W niedzielę półgodzinna blokada zakopianki w Gaju

ggł
31.05.2013 14:42
Zablokowana zakopianka - protest w Gaju k. Krakowa

Zablokowana zakopianka - protest w Gaju k. Krakowa (fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta)

W niedzielę mieszkańcy gminy Mogilany po raz czwarty organizują blokadę na zakopiance, domagając się poprawy bezpieczeństwa ruchu. Poprzednim razem protestujący co jakiś czas przepuszczali samochody. Tym razem będą blokować przejazd bez przerwy przez pół godziny. Policja proponuje kierowcom objazdy.
Między godziną 15 a 15.30 uczestnicy protestu zamierzają bez przerwy przechodzić przez przejście dla pieszych w Gaju. - Tym razem nie będziemy przepuszczać samochodów. Wybraliśmy tak drastyczny środek, gdyż nasze protesty nie odnoszą skutku - twierdzi Sylwester Szefer, przewodniczący Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany.

Lokalna społeczność domaga się budowy bezkolizyjnych przejść dla pieszych i poprawy rozwiązań dla kierowców, którzy chcą przeciąć lub włączyć się do ruchu na zakopiance lub drastycznego obniżenia dozwolonej prędkości. - Na odcinku ok. 10 km zbudowano tylko jeden wiadukt i jedną kładkę dla pieszych. Dodatkowo istnieje 5 przejść powierzchniowych (pasy na drodze bez świateł), ale są one niebezpieczne ze względu na dużą prędkość przejeżdżających pojazdów. W niektórych miejscach, gdzie licznie przechodzą ludzie, nie ma wcale oznakowanych przejść. Mieszkańcy naszej gminy mają niższe prawa od kierowców, dla których zakopianka jest tylko drogą tranzytową - bulwersuje się Szefer.

Zalecane objazdy

- Ponieważ termin planowanego protestu zbiega się z powrotami do domów z długiego weekendu, zatem wzmożonego natężenia ruchu, prosimy kierowców, by wzięli pod uwagę zapowiadane utrudnienia w ruchu niemal przy wjeździe do Krakowa - mówi podinsp. Marek Korzonek z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie. I proponuje objazdy:

Dla jadących w kierunku Krakowa :- w Gaju skręcić z "zakopianki" w prawo w ul. Zadziele, następnie ul. Zdrojową, ul. Krakowską i Świetlistą do Opatkowic, gdzie będzie można ponownie wjechać na "zakopiankę". Kierowców będą wspomagać patrole policyjne, przy zjeździe w ul. Zadziele i przy skrzyżowaniu ul. Zdrojowej z ul. Krakowską.

Podróżującym samochodami osobowymi od strony Krakowa: na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną ul. Góra Libertowska z ul. Jana Pawła II (na wysokości salonu samochodowego BMW) w prawo zjechać z "zakopianki", następnie ul. Leśną i w Skawinie Korabnikach w ul. Wyspiańskiego w kierunku Chorowic, po czym skręcić w lewo w ul. Skawińską w kierunku Mogilan. Tam będzie możliwe ponowne włączenie się w ruch na "zakopiance". Patrole policyjne będą pełniły służbę przy skrzyżowaniu ul. Góra Libertowska z ul. Jana Pawła II, przy skrzyżowaniu ul. Leśnej z ul. Wyspiańskiego i w Chorowicach przy wjeździe na ul. Skawińską.

Objazdy dotyczą wyłącznie pojazdów osobowych, gdyż są to drogi lokalne, wąskie i kręte, a ponadto na niektórych odcinkach obowiązuje ograniczenie ciężaru całkowitego pojazdów do 7 ton.

Tagi:

Komentarze (28)
Zaloguj się
 • lesiu53

  Oceniono 113 razy 89

  Racja po co jeździć do zakopanego ? Słowacja jest ,tania piękna i nikt Ci forsy z kieszeni nie wyciąga jak nasi górale.

 • koczisss

  Oceniono 94 razy 62

  O co tymludziom chodzi?
  Najpierw protestują przeciw rozbudowie drogi do eski, a później płaczą, że jest niebezpiecznie. Normalnie ręce opadają.

 • sleperyby

  Oceniono 80 razy 50

  Trudno im się dziwić! Tak porąbani, jak to Górole- są za a nawet przeciw. Na Słowację, do normalnych ludzi, nie jest wcale dużo dalej!

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 65 razy 35

  "Mieszkańcy naszej gminy mają niższe prawa od kierowców, dla których zakopianka jest tylko drogą tranzytową -"
  Racja. Zakazać ruchu i zamknąć Mogilany!

 • zigzaur

  Oceniono 41 razy 31

  Wielkie mecyje, zakopianka jest i tak permanentnie zablokowana.

 • mniklasp

  Oceniono 20 razy 16

  Dlaczego wiec nie zrobili tych przejsc?

 • lesbar_2

  Oceniono 33 razy 11

  Bezpieczeństwo mieszkańców jest najmniej ważne. Zręsztą nic dziwnego skoro piszący komentarze też tak mają.

 • anthrax_2

  Oceniono 36 razy 8

  W Augustowie już kilka lat protestują i nic nie wywalczyli
  Politycy mają to w d...
  Wyślą policję i uznają sprawę za załatwioną

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje