10 milionów łapówek przy zleceniach na górnicze kombajny

W piątkowej 'Wyborczej' napisaliśmy, że związkowcy zwrócili się do premier Ewy Kopacz o rozdzielenie ruchów Sośnica i Makoszowy i utworzenie z nich dwóch odrębnych zakładów

W piątkowej 'Wyborczej' napisaliśmy, że związkowcy zwrócili się do premier Ewy Kopacz o rozdzielenie ruchów Sośnica i Makoszowy i utworzenie z nich dwóch odrębnych zakładów (Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta)

Jedna z najbardziej wpływowych w Europie osób w górnictwie poszła na współpracę z katowicką prokuraturą i ujawniła, że międzynarodowy koncern produkujący kombajny miał fundusz na łapówki dla dyrektorów kopalni - ujawnia dzisiejsza ?Gazeta Wyborcza?. Po jego zeznaniach ABW zatrzymała pierwszych podejrzanych.
Obciążające zeznania złożył Andrzej J., który do poniedziałku - kiedy został odwołany ze stanowiska - był prezesem Kopexu, producenta i dostawcy maszyn górniczych dla kopalni na całym świecie. Wcześniej był prezesem Voest-Alpine "Technika Górnicza i Tunelowa" z Tychów. Teraz biznesmen, jak podaje "GW", jest kluczowym świadkiem w prowadzonym przez Prokuraturę Apelacyjną w Katowicach śledztwie dotyczącym korupcji przy dostawach kombajnów dla największych polskich kopalni.

Na współpracę z prokuraturą zgodził się, gdy ABW przeszukiwała jego austriacki dom. To wtedy przyznał, że kierując Voest-Alpine, dawał lub kazał dawać łapówki. Inaczej jego firma nie miała możliwości otrzymania takiej liczby zleceń. Za ujawnienie tych informacji i wskazanie innych winnych J. korzysta z klauzuli bezkarności.

Na podstawie jego zeznań ABW zatrzymała czterech podejrzanych. Według informacji "Gazety" to dyrektorzy kopalni Jaworzno i Rudna oraz górniczej spółki Lubelski Węgiel. Są podejrzani o przyjęcie ponad pół miliona złotych łapówek. J. wymienił w sumie 40 osób z branży, które jego dawna firma miała skorumpować. Łączna kwota wręczonych łapówek to według niego ok. 10 mln zł.

Więcej czytaj w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Komentarze (99)
10 milionów łapówek przy zleceniach na górnicze kombajny
Zaloguj się
 • kararaka

  Oceniono 1 raz 1

  Skoro można bezkarnie Zdzichowi, Zbychowi, Mirowi i innym pełowcom na wysokich świecznikach usadowionych. Przykład idzie z góry z najwyższych półek. Czas najwyższy te najwyższe półki dokładnie prześwietlić i szczegółowo rozliczyć.

 • razb1947

  Oceniono 1 raz 1

  I jak w Polsce może być dobrze jeżeli panuje wszędzie korupcja, ale takiej dużej korupcji nie było jak jest teraz za rządu Tuska i PO.

 • andrzy

  0

  A jaki jest szerszy kontekst tej sytuacji?

 • antekguma1

  Oceniono 1 raz 1

  Chore w prawodawstwie Polandi jest to, że za łapownictwo karany jest zarówno ten co dawał jak i ten co brał. Utrudnia to walkę z łapówkarską patologia jaka trawi cała Polandię. Gdyby o wiele większą kare ponosiła tylko jedna strona, najlepiej biorąca, walka z tym przestępstwem, oczywiście gdyby była taka wola, mogła by być o wiele łatwiejsza. W tym wypadku na współpracę zapewniająca bezkarność poszła strona dająca w osobie Jagiełły.

 • rita57

  Oceniono 2 razy 2

  Czy gruby Rycho POwołał już komisję śledczą?

 • posrancy

  Oceniono 3 razy 1

  Donald traci PO parcie i był mus PO kazania ciemnemu ludowi jak się działa.
  Takich wałów są setki za jego rządów.
  TVN już wszystko wytłumaczy,roztłumaczy,zmierzy,zważy i powie jak Polacy mają myśleć PO prawnie.
  Dziękujemy premierowi RP ,że tak dzielnie walczy z korupcją.
  Jest wielkim zuchem i wodzem narodu.
  Czuwaj!
  -----
  www.niepoprawni.pl

 • askeladen

  Oceniono 3 razy 1

  na siwta Blide - nie wierze! Ziobro maczal w tym palce o 5-tej rano!

 • josif47

  Oceniono 2 razy 2

  Odkryto maly wierzcholek gory lodowej. A ile jeszcze przekretow jest nieodkrytych ?...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje