Syria dostała od Rosji system rakietowy S-300? Niejasna odpowiedź prezydenta Asada

30.05.2013 22:14
Prezydent Syrii Baszar al-Asad

Prezydent Syrii Baszar al-Asad (Fot. AP)

Prezydent Syrii Baszar el-Asad powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że Rosja zrealizowała ostatnio niektóre kontrakty zbrojeniowe zawarte z Syrią, lecz na pytanie, czy chodzi o system rakietowy S-300, udzielił odpowiedzi wymijającej.
Wypowiedź Asada, jak pisze agencja Associated Press, różni się od fragmentów wywiadu, które przeprowadzająca go libańska telewizja Al-Manar przekazała wcześniej dziennikarzom. Z fragmentów wynikało, że Baszar potwierdził, iż do Syrii dotarła już część rosyjskiego przeciwlotniczego systemu rakietowego S-300.

W wywiadzie Asad zapytany o S-300 odpowiedział ogólnikowo, że kontrakty z Rosją nie są związane z obecnym kryzysem, a Rosja wypełnia swe zobowiązania.

Odpowiemy na każdy atak Izraela

Powiedział też, że jego siły odpowiedzą na każdy przyszły atak izraelski. Prezydent Syrii oświadczył, że w zasadzie władze są gotowe uczestniczyć w rozmowach pokojowych z opozycją, lecz wszelkie ustalenia muszą zostać zatwierdzone w referendum. Konflikt zbrojny w Syrii trwa od marca 2011 roku. Obrońcy praw człowieka szacują, że zginęło w nim co najmniej 94 tys. ludzi.

Reżim syryjski już wcześniej zgłaszał gotowość udziału w konferencji pokojowej, zwanej Genewą 2, podczas której negocjacje podjęłyby obie strony konfliktu syryjskiego. Opozycja stoi jednak na stanowisku, że rozmowy pokojowe muszą zagwarantować odejście prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

Zobacz także
Komentarze (89)
Zaloguj się
 • ado43

  Oceniono 145 razy 85

  No patrz. "Reżim" i jego "dyktator" jest gotowy na referendum a nasza pełna wolności i swobód demokracja broni się przed referendami rękami i nogami.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 89 razy 75

  Z wypowiedzi przedstawicieli rebeliantów wynika jasno, że zależy im na władzy, nie na pokoju, a chęć uczestnictwa w rozmowach to zasłona dymna.

 • seros3

  Oceniono 111 razy 73

  Co w tym dziwnego Israel dostaje co roku 30miliardow z USA na zbrojenia . Syria wobec zagrozenia ma pelne prawo a prezydent obowiazek bronic wlasnej ojczyzny przed obcymi napastnikami .

 • cyniczne_oko

  Oceniono 51 razy 37

  Putin nie jest głupi i nie zapomniał libijskiej lekcji o "zakazie lotów". Przynajmniej ma teraz okazję przetestować broń w warunkach bojowych. W Izaelu musi być niezła panika skoro wygłaszają głupoty że te rakiety zostaną użyte do ataku na miasta. S-300 to rakiety przeciwlotnicze ziemia-powietrze ew. wersja okrętowa woda-powietrze. Ale kto wie, znając inteligencje zjadaczy hamburgerów to może uwierzą w taką bajeczkę.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 42 razy 30

  W Turcji służby bezp. aresztowały terrorystów z sarinem....
  Al-Qaeda’s Jabhat al-Nusra Caught with Sarin Gas inside Turkey | Friends of Syria

 • calli

  Oceniono 38 razy 28

  Brawo prezydent Asad, przedstawiciel jedynej legalnej władzy syryjskiej, która broni ojczyzny przed NATOwskimi zbrodniarzami, bandyckim syjonizmem i islamskim terrorem.

 • juesej

  Oceniono 44 razy 26

  To skandal, że utrudnia się lotnictwu izraelskiemu swobodne bombardowanie Syrii! Sikorski powinien zaprotestować we wymieniu całej społeczności filosemickiej!

 • nie-tak

  Oceniono 32 razy 22

  Czy zbieranine wynajetych roznych rozrabiakow z calego swiata mozna nazywac opozycja Syrii?
  Jest to wizytowka przeciwnikow Syrii, ktora odzwierciedla nam najlepiej ze najwygodniej jest chwytac gady cudzymi rekoma by czerpac z nich korzysci? Smutna i zalosna wizytowka koalicji ktora niesie narodom smierc i cierpienie a co gorsze dostaje oklaski.

 • kikolo350

  Oceniono 16 razy 14

  propozycja jak najbardziej może wypłynąć ale jedyna możliwa reakcja na nią to salwy śmiechu. W Syrii ścierają się interesy Iranu, Rosji, Libanu, może i Chin z krajami Zatoki Perskiej , USA, Izraela .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje