"To polowanie na czarne czarownice" - afrykańscy przywódcy ostro o Hadze

31.05.2013 09:41
Posiedzenie Unii Afrykańskiej

Posiedzenie Unii Afrykańskiej (Fot. STRINGER REUTERS)

Afrykańscy przywódcy żądają, by Międzynarodowy Trybunał Karny z Hagi zrezygnował z sądzenia prezydenta Kenii Uhuru Kenyatty oskarżanego o wojenne zbrodnie. "Trybunał zajmuje się polowaniami na czarne czarownice" - twierdzą przywódcy Afryki.
Na zakończonej w tym tygodniu jubileuszowej konferencji Unii Afrykańskiej w Addis Abebie prezydenci i premierzy zażądali, by Międzynarodowy Trybunał Karny zrezygnował z sądzenia Kenyatty i pozwolił, by zajęły się tym kenijskie sądy. Unia Afrykańska zapowiedziała, że będzie się tego także domagać w ONZ. Kenia już zwróciła się do Rady Bezpieczeństwa ONZ, by ta przekonała Międzynarodowy Trybunał Karny, że z lepszym skutkiem i większym dla wszystkich pożytkiem sądzeniem własnego prezydenta powinni się zająć sami Kenijczycy.

"Służy Zachodowi, by usuwać niewygodne postaci"

W 15-osobowej Radzie Bezpieczeństwa Kenia zyskała poparcie tylko ze strony Rwandy. Za to Afryka opowiada się po jej stronie niemal jednomyślnie. "Międzynarodowy Trybunał Karny przerodził się w polowanie z nagonką na czarne czarownice" - powiedział podczas konferencji Unii Afrykańskiej w Addis Abebie gospodarz szczytu, premier Etiopii Hajle Mariam Desalegn. Pytał też, czy nikomu nie wydaje się dziwne, że niemal wszyscy w komplecie skazani, sądzeni i ścigani przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości są Afrykanami.

Prezydent Ugandy Yoweri Museveni, uważany za sprzymierzeńca Zachodu podobnie jak Etiopczyk, od lat nie zostawia suchej nitki na haskim trybunale. "Kiedyś popierałem go, bo mierzi mnie bezkarność zbrodniarzy - mówił Ugandyjczyk. - Ale trybunał już dawno przestał zajmować się zaprowadzaniem sprawiedliwości i zamiast tego służy Zachodowi do usuwania w Afryce niemiłych mu prezydentów i osadzania na tronach zachodnich faworytów".

Cała Afryka wystąpi z MTK?

Prezydent Południowego Sudanu Salva Kiir, także uważany za prozachodniego w poglądach, oświadczył w Addis Abebie, że Międzynarodowy Trybunał Karny zajmuje się wyłącznie upokarzaniem afrykańskich przywódców i zapowiedział, że nigdy nie uzna jego jurysdykcji. Ciężar słów Salvy Kiira jest tym większy, że listami gończymi trybunału z Hagi ścigany jest prezydent Sudanu Omar al-Baszir, odwieczny i nienawistny wróg Południowego Sudanu, który powstał z podziału sudańskiego państwa w 2011 r.

Poza Sudańczykiem, trybunał haski zamierza sądzić Kenyattę, a w haskim areszcie na swój proces czekają były prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej Laurent Gbagbo oraz były wiceprezydent Demokratycznej Republiki Konga Jean-Pierre Bemba.

Jeden z afrykańskich ministrów dyplomacji przyznał w Addis Abebie dziennikarzom, że wiele krajów Afryki proponowało, by cały kontynent wystąpił z Międzynarodowego Trybunału Karnego, jeśli nadal zajmował się on będzie ściganiem i karaniem wyłącznie Afrykanów.

Zbrodnie wojenne prezydenta Kenyatty

Wybrany w marcu na prezydent Kenyatta i jego wiceprezydent William Ruto (oskarżenia trybunału przysporzyły im tylko w Kenii głosów), a także wysoki rangą kenijski urzędnik oraz dziennikarz są oskarżani o wojenne zbrodnie; mieli się ich dopuścić w czasie krwawych zamieszek, jakie na przełomie roku 2007 i 2008 wybuchły po wyborach prezydenckich. Zginęło wtedy prawie półtora tysiąca ludzi.

Zobacz także
Komentarze (43)
Zaloguj się
 • bilu46

  Oceniono 47 razy 37

  Najlepiej by było , jakby cała Afryka wystąpiła z Europy .

 • vogon.jeltz

  Oceniono 57 razy 31

  A kiedy przed MTK staną Bush i Blair za bezprawne wywołanie wojny napastniczej (a nawet dwóch)?

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 26 razy 18

  Swoją drogą urocze jest to, że przez dekady MTK i ONZ pozwalały - za milczącą zgodą mocarstw - na kaźń w Afryce, a teraz hurtem wzięto się za procesy. To chyba w ramach rozliczeń z pokolonialnym spadkiem, który mocarstwa zostawiły na tym kontynencie.

 • raul_duke

  Oceniono 10 razy 10

  Siedziba Unii Afrykańskiej w stolicy Etiopii Addis Abebie to prezent od Chin za 200 mln dol. Wpływy tego mocarstwa w byłych europejskich koloniach na kontynencie afrykańskim i poparcie dla lokalnych kacyków będą rosnąć z dnia na dzień, a ci pod sloganami "niezależnej, niepodległościowej polityki" przejdą pod skrzydła nowych sponsorów. Działania MTK mimo szlachetnych sloganów są również realizacją interesów Europy i USA: usuwanie przywódców, którzy wyrwali się spod kontroli i popieranie bardziej spolegliwych względem Zachodu, ale równie bezwzględnych wobec swojego narodu. To walka o zasoby naturalne i wykorzystanie ostatniego na ziemi potencjalnego źródła taniej siły roboczej. Współczuję kolejnemu pokoleniu, które przyjdzie na świat w tamtejszej rzeczywistości, gdzie krótkie życie stanowi tylko trening przed piekłem.

 • jan.go

  Oceniono 7 razy 5

  Gość ma niestety trochę racji bo takie USA też nie uznaje tego trybunału co znacznie obniża prestiż tego gremium .

 • lechoo

  Oceniono 6 razy 4

  Swoją drogą, to właśnie czarne Afrykanki uznane za czarownice powinny być chronione przed tamtejszym wymiarem sprawiedliwości.

 • mazoe71

  Oceniono 14 razy 2

  Kraje Afryki mogą sobie straszyć. ONZ to w przytłaczającej większości klub wzajemnej adoracji rozmaitych dyktatur, które demokrację uważają za słabość. Wysyłają swoich uprzywilejowanych przedstawicieli na wygodne posady do Genewy i Nowego Jorku i tak długo będą doić resztę świata w imię rekompensaty za kolonializm, jak się da.

 • emath

  Oceniono 24 razy 2

  Ciekawe, u nas jakieś czarne czarownice też lamentują, że są prześladowane, i że nagonka niby.
  Epidemia jakaś? Nikt nie lubi czarnych czarownic..

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 7 razy 1

  Klasyczny przykład odwróconego rasizmu. Co jak co, ale obwiniać Trybunał Haski o to, że dobiera sądzonych na podstawie koloru skóry to naprawdę gruba przesada. Ale to pokazuje, że czasami wygodnie być czarnym, prawda?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX