Po słowach kard. Dziwisza: To jest Iran Chomeiniego, a nie nowoczesne państwo polskie

31.05.2013 14:57
Kard. Stanisław Dziwisz

Kard. Stanisław Dziwisz (Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta)

Szef SLD Leszek Miller zapowiedział wystosowanie listu do prezydenta z pytaniem, czy Bronisław Komorowski zgadza się ze słowami kard. Stanisława Dziwisza poświęconymi - według przewodniczącego Sojuszu - "prymatowi prawa bożego nad prawem stanowionym".
Metropolita krakowski powiedział podczas czwartkowych uroczystości święta Bożego Ciała m.in. że: - W społeczeństwie demokratycznym rządzi większość. Pluralizm poglądów i postaw ludzi tworzących nasze społeczeństwo jest faktem. Przyjmujemy ten fakt do wiadomości. Tym niemniej trzeba jasno stwierdzić, że wierność prawdzie obowiązuje wszystkich, również prawodawców. Prawdy nie ustala się przez głosowanie, dlatego nawet parlament nie jest powołany do tworzenia odrębnego porządku moralnego niż ten, który jest wpisany głęboko w serce człowieka, w jego sumienie.

Polska nie jest państwem wyznaniowym, a ewangelie nie mogą mieć prymatu nad konstytucją - powiedział Miller na piątkowej konferencji prasowej, komentując słowa kard. Dziwisza.

"Prymat prawa bożego to norma w państwie wyznaniowym"

W ocenie szefa SLD nie wolno bagatelizować słów metropolity krakowskiego o - jak mówił Miller - prymacie prawa bożego nad prawem stanowionym. - To jest norma istniejąca w państwie wyznaniowym, gdzie prawo stanowione przez parlament wynika z doktryny religijnej. To jest Iran Chomeiniego, a nie nowoczesne państwo polskie. Polscy żołnierze walczą z talibami, którzy właśnie taki model państwa wprowadzają u siebie - mówił szef SLD.

List do prezydenta ws. słów kard. Dziwisza

Zapowiedział też, że w tej sprawie Sojusz prześle w piątek list do prezydenta Komorowskiego.

- Skierujemy list do prezydenta, który jest strażnikiem konstytucji, aby prezydent zechciał się ustosunkować do tych wypowiedzi. W liście zawrzemy pytanie, czy pan prezydent Komorowski podziela pogląd kardynała Dziwisza. Gdyby podzielał, to oznacza, że konstytucja nasza powinna być znowelizowana tak, aby uwzględniła Ewangelie, cztery ewangelie dokładnie mówiąc, a posłowie przed podjęciem decyzji w Sejmie powinni konsultować się w swoich diecezjach i realizować instrukcje Episkopatu. Otóż nie sądzę, aby to był model państwa polskiego, który powinien być budowany i utrwalany - powiedział Miller.Na pytanie, czy dla posłów, którzy są wierzący, ewangelia może mieć większe znaczenie niż konstytucja, szef SLD odpowiedział, że tylko w państwie wyznaniowym. - Polska nie jest państwem wyznaniowym i mam nadzieję, że nie będzie. Nie może być prymatu ewangelii nad konstytucją. Konstytucja musi być ważniejsza od ewangelii - powiedział szef SLD.

"In vitro to walka o życie, a nie walka z życiem"

W kontekście ostatnich wypowiedzi hierarchów Kościoła katolickiego poświęconych kwestii in vitro Miller powiedział, że SLD uważa, iż metoda ta jest "walką o życie, a nie walką z życiem". - Bezpłodność jest traktowana przez Narody Zjednoczone jako choroba, którą trzeba leczyć. (...) In vitro jest jedną z metod leczenia bezpłodności. Bardzo się cieszymy, że są samorządy, które chcą dofinansowywać tę metodę leczenia - powiedział szef SLD.

- Serdecznie prosimy wszystkie władze samorządowe, aby nie ustawały w wysiłkach pomocy tym rodzinom, które chcą posiadać potomstwo, a które z różnych powodów - najczęściej medycznych - nie mogą się dzieci doczekać - dodał Miller.

"Prawo do prokreacji jest prawem człowieka"

Wiceprzewodnicząca SLD Paulina Piechna-Więckiewicz oceniła, że wypowiedzi biskupów podczas obchodów Bożego Ciała świadczą o tym, że w sprawie in vitro nie będzie kompromisu. - Chcielibyśmy powiedzieć hierarchom Kościoła, że prawo do prokreacji jest prawem człowieka. Walczymy o prawo człowieka zatem, walcząc o dostęp do metody in vitro - powiedziała.

Piechna-Więckiewicz cytowała także słowa Jezusa z Ewangelii: "pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie". - My chcielibyśmy dzisiaj powiedzieć hierarchom Kościoła: nie przeszkadzajcie dzieciom z in vitro. Nie przeszkadzajcie państwu rządzić się swoimi prawami. Mamy zapisany rozdział państwa od Kościoła. Myślę, że warto co dziennie przypominać hierarchom kościelnym, że dzieci, które są poczęte drogą in vitro, mają takie samo prawo do życia - podkreśliła.

W homilii wygłoszonej podczas czwartkowej procesji Bożego Ciała przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik powiedział m.in., że "nie można patrzyć obojętnie, jeśli dzisiaj czyni się eksperymenty, tzw. in vitro, czyli poczęcie człowieka w probówce, które jest związane z grzechem złamania prawa natury".

Zobacz także
Komentarze (736)
Zaloguj się
 • stphn

  Oceniono 878 razy 758

  Czemu Miller tak nie gadał jak był u koryta? Przez rządzenie na klęczkach od sld odwrócili się ludzie o lewicowych poglądach, między inny mi ja. Po raz kolejny temu panu nie zaufam.

 • poleczka-2

  Oceniono 899 razy 699

  Panie Miller jeżeli obieca Pan i dokona zerwania konkordatu usunięcia religii i krzyży z miejsc publicznych będę głosować na Pana partię .Mam dość Katolickich Talibów Polska Krajem Świeckim to mi się marzy w Konstytucji i w życiu .

 • endrju1521

  Oceniono 615 razy 499

  "W społeczeństwie demokratycznym rządzi większość. Pluralizm poglądów i postaw ludzi tworzących nasze społeczeństwo jest faktem. Przyjmujemy ten fakt do wiadomości. Tym niemniej trzeba jasno stwierdzić, że wierność prawdzie obowiązuje wszystkich, również prawodawców. Prawdy nie ustala się przez głosowanie, dlatego nawet parlament nie jest powołany do tworzenia odrębnego porządku moralnego niż ten, który jest wpisany głęboko w serce człowieka, w jego sumienie - powiedział metropolita krakowski podczas uroczystości na krakowskim Rynku Głównym."

  ===========================================

  Ty przebrzydły jątrzycielu ! ! ! ! !

  Zapoznaj się z konkordatem :

  Artykuł 1

  Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

  Państwo nie ingeruje w sprawy "kościoła",

  więc wy nie ingerujcie w sprawy Państwa ! ! ! !

  PAŃSTWO JEST ORGANIZACJĄ SPOŁECZNO - POLITYCZNĄ, A NIE RELIGIJNĄ ! ! ! ! !

 • transact

  Oceniono 542 razy 470

  Parafrazując klasyka:

  "Państwo wyznaniowe to takie państwo, w którym ksiądz zarabia więcej od nauczyciela."

  Polska JEST od co najmniej 20 lat państwem wyznaniowym z obcą naszym ziemiom religią.

 • 24u

  Oceniono 507 razy 459

  Hierarchowie jawnie wzywaja do nieprzestrzegania prawa, majac sobie za nic konstytucyjny rozdzial Kosciola od Panstwa.

 • window_licker

  Oceniono 462 razy 424

  Kościół dziś protestuje przeciwko in vitro jak dwieście lata temu protestował przeciwko sekcjom zwłok, potem operacjom, przeszczepom, przeciwko środkom przeciwbólowym "bo napisano w bólu będziesz rodzić dzieci"...

  Używa tego samego argumentu "bo to przeciwko prawu naturalnemu i prawu Boskiemu"

  Skoro tak to niech upasione, nielogiczne, wystrojone jak w cyrku, pazerne katabasy mieniące się przedstawicielami Boga na ziemi nie leczą się, nie korzystają z osiągnięć medycyny bo jeśli Bozia zesłała chorobę to trzeba umrzeć zgodnie z prawem naturalnym.

 • archeus_pl

  Oceniono 374 razy 296

  Nareszcie chociaż jeden. No ale co z tego przecież to lewicowy rząd podpisał kiedyś konkordat. Gdyby to powiedział ktoś wiarygodny to by miało sens. A tak. Jesteśmy kondominium watykańskim za cichym pozwoleniem popisu. To kolejne nieudolne rządy styropianowych głupków i post komuchów rozpuściły tak kler katolicki. I to się dobrze nie skończy. Katolicki kler nigdy jeszcze drogą pokojową władzy nie oddał. Pełzająca islamizacja ma się nadal świetnie i wspiera ją chociażby najbardziej żałosny prezydent kraju od 23 lat.

 • vomitorium1

  Oceniono 311 razy 203

  "Polska nie jest państwem wyznaniowym i mam nadzieję, że nie będzie."
  to ten miller
  ślepy jakiś

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje