmniej półtora roku (Fot. NASA REUTERS)

Na powierzchni Marsa płynęły dawniej rzeki. Jedna z nich, w pobliżu krateru Gale, miała niespełna metr głębokości i płynęła z prędkością 0,2-0,75 metra na sekundę. Dowodów na jej obecność dostarczył łazik Curiosity. Opisano je w "Science".
Choć obecna zimna i sucha powierzchnia Marsa nie sprzyja obecności płynnej wody, za istnieniem rzek w przeszłości tej planety przemawiają rozmaite formy ukształtowania powierzchni, m.in. delty czy ogromne kanały. Niestety, brakowało dotychczas obserwacji na tyle szczegółowych, by potwierdzić, że widoczne na powierzchni Marsa formy powstały wskutek działania wody. Choćby dlatego, że obrazy przesyłane przez satelitę miały zbyt małą rozdzielczość i nie pozwalały wnioskować na temat zgromadzonych na powierzchni osadów.

Sukces Curiosity! Pierwszy marsjański kamień po oględzinach [ZDJĘCIA] >>>

Nowych, najbardziej wiarygodnych dowodów na obecność rzeki w przeszłości Marsa dostarcza obecnie Rebecca Williams z Planetary Science Institute w Tucson (USA) i jej międzynarodowy zespół współpracowników. Naukowcy ci wykorzystali dane zebrane przez dwa instrumenty łazika Curiosity. Jeden - Mars Science Laboratory Mast Camera - robi kolorowe zdjęcia i nagrania wideo marsjańskiej ziemi, drugi (ChemCam Remote Micro-Imager) za pomocą wiązki laserowej analizuje skład skał i gleby Czerwonej Planety.

"Skały wygładzone w sposób charakterystyczny dla wody"

Naukowcy skupili się na osadach z okolicy krateru Gale, wśród których zidentyfikowali bogactwo tzw. zlepieńców, czyli ziaren żwiru spojonych lepiszczem. Skały obserwowane przez autorów publikacji są wygładzone w sposób charakterystyczny dla działania wody. Erozja pod wpływem wiatru przebiega inaczej - sprawia, że kamienie pozostają kanciaste i mają ostre krawędzie.

Euforia w centrum NASA po lądowaniu Curiosity na Marsie [DUŻE ZDJĘCIA] >>>

- Widzimy, że niemal wszystkie spośród 515 analizowanych przez nas skał są płaskie, gładkie i zaokrąglone - podkreśla jeden z naukowców, Asmus Koefoed z Instytutu Nielsa Bohra na Uniwersytecie Kopenhaskim (Dania). Pod wieloma względami marsjańskie zlepieńce przypominają otoczaki z osadów rzecznych na Ziemi. To zaś może oznaczać, że dawne rzeki marsjańskie były o wiele bardziej podobne do ziemskich, niż dotychczas sądzono.

Nowa wiedza na temat zlepieńców - ich kształtu, wielkości i sposobu rozmieszczenia na powierzchni Marsa - pozwala przejść od spekulacji na temat cech dawnych marsjańskich rzek do bardziej konkretnych oszacowań prędkości ich nurtu, głębokości i długości. Zdaniem Mortena Bo Madsena z Instytutu Nielsa Bohra, aby nadać kamieniom obserwowaną rzeźbę, rzeka w pobliżu krateru Gale musiała mieć głębokość od 0,03 do 0,9 metra i płynąć z prędkością od 0,2 do 0,75 metra na sekundę.

Istnienie takich rzek w historii Marsa oznacza, że była to planeta bardzo dynamiczna i niekoniecznie nieprzyjazna dla takiego życia, jakie znamy z Ziemi.

Zobacz także
 • Curiosity Awaria komputera wstrzymała marsjańską misję łazika Curiosity
 • Zdjęcie powierzchni Marsa, na którym widać kamienie uformowane przez wodę Łazik Curiosity znalazł koryto rzeki na Marsie
Komentarze (38)
Naukowcy: Jest mocny ślad istnienia rzeki na Marsie. Odkrył go łazik Curiosity
Zaloguj się
 • z-zimny

  Oceniono 4 razy 2

  UWAGA
  Pierwszą załogową osiedleńczą misją na Marsa bardzo interesuje się Watykan.

 • fotoma7

  Oceniono 3 razy -1

  'Nowa wiedza na temat zlepieńców - ich kształtu, wielkości i sposobu rozmieszczenia na powierzchni Marsa - pozwala przejść od spekulacji na temat cech dawnych marsjańskich rzek do bardziej konkretnych oszacowań prędkości ich nurtu, głębokości i długości.''
  Ja spekuluję, że lądował tam 'Sokół Millenium' z 'Gwiezdnych Wojen', którym kierował Chewbacca. A zaokrąglenie zlepieńców spowodował podmuch plazmy z silników hamujących tegoż statku.

 • cztery44442

  0

  Temat odkrycia wody na Marsie jest tak powszechny, że stał się przedmiotem żartów planetologów:
  "Gratulacje jesteś tysięcznym odkrywcą ! "

 • jezierskiadam

  Oceniono 2 razy 0

  Sprytni naukowcy, zamiast napisać, dajcie pieniądze na program kosmiczny, piszą mamy "mocny ślad".

  Doradzili im to specjaliści od marketingu z przemysłu zbrojeniowego, którzy mają zamiar testować nowe rakiety, które "ewentualnie, być może, nawet" mogą znaleźć zastosowanie podczas mało-sensownej podróży ludzi na Marsa.

  Duda koniec kija jest taki, że lepszy wyścig na Marsa, od wyścigu kto sprawniej zaprowadzi demokrację amerykańską w krajach, w których ludzie rzygają na samą myśl o słowie amerykańska.

  Więcej na ten temat >>> www.eioba.pl/a/3t46/nauka-i-cywilizacja

 • niepyszczyc

  Oceniono 2 razy 0

  Wyslać tam darmozjadówPO i ich utopić w sadzawce.

 • funkenschlag

  0

  Nic nie piszą o Marsjańskim Uniwersytecie
  en.wikipedia.org/wiki/Mars_University

 • olosz1971

  Oceniono 3 razy 1

  Mocny to może być argument, ślad to jest wyraźny lub rzeczywisty.
  Pała za styl.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje