Miller: Seremet stoi po stronie swoich kolegów, a nie po stronie prawdy ws. śmierci Blidy

31.05.2013 12:51
Leszek Miller

Leszek Miller (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Szef SLD Leszek Miller oświadczył, że nie zgadza się z opinią prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, który uznał, że okoliczności śmierci Barbary Blidy badane były rzetelnie. Według Millera, jest szereg dowodów świadczących o mataczeniu w tej sprawie. - Seremet stoi po stronie swoich kolegów, a nie stoi po stronie prawdy - stwierdził.
- Wystarczy zapoznać się z ustaleniami komisji śledczej, która badała okoliczności śmierci Barbary Blidy - powiedział Miller dziennikarzom w Sejmie. Dodał, że jest szereg przykładów świadczących "o mataczeniu, ukrywaniu dowodów i zacieraniu śladów".

- Bardzo mi przykro, że pan prokurator Seremet stoi po stronie swoich kolegów, a nie stoi po stronie prawdy - mówił szef SLD. Podkreślił, że chętnie zapozna się z tzw. białą księgą ws. wyjaśniania okoliczności śmierci Blidy, którą zamierza opublikować prokuratura. - Ufamy, że prokuratura zapoznała się z raportem komisji śledczej - dodał Miller.

RPO: Zatrzymanie Blidy nie było konieczne

Seremet uznał, że okoliczności śmierci b. posłanki SLD Barbary Blidy badane były rzetelnie, wszechstronnie, wielowątkowo i wielokierunkowo; ocena śledztw prowadzonych w tej sprawie nie doprowadziła do zakwestionowania wydanych w nich decyzji.

Seremet odpowiedział w piśmie w ten sposób na wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz. RPO na początku kwietnia skierowała pismo do prokuratora generalnego w sprawie śledztw prowadzonych po śmierci b. posłanki SLD. Jak wtedy pisała RPO - w jej ocenie - zatrzymanie Blidy nie było konieczne, a późniejsze umorzenie śledztwa, w którym badano okoliczności tego zatrzymania - przedwczesne.

ABW u Blidy

W celu zapoznania opinii publicznej z decyzjami podjętymi w śledztwach prowadzonych w związku ze śmiercią Barbary Blidy mam zamiar opublikować je w formie tzw. białej księgi - poinformował prokurator generalny Andrzej Seremet.

Barbara Blida popełniła samobójstwo o świcie 25 kwietnia 2007 r., gdy ekipa ABW przyszła do jej domu w Siemianowicach, aby ją zatrzymać w związku ze śledztwem związanym z korupcyjnym handlem węglem na Śląsku. Okoliczności jej śmierci zbadała prokuratura w dziewięciu śledztwach, umarzając sprawę w zasadniczej części i oskarżając szefa grupy ABW zatrzymującej Blidę - za to, że nie nakazał sprawdzenia łazienki, do której udała się Blida i odebrała sobie życie.

Sprawę wyjaśniała też sejmowa komisja śledcza, która uznała, że b. premier Jarosław Kaczyński oraz b. minister sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro powinni odpowiedzieć za tę sprawę przed Trybunałem Stanu.

Zobacz także
Komentarze (114)
Zaloguj się
 • nie-tak

  Oceniono 90 razy 50

  Gdyby przeprowadzone bylo rzetelnie sledztwo winni by dawno siedzieli tam gdzie ich miejsce, a Ziobro by nie wyldowal w nagrode za to w europejskim parlamencie, a co widzimy? Winni sa do dzis na wolnosci i ciesza sie zajmowanymi stanowiskami. co myslec w tym wypadku o polskiej prokuraturze?

 • jerjar

  Oceniono 90 razy 46

  Do zacierania pamięci o zacieraniu śladów pan Seremet przyłożył swoją prokuratorsko-generalną rękę.

  W dawnych czasach, kiedy pan Miller był jeszcze dobrze zapowiadającym się działaczem młodzieżowym, studenci śpiewali do znanej melodii ludowej:

  "Pan prokurator ma rację - mamy w Polsce demokrację..."

 • fakiba

  Oceniono 112 razy 42

  Jak widać kolesie z nadania Ziobry na polecenie prezesa trzymają się mocno jedna klika

 • 7ogamihcra

  Oceniono 104 razy 32

  Pisowskie gestapo nie miało najmniejszych nawet dowodów na jakiekolwiek przestępstwo popełnione przez Panią Barbarę Blidę, a mimo tego chciało dokonać spektakularnego aresztowania, zakończonego tragedią.
  Była to po prostu sprawa ściśle polityczna....nawiasem Pisowski przydupas Seremet twierdzi, że interpelacja Rzecznika Praw Obywatelskich jest ściśle polityczna.
  Wygląda na to, że dokładnie wszystko w tej sprawie jest ściśle polityczne.

 • rezun-one

  Oceniono 32 razy 24

  Panie prokuratorze Seremet mamy demokrację, nikt nie może osądzać się sam.
  Czasy gdy PZPR twierdziła że jest genialna minęły.
  Prokuratorów powinien osądzić Sąd i taka ocena jest miarodajna.
  Przykro to mówić ale w sprawie Blidy prokuratura jest stroną w sprawie żywotnie zainteresowaną ukryciem faktów. Już samo zatarcie śladów w miejscu zdarzenia świadczy że prokuratura kryje swych wspólników z ABW.
  Jak to jest panie prokuratorze "Działali wspólnie i w porozumieniu"?
  Jeśli weźmie się pod uwagę fakt iż w sprawę byli zamieszani politycy wygląda to na podręcznikowy przykład działalności mafijnej.

 • vidi12

  Oceniono 27 razy 21

  W prokuraturze NIEZBĘDNE jest zastosowanie opcji zerowej. Zresztą sędziów podobnie powinno się wywalić na zbity, kłamliwy, chamski ryj !!!

 • vomitorium1

  Oceniono 26 razy 16

  "Seremet stoi po stronie swoich kolegów, a nie stoi po stronie prawdy ... "
  tylko macierewicz
  może to rozwikłać

 • maxnowak

  Oceniono 24 razy 10

  Czyli tak jak Miller w sprawie Przemyka. Stoi po stronie kolegów, a nie prawdy. Czasy się zmieniają, ustroje też, ale kure..wstwo zawsze pozostaje kure..wstwem.

 • langston

  Oceniono 17 razy 9

  Bezsensowana smierc Blidy...
  nie wiedziala że teraz taki "trynd" że rozgrzani sedziowie wyciagaja i uniewinniaja wszystkich...no chyba że są "faszystami" to np. za brak biletu -czapa
  Ktoś jej tego nie powiedzial i stad tragedia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje