"Rzeczpospolita": Prezydent chce ogłosić 2014 rok całorocznym świętem wolności

31.05.2013 06:51
Prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent Bronisław Komorowski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja)

Prezydent Bronisław Komorowski planuje 2014 uczynić całorocznym świętem wolności. Najważniejszym punktem uroczystości ma być 4 czerwca 2014 r. - 25 lat od dnia pierwszych częściowo wolnych wyborów, to będzie kulminacja tych obchodów - tłumaczy minister Jacek Michałowski, szef Kancelarii Prezydenta.
Prezydentowi zależy, by święto wolności było bardziej obywatelskim świętem niż państwowym. We wtorek - jak dowiedziała się "Rz" - Komorowski wygłosi specjalne orędzie.

Przypadająca w tym roku 24. rocznica 4 czerwca traktowana będzie przez Komorowskiego jako wprowadzenie do przyszłorocznego święta. - Prezydent odznaczy osoby, które pokazały, jak zagospodarowywać różne wolności: przedsiębiorczości, badań naukowych, swobody twórczości artystycznej - mówi Michałowski. Komorowski zamierza także odznaczyć uczestników wydarzeń związanych z działalnością opozycyjną i przemianami roku 1989.

Specjalne orędzie do Polaków o wolności

We wtorek wieczorem prezydent wygłosi do Polaków specjalne orędzie o stanie wolności. - Prezydent korzysta z prawa do orędzia w szczególnych przypadkach. 4 czerwca chce zachęcić Polaków do wspólnej radości z tego, co udało nam się osiągnąć, jak również zastanowić się nad tym, co wciąż jest dla nas wyzwaniem - tłumaczy Michałowski. Komorowski chce również zwrócić uwagę na rolę Kościoła i w okresie PRL, i w czasie transformacji. Dlatego 2 czerwca przyjmie przed Belwederem uczestników Organizowanego przez kard. Kazimierza Nycza Dnia Dziękczynienia.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>

Zobacz także
Komentarze (122)
Zaloguj się
 • von_seydlitz

  Oceniono 147 razy 89

  Ja bym ogłosił Rok Buraka pod specjalnym patronatem Prezydenta.....

  ...

 • nit21

  Oceniono 75 razy 53

  Czym mniej czegoś Tu, tym więcej krzyku, że to mamy. Dokładnie jak za komuny, PRL-2. Ilu da się oszukać? Tych co nie odwiedzają polskich urzędów, nie wiedzą co tam się dzieje, tych co płacą wysokie podatki, waty i obowiązkowe abonamenty, ustawy o GMO, podwyższone opłaty za śmieci ze zobowiązaniem segregacji i mają kiepskie szkoły, drogie mieszkania i zero perspektyw dla nas i naszych dzieci, dostępu do awansu do władzy i administracji, by coś zmienić, by mieć choć złudzenie demokracji. Za to łatwy dostęp do więzień za jazdę, ale bez zagrażania komukolwiek po wiejskiej drodze po piwie, bo to przestępstwo wg prawa a nie wykroczenie.
  Bantystan. Ogłośmy ten rok Rokiem Zmielonych, a może Wydymanych?

 • kocie.life

  Oceniono 80 razy 50

  2014 r. całorocznym świętem... więc, nie będzie już bezrobocia?! "
  W pośredniakach powstaną " żłobki" ?

 • derp971

  Oceniono 71 razy 45

  Jakiej wolności? Gdzie? Tu, w tym reżimowym, rządzonym przez służby specjalne i pociotków pociotek, kraju? Gdzie 90% "praw" jest odgórnie narzuconych przez bandę złodziei z Brukseli?

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 55 razy 35

  Niech ogłasza. W końcu OŻEŁ MORZE.

 • arius9

  Oceniono 91 razy 29

  Prezydent to idiota. Jaka wolnosc w tej watykanskiej prowincji rzadzonej przez bande zboczencow i zdrajcow ?

 • i-tyle

  Oceniono 47 razy 27

  postsolidarnościowe ścierwo inwigiluje obywateli niezliczoną liczbą służb, billingów. Postsolidarnościowe ścierwo indoktrynuje religijnie obywateli od żłobka i robi im pranie mózgu. Postsolidarnościowe ścierwo skazuje na wyroki więzienia ok 10000 studenciaków i innych imprezowiczów rocznie przyłapanych z kawałkiem liścia trawki, skazuje za obrazę uczuć religijnych, panoszy się ponad prawem i robi sobie co tylko się mu podoba kosztem całego społeczeństwa, a będzie mi tu jeden z tej bandy postsolidarnościowej rok rokiem wolności ogłaszał! Przecież to jaja jakieś!

 • drozd215

  Oceniono 47 razy 25

  "Rzeczpospolita": Prezydent chce ogłosić 2014 rok całorocznym świętem wolności
  --------
  Może jemu chodzi tylko o wolność językową.
  Wielki Ortograf ma tutaj olbrzymie osiągnięcia.
  A przecież "Ożeł morze".

 • stefan4

  Oceniono 59 razy 15

  Zanim będziemy mogli obchodzić dzień wolności, niech Pan Prezydent wycofa z Afganistanu polskich mundurowych oprychów, brutalnie pozbawiajacych jego mieszkańców wolności i życia. Dopóki tego nie zrobi, będzie to tylko święto dygnitarzy różnych partii i dziennikarzy, a ludzie będą spluwać z obrzydzeniem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje