Seremet: Sprawę śmierci B. Blidy badano rzetelnie i wszechstronnie

31.05.2013 12:00
Prokurator generalny Andrzej Seremet

Prokurator generalny Andrzej Seremet (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Okoliczności śmierci Barbary Blidy badane były rzetelnie, wszechstronnie, wielowątkowo i wielokierunkowo; ocena śledztw prowadzonych w tej sprawie nie doprowadziła do zakwestionowania wydanych w nich decyzji - uznał prokurator generalny Andrzej Seremet.
Seremet odpowiedział w ten sposób na wątpliwości rzecznik praw obywatelskich prof. Ireny Lipowicz. RPO na początku kwietnia skierowała pismo do prokuratora generalnego w sprawie śledztw prowadzonych po śmierci b. posłanki SLD. Jak wtedy pisała RPO - w jej ocenie - zatrzymanie Blidy nie było konieczne, a późniejsze umorzenie śledztwa, w którym badano okoliczności tego zatrzymania - przedwczesne.

"Biała księga"

- Mój niepokój budzi okoliczność, że w piśmie Pani Rzecznik wielokrotnie użyto ostrych, ale też i ogólnych sformułowań, niepopartych jednak konkretnymi zarzutami, które miałyby swoje źródła w konkretnym materiale dowodowym, przepisach prawa karnego materialnego czy też procesowego - zaznaczył prokurator generalny w swym piśmie.

Dodał, że oceny dokonane przez RPO mają charakter polemiki z zebranym materiałem dowodowym. Jak podkreślił, efektywności śledztwa nie należy oceniać przez pryzmat liczby osób postawionych w stan oskarżenia.

- W celu zapoznania opinii publicznej z decyzjami podjętymi w śledztwach prowadzonych w związku ze śmiercią Barbary Blidy mam zamiar opublikować je w formie tzw. białej księgi - poinformował prokurator generalny Andrzej Seremet.

- Prokuratorzy wydawali decyzje na podstawie zasady swobodnej oceny dowodów, na podstawie obowiązujących przepisów prawa, całości zgromadzonego materiału dowodowego, zgodnie z zasadami prawidłowego rozumowania oraz wskazań biegłych, którzy wydawali w tych sprawach opinie - podkreślił prokurator generalny.

Według niego zapoznanie się z aktami tych spraw rozwiewa wątpliwości odnośnie do podstaw merytorycznych decyzji prokuratury. Seremet zaznaczył, że decyzje prokuratur zostaną opublikowane w "białej księdze". - Prace nad jej sporządzeniem aktualnie trwają w Prokuraturze Generalnej - poinformował.

ABW u Blidy

Barbara Blida popełniła samobójstwo o świcie 25 kwietnia 2007 r., gdy ekipa ABW przyszła do jej domu w Siemianowicach, aby ją zatrzymać w związku ze śledztwem związanym z korupcyjnym handlem węglem na Śląsku.

Okoliczności jej śmierci zbadała prokuratura w dziewięciu śledztwach, umarzając sprawę w zasadniczej części i oskarżając szefa grupy ABW zatrzymującej Blidę - za to, że nie nakazał sprawdzenia łazienki, do której udała się Blida i odebrała sobie życie. Sprawę wyjaśniała też sejmowa komisja śledcza, która uznała, że b. premier Jarosław Kaczyński oraz b. minister sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro powinni odpowiedzieć za tę sprawę przed Trybunałem Stanu.

Zobacz także
Komentarze (114)
Seremet: Sprawę śmierci B. Blidy badano rzetelnie i wszechstronnie
Zaloguj się
 • zfd3

  Oceniono 1 raz 1

  kolejne kreacja

  jeżeli rozpatrzono rzetelnie

  to dlaczego nie postawiono zarzutów
  prokuratorom i ludziom z ABw za zacieranie śladów z rozmysłem

 • rmr190

  Oceniono 2 razy -2

  Czyli pod absolutnymi rzadami PO - ktora ma wszystkie sfery wladzy...nie udalo sie udupic Kaczynskiego i Ziobry. Gdyby tylko mogli to z cala pewnoscia by to zrobili....a tak...pozostaje nam Swieta Blida...moze nowe fakty wyjda na wierzch ..oczywiscie ona popelnila samobojstwo nie majac nic na sumieniu. To normalne ze czlowiek jak jest niewinny to popelnia samobojstwo !
  I co na to SLD ? Skoro sledztwo nie wykazalo uchybien i winy Ziobry....to tym gorzej dla sledztwa !
  Tylko ze PO i SLD robily doslownie wszystko aby uzanc winnym Kaczynskiego i Ziobre....no i co teraz z Trybunalem Stanu ??? Zaloze sie ze beda mimo wszystko przez nastepne 2 lata starac sie postawic ich przed sadem. lecz to jest tylko gonienie kroliczka..nikt powazny nie postawi ich przed sadem. Wyobrazacie sobie kompromitacje - jak zostana uniewinnieni ?? No chyba ze " rozgrzany sedzia " ten od poslanki Sawickiej bedzie sadzil ! To wtedy z gory obstawiam skazanie...nawet bez przewodu sadowego...

 • m.arco

  Oceniono 1 raz 1

  Rozumiem, że skoro było rzetelnie to złapano już wszystkich, którzy kradli węgiel.

 • john_lennon

  Oceniono 3 razy 3

  Na początku uważałem, że Barbara Blida zginęła przypadkowo w wyniku chamskiego zachowania siepaczy nasłanych przez Piss i wynikłej z niej szamotaniny. Na pewno samobójstwa nie było! kąt strzału oraz telefon Blidy do swojej adwokatki, by ta przyjechała Blidę reprezentować, wyklucza samobójstwo.

  Obecnie, po tak jawnym fałszowaniu dowodów, niszczeniu śladów, totalnym kręceniu zastanawiam się, czy to jednak nie było zaplanowane zabójstwo polityczne.

  Ostatnio mieliśmy cyrk związany z przypadkową śmiercią pewnego pijaczka, który na własne żądanie dostał na komisariacie to, co mu się należało. Inny "bohater" solidaruchów, a jakże też pijany polazł w środku nocy do cudzej kobiety i dostał w mordę od innego chętnego na jej wdzięki. Kolejnemu pijanemu bohaterowi wyszło na drogę zdalnie sterowane drzewo, zapewne "pancerna brzoza". Inny, także zachlany, zasnął z papierosem. To wszystko oczywiście "okrutne zbrodnie komunistycznego systemu".

  Jaka pro-amerykańska opozycja, tacy i jej bohaterowie, zachlane, faszystowskie żule.

 • kain_brat_abla

  0

  Pan Seremet by to logicznie wytłumaczył nawet wtedy gdyby rana wlotowa była na plecach.

 • mieszaniec-zopola

  Oceniono 3 razy 1

  Panie Prokuratorze Generalny! Jeśli Pańska odpowiedź do RPO jest przekazywana opinii publicznej, to prosimy o szczegóły. Pan wypowiedział się w sposób ogólny, my zaś - społeczeństwo, byliśmy informowani o szczegółach i zależałoby nam, gdyby Pan się odniósł do szczegółów. Powinien Pan powiedzieć to co Pan powiedział, a potem szczegółowo odnieść się do medialnych kwestii ze śledztwa:
  - kierunek strzału i jego fizyczna możliwość lub niemożliwość oddania przez denatkę,
  - brak jakikkoliwiek odcisków palców na broni, w tym odcisków palcó Barbary i Henryka Blidów,
  - zaginięcie kurtki funkcjonaruszki ABW,
  - podejrzenie mataczenia i zacierania śladów przez funkcjonariuszy.
  Te kilka kwestii nie wymaga publikacji kolejnej białej księgi, spokojnie mógł Pan udzielić krótkich oidpowiedzi.
  Widocznie jednak nie chciał Pan odpowiedzi udzielić. Szkoda. Jestem głęboko przekonany, że Pan te odpowiedzi zna.

 • lesio-47

  Oceniono 1 raz -1

  PO nigdy nie zajmie strony,ze wzgledu na afere synka premiera.
  Tez umorzono.

 • anthrax_2

  Oceniono 2 razy -2

  A ja czekam kiedy p.Lipowicz zajmie głos w sprawie przetrzymywania Brunona K.

 • 2perfecthousewife

  Oceniono 8 razy 2

  Opinię Seremeta przeczytałem z głębokim poczuciem wstydu i zażenowania. Albo człowiek nie wie o czym mówi, czyli jest osobą całkowicie niekompetentną (co nie dziwi w dzisiejszych czasach), albo demonstruje ślepą lojalność wobec zaziobrzonego środowiska prokuratorskiego. Takiego Seremeta strach zatrudnić nawet jako stróża nocnego, bo nie wzbudza nawet krzty zaufania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje