Po słowach kard. Dziwisza: To jest Iran Chomeiniego, a nie nowoczesne państwo polskie

31.05.2013 14:57
Kard. Stanisław Dziwisz

Kard. Stanisław Dziwisz (Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta)

Szef SLD Leszek Miller zapowiedział wystosowanie listu do prezydenta z pytaniem, czy Bronisław Komorowski zgadza się ze słowami kard. Stanisława Dziwisza poświęconymi - według przewodniczącego Sojuszu - "prymatowi prawa bożego nad prawem stanowionym".
Metropolita krakowski powiedział podczas czwartkowych uroczystości święta Bożego Ciała m.in. że: - W społeczeństwie demokratycznym rządzi większość. Pluralizm poglądów i postaw ludzi tworzących nasze społeczeństwo jest faktem. Przyjmujemy ten fakt do wiadomości. Tym niemniej trzeba jasno stwierdzić, że wierność prawdzie obowiązuje wszystkich, również prawodawców. Prawdy nie ustala się przez głosowanie, dlatego nawet parlament nie jest powołany do tworzenia odrębnego porządku moralnego niż ten, który jest wpisany głęboko w serce człowieka, w jego sumienie.

Polska nie jest państwem wyznaniowym, a ewangelie nie mogą mieć prymatu nad konstytucją - powiedział Miller na piątkowej konferencji prasowej, komentując słowa kard. Dziwisza.

"Prymat prawa bożego to norma w państwie wyznaniowym"

W ocenie szefa SLD nie wolno bagatelizować słów metropolity krakowskiego o - jak mówił Miller - prymacie prawa bożego nad prawem stanowionym. - To jest norma istniejąca w państwie wyznaniowym, gdzie prawo stanowione przez parlament wynika z doktryny religijnej. To jest Iran Chomeiniego, a nie nowoczesne państwo polskie. Polscy żołnierze walczą z talibami, którzy właśnie taki model państwa wprowadzają u siebie - mówił szef SLD.

List do prezydenta ws. słów kard. Dziwisza

Zapowiedział też, że w tej sprawie Sojusz prześle w piątek list do prezydenta Komorowskiego.

- Skierujemy list do prezydenta, który jest strażnikiem konstytucji, aby prezydent zechciał się ustosunkować do tych wypowiedzi. W liście zawrzemy pytanie, czy pan prezydent Komorowski podziela pogląd kardynała Dziwisza. Gdyby podzielał, to oznacza, że konstytucja nasza powinna być znowelizowana tak, aby uwzględniła Ewangelie, cztery ewangelie dokładnie mówiąc, a posłowie przed podjęciem decyzji w Sejmie powinni konsultować się w swoich diecezjach i realizować instrukcje Episkopatu. Otóż nie sądzę, aby to był model państwa polskiego, który powinien być budowany i utrwalany - powiedział Miller.Na pytanie, czy dla posłów, którzy są wierzący, ewangelia może mieć większe znaczenie niż konstytucja, szef SLD odpowiedział, że tylko w państwie wyznaniowym. - Polska nie jest państwem wyznaniowym i mam nadzieję, że nie będzie. Nie może być prymatu ewangelii nad konstytucją. Konstytucja musi być ważniejsza od ewangelii - powiedział szef SLD.

"In vitro to walka o życie, a nie walka z życiem"

W kontekście ostatnich wypowiedzi hierarchów Kościoła katolickiego poświęconych kwestii in vitro Miller powiedział, że SLD uważa, iż metoda ta jest "walką o życie, a nie walką z życiem". - Bezpłodność jest traktowana przez Narody Zjednoczone jako choroba, którą trzeba leczyć. (...) In vitro jest jedną z metod leczenia bezpłodności. Bardzo się cieszymy, że są samorządy, które chcą dofinansowywać tę metodę leczenia - powiedział szef SLD.

- Serdecznie prosimy wszystkie władze samorządowe, aby nie ustawały w wysiłkach pomocy tym rodzinom, które chcą posiadać potomstwo, a które z różnych powodów - najczęściej medycznych - nie mogą się dzieci doczekać - dodał Miller.

"Prawo do prokreacji jest prawem człowieka"

Wiceprzewodnicząca SLD Paulina Piechna-Więckiewicz oceniła, że wypowiedzi biskupów podczas obchodów Bożego Ciała świadczą o tym, że w sprawie in vitro nie będzie kompromisu. - Chcielibyśmy powiedzieć hierarchom Kościoła, że prawo do prokreacji jest prawem człowieka. Walczymy o prawo człowieka zatem, walcząc o dostęp do metody in vitro - powiedziała.

Piechna-Więckiewicz cytowała także słowa Jezusa z Ewangelii: "pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie". - My chcielibyśmy dzisiaj powiedzieć hierarchom Kościoła: nie przeszkadzajcie dzieciom z in vitro. Nie przeszkadzajcie państwu rządzić się swoimi prawami. Mamy zapisany rozdział państwa od Kościoła. Myślę, że warto co dziennie przypominać hierarchom kościelnym, że dzieci, które są poczęte drogą in vitro, mają takie samo prawo do życia - podkreśliła.

W homilii wygłoszonej podczas czwartkowej procesji Bożego Ciała przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik powiedział m.in., że "nie można patrzyć obojętnie, jeśli dzisiaj czyni się eksperymenty, tzw. in vitro, czyli poczęcie człowieka w probówce, które jest związane z grzechem złamania prawa natury".

Zobacz także
Komentarze (736)
Po słowach kard. Dziwisza: To jest Iran Chomeiniego, a nie nowoczesne państwo polskie
Zaloguj się
 • pietrek_1999

  0

  We współczesnych liberalnych państwach demokratycznych niestety Panie Dziwisz nie rządzi bezwzględnie większość, prawo w tych państwach jest tak skonstruowane żeby również mniejsze grupy ludzi czuły się bezpiecznie i mogły się realizować według swoich wartości. Dziesięć przykazań to prawa dość mało precyzyjne, obecnie to co obowiązuje przy konstruowaniu praw w państwach demokracji zachodniej a do takich państw zalicza się też Polska to Prawa Człowieka, które są pewnie dla Pana nieznane.

 • rozterka47

  Oceniono 1 raz 1

  Art. 25.
  Kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione.
  Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.
  Stosunki między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi są kształtowane na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej NIEZALEŻNOŚCI każdego w swoim zakresie, jak również współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego.
  Stosunki między Rzecząpospolitą Polską a Kościołem katolickim określają umowa międzynarodowa zawarta ze Stolicą Apostolską I USTAWY.
  Stosunki między Rzecząpospolitą Polską a innymi kościołami oraz związkami wyznaniowymi określają ustawy uchwalone na podstawie umów zawartych przez Radę Ministrów z ich właściwymi przedstawicielami.

  Artykuł 1 (Konkordatu)
  Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i AUTONOMICZNE oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

  Ten artykuł jasno i wyraźnie mówi, że żaden osioł nie może głosować czy podejmować jakichkolwiek decyzji kierując się dogmatami tej czy innej religii, złamanie artykułu 25 winno być równoznaczne z natychmiastową utratą mandatu poselskiego, czyli właściwie 60-70 % parlamentu, w normalnym kraju, takim jak np. Niemcy. gdzie prezydent luźno wypowiedział się niezgodnie z ich konstytucją i odbiło mu się szybciej niż się zorientował czym. U nas jest łamana przez najwyższe władze praktycznie na porządku dziennym.

  Art. 8.
  1. Konstytucja jest NAJWYŻSZYM prawem Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej.

 • ayouseptim

  Oceniono 2 razy 2

  Prawo Boże a prawo watykańskie to są dwa przeciwne sobie prawa. Dziwisz reprezentuje prawo watykańskie.

 • noken

  Oceniono 6 razy 4

  Nie rozumiem, jakiś ksiądz mówi o prawie naturalnym a jego religia opiera się na fantastyce. Natura to bardziej matematyka niż literatura, Panie Dziwisz.

 • ritak44dwa

  Oceniono 5 razy 1

  Wybaczcie staremu, już nie wie co mówi.

 • bog43

  Oceniono 5 razy 3

  Jak wy to robicie ? Przez 2000 lat obrabiać ludziska i nie zwrócić na siebie żadnych podejrzeń ba nawet uwagi to jest istny majstersztyk . Nie dziwię się jest co czcić i świętować .

 • jkal

  Oceniono 1 raz 1

  a czy kolejny z Millerów zapyta się Bronkajak mu małpki z POlikotem smakowały?

 • jurekzoliwy

  Oceniono 2 razy 0

  Hierarchowie Kościoła Katolickiego nie zastanawiają się nad tym, że największą siłę oddziaływania nauka Chrystusa miała, kiedy nie wspierało jej żadne świeckie prawo. Upolitycznienie religii odbierze jej wyznawców.

 • xxx195

  0

  A wy tego nie wiecie?!!!
  www.youtube.com/watch?v=VSsDvSYp-Hs

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje