Rosyjska opozycja: biznesmeni i urzędnicy zdefraudowali miliardy na przygotowanie igrzysk

30.05.2013 21:49
Władimir Putin

Władimir Putin (Fot. Mikhail Klimentyev AP)

Rosyjscy biznesmeni i urzędnicy ukradli do 30 miliardów dolarów ze środków przeznaczonych na przygotowanie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi - wynika z raportu opublikowanego dziś przez przeciwników prezydenta Władimira Putina.
Putin, dla którego sukces igrzysk to - jak pisze agencja Reuters - kwestia reputacji, stoi w obliczu krytyki i zarzutów korupcji oraz przekroczenia kosztów przedsięwzięcia, które już teraz szacuje się na 50 mld dolarów, czyli pięciokrotnie więcej, niż początkowo zakładano. Igrzyska w Soczi odbędą się w lutym 2014 r.

- Główny wniosek z pierwszej części naszego raportu jest następujący: podczas przygotowań igrzysk 25 do 30 mld dolarów zostało ukradzionych - powiedział dziennikarzom jeden z liderów opozycji Borys Niemcow.

Manipulacje przy przetargach na obiekty sportowe

Autorzy raportu: Niemcow i Leonid Martyniuk - również krytyka Putina - utrzymują, że najdroższe obiekty sportowe zbudowane na igrzyska w Soczi powstały poza publicznymi przetargami.

Władze Rosji już wcześniej dementowały doniesienia o korupcji szerzącej się przy budowie olimpijskich obiektów i broniły wzrostu kosztów.

W ubiegłym roku Borys Niemcow i Leonid Martyniuk przygotowali raport na temat majątku prezydenta Federacji Rosyjskiej. Napisali w nim, że Władimir Putin żyje na poziomie, jakiego nie powstydziliby się nawet monarchowie państw Zatoki Perskiej.

Zobacz także
Komentarze (58)
Rosyjska opozycja: biznesmeni i urzędnicy zdefraudowali miliardy na przygotowanie igrzysk
Zaloguj się
 • andrzy

  0

  Tak mało? :D
  ---
  www.SwiatStarodrukow.pl - Najlepsza Reklama Dla Twojego Biznesu

 • googleon

  Oceniono 3 razy 1

  No i co z tego ? Korupcja jest w każdym kraju. Dzisiaj takie sprawy przynajmniej wychodzą na jaw. Za czasów Jelcyna pies z kulawą nogą by o tym wiedział, tzn. oligarchowie beztrosko rozkradali kraj.

 • bayadera

  Oceniono 4 razy 2

  Wiadomo, ze w Rosji winni trafia na sale sadowa. Inaczej jak w Polsce. Jak doad nikt nie dochodzi kto ukradl unijne pieniadze przeznaczone na budowe autostrady.
  Co tam Rosja! Duzy kraj. Nastepny Chodorkowski trafi gdzie trzeba. U nas takich odznaczaja orderami.

 • cyklina-klimkiewicz

  Oceniono 1 raz 1

  Oni troszkę wcześniej zorganizowali sobie igrzyska. Po prostu byli niecierpliwi. Może chcieli sprawdzić czy Rosja ma przwdziwe pieniądze? B.Klimkiewicz.

 • stanimager

  Oceniono 2 razy 2

  Wot kakije mordy :)

  Albo: morda tolko kirpicza prosit :)

 • waw-el

  Oceniono 16 razy 10

  a ile mld. juz przekrecil Grad z kumplami przy "budowie" pierwszej polskiej atomowki ktorej niema i nigdy nie bedzie. ....... legalnie prosze Panstwa, legalnie.

 • sselrats

  Oceniono 6 razy 4

  Uczmy sie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje