"Rzeczpospolita". Przyspieszyły ekshumacje na Powązkach. Odszukano już ciała 200 ofiar

31.05.2013 07:08
Ekshumacja na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

Ekshumacja na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

Ostatnio ekshumacje na tzw. Łączce, czyli w kwaterze "Ł" na warszawskich Powązkach przyspieszyły. Łącznie odszukano około 200 ciał ofiar stalinowskiego terroru - informuje "Rzeczpospolita".
Tylko w tym roku wydobyto na tzw. Łączce szczątki ok. 80 ofiar. Prace nabrały tempa w ostatnich dwóch tygodniach. Początkowo planowane były do końca czerwca, skończyły się o miesiąc wcześniej.

Teraz prowadzone tam będą prace medyczne, które pomogą w identyfikacji bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego zamordowanych w latach 40. i 50. XX w. Badacze wciąż czekają na zgłoszenia osób, które mogą być krewnymi ofiar. Pobrany od nich materiał DNA umożliwia zidentyfikowanie odkopanych szkieletów. Do tej pory pobrano 220 próbek od rodzin ofiar.

Brakuje jeszcze 100 ofiar

To drugi etap ekshumacji, pierwszy miał miejsce latem zeszłego roku, wówczas odnaleziono ponad 100 szkieletów. Prace były trudne technicznie. Jedną z większych trudności było oddzielenie tzw. pochówków sanitarnych, czyli osób, które umarły z przyczyn naturalnych, od tych, które antropolodzy i archeolodzy zakwalifikowali jako pochówki więźniów.

Do pełnej liczby poszukiwanych ofiar brakuje jeszcze 100 osób, bo w więzieniu na Mokotowie dokonano w latach 40. i 50. ok. 300 tzw. mordów sądowych. Dlatego może dojść do trzeciego etapu ekshumacji.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>

Zobacz także
 • Więzień nr 378 w 1950 r. Generał Fieldorf nie chciał ani współpracować z nową władzą, ani uciec na Zachód IPN ekshumuje ofiary terroru komunistycznego w Warszawie
 • Prezydent Bronisław Komorowski Prezydent odznaczył pośmiertnie 22 "Żołnierzy Wyklętych"
Komentarze (40)
"Rzeczpospolita". Przyspieszyły ekshumacje na Powązkach. Odszukano już ciała 200 ofiar
Zaloguj się
 • gralfa00aa11

  0

  200ofiar to wiecej niz Ginestra,ale co wazniejsze to zaczynajacy tak z nacja szarpanych przez volk Ode i podobne przed wojna musieli sie rozwijac w talentach na matronach wkrotce..jak na ks Szczepanskim czy ogniowy brazylijski od skor stosu..gnaty w bajoro i jeszcze ta skora..Kobiety gorzej chyba miewaly ? czy maja,bo nie rozwiewa sie taki mlyn..

 • czerwonylech

  0

  A o niemiecko-hitlerowskim terrorze słyszała?
  A po zbrodniarzach skazywanych na kare smierci słyszała?
  A o zdrajcach skazywanych na kare smierci słyszała?

 • teodor_jeske_choinski_1

  Oceniono 3 razy 1

  To sa ofiary antypolonizmu zydokomuny.

 • 111doradca

  Oceniono 2 razy 0

  To NKWD chowało Polaków patriotów na Powązkach i z asystą honorową może?

 • ccc-bbb

  Oceniono 7 razy 1

  No i pięknie komentarze wyczyszczone! Ale cóż się dziwić - bolszewickie metody cenzury nie są cynglom z czerskiej obce!

  Może popytajcie - czerskie autorytety - swoich ojców i dziadków ilu z tych na Łączce wysłali po kulkę w potylicę. Może nadredaktor zapyta braciszka Stefana M. ilu zakatował swoimi wyrokami!

 • dzapallo

  Oceniono 6 razy 2

  Anatol Fejgn - dobry starszy kumpel Michnika

 • matitalolo

  Oceniono 5 razy 1

  Dopiero teraz? No,to logiczne.Oprawcy, to albo już pozdychali w "aurze bohaterstwa i dobrze spełnionego obowiązku" dla żydokomuny, albo tak "są schorowani ciężko po walce z zaplutymi karłami reakcji", że nie mogą zostać oskarżeni przed sądem.Dziwne, bo w swoim życiu pozasądowym, to są dziarscy staruszkowie w niezłym zdrowiu.Ale cóż, wymiar sprawiedliwości nie został zweryfikowany we właściwym czasie, wielokrotnie jest to wymiar z rodowodem z tego samego pnia.

 • rand-all

  Oceniono 5 razy 1

  Norymberga dla komuny i komunistów!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje