Niemcy: Korporacje studenckie chciały wprowadzić "świadectwa aryjskiego pochodzenia"

Związek zawodowy policjantów domaga się, by urzędy ochrony konstytucji baczniej przyglądały się poczynaniom korporacji studenckich, których w Niemczech działa blisko tysiąc. Niepokoi go charakter tych zrzeszeń i pielęgnowany tam kult nacjonalizmu. Korporacje chciały na przykład wprowadzić "świadectwa aryjskiego pochodzenia" dla swoich członków.
Przez dwa lata korporacje studenckie (a jest ich w Niemczech prawie 1000) toczyły spory o to, jakie kryteria należy obrać przy przyjmowaniu nowych członków i czy nie należałoby uwzględniać pochodzenia kandydatów. Krytycy tego kryterium zarzucali korporacjom, że domagają się od kandydatów swego rodzaju "świadectwa aryjskiego pochodzenia".

Na niedawnym zjeździe korporacji studenckich w Eisenach wycofano co prawda wniosek o wprowadzenie jednolitego kryterium dla 'niemieckich studentów'. Każda korporacja ma sama decydować, kogo przyjmie, poinformował rzecznik prasowy kontrowersyjnego zrzeszenia niemieckich korporacji "Deutsche Burschenschaft" Walter Tribusch. Inne propozycje nie znalazły poparcia większości.

Jedną z nich było posłużenie się jako podstawą Federalną Ustawą o Wypędzonych i Uchodźcach, w której określano, kogo uznaje się za Niemca.

Wypędzony z pokolenia na pokolenie

Federalna Ustawa o Wypędzonych i Uchodźcach (niem. Gesetz über die Angelegenheiten der Vertriebenen und Flüchtlinge, skrót. BVFG) została uchwalona w 1953 roku przez rząd RFN i regulowała sytuację prawną uchodźców oraz wypędzonych z byłych wschodnich terenów Rzeszy Niemieckiej, jak i innych terenów Europy Środkowej i Wschodniej. Została znowelizowana w 1971 roku. Ustawa w paragrafie 1 określała "wypędzonego" jako "obywatela niemieckiego lub należącego do narodowości niemieckiej, który zamieszkiwał na niemieckich terenach wschodnich, znajdujących się czasowo pod obcą administracją lub też na terenach poza granicami Rzeszy Niemieckiej z 31 grudnia 1937 roku i w związku z wydarzeniami II wojny światowej, w konsekwencji wygnania, w szczególności przez usunięcie lub ucieczkę, musiał je opuścić".

Jawny rasizm i dyskryminacja

Związek zawodowy policji domaga się baczniejszej obserwacji działalności dachowego zrzeszenia korporacji "Deutsche Burschenschaft" przez Urzędy Ochrony Konstytucji.

- Aktualna dyskusja w zrzeszeniu korporacji w sprawie wprowadzenia tak zwanego "świadectwa pochodzenia aryjskiego" jest przerażającym przykładem skrajnych i rasistowskich tendencji w korporacjach - powiedział wiceszef związku Herrmann Benker, zwracając uwagę, że korporacje stylizują się na ostoje nacjonalistycznej ideologii i powinny być pod obserwacją władz.

Ostrzegł on przed tym, że przynależność do korporacji, uważanych za tradycyjne zrzeszenia akademickie, nie może przesłaniać faktu, że po części propagują one sposób myślenia nacechowany pogardą wobec innych ludzi.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Zobacz także
 • Zdjęcia z Muzeum Getta "Apteki pod Orłem" Niemcy wypłacą ocalałym z Holocaustu dodatkowo 800 milionów euro
 • Angela Merkel i Viktor Orban "Niemcy już raz wysłały czołgi". Orban obraził Merkel
 • Niemiecka artyleria w Grecji Tajny grecki raport: Niemcy winne są Grecji miliardowe reparacje
Komentarze (88)
Niemcy: Korporacje studenckie chciały wprowadzić "świadectwa aryjskiego pochodzenia"
Zaloguj się
 • block-buster

  Oceniono 4 razy 0

  Hydrze faszyzmu ciagle odrastaja nowe glowy.Ale to jest nadal,na szczescie,robienie szumu o sprawie,ktorej tak naprawde nie ma.Mieszkalem bylem rok w Berlinie i rok w Hamburgu.To sa normalne europejskie miasta,a mieszkancy,w 95% to standard OK zachowan.Ten margines,te kilkanascie tysiecy potomkow esesmanow w trzecim pokoleniu,to zoo.Ale bez mocy sprawczej. Spacyfikowanie ich to tydzien,gora dwa.I wszyscy leza i kwicza...

 • sebolargo

  Oceniono 5 razy 3

  Coraz więcej Niemów ma już dość robienia z kraju międzynarodowego burdelu pod lewackim szyldem

 • kermit.dolomit

  Oceniono 3 razy 1

  Szczujnia jak zwykle przeinacza i kłamie

 • emeryt21

  Oceniono 5 razy 1

  "Dobre bo niemieckie"........Mlodzi Polacy juz nie pamietaja co nam zrobili Niemcy i jacy oni sa.Przypomnijcie sobie doswiadczenia poprzednich pokolen i nie myslcie,ze to juz przeszlosc.....Te niemieckie idee sa nadal zywe za Odra.....

 • alesieporobilo

  Oceniono 4 razy 4

  Studiowalem i pracowalem na jednym z najlepszych niemieckich uniwersytetow przez 9 lat. Pewnego razu wybralem sie na 2 tygodniowy urlop do Polski. Wracajac do Niemiec na lotnisku czekalem w autobusie na odjazd do miasta w ktorym studiowalem. W pewnym momencie do autobusu zaczeli wsiadac mlodzi, dwudziestokilku letni mezczyzni, ktorzy z fizjonomii wygladali jak esesmani z Oswiecimia. Pomyslalem sobie, ze mam chyba cos z glowa i ze ten dwutygodniowy pobyt poza Niemcami mi zaszkodzil. Zmienilem zdanie kiedy na koncu tej wycieczki wsiadl ich Leiter w czapeczce i wstedze korporacji studenckiej. Tym ludziom nie potrzebne sa zadne swiadectwa aryjskosci, to jest bardzo wyselekcjonowane towarzystwo. Wystarczy popatrzec na ich geby..

 • rabbinhood

  Oceniono 1 raz -1

  Pewnie zapisują po wypiciu "Bruderschaft'u" jeśli klient nadal widzi pojedynczo?

 • fragles102

  Oceniono 4 razy 2

  u nas tez pasowało by sie przyjżeć kandydatom na POlicjantów bo juz mamy duzo zakamuflowanych niemców typu wicz(tz) el uz cz itp. z POlszczone ich przekretasy

 • fragles102

  Oceniono 3 razy 1

  aryjskie plemie ma nozdrza jak swiniaki hehe

 • neospasmin

  Oceniono 3 razy 3

  Podstawa tekstu jest wypowiadanie sie Zwiazku Zawodowego Policjantow w kwestiach, ktore nie sa zadna miara w kompetencjach zwiazku zawodowego.
  Co wiecej- wiedze o poruszanych w tej wypowiedzi kwestiach zwiazkowcy uzyskali nielegalnie- z dzialalnosci operacyjnej swoich czlonkow-policjantow lub wprost od wladz policji.
  Znaczy cala ta sprawa odbywa sie na granicy prawa:

  Wladze policji sie w tej kwestii nie wypowiadaja boo im nie wolno (szpiegowac wlasnych obywateli) i wystawiaja temat zwiazkom. Ktore rowniez maja nie wieksze prawa do wypowiadania sie w tej kwestii.

  A ja sie zastanawiam w ilu jeszcze krajach kwestia narodowosci w przyjmowaniu do prywatnych/ publicznych instytucji ma znaczenie?

  Izrael? Bingo!

  m.lazarowicz

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje